Les 5: Protest en beweging

    Wat is het thema van vandaag?
1 / 44
next
Slide 1: Slide
WoordenschatWereldoriëntatie+1Middelbare schoolmavo, havo, vwoLeerjaar 1

This lesson contains 44 slides, with interactive quizzes and text slides.

time-iconLesson duration is: 60 min

Items in this lesson

    Wat is het thema van vandaag?

Slide 1 - Slide

NB:
Dit lesmateriaal is tot stand gekomen in de periode 2021 - 2024 in het project UGO (Utrecht Gelijke Onderwijskansen) op basis van het curriculum van de voormalig Brede School Academie (BSA) Utrecht en in samenwerking met de gemeente Utrecht en de Utrechtse schoolbesturen PCOU Willibrord, SPO Utrecht en KSU. Het project UGO eindigt op 1 oktober 2024.

    Wat zie je? Wat valt je op?

Slide 2 - Slide

This item has no instructions

    Wat zie je nu nog meer?
    Wat vraag je je nog af? 

Slide 3 - Slide

This item has no instructions

    Wat zie je nu nog meer?
    Wat vraag je je nog af? 

Slide 4 - Slide

This item has no instructions

    Wat zie je nu nog meer?
    Wat vraag je je nog af? 

Slide 5 - Slide

This item has no instructions

    Wat zie je nu nog meer?
    Wat vraag je je nog af? 

Slide 6 - Slide

This item has no instructions

    Waar denk jij aan bij de titel
    'protest en beweging'?

Slide 7 - Mind map

This item has no instructions

Hoe werkt het?
Tekst
Onderzoek
Woordenschat
Leestafel
Boekenclub
Dit leer je nu
Dit weet je al
Doen
Terugkijken
Leerdoel bekijken

Slide 8 - Slide

This item has no instructions

Wat gaan we doen?
  • De leestafel
  • De introductie op het onderwerp
  • De tekst
  • Het onderzoek
  • Presenteren onderzoek
  • Woordenschat
  • De boekenclub
  • Terugblik/afsluiting

Slide 9 - Slide

This item has no instructions

  • Je kunt een geschikt nieuwsartikel vinden en dit in de groep bespreken. ​
  • Je kunt beargumenteren welke vorm van ‘protest’ tegen Trump jij het meest effectief vindt.​
  • Je leert tien nieuwe woorden en kunt deze toepassen.
  • Je weet meer over protestacties tegen klimaatbeleid.
  • Je kunt bedenken waarvoor of waartegen jij zelf in actie zou willen komen. ​
  • Je kunt in drietallen een politieke jongerenpartij oprichten. ​
  • Je kunt jullie politieke partij presenteren en vertellen waar die voor staat. ​
  • Je kunt beargumenteren op welk van de andere partijen jij zou stemmen. ​
  • Je kunt denkvragen bedenken bij de uitdrukking 'het tij keren' en je kunt uitleggen wat deze uitdrukking met de tekst van deze les te maken heeft.
  • Je kunt vertellen voor welk onderwerp de hoofdpersoon in jouw boek in actie komt. ​
  • Je kunt vertellen wat je deze les hebt geleerd, waarover je nog vragen hebt en/of wat je thuis gaat vertellen.
Wat ga je deze les leren?

Slide 10 - Slide

This item has no instructions

Leerdoel?
Leerdoel: Je kunt een geschikt nieuwsartikel vinden en dit in de groep bespreken.
De leestafel
Zoek een interessant artikel of een artikel waarin een onderwerp aan bod komt waar mensen voor of tegen in actie komen, om het over te hebben.

Slide 11 - Slide

This item has no instructions

Wat is een geschikt nieuwsartikel?
Je kunt er je mening
over geven.
Voor iedereen interessant.
Niet te kort, 
maar ook niet te lang.
Je kunt er veel 
vragen over stellen.
Er komen door het
artikel nieuwe vragen en ideeën bij je op.
Je kunt er verder over doordenken en praten.
Je kunt er zelf oplossingen bij bedenken.

Slide 12 - Slide

This item has no instructions


Upload hier een foto
van jouw artikel.

Slide 13 - Open question

This item has no instructions

Hoe vertel ik waar mijn artikel over gaat?
Welke zaken zijn nog meer van belang om te vertellen?
Om wie (of wat) gaat het?
Wat is er aan de hand?
Hoe is het in zijn werk gegaan?
Wat zou je hier nog meer over willen weten?
Waarom was dat?
Wanneer was dat?
Waar was dat?

Slide 14 - Slide

This item has no instructions

Een gesprek voeren bij de leestafel.
Discussievragen
  • Ben jij het daarmee eens?
  • Ik vind dat toch vreemd, want…
  • Nou dat weet ik nog niet zo zeker, want…
  • Wie heeft er nog een ander argument?
  • Is dat wel waar? Weet je dat zeker?
  • Wat zegt die… in het artikel erover? Wat vind je daarvan?
Verdiepingsvragen
  • Hoe kan het nou dat…?
  • Wat ik niet snap is…?
  • Wat zou er gebeuren als…?
  • Zou iedereen…?
  • Hou zou dat in de toekomst gaan / in het verleden gegaan zijn?
  • Hoe zit dat eigenlijk in andere landen?

Slide 15 - Slide

This item has no instructions

De introductie op de tekst
Op 20 januari 2017 werd Donald Trump de 45e president van Amerika. Niet iedereen was blij dat hij de president werd van zo’n machtig land. Maar wat kun je dan doen? Hoe uit je je protest? En welke manier is 
het meest effectief volgens jou? Bekijk deze drie filmpjes:
Leerdoel?
Leerdoel: Je kunt beargumenteren welke vorm van ‘protest’ tegen Trump jij het meest effectief vindt. 

Slide 16 - Slide

This item has no instructions


Hoe zou jij protesteren?

Slide 17 - Open question

This item has no instructions

De tekst: eerst even scannen! 
scannend lezen
Scannen, hoe doe je dat?
  • Je leest eerst de titel, de inleiding en de kopjes van de alinea’s
  • Je kijkt naar de afbeeldingen in de tekst
  • Je bekijkt de 10 woorden die in de kantlijn zijn uitgelegd
  • Zijn er nog andere opvallende dingen in de tekst?
bron
Bron: Blog Iante en Ellis (Gerrit Rietveld College) 20 april 2018

Bewerkt voor onderwijsdoeleinden.
Leerdoelen?
Leerdoelen:
  • je kunt voorspellen waar de tekst over gaat.
  • je kunt de hoofdzaken uit de tekst halen.
  • je weet meer over protestacties tegen klimaatbeleid.

Slide 18 - Slide

This item has no instructions

Lees de hele zin. Ook de zin ervoor en erna zeggen vaak iets over het woord.
Zoek het woord op in een woordenboek of in een zoekmachine op internet.
Ken je het woord in
een andere vorm wel?
Vraag het aan iemand.
Wie weet kent diegene het woord!
Kijk of er een bekend woord
zit in het onbekende woord.
Heb je het woord eerder gezien?
Waar ging de tekst toen over?
Wat kun je doen als je een woord niet begrijpt?

Slide 19 - Slide

This item has no instructions


Als je de tekst hebt gescand, waar denk je dan dat hij over zal gaan?

Slide 20 - Open question

This item has no instructions

Maak de volgende opdrachten bij de tekst:
Lees de titel, inleiding en de eerste alinea. 
  •  Volgens de leerlingen moet er een omwenteling komen.
     Wat bedoelen ze daarmee, wat moet er volgens hen veranderen?
Lees alinea 2 en 3.
  • Waarom was de actie een echte 'wake up call' voor de volwassenen denk je?
  • Wat zouden jullie kunnen doen om je school milieuvriendelijker te maken?
  • Na het lezen:
  • Bij wie klopte de voorspelling?
  • Stel je voor dat jij zou gaan staken of protesteren. Waarvoor of waartegen zou jij in beweging komen? 

Slide 21 - Slide

This item has no instructions

De titel en de inleiding
BLOG - Op straat voor het klimaat

Op straat voor het klimaat. Dat is wat wij de afgelopen weken hebben gedaan. In navolging van het 15-jarige Zweedse meisje Greta, dat drie weken heeft gespijbeld voor een beter klimaatbeleid, is ook een Nederlands clubje scholieren deze actie gaan voeren (zie illustratie 1).
in navolging van
in navolging van - naar het voorbeeld van
het klimaatbeleid
het klimaatbeleid - alle plannen om de door mensen veroorzaakte klimaatverandering te beperken
illustratie 1

Slide 22 - Slide

This item has no instructions

Alinea 1
Boeit onze toekomst je iets?
Van 9 tot 5 hebben wij vier dagen met hen op de stoep gezeten voor het parlementsgebouw in Den Haag. Drie weken lang hebben hier elke dag
scholieren uit verschillende delen van het land gezeten met spanborden als ‘Boeit onze toekomst je iets?’ en ‘We need to build a better future’. Dit trok veel aandacht. Zo zijn media langs geweest en zijn er verschillende politici naar ons toegekomen. Esther Ouwehand (Tweede Kamerlid van de PvdD) is vaak langsgekomen, en ook Jesse Klaver en Mark Rutte zijn met ons op de foto geweest. Met Diederik Samsom, oud-lid van Greenpeace en de PvdA, voerden we een discussie over wat we op school allemaal over de toekomst moeten leren. Maar dat is juist ons punt: er moet nú een omwenteling komen, het tij moet keren! We kunnen wel al voor later leren op school, maar wat heeft dat voor zin als de toekomst er zo onzeker uitziet?
het parlementsgebouw
het parlementsgebouw - het gebouw waar de vertegenwoordigers van het volk zitten
de omwenteling
de omwenteling - de verandering
het tij keren
het tij keren - de situatie veranderen

Slide 23 - Slide

This item has no instructions


Volgens de leerlingen moet er een omwenteling komen. Wat bedoelen ze daarmee? Wat moet er volgens hen veranderen?

Slide 24 - Open question

This item has no instructions

Alinea 2
Wake-up call
Het was een geweldige ervaring om met andere jongeren, die het klimaat ook aan het hart gaat, te staken voor het parlementsgebouw. Het is echt een wake-up call voor de volwassenen: als volgende generatie willen wij voor iedereen, mens en dier, nog een leefbare aarde. Nu hebben we zelf nog geen stemrecht, maar al zeker wel een stem die we willen laten horen!
aan het hart gaan
aan het hart gaan - zorgen bij iemand veroorzaken
de wake-up call
de wake-up call - de waarschuwing
de generatie
de generatie - de groep mensen van ongeveer dezelfde leeftijd
het stemrecht
het stemrecht - de mogelijkheid om je mening te geven

Slide 25 - Slide

This item has no instructions

Alinea 3
Begin bij jezelf!
En of er nog vervolgacties komen? Jazeker. We zijn al met wat andere leerlingen bezig een club binnen de school op te richten om de school milieuvriendelijker te maken. Daarnaast zijn we beide lid geworden van de Jongerenpartij van de Dieren. En verder hopen we natuurlijk dat ook andere mensen door deze actie nog een tweede keer nadenken wanneer ze een broodje hamburger bestellen. Want een beter milieu begint ook bij
jezelf!
de vervolgacties
de vervolgacties – de verdere plannen

Slide 26 - Slide

This item has no instructions


Waarom was de actie een echte 'wake up call' voor de volwassenen denk je?

Slide 27 - Open question

This item has no instructions


Wat zouden jullie kunnen doen om je school milieuvriendelijker te maken?

Slide 28 - Open question

This item has no instructions


Klopte jouw voorspelling?
Ja
Nee

Slide 29 - Poll

This item has no instructions


Stel je voor dat jij zou gaan staken of protesteren.  Waarvoor of waartegen 
zou jij in beweging komen?

Slide 30 - Open question

This item has no instructions

  • Stel je voor; in teams gaan jullie een politieke jongerenpartij 'oprichten'. Waar zou jullie partij voor staan? Wat vinden jullie belangrijk?
  • Ga onderzoek doen naar jullie speerpunt en werk uit wat je wil veranderen en hoe. 
  • Doe dit door een poster te ontwerpen waarop jullie speerpunt staat.
  • Bereid samen ook een overtuigende pitch voor van één minuut die ieder groepslid kan geven. De poster en de pitch moeten ervoor zorgen dat je de anderen overtuigt en dat zij op jullie partij gaan stemmen!
  • Voorbeelden speerpunten:
     zorg – onderwijs – veiligheid – milieueconomie
Het onderzoek
Leerdoel?
Leerdoel: Je kunt in drietallen een politieke jongerenpartij 'oprichten'. 

Slide 31 - Slide

This item has no instructions

  1. Bedenk een probleem dat jullie zien in Nederland. Leg goed uit wat volgens jullie het probleem is.
  2. Bedenk hoe jullie partij dit probleem zou oplossen.
  3. Bedenk een goede naam voor jullie partij en maak een logo.
  4. Maak een poster waarmee jullie anderen kunnen overtuigen om op jullie partij te stemmen.
  5. Bedenk samen een overtuigende pitch bij de poster waarin duidelijk naar voren komt waar jullie partij voor staat. Welk probleem lost jullie partij op? Op welke manier gaat jullie partij dit oplossen?
  6. Bedenk een goede slotzin, een pakkende uitsmijter!
Hoe pak je het aan? Stappenplan:

Slide 32 - Slide

This item has no instructions

  1. De boodschap moet duidelijk zijn en door iedereen worden begrepen.
  2. De boodschap moet inspelen op emotie.
  3. De poster moet een positief beeld schetsen van de partij.
  4. De boodschap moet herkenbaar zijn door gebruik van symbolen, kleuren etc.
Waar moet jullie poster aan voldoen?

Slide 33 - Slide

This item has no instructions


Welk team had de beste presentatie?
Team 1
Team 2
Team 3
Team 4

Slide 34 - Poll

This item has no instructions


Woordenschat
Bedenk in tweetallen een goede denkvraag bij de uitdrukking ‘het tij keren’. Noteer deze op een geeltje (en typ hem hier).
Bekijk en beantwoord daarna de denkvragen van de andere tweetallen.
Leerdoel?
Leerdoel: Je kunt in tweetallen een goede denkvraag bedenken bij ‘het tij keren’.

Slide 35 - Open question

Maak eventueel gebruik van de onderstaande checklist:
  • zorg dat iemand echt moet nadenken over het antwoord;
  • zorg dat je de betekenis nodig hebt om de denkvraag te beantwoorden;

Wat is de etymologie van ‘het tij keren’? Waar komt deze uitdrukking vandaan? 

Slide 36 - Open question

This item has no instructions


Hoe is deze uitdrukking van toepassing op de tekst uit deze les?

Slide 37 - Open question

This item has no instructions

De boekenclub
Leerdoel?
Leerdoel: Je kunt vertellen voor welk onderwerp de hoofdpersoon in jouw boek in actie komt. 
Je krijgt een boek uit de kast voor je neus. Je krijgt drie minuten de tijd om uit te vinden waarvoor de hoofdpersoon in het boek in actie komt. 

Wat is het doel van de hoofdpersoon?
timer
3:00

Slide 38 - Slide

This item has no instructions


Stel dat jij een personage in het boek zou zijn. Zou je de hoofdpersoon dan helpen bij zijn/haar actie?
Ja
Nee

Slide 39 - Poll

This item has no instructions


Waarom wel of waarom niet?

Slide 40 - Open question

This item has no instructions

De afsluiting
Volg de aankomende week in het nieuws over waarvoor of waartegen mensen in beweging komen.

Slide 41 - Slide

This item has no instructions


Terugblik
Noem drie dingen die je deze les geleerd hebt.

Slide 42 - Open question

This item has no instructions


Noem twee dingen
waar je nog wat meer over wil weten.

Slide 43 - Open question

This item has no instructions


Wat ga jij thuis vertellen over deze les?

Slide 44 - Open question

This item has no instructions