Les 1 - Groep 6: Kennismaking

KENNISMAKING
1 / 10
next
Slide 1: Slide
FilmeducatieBasisschoolGroep 5,6

This lesson contains 10 slides, with text slides and 1 video.

time-iconLesson duration is: 90 min

Introduction

Filmles cultuurcoachtraject groep 6 Deze lessenreeks bestaat uit twee delen: Deel 1: les 1 t/m 5: een bestaande filmscène naspelen Deel 2: les 6 t/m 12: je eigen stopmotionfilm maken In de komende lessen 1-5 leren leerlingen de verschillende departments die samenwerken bij het maken van een film. Ze leren over acteren, cameravoering, het maken van storyboards, art-direction en regisseren. Les 1 Deze les is een kennismaking les en een introductie tot de rest van de lessenreeks. Na een kennismakingsspel legt de docent uit wat de leerlingen de komende weken gaan doen. Hierna kijken de leerlingen de film 'This is Your Captain Speaking', die de komende weken centraal zal staan. Verschillende aspecten uit de film worden vervolgens nabesproken en de les eindigt tenslotte met een afsluitend spel.

Instructions

Lesdoelen
  • Leerling leert de cultuurcoach kennen
  • Leerling kan in eigen woorden uitleggen wat ze de komende weken gaan doen
Opzet (ongeveer 90 minuten) 
  • Introductie & stel jezelf voor | 5 min.
  • Kennismakingsspelletjes | 15 min.
  • Thema en lessenreeks bespreken (wat gaan we doen?) | 5 min
  • Film This is Your Captain Speaking introduceren + groepjes op verschillende dingen laten letten | 5 min
  • Film kijken | 25 min
  • Nagesprek over de film | 10 min
  • Acteerspelletje op zijn kop | 10 min
  • Afsluiting en vooruitblik | 5 min
  • Optioneel: suggesties voor spel en film
Materiaal
  • Pennen om notities te maken (van school) 
  • Formulier scenes analyseren* (printen 30 x, in bijlage) 
* neem deze formulieren in aan het einde 

Extra ruimtes nodig
Nee, deze les is klassikaal en 100% in de klas

2e docent nodig
Niet noodzakelijk

Thematisch werken
Lastig bij deze reeks

Worksheets

Items in this lesson

KENNISMAKING

Slide 1 - Slide

Hallo!

Stel je zelf voor en leg uit wat we de komende weken gaan doen. Maar eerst een spel om elkaar beter te leren kennen! 
SPEL

Slide 2 - Slide

Het is leuk om ter kennismaking een spelletje te doen. Hieronder een aantal suggesties. Kies er twee uit die jou aanspreken. 

STAAN/ZITTEN

Ga staan als:
Je zin hebt in deze les
Als je weleens filmpjes maakt
Als je broertjes/zusjes hebt
Als je van dieren houdt
Als je weleens bang bent in het donker
Als je een huisdier hebt
Als je familie hebt die in het buitenland woont
Als je weleens iets stiekem doet
Als je een andere taal spreekt
Als je een geloof hebt
Als je van gamen houdt

NAMENRIJ 
Met dit spelletje hoor je voor het eerst alle namen. Vertel de leerlingen dat je zo meteen wilt dat ze in volgorde op een rij gaan staan met hun voornaam in alfabetische volgorde. Als ze klaar zijn controleer je het door ze om beurten hun naam te laten noemen. Ga er zelf ook tussen staan!

Gaat dit leuk en wil je meer? Laat ze nog een keer op een rij staan aan de hand van hun geboortedatum. Begin bij januari. 

2 LEUGENS, 1 WAARHEID
De leerlingen vertellen om de beurt drie interessante dingen over zichzelf. Bijvoorbeeld: ik kan trompet spelen, ik heb met dolfijnen gezwommen, en ik heb in een helikopter gevlogen. Twee zijn leugens en een is de waarheid. Laat de andere leerlingen raden wat de waarheid is. 
DEZE LESSENREEKS:

                       Een bestaande filmscène naspelen

Slide 3 - Slide

Vertel de leerlingen dat deze lessenreeks uit twee delen bestaat:
Deel 1: les 1 t/m 5: een bestaande filmscène naspelen
Deel 2: les 6 t/m 12: je eigen stopmotionfilm maken

Voor nu wil je alleen deel 1 introduceren: 
Het eerste deel van de lessenreeks staat helemaal in het teken van een filmscene naspelen! We gaan zo meteen naar de film This is Your Captain Speaking kijken. Uit deze film halen we één scène die we de komende weken helemaal gaan uitpluizen en vervolgens gaan naspelen.

We gaan hierbij leren over cameraperspectieven, art design en acteren.

  • Vraag wie er ervaring heeft met toneel of acteren? Vraag naar de ervaring van het kind en hoe hij/zij dit vond. 

Om de scène zo goed mogelijk na te kunnen spelen zullen we gaan oefenen met acteren voor de camera. Uiteraard gaan we de scènes vervolgens ook echt opnemen en samen terugkijken hoe we het hebben gedaan!

Slide 4 - Slide

Film kijken
We beginnen deze les met het bekijken van de korte film This Is Your Captain Speaking (25 minuten).

Introduceer kort de film: We gaan kijken naar de film This Is Your Captain Speaking (2022) gemaakt door Idriss Nabil.

Eén scène uit de film gaan we de komende weken gebruiken. Het is dus heel belangrijk dat we het verhaal goed begrijpen, de karakters goed kennen, zien hoe er wordt geacteerd en de sfeer van de film goed kunnen beschrijven.

Verdeel de klas in 4 groepjes die op verschillende aspecten in de film gaan letten. Vertel de leerlingen dat ze notities mogen maken tijdens het kijken (laat ze pen pakken en deel de werkbladen uit):
  1. Natuurlijk het acteerwerk van de acteurs: extra belangrijk omdat we hier de komende weken mee aan de slag gaan
  2. De karakters: wie zijn de belangrijkste karakters in de film? Schrijf de namen op en schrijf hun karaktereigenschappen op. 
  3. Het verhaal: is er een duidelijk begin/midden/eind? vat samen 
  4. De sfeer: wat voor gevoel krijg je van de film? Wordt je er blij of juist verdrietig van? Maak notities en probeer op te schrijven waardoor je denkt dat dit komt. Let op: de sfeer kan veranderen gedurende de film!
Start de film door naar de volgende dia te gaan.

Slide 5 - Video

This Is Your Captain Speaking (Idriss Nabil., 2022, 24 minuten) 

Bekijk de film 
Wat vond je van de film?
Welk stukje kan je je nog goed herinneren? Waarom?
Nabespreking

Slide 6 - Slide

Nabespreking
  • Wat vond je van de film?
  • Welk stukje kan je je nog goed herinneren? Waarom?
Noties aanscherpen
  1. Geef leerlingen nog 3 minuten te tijd om binnen hun groepje te overleggen wat hun is opgevallen. Soms komen ze samen namelijk tot nog meer inzicht door de dingen te delen die ze hebben gezien. 
  2. Laat elk groepje vertellen wat hen is opgevallen over het aspect dat zij moesten bekijken. Zorg ervoor dat iedereen uit het groepje wat kan inbrengen. Als nodig mogen leerlingen uit andere groepjes ook nog aanvullen. Zorg er zelf voor dat alle belangrijke aspecten aan bod komen; stimuleer de kinderen om die ook te benoemen ;-):
  • Het acteerwerk van de acteurs: extra belangrijk omdat we hier de komende weken mee aan de slag gaan
  • De karakters: wie zijn de belangrijkste karakters in de film? Schrijf de namen op en schrijf hun karaktereigenschappen op. 
  • Het verhaal: is er een duidelijk begin/midden/eind? vat samen 
  • De sfeer: wat voor gevoel krijg je van de film? Wordt je er blij of juist verdrietig van? Hoe komt dat denk je?
Let op: bewaar de notities van de leerlingen zodat ze deze volgende week weer kunnen teruglezen.
ACTEERSPELLETJE 

Slide 7 - Slide

Acteerspel 
Omdat we deze lessenreeks veel bezig gaan zijn met acteren spelen we een spelletje dat daar mooi op aansluit!

Een stampend gesprek

De leerlingen lopen in tweetallen door de ruimte. Ze hebben een gesprek met elkaar over bijvoorbeeld hun dag. U noemt verschillende manier van lopen. Voorbeelden: huppelen, sluipen, stampen, slenteren, langzaam lopen, gehaast lopen. De leerlingen blijven het gesprek voeren, maar nu aangepast aan hun manier van lopen. Bij stampen zullen de leerlingen bijvoorbeeld harder gaan praten.

Bespreek na afloop van deze oefening wat het effect van de manier van lopen op het stemgebruik is.

Climax

Een groep van 6 tot 8 leerlingen staat op de vloer. Ze spelen zonder geluid een situatie die je noemt. Wanneer de situatie helder is, geef je ook een probleem aan. Bijvoorbeeld passagiers in een vliegtuig, die opeens merken dat ze vliegangst hebben. De leerlingen beelden dit uit, waarbij je telkens een stap noemt. Bij stap 1 is de angst nauwelijks zichtbaar, bij stap 5 is het ondraaglijk. Alleen in stap 5 mogen de leerlingen geluid maken. Je kunt steeds sneller wisselen tussen de verschillende stappen.

Tip: Wanneer je de leerlingen graag nog groter wilt zien spelen, dan kun je na stap 5 ook stap 6 eens noemen.

Voorbeelden:

mensen in de wachtkamer van de dokter – stank
passagiers in een vliegtuig – vliegangst
mensen in de wachtkamer van de dierenarts – slappe lach om de andere dieren
etalagepoppen – jeuk
doktoren tijdens operatie – zenuwachtig
 
VOLGENDE WEEK

Slide 8 - Slide

VOLGENDE WEEK
Vertel dat we volgende week de scène die we gaan naspelen een paar keer gaan bekijken en gaan analyseren op cameraperspectieven. Ook gaan we al beginnen met voorbereidingen treffen die nodig zijn om de scène daadwerkelijk te kunnen naspelen en opnemen.
Regeling Driejarige subsidies Cultuurcoach

Slide 9 - Slide

Deze les is gemaakt ihkv de 3 jarige regeling Cultuurcoaches van het AFK

Eye filmmuseum, Filmhub Noord-Holland, Cinekid, NurLimonade media en Taartrovers 




EXTRA

Slide 10 - Slide

EXTRA SPEL en/of FILMS

Als er tijd is kan er tot slot een kort spelletje gespeeld worden:
  • Ik kocht op koningsdag en neem mee ..... (variant op ik ga op reis en ik neem mee) We beginnen achterin.....hoe lang kunnen we doorgaan? 
  
FILMS
Liveaction films:
Oma is gek (15 min):
https://vimeo.com/130041934 
Slurp (4 min):
https://vimeo.com/316836571 
Alles op z'n tijd (15 min):
https://vimeo.com/496807091/b01b480eac
Kimya (9 min):
https://vimeo.com/364801997
Wachtwoord: KFP1002
Johnny Bakru (26 min):
https://vimeo.com/132801900
Wachtwoord: KFP1002

Klokhuis over acteren: https://www.hetklokhuis.nl/tv-uitzending/4666/fake-bang-zijn 
https://www.hetklokhuis.nl/tv-uitzending/4642/fake-vallen
https://www.hetklokhuis.nl/tv-uitzending/4636/fake-verrast-zijn
https://www.hetklokhuis.nl/tv-uitzending/4635/fake-zelfverzekerd-zijn