Lesson 9: Cooking Cost

1 / 19
next
Slide 1: Slide
Business9-12 Grade

This lesson contains 19 slides, with interactive quizzes, text slides and 5 videos.

time-iconLesson duration is: 45 min

Items in this lesson

Slide 1 - Slide

Slide 2 - Slide

Slide 3 - Slide

Slide 4 - Slide

Slide 5 - Slide

Slide 6 - Slide

Slide 7 - Slide

Slide 8 - Slide

Slide 9 - Slide

Slide 10 - Slide

Slide 11 - Slide

Slide 12 - Video

T-shirt business needs to understand costs to make a profit. Each month, she pays rent and utilities, which are considered __________
, while the cost of fabric and ink per shirt are considered __________.
o determine how much she spends producing each shirt, she calculates her __________, which includes the cost of materials and labor. Sarah also tracks her __________, which are expenses she must cover regardless of how many shirts she sells. By figuring out her __________, she knows how many shirts she must sell to cover all her costs. Finally, Sarah analyzes her profit margin to understand how much profit she makes per shirt sold after covering variable costs.
fixed costs
variable costs
cost per unit
Direct costs
break-even

Slide 13 - Drag question

Slide 14 - Video

What are your selling Price, Profit, Monthly Fix, COGS, Break Evening Cost, and Start-up Expenses?

Slide 15 - Open question

Slide 16 - Video

How do you feel about your Cooking Cost.
😒🙁😐🙂😃

Slide 17 - Poll

Slide 18 - Video

Slide 19 - Video