Schrijfvaardigheid: les 1

Welkom!

1 / 11
next
Slide 1: Slide
NederlandsMiddelbare schoolhavoLeerjaar 3

This lesson contains 11 slides, with text slides.

time-iconLesson duration is: 50 min

Items in this lesson

Welkom!

Slide 1 - Slide

Wat gaan we doen?

  • Terugblik
  • Lesdoelen
  • Uitleg opbouw betoog + bouwplan
  • Uitleg schrijfdossieropdr. 2
  • Aan de slag in tweetallen
  • Evaluatie

Slide 2 - Slide

Terugblik
  • In de toetsweek gaan jullie een betoog schrijven

  • Ter voorbereiding op deze toets leggen jullie een schrijfdossier aan met verschillende schrijfopdrachten (= harde eis!).

  • Vanaf volgende week woensdag leesboek mee! Tip: kijk eens op www.jeugdbibliotheek.nl (12-15 jaar)

Slide 3 - Slide

Lesdoelen
Aan het eind van dit uur...

  • .. heb je een schrijfdossier aangelegd.
  • .. ken je de kenmerken van een betoog.
  • .. weet je hoe je een bouwplan moet invullen.

Slide 4 - Slide

Wat is een betoog?
  • Doel van een betoog is de lezer overtuigen van zijn/haar mening
  • De schrijver wil dat de lezer zijn/haar mening overneemt
  • Dat doet hij door argumenten met onderbouwing (=uitleg) te gebruiken in zijn tekst

  • Denk ook weer terug aan het debat

Slide 5 - Slide

Opbouw van een betoog
Inleiding bestaat uit twee alinea’s:
Functie 1: De lezer nieuwsgierig maken (anekdote, voorbeeld, actualiteit, geschiedenis)
Functie 2: Onderwerp introduceren + standpunt noemen

Middenstuk:
Deelonderwerpen worden uitgelegd met voorbeelden
Signaalwoorden: ten eerste, daarnaast, ook, verder

Slot:
Hoofdgedachte herhalen 
Conclusie en samenvatting (gebruik signaalwoorden: kortom, dus, al met al)

Slide 6 - Slide

Uitleg bouwplan
Stappenplan voor een bouwplan:
  1. Noteer het onderwerp van de tekst.
  2. Noteer het schrijfdoel.
  3. Noteer voor welk publiek je de tekst schrijft.
  4. Formuleer de hoofdgedachte in één zin* ( = standpunt / mening )
  5. Kies een geschikte tekststructuur *
  6. Bepaal de deelonderwerpen 
  7. Geef bij elke alinea in steekwoorden aan wat je wilt vertellen.


Slide 7 - Slide

Hoofdgedachte= standpunt
Het salaris van docenten moet bepaald worden door de resultaten van hun leerlingen.

Vechtsporten met hoge kans op blijvende lichamelijke schade moeten verboden worden.

Het dragen van niet-dodelijke wapens als tasers en pepperspray moet legaal worden in Nederland.

Slide 8 - Slide

Slide 9 - Slide

Aan de slag in tweetallen
  1. Maak schrijfopdracht 2 (p. 4)
  2. Kies één van de gegeven stellingen (of bedenk zelf een actuele stelling)
  3. Na 15 min. gaan jullie elkaars bouwplannen beoordelen (p. 5).
timer
15:00

Slide 10 - Slide

Evaluatie
  • Doel behaald? 
      
  • Lesinhoud?

  • Hoe verlaat je de les? Vrolijk, neutraal of moe?

Slide 11 - Slide