Les 3 Telefoonverslaving

1 / 31
next
Slide 1: Slide
MentorlesPraktijkonderwijsLeerjaar 2

This lesson contains 31 slides, with interactive quizzes, text slides and 2 videos.

time-iconLesson duration is: 45 min

Items in this lesson

Slide 1 - Slide

This item has no instructions

Startklaar 
       
       Pak je Chromebook/ laptop voor je
       Start je Chromebook/ laptop op
       Log in op www.lessonup.app 
       Stop je telefoon in je zakkie.
      
timer
2:30

Slide 2 - Slide

This item has no instructions

Instructie

Saskia (22 jaar): “Ik wilde naar bed, maar kon gewoon niet stoppen. In het begin was dat leuk. Maar na vijf uur internetten vroeg ik me af wat ik nou eigenlijk had bereikt.”


Sjoerd (17 jaar): “Ook in kroegen zitten mensen te staren op hun mobiel. In plaats van dat sociale media ons socialer maken, worden we asocialer zonder dat we het door hebben.”
Wie denkt verslaafd te zijn aan zijn/haar telefoon?

schooltv https://schooltv.nl/zoekresultaten/?q=socialbesitas






Slide 3 - Slide

This item has no instructions

Leerdoelen
Aan het einde van de les ...
  • kun je uitleggen wat de gevaren en nadelen zijn als jij jou telefoon teveel gebruikt.
  • Kun je uitleggen welke tips er zijn om minder verslaafd te zijn aan je telefoon.

Slide 4 - Slide

Leerdoelgericht werken: 
Voor iedere leerling is duidelijk waar er aan gewerkt gaat worden. Docenten geven vanuit deze leerdoelen vorm aan
de inhoud van hun lessen. Om dit voor leerlingen behapbaar te houden wordt alleen het hoognodige aangeboden. Iedere les worden de beoogde leerdoelen kenbaar gemaakt en
worden onderwijsactiviteiten ingezet die moeten leiden tot het beoogde leerdoel. Hierbij wordt gericht ingezet op succeservaringen. Leerdoelen worden vanuit hoge positieve verwachtingen van alle leerlingen geformuleerd en zetten in op succeservaringen. 
Inleiding
Je krijgt zo een test:
1.Wat voel jij als jij jouw telefoon niet kan aanraken? 
2.Wat zijn de gevaren/nadelen als jij jouw telefoon       teveel gebruikt? 
3.Wat voor tips kunnen jullie verzinnen om minder       ‘verslaafd’ te zijn aan je telefoon?

Slide 5 - Slide

This item has no instructions

Wat voel jij als jij jouw telefoon niet kan aanraken?

Slide 6 - Open question

Door leerlingen vooraf na te laten denken over waar de opdracht aan moet voldoen, krijgen ze kwaliteitsbesef. Hierdoor zijn de leerlingen in staat om zelf in te schatten waar hun inspanningen bij de opdracht voor verbetering vatbaar zijn. 
Wat zijn de gevaren/ nadelen als jij jouw telefoon teveel gebruikt?

Slide 7 - Open question

Door leerlingen vooraf na te laten denken over waar de opdracht aan moet voldoen, krijgen ze kwaliteitsbesef. Hierdoor zijn de leerlingen in staat om zelf in te schatten waar hun inspanningen bij de opdracht voor verbetering vatbaar zijn. 

Slide 8 - Video

This item has no instructions

Slide 9 - Video

This item has no instructions

Theorie
8 tips om van je telefoonverslaving af te komen

Waarom is je telefoon zo verslavend?
Makers van apps en websites doen er alles aan om jou zo lang mogelijk op hun website of app te houden. Ze zuigen je, als het even kan, in hun systeem met notificaties en slimme trucjes. Die rode cijfertjes hebben niet voor niets die kleur. Dat prikkelt namelijk onze geest.
Je herkent vast het nieuwsgierige gevoel dat je wil weten wat dat rode balletje met die 1 betekent. Een oplossing is om jouw scherm op zwart-wit te zetten waardoor dit minder opvalt. Je kunt ook alle meldingen uitzetten via ‘Instellingen’, en in het vervolg één of twee keer per dag Instagram checken – in plaats van bij elk rood cijfertje dat verschijnt.


Slide 10 - Slide

This item has no instructions

Waarom is je telefoon zo verslavend?

Slide 11 - Open question

Door leerlingen vooraf na te laten denken over waar de opdracht aan moet voldoen, krijgen ze kwaliteitsbesef. Hierdoor zijn de leerlingen in staat om zelf in te schatten waar hun inspanningen bij de opdracht voor verbetering vatbaar zijn. 
Theorie
Ga bij jezelf na: is het een probleem?
In principe is de telefoon zelf niet verslavend, maar de plek die jij het apparaat in je leven geeft wél. Als je jouw telefoon alleen maar gebruikt om te bellen, maak je het jezelf makkelijker.
Voordat je aan de slag gaat met de onderstaande tips is het eerst handig om na te gaan of je telefoongebruik écht als een probleem of verslaving gezien moet worden. Heb je er last van? Of hindert het je dagelijks leven? Er zijn apps om bij te houden hoe vaak jij op jouw telefoon kijkt.


Slide 12 - Slide

This item has no instructions

Theorie
Tip 1: word er bewust van
“Weer een app erbij”, hoor ik je denken. Het doel was toch om minder je telefoon te gebruiken? Toch kan dit heel waardevol zijn omdat het je veel inzicht geeft in jouw telefoongebruik.
Probeer de zogenaamde ‘screen time trackers’ Moment, Forest en BreakFree en zie hoe vaak én hoe lang je elke dag je apps gebruikt. De meeste mensen in mijn omgeving schrokken echt van hun gebruik.
Tegenwoordig is het niet ongewoon om 2 tot 3 uur per dag je telefoon te gebruiken. Vraag jezelf af: wat is nog normaal?


Slide 13 - Slide

This item has no instructions

Hoe kun je minder je telefoon gebruiken?

Slide 14 - Open question

Door leerlingen vooraf na te laten denken over waar de opdracht aan moet voldoen, krijgen ze kwaliteitsbesef. Hierdoor zijn de leerlingen in staat om zelf in te schatten waar hun inspanningen bij de opdracht voor verbetering vatbaar zijn. 
Theorie
Tip 2: Zet pushberichten uit
De grootste winst haal je door de push-berichten uit te zetten. Zo krijg je geen berichtjes als je een nieuw mailtje of Whatsappbericht hebt ontvangen. Perfect voor een betere focus!
Bij de iPhone en Android doe je dit door je meldingen uit te zetten. Nog beter is natuurlijk je telefoon uitzetten of niet meenemen naar een etentje of sportschool. Je kunt natuurlijk ook je internet uitzetten.


Slide 15 - Slide

This item has no instructions

Wat gebeurt er als je de push berichten uitzet?
A
Bij de iPhone en Android doe je dit door je meldingen aan te zetten.
B
Zo krijg je geen berichtjes als je een nieuw mailtje of Whatsappbericht hebt ontvangen.
C
Je kunt natuurlijk ook je internet aanzetten
D
geen internet

Slide 16 - Quiz

This item has no instructions

Theorie
Tip 3: Haal social media van je telefoon
Een iets heftigere stap is het verwijderen van alle socialmedia-apps.
Een goede eerste stap is het verwijderen van Facebook, Instagram en Facebook Messenger. Dit zijn al een heel stuk minder berichten.
Verder geeft het verwijderen van e-mailsoftware ook veel rust. Waarom zou je eigenlijk je mail moeten checken onderweg of thuis? Wees nou eerlijk: je hoeft niet altijd connected te zijn.


Slide 17 - Slide

This item has no instructions

welk social media
heb je op je telefoon?

Slide 18 - Mind map

This item has no instructions

Theorie
Tip 4: Vertel jouw vrienden/kennissen hierover
Mensen verwachten tegenwoordig bijna direct antwoord op een berichtje.
Dit kan tot vervelende situaties leiden, aangezien je niet alle appjes of berichten op tijd krijgt. Het kan je overkomen dat iemand je nodig heeft of voor de deur staat. Balen, want je krijgt die appjes niet op tijd te zien. Licht je vrienden en familie dus goed in dat ze je moeten bellen als ze je echt nodig hebben.



Slide 19 - Slide

This item has no instructions

Wat doe je als je niet alle appjes en berichtjes op tijd krijgt?

Slide 20 - Open question

Door leerlingen vooraf na te laten denken over waar de opdracht aan moet voldoen, krijgen ze kwaliteitsbesef. Hierdoor zijn de leerlingen in staat om zelf in te schatten waar hun inspanningen bij de opdracht voor verbetering vatbaar zijn. 
Theorie
Tip 5: Werk je social media apps twee keer per dag bij
Wat ook goed werkt is om je social media maar 1 of 2 keer per dag te checken of bij te werken. Ergens rond 11:00 uur en rond een uurtje of 20:00 uur. Werk dan tegelijk al je mails, appjes en Facebookberichten af.

Dit is een stuk sneller en geeft je rust. Op een gegeven moment gaan mensen om je heen er wel aan wennen. Waarom zou je tenslotte altijd connected zijn?



Slide 21 - Slide

This item has no instructions

Hoeveel keer per dag moet je social media bijwerken of bekijken ?
A
de hele dag
B
1 of 2 keer per dag
C
10 keer per dag
D
24 keer per dag

Slide 22 - Quiz

This item has no instructions

Theorie
Tip 6: Maak het gebruik lastiger
Het helpt als je gebruikt maakt van de beveiligingsoptie. Stel je telefoon zo in dat het bij elk nieuw gebruik om een toegangscode vraagt. Hierdoor moet je elke keer dat je telefoon weer pakt de code invoeren. Dit maakt het lastiger om snel je telefoon erbij te pakken. Kies hierbij een zo lang mogelijke code om het nog moeilijker te maken.

Slide 23 - Slide

This item has no instructions

Welke beveiligingsoptie gebruik jij op je telefoon?

Slide 24 - Open question

Door leerlingen vooraf na te laten denken over waar de opdracht aan moet voldoen, krijgen ze kwaliteitsbesef. Hierdoor zijn de leerlingen in staat om zelf in te schatten waar hun inspanningen bij de opdracht voor verbetering vatbaar zijn. 
Theorie
Tip 7: Begin en eindig je dag zonder telefoon
Een van de beste tips bij telefoonverslaving is om je dag te beginnen en te eindigen zonder telefoon. Leg je telefoon een uur voordat je gaat slapen weg. Zet alvast de wekker en leg hem aan de andere kant van de kamer. Zo moet je wel opstaan en kom je frisser uit bed dan wanneer je je telefoon naast je hebt liggen.
Ben je opgestaan? Probeer het eerste half uur niet op je telefoon te kijken, maar sta rustig op met een ontbijtje. Zo begin je de dag veel beter!


Slide 25 - Slide

This item has no instructions

Wat is de beste tip ?
A
kijk het eerste half uur op je telefoon.
B
Begin en eindig je dag zonder telefoon
C
hou je telefoon naast jou op bed

Slide 26 - Quiz

This item has no instructions

Theorie
Tip 8: Negeer je telefoon
Het belangrijkste is natuurlijk dat jij de impuls kan weerstaan van het checken van je telefoon. De bovenstaande tips tegen telefoonverslaving gaan je helpen, maar alsnog moet jij je impulsen weten te controleren.
Wees je hier dus goed bewust van.


Slide 27 - Slide

This item has no instructions

Welke tip zou jij het beste gebruiken?

Slide 28 - Open question

Door leerlingen vooraf na te laten denken over waar de opdracht aan moet voldoen, krijgen ze kwaliteitsbesef. Hierdoor zijn de leerlingen in staat om zelf in te schatten waar hun inspanningen bij de opdracht voor verbetering vatbaar zijn. 

Slide 29 - Link

This item has no instructions

Leerdoelen
Aan het einde van de les ...
  • kun je uitleggen wat de gevaren en nadelen zijn als jij jou telefoon teveel gebruikt.
  • Kun je uitleggen welke tips er zijn om minder verslaafd te zijn aan je telefoon.

Slide 30 - Slide

Leerdoelgericht werken: 
Voor iedere leerling is duidelijk waar er aan gewerkt gaat worden. Docenten geven vanuit deze leerdoelen vorm aan
de inhoud van hun lessen. Om dit voor leerlingen behapbaar te houden wordt alleen het hoognodige aangeboden. Iedere les worden de beoogde leerdoelen kenbaar gemaakt en
worden onderwijsactiviteiten ingezet die moeten leiden tot het beoogde leerdoel. Hierbij wordt gericht ingezet op succeservaringen. Leerdoelen worden vanuit hoge positieve verwachtingen van alle leerlingen geformuleerd en zetten in op succeservaringen. 
Begrippen uit deze les
  • telefoonverslaving
  • tips

Slide 31 - Slide

This item has no instructions