This lesson contains 15 slides, with interactive quizzes, text slides and 6 videos.
Lesson duration is: 45 min
Introduction
Dit is een les over de film JOVANNA FOR FUTURE. Lees eerst de instructie door.
JOVANNA FOR FUTURE is een film over de dertienjarige Jovanna die in de voetsporen van Greta Thunberg elke vrijdag protesteert voor het stadhuis van Deventer. Dit is één van de manieren waarop ze strijd voor een eind aan klimaatverandering. Jovanna woont namelijk met haar ouders in een duurzaam aardehuis. Zo proberen ze hun uitstoot zo veel mogelijk te beperken. Dat constante nadenken over het klimaat is soms wel lastig: toetjes zijn lekker maar verpakt in plastic en dus niet duurzaam.
De filmles is geschikt voor de laatste twee leerjaren van het primair onderwijs (groep 7 en 8) en voor de eerste twee leerjaren van het voortgezet onderwijs (klas 1 en 2).
Instructions
Zie de bijlage voor een PDF-handleiding van deze les!
Thema’s:
klimaatverandering
protesteren
duurzaamheid
De les bevat 5 korte video's:
Video 1:
In deze video vraagt documentairemaker Mirjam Marks welke zorgen over het klimaat de leerling heeft.
Video 2:
In deze video vertelt documentairemaker Mirjam Marks wat haar zorgen zijn over het klimaat en introduceert ze de film.
Video 3:
In deze video vertelt documentairemaker Mirjam Marks wat Jovanna doet voor het klimaat en hoe ze geen toetjes eet omdat deze in plastic verpakt zitten. Mirjam stelt dan de volgende vraag: "Zijn er dingen die jij moeilijk zou vinden om te veranderen of juist heel makkelijk?"
Video 4:
In deze video vertelt documentairemaker Mirjam Marks dat alle kleine beetjes helpen om het klimaat te verbeteren, zoals afval oprapen. Ze sluit de video af met de mededeling dat als er nog tijd is de leerlingen een extra opdracht kunnen doen.
Video 5:
In deze video legt documentairemaker Mirjam Marks uit wat de opdracht is: het maken van een protestbord of poster.
Lesdoelen:
Het klimaat en mogelijke zorgen die ze erover hebben bespreken;
Kijken en luisteren naar filmmaker Mirjam Marks;
De korte film Jovanna For Future bekijken en bespreken;
Een protestbord of poster maken!
Benodigdheden:
Laptop en scherm/digibord
Knutselspullen
Veel karton of papier
Instructions
Items in this lesson
TIJD
PO 7 & 8
VO 1 & 2
Slide 1 - Slide
Introductie
Vertel: Vandaag gaan we luisteren en kijken naar een korte documentaire en naar video's met de filmmaker; het klimaat en mogelijke zorgen bespreken; en ten slotte een protestbord of poster maken!
In deze les...
...bespreek je het klimaat en mogelijke zorgen die je erover hebt;
...kijk en luister je naar filmmaker Mirjam Marks;
...bekijk en bespreek je de korte film Jovanna For Future;
...maak je een protestbord of poster!
Slide 2 - Slide
Introductie: lesdoelen
Vertel dat de leerlingen in deze les...
...het klimaat en mogelijke zorgen die ze erover hebben bespreken;
...kijken en luisteren naar filmmaker Mirjam Marks;
...de korte film Jovanna For Future bekijken en bespreken;
...een protestbord of poster maken!
Wat weet jij al over klimaatverandering?
Slide 3 - Mind map
Wat weet jij al over klimaatverandering?
Laat de leerlingen de volgende vraag beantwoorden: "Wat weet jij al over klimaatverandering?"
Zijn er tablets in de klas beschikbaar? Zorg dan dat het vakje 'devices in de klas' is aangevinkt.
Geen devices in de klas beschikbaar? Zorg dan dat dit vakje niet is aangevinkt en laat de leerlingen de vraag klassikaal of in hun schrift beantwoorden.
Bespreek de antwoorden.
Slide 4 - Video
Video 1
Zeg dat de leerlingen goed moeten luisteren naar Mirjam Marks in de video.
In deze video vraagt documentairemaker Mirjam Marks welke zorgen over het klimaat de leerling heeft.
De kijkvraag zal in de volgende slide beantwoord worden.
Welke zorgen heb jij wel eens over het klimaat?
A
Dat de lucht die je inademt vervuild is en je er ziek van wordt
B
Dat er teveel plastic in de natuur terecht komt
C
Dat dieren en planten uitsterven
D
Ik heb andere zorgen of maak me nergens zorgen over
Slide 5 - Quiz
Kijkvraag
Laat de leerlingen de volgende vraag beantwoorden: "Welke zorgen heb jij wel eens over het klimaat?"
Zijn er tablets in de klas beschikbaar? Zorg dan dat het vakje 'devices in de klas' is aangevinkt.
Geen devices in de klas beschikbaar? Zorg dan dat dit vakje niet is aangevinkt en laat de leerlingen de vraag in hun schrift beantwoorden.
Bespreek de antwoorden.
Slide 6 - Video
Video 2
Zeg dat de leerlingen goed moeten luisteren naar Mirjam Marks in de video.
In deze video vertelt documentairemaker Mirjam Marks wat haar zorgen zijn over het klimaat en introduceert ze de film.
Op de volgende slide wordt de hele film bekeken.
Slide 7 - Video
Hele film (15 min)
Bekijk samen met je klas de hele film.
Wat vond je van de film?
Bespreking film
Op welke manier lijk jij op Jovanna?
Welke dingen die Jovanna zegt en doet spreken je het meest aan en waarom?
Leef je op dezelfde manier? Of juist helemaal niet?
Slide 8 - Slide
Nabespreking film
Bespreek de volgende vragen (de onderstreepte vragen in deze notitie staan niet op de slide en bieden mogelijkheid tot verdieping):
Wat vond je van de film? Welke scène of welk moment uit de film sprak je het meest aan, en waarom?
Welke dingen die Jovanna zegt en doet spreken je het meest aan en waarom? Deel je dezelfde zorgen?
Leef je op dezelfde manier? Of juist helemaal niet? Op welke manier wel en op welke manier niet?
Op welke manier lijk jij op Jovanna? Is er een ander onderwerp waar jij de straat voor op zou gaan?
Slide 9 - Video
Video 3
Zeg dat de leerlingen goed moeten luisteren naar Mirjam Marks in de video.
In deze video vertelt documentairemaker Mirjam Marks wat Jovanna doet voor het klimaat en hoe ze geen toetjes eet omdat deze in plastic verpakt zitten. Mirjam stelt dan de volgende vraag: "Zijn er dingen die jij moeilijk zou vinden om te veranderen of juist heel makkelijk?"
Deze, en andere, vragen zullen in de volgende slide behandeld worden.
bespreek eerst met je klasgenoten wat jij zelf zou kunnen doen voor het klimaat, maak dan samen een mindmap!
Bespreek met je buren wat jij zelf zou kunnen doen voor het klimaat (of een ander onderwerp).
The wall of hope
De leraar deelt post-its uit en jullie schrijven op de ene post-it waar je je zorgen om maakt en op de andere noem je een oplossing hiervoor. De leraar plakt deze dan op het bord. Links de problemen en rechts de oplossingen.
Wat jij kan doen voor het klimaat!
Minder/geen vlees, zuivel en dierlijke producten eten;
Minder nieuwe spullen en kleding kopen;
Minder met de auto, meer met de fiets of trein;
Minder met het vliegtuig op vakantie;
Minder (wegwerp)plastic kopen en gebruiken;
Minder onnodig het licht aan laten staan;
Verwarming een paar graden lager en warmer kleden;
Wilde bloemen, groente of kruiden planten voor de biodiversiteit;
Meer lokale en seizoens groente en fruit eten;
Herbruik, repareer, recycle en verminder zo je voetafdruk!
Welke tips die Jovanna geeft zijn nieuw voor jou?
Wat zou je moeilijk vinden om te veranderen? (bijv. zoals Jovanna die het moeilijk vindt om geen Mona toetjes te eten omdat die in plastic verpakt zitten).
Wat kan jij doen?
Welke zou jij makkelijk kunnen toepassen in je eigen leven?
Slide 10 - Slide
Wat kan jij doen?
1. Bespreek eerst de volgende vragen:
Welke tips die Jovanna geeft zijn nieuw voor jou?
Welke zou jij makkelijk kunnen toepassen in je eigen leven?
Wat zou je moeilijk vinden om te veranderen? (bijv. zoals Jovanna die het moeilijk vindt om geen Mona toetjes te eten omdat die in plastic verpakt zitten).
2. Laat de leerlingen vervolgens in tweetallen/groepjes bespreken wat zij zelf zouden kunnen doen voor het klimaat (of een ander onderwerp).
3. Na het bespreken maken de leerlingen individueel, in tweetallen of in groepjes The Wall Of Hope. Deel post-its uit en schrijf links op het bord 'PROBLEMEN' en rechts 'OPLOSSINGEN'. De leerlingen schrijven op de ene post-it waar ze zich zorgen om maken en op de andere noemen ze een oplossing hiervoor. Plak alle post-its op het bord: links de problemen en rechts de oplossingen. Bespreek de post-its met de klas.
4. Mocht je nog willen bespreken wat iedereen zelf kan doen voor het klimaat, hier wat tips:
Minder/geen vlees, zuivel en dierlijke producten eten;
Minder nieuwe spullen en kleding kopen;
Minder met de auto, meer met de fiets of trein;
Minder met het vliegtuig op vakantie;
Minder (wegwerp)plastic kopen en gebruiken;
Minder onnodig het licht aan laten staan;
Verwarming een paar graden lager en warmer kleden;
Wilde bloemen, groente of kruiden planten voor de biodiversiteit;
Meer lokale en seizoens groente en fruit eten;
Herbruik, repareer, recycle en verminder zo je voetafdruk!
Slide 11 - Video
Video 4
Zeg dat de leerlingen goed moeten luisteren naar Mirjam Marks in de video.
In deze video vertelt documentairemaker Mirjam Marks dat alle kleine beetjes helpen om het klimaat te verbeteren, zoals afval oprapen. Ze sluit de video af met de mededeling dat als er nog tijd is de leerlingen een extra opdracht kunnen doen.
IS ER GEEN TIJD OVER? Dan was dit het einde van de les,
WEL NOG TIJD OVER? Ga dan naar de volgende slide en bekijk de video waarin Mirjam de opdracht uitlegt.
Slide 12 - Video
Video 5
Zeg dat de leerlingen goed moeten luisteren naar Mirjam Marks in de video.
In deze video legt documentairemaker Mirjam Marks uit wat de opdracht is: Het maken van een protestbord of poster.
Aan de slag!
Wat gaan we doen?
Pak stiften en ander knutselmateriaal en maak je eigen protestbord of poster!
Tips
Bedenk een pakkende tekst/slogan;
Zorg dat de tekst goed en duidelijk te lezen is;
Gebruik niet te veel kleuren, maximaal 2 of 3;
Maak het niet te druk op het bord.
Slide 13 - Slide
Aan de slag!
Pak karton of papier, stiften, verf en ander knutselmateriaal en laat de leerlingen individueel of in tweetallen een eigen protestbord of poster bedenken en maken.
Tips:
Bedenk een pakkende tekst/slogan;
Zorg dat de tekst goed en duidelijk te lezen is;
Gebruik niet te veel kleuren, maximaal 2 of 3;
Maak het niet te druk op het bord.
Hoeveel sterren geef jij deze les?
☆☆☆☆☆
Slide 14 - Slide
Waardeer de les
We horen graag hoe jij en je leerlingen de les hebben ervaren! Je kunt hem een score geven via de sterren op de homepage van de les op LessonUp.