P5: Les 2A -Palestina voor 1948

Welkom bij geschiedenis!
Israël - Palestina Conflict
Les 1B
Palestina voor 1948
1 / 25
next
Slide 1: Slide
GeschiedenisMiddelbare schoolmavo, havo, vwoLeerjaar 3

This lesson contains 25 slides, with interactive quizzes, text slides and 1 video.

time-iconLesson duration is: 50 min

Items in this lesson

Welkom bij geschiedenis!
Israël - Palestina Conflict
Les 1B
Palestina voor 1948

Slide 1 - Slide

Onze afspraken
  1. Binnen is beginnen. 
  2. Niets leren is geen optie. 
  3. Stoor anderen niet in hun leerproces
  4. Stel vragen
  5. Bij uitleg stil

Slide 2 - Slide

Regels
  • We respecteren elkaars mening/visie
  • We spreken bij meningen in de 'IK'-vorm
  • We respecteren de betrokken partijen
  • We spreken over feiten, geen speculaties
  • Iedereen moet zich veilig kunnen uiten in de klas
  • We profoceren niet

  • Lesplan
  • Lesdoelen
  • Herhaling
  • Instructie
  • Opdracht(en)
  • Lesdoelvragen
  • Afsluiting

Slide 3 - Slide

Lesplanning
  • Lesdoelen
  • Herhaling en vragen
  • Instructie
  • Opdracht(en)
  • Lesdoel vragen
  • bespreken lesdoelen
Lesplanning en huiswerk

Lesdoelen en opdracht

Oefenvragen

Instructie
  • Lesplan
  • Lesdoelen
  • Herhaling
  • Instructie
  • Opdracht(en)
  • Lesdoelvragen
  • Afsluiting

Slide 4 - Slide

Huiswerk

Maken:                            2 stellingen af.
Leren:                              H2 leestekst 
Wanneer af:                  Voor de volgende les


  • Lesplan
  • Lesdoelen
  • Herhaling
  • Instructie
  • Opdracht(en)
  • Lesdoelvragen
  • Afsluiting

Slide 5 - Slide

Lesdoelen
Je kan in eigen woorden uitleggen...
  • Je kunt beschrijven welke beloften door de Britten werden gedaan aan zowel de Arabieren als de zionisten tijdens de Eerste Wereldoorlog.
  • Je kunt verklaren waarom de Volkenbond een mandaatgebied van Palestina maakte.

  • Lesplan
  • Lesdoelen
  • Herhaling
  • Instructie
  • Opdracht(en)
  • Lesdoelvragen
  • Afsluiting

Slide 6 - Slide

Introductievragen

Slide 7 - Slide

Wat betekent de Diaspora?
A
het verjagen van de Joden uit Judea
B
De verspreiding van het Joodse volk
C
Verstrooiing
D
Jiddisch

Slide 8 - Quiz

Waarom is Jeruzalem zo belangrijk?

Slide 9 - Open question

Wat was het doel van de kruistochten?
Waarom waren er kruistochten?
A
Om meer soldaten te vinden voor het Christendom.
B
Om Europa groter te maken.
C
Om de rijkdommen van Jeruzalem te stelen.
D
Om Jeruzalem te 'bevrijden' van de moslims.

Slide 10 - Quiz

Wat is het zionisme?
A
Beweging die de rechten van Joden bevorderde
B
Beweging die streefde naar een eigen land voor Joden
C
Beweging die tegen het nationalisme van de Joden was
D
Beweging die herstelbetalingen wil voor het leed dat de Joden is aangedaan

Slide 11 - Quiz

Waar ligt Israël?
1
2
3
4
A
bij 1
B
bij 2
C
bij 3
D
bij 4

Slide 12 - Quiz

Wat is Hamas?
A
Een radicale islamitische Palestijnse verzetsbeweging
B
Een radicale Joodse Israëlische verzetsbeweging
C
Een seculier Palestijnse organisatie
D
Een gematigde Joodse organisatie

Slide 13 - Quiz

Zelf werken of Uitleg?

  • Lesplan
  • Lesdoelen
  • Herhaling
  • Instructie
  • Opdracht(en)
  • Lesdoelvragen
  • Afsluiting
Optie 1
  • Zelf de Lessonup doornemen
  • Zelf de tekst lezen en de opdracht maken
  • Je hebt hoger dan een 6 voor Geschiedenis!
Optie 2
  • Doe mee met de uitleg
  • Maak aantekeningen

Slide 14 - Slide

Begin van de Joodse Immigratie naar Palestina
  • Vanaf 1880: Eerste Joden vertrekken naar Palestina.
  • Joodse zionisten: Willen een eigen staat vestigen in het 'Beloofde Land' (Thora)
  • Zionisten kopen grond en bouwen nederzettingen met huizen en boerderijen.
  • Ottomanen: Verkopen grond voor veel geld, maar beperken Joodse immigratie.
  • Er wonen voornamelijk Arabische moslims, met enkele Joodse en christelijke gemeenschappen.
  • Lesplan
  • Lesdoelen
  • Herhaling
  • Instructie
  • Opdracht(en)
  • Lesdoelvragen
  • Afsluiting
Begrippen:
  • Beloofde Land
  • Zionsiten
  • Nederzetting

Slide 15 - Slide

Eerste Wereldoorlog en de Balfour-verklaring
  • 1914: Begin WO1 - Ottomaanse Rijk vecht mee.
  • GB: Organiseren opstand in het Ottomaanse Rijk: beloven Arabieren steun voor een eigen nieuwe staat.
  • 1917 Balfour-verklaring: Britse minister belooft Joden een 'nationaal thuis' in Palestina.
  • Doel: Steun van zionisten in Amerika, Rusland en Europa.
  • Gevolgen: Zionisten hopen op een eigen Joodse staat, Arabieren voelen zich verraden door tegenstrijdige Britse beloftes.
  • Lesplan
  • Lesdoelen
  • Herhaling
  • Instructie
  • Opdracht(en)
  • Lesdoelvragen
  • Afsluiting
Begrippen:
  • Eerste Wereldoorlog
  • Balfour-verklaring

Slide 16 - Slide

Machtsovername Groot-Brittannië en Opkomst van Zionistische Immigratie
  • Na WO1: Ottomaanse Rijk verslagen, Frankrijk en Groot-Brittannië aan de macht in het Midden-Oosten.
  • Palestina onder Brits bestuur namens de Volkenbond, mandaatgebied.
  • Zionistische immigratie: Grote groepen Joden trekken naar Palestina.
  • Arabieren verliezen land door verkoop aan Joden, zorgen over Joodse immigratie.
  • Rellen in Jeruzalem: Britse bestuur beperkt tijdelijk Joodse immigratie, leidt tot wantrouwen onder Joden.
  • Gewapende Joodse groepen ontstaan om de eigen bevolking te verdedigen tegen Arabieren.
  • Lesplan
  • Lesdoelen
  • Herhaling
  • Instructie
  • Opdracht(en)
  • Lesdoelvragen
  • Afsluiting
Begrippen:
  • mandaatgebied
  • Volkenbond

Slide 17 - Slide

Slide 18 - Video

Nazi-Duitsland en de Arabische Opstand
  • 1933: Adolf Hitler aan de macht in Duitsland, fel antisemitisch.
  • Weer Joodse diaspora: Europese Joden verspreiden zich, velen naar de Verenigde Staten en Noord-Afrika, toenemende migratie naar Palestina.
  • Arabische reactie: Idee groeit dat Joodse immigratie alleen met geweld te stoppen is.
  • 1936: Arabische opstand in Palestina tegen Britse overheersing, Britten hebben moeite de opstand te onderdrukken.
  • Lesplan
  • Lesdoelen
  • Herhaling
  • Instructie
  • Opdracht(en)
  • Lesdoelvragen
  • Afsluiting
Begrippen:
  • Antisemitisme

Slide 19 - Slide

Oefenen
  • Kijk naar de stelling
  • In groepjes 10 minuten voorbereiden
  • 10 minuten debat

  • Lesplan
  • Lesdoelen
  • Herhaling
  • Instructie
  • Opdracht(en)
  • Lesdoelvragen
  • Afsluiting
"Groot Brittanië heeft een groot aandeel in het veroorzaken van het conflict. Hierom moeten zij het voortouw nemen bij het oplossen".

Slide 20 - Slide

Opdracht(en)
  • Kijk in Google Classroom
  • Lees leestekst 2
  • Maak de argumentatie voor de 2e stelling.

  • Lesplan
  • Lesdoelen
  • Herhaling
  • Instructie
  • Opdracht(en)
  • Lesdoelvragen
  • Afsluiting
Let op: Controlle!

Slide 21 - Slide

Huiswerk

Maken:                       Argumentatie voor de 2e stelling.     
Leren:                         Introductie leestekst 
Wanneer af:             Voor de volgende les


  • Lesplan
  • Lesdoelen
  • Herhaling
  • Instructie
  • Opdracht(en)
  • Lesdoelvragen
  • Afsluiting

Slide 22 - Slide

Lesdoelen-Check

Slide 23 - Slide

Lesdoelen
Je kan in eigen woorden uitleggen...
  • Waarom we dit onderwerp behandelen
  • Welke regels er deze periode gelden
  • Welke onderwerpen we zullen behandelen

  • Lesplan
  • Lesdoelen
  • Herhaling
  • Instructie
  • Opdracht(en)
  • Lesdoelvragen
  • Afsluiting

Slide 24 - Slide

Wat vind je nog moeilijk?

Slide 25 - Mind map