4. Bestaande monoloog

Les 4 - Bestaande monoloog






Theaterles Stad & Esch
1 / 19
next
Slide 1: Slide
TheaterMiddelbare schoolvmbo, mavo, havo, vwoLeerjaar 4

This lesson contains 19 slides, with interactive quizzes, text slides and 2 videos.

time-iconLesson duration is: 120 min

Items in this lesson

Les 4 - Bestaande monoloog






Theaterles Stad & Esch

Slide 1 - Slide

Leerdoel & planning
Lesduur: 2 lesuren
Leerdoel: je leert hoe je een bestaande monoloog tot leven brengt.

Planning:
  1. Introductie: bestaande monologen
  2. Bestaande monologen lezen
  3. Bestaande monoloog uitkiezen & analyseren
  4. Oefenen en spelen

Slide 2 - Slide

Levend memory
  • Maak duo's
  • Een duo op de gang.
  • De andere duo's verzinnen een beweging (dezelfde)
  • Duo van de gang:
    - Om de beurt twee personen aantikken.
    - Beweging hetzelfde? Punt!

  • Wie wint de meeste punten?

Slide 3 - Slide

Theatersport: inspringspel
Kring
  • In het midden start een scène.
  • Iemand klapt, de acteurs bevriezen.
  • Je neemt een persoon over
  • Start een nieuwe scène!

Slide 4 - Slide

Wat moet je als acteur weten om een monoloog goed te spelen?

Slide 5 - Mind map

Wat weet je al over Shakespeare?

Slide 6 - Mind map

To be or not to be?

Vertaling

Slide 7 - Slide

Context: Hamlet - Shakespeare
  1. Hamlet's vader wordt vermoord
  2. Hij komt te weten dat zijn oom Claudius, die op de troon is gekomen, de moordenaar is
  3. Zijn moeder trouwt kort na de dood van zijn vader met Claudius
  4. De geest van zijn vader verschijnt aan hem en vertelt hem alles
  5. Hamlet speelt zijn eigen waanzin. Hij twijfelt wat te doen...
  6. Zijn liefde met Ophelia loopt stuk, zijn hart breekt.
  7. Hamlet wil eigenlijk vluchten uit deze slechte wereld....

Daarna komt de monoloog 'To be or not te be'.

    Slide 8 - Slide

    Interpretatie
    1. Hoe voelt Hamlet zich denk je?
    2. Wat wil hij vertellen met zijn monoloog?
    3. Waar twijfelt Hamlet over in deze monoloog?
    4. Hoe zou je deze monoloog spelen?

    Slide 9 - Slide

    Slide 10 - Video

    Slide 11 - Video

    Stukje uit de tekst
    Te zijn of niet te zijn, dat is de kwestie: 

    of het nobeler is om alles wat het wrede Lot je toeslingert te weerstaan of om de wapens op te nemen tegen een zee van zorgen en al vechtend ertegen zelf ten onder te gaan?

    Slide 12 - Slide

    Interpretatie
    "Zijn, of niet zijn" is de openingszin van een monoloog in de kloosterwereld van Shakespeare's "Hamlet, Prins van Denemarken." Een melancholieke Hamlet overweegt dood en zelfmoord in afwachting van zijn geliefde Ophelia.

    Hij betreurt de uitdagingen van het leven, maar overweegt dat het alternatief - de dood - erger zou kunnen zijn. De toespraak onderzoekt de verwarde denkwijze van Hamlet terwijl hij overweegt zijn oom Claudius te vermoorden, die de vader van Hamlet vermoordde en vervolgens zijn moeder trouwde om in zijn plaats koning te worden. Gedurende het hele spel heeft Hamlet geaarzeld om zijn oom te doden en de dood van zijn vader te wreken.

    Slide 13 - Slide

    Interpretatie
    1. Hoe voelt Hamlet zich denk je?
    2. Wat wil hij vertellen met zijn monoloog?
    3. Waar twijfelt Hamlet over in deze monoloog?
    4. Hoe zou je deze monoloog spelen?

    Slide 14 - Slide

    Slide 15 - Link

    Bestaande monologen lezen
    1. Blader door het monologenboek.
    2. Lees 3 monologen uitgebreider.
    3. Lees ook over de context van de monoloog.
    4. Maak een keuze


      Slide 16 - Slide

      Bestaande monoloog analyse
      Speel de monoloog voor een ander (tekst in hand).
      Bespreek de volgende vragen:

      1. Wat is het thema?
      2. Wat wil het personage bereiken?
      3. Welke kenmerken van het personage zie je in de monoloog?

      Slide 17 - Slide

      Bestaande monoloog oefenen
      Repeteer 15 regels van de monoloog. Let op: uit het hoofd!
      • Inleving/emotie
      • Tekstbehandeling
      • Details/visualiseren
      • Mise-en-scène & vormgeving

                  Presentatie & persoonlijke feedback

      Slide 18 - Slide

      Presentatie / voortgang
      • Spelen bestaande monoloog + feedback

          Inleving/emotie
          Tekstbehandeling
          Details/visualiseren
          Mise-en-scène & vormgeving

        Slide 19 - Slide