,

Keuzecursus Film les 1 Een introductie

Keuzecursus Film 1 
Een introductie 
1 / 34
next
Slide 1: Slide
DramaMiddelbare schoolmavo, havoLeerjaar 1,2

This lesson contains 34 slides, with interactive quizzes, text slides and 3 videos.

time-iconLesson duration is: 15 min

Items in this lesson

Keuzecursus Film 1 
Een introductie 

Slide 1 - Slide

This item has no instructions

Wat heb je nodig om een goede film te maken?

Slide 2 - Mind map

This item has no instructions

Wat gaan we deze 4/5 lessen doen?
We gaan het hebben over camera standpunten, kaders, belichting en ook montage.
Planning: 
* 2.2: intro en oefenopdracht
* 2.3 Info over cameravoering, licht en montage. Uitleg opdracht en aan de slag
* 2.4 Opdracht: alle shots af en start montage. Feedback
*2.5 Montage af, kijken naar resultaten




Slide 3 - Slide

This item has no instructions

Maar nu eerst:

De kaders

Slide 4 - Slide

This item has no instructions

Match de filmkaders met de filmstills:

Totaalshot
Mediumshot
Close-upshot
Een filmkader is het beeld dat de kijker ziet, de filmmaker bepaalt zo waar jij als kijker op moet letten. Met close-ups kan de filmmaker je blik sturen op een belangrijk stuk informatie of de emotie van de hoofdpersoon. Met een totaalshot kan de maker juist laten zien waar iets zich afspeelt en jou als kijker overzicht geven.  

Slide 5 - Slide

Informatie filmkaders

Een filmkader is het beeld dat de kijker ziet, de filmmaker bepaalt zo waar jij als kijker op moet letten. Met close-ups kan de filmmaker je blik sturen op een belangrijk stuk informatie of de emotie van de hoofdpersoon. Met een totaalshot kan de maker juist laten zien waar iets zich afspeelt en jou als kijker overzicht geven.  

Match de filmkaders met de filmstills

Totaalshot
Mediumshot
Close-up
Het filmkader bepaalt wat wel en wat niet in beeld wordt gebracht. Draait het shot om de omgeving (totaalshot, establishingshot) of om het personage (medium, close-up)?

Bekijk de kaders nu nogmaals, wat voor effect hebben ze op jou?

Slide 6 - Slide

Informatie filmkaders

Het filmkader bepaalt wat wel en wat niet in beeld wordt gebracht. Draait het shot om de omgeving (totaalshot, establishingshot) of om het personage (medium, close-up)?

Bekijk de kaders nu nogmaals, wat voor effect hebben ze op jou?


Medium Shot
Close up
Extreme Close up
Long shot

Slide 7 - Drag question

This item has no instructions

Long shot
Medium shot
CLOSE-UP
over shoulder

Slide 8 - Drag question

This item has no instructions

B. Camera afstanden

Slide 9 - Slide

This item has no instructions

Perspectieven

Slide 10 - Slide

This item has no instructions

In moderne films worden veel camerastandpunten gebruikt, hier zie je drie standpunten die vaak terugkomen. Match ze met de filmstill:

Kikkerperspectief
Vogelperspectief
Neutraal (op ooghoogte)

Slide 11 - Slide

Informatie camerastandpunten

In moderne films worden veel camerastandpunten gebruikt, hier zie je drie standpunten die vaak terugkomen.

Match ze met de filmstill.
Vogelperspectief
Kikkerperspectief
Neutraal standpunt
Het camerastandpunt kan een emotie of sfeer versterken, informatie geven over het personage, en spelen met perspectief. Bekijk de standpunten nu nogmaals, wat voor effect hebben ze op jou?

Slide 12 - Slide

Informatie camerastandpunten

Het camerastandpunt kan een emotie of sfeer versterken, informatie geven over het personage, en spelen met perspectief.

Bekijk de standpunten nu nogmaals, wat voor effect hebben ze op jou?

(eigen antwoord)

In deze les ontdek je de rol van cameravoering op de filmbeleving.

Wat is cameravoering?

Slide 13 - Slide

Leerdoel: In deze les ontdek je de rol van cameravoering op de filmbeleving.

Bespreek met de leerlingen het leerdoel van deze les: vandaag gaan we onze eigen scene filmen. We gaan aan de hand van verschillende filmfragmenten onderzoeken wat de rol is van cameravoering op de filmbeleving en of wij middels cameravoering de filmbeleving kunnen sturen.
  • Wie weet wat cameravoering is?(Cameravoering gaat over de keuzes die gemaakt worden over hoe een scene gefilmd wordt. In deze les kijken we naar welke camerastandpunten (positie van de camera) je kunt gebruiken en welke filmkaders (afstand tot het onderwerp).)





The Great Train Robbery
(1903, Edwin S. Porter)
Al in 1903 werd de eerste western gemaakt: The Great Train Robbery.

Bekijk de openingsscène en geef aan wat jou opvalt aan het cameragebruik.
The Great Train Robbery (1903, Edwin S. Porter)

Slide 14 - Slide

Kijkvraag bij fragment uit de film: The Great Train Robbery van Edwin S. Porter

We kennen allemaal het filmgenre western: veel cowboys, actie en verschillende shots. Al in 1903 werd de eerste western gemaakt en heet The Great Train Robbery.

Bekijk de openingsscène en geef aan wat jou opvalt aan het cameragebruik.

Slide 15 - Video

Bekijk het filmfragment

Start de film door op de play-knop te drukken. Vergeet het geluid niet aan te zetten.
Wat viel je op aan het cameragebruik? Vond je het een spannende scène?
Hoe zou je deze scène spannender kunnen maken door middel van cameragebruik?

Slide 16 - Slide

Vragen over filmfragment: The Great Train Robbery

Inmiddels kennen we verschillende camerastandpunten en filmkaders die in 1903 nog niet mogelijk waren doordat camera’s erg zwaar en groot waren. Pas later werden camera’s kleiner en werden er nieuwe camerastandpunten ontwikkeld. Hierdoor werden scenes spannender, kon je nog beter een verhaal vertellen en je inleven in de emoties van de personages. 
  • Wat viel je op aan het cameragebruik? Vond je het een spannende scène?
  • Hoe zou je deze scène spannender kunnen maken door middel van cameragebruik?



Pulp Fiction (1994, Quentin Tarantino)
Bekijk het volgende fragment: welke verschillende camerastandpunten en kaders zie je?
Pulp Fiction (1994, Quentin Tarantino)
Let op: het fragment kan als schokkend ervaren worden!

Slide 17 - Slide

Kijkvraag bij fragment uit de film: Pulp Fiction van Quentin Taratino

Bekijk het volgende fragment: welke verschillende camerastandpunten en kaders zie je?

Let op: het fragment kan als schokkend ervaren worden (lees: de kracht van suggestie).

Slide 18 - Video

Bekijk het filmfragment

Start de film door op de play-knop te drukken. Vergeet het geluid niet aan te zetten.
Welk gevoel kreeg je van deze scène? Hoe komt dat?
Welke shots en standpunten heb je gezien?
Hoe zou deze scène overkomen als het één lang shot was zoals in het eerste fragment?

Slide 19 - Slide

Vragen over fragment: Pulp Fiction
  • Welk gevoel kreeg je van deze scène? Hoe komt dat?
  • Waarom heeft de maker gekozen voor deze verschillende shots en standpunten? (- Om de aandacht er bij te houden. - Om je blik te sturen. Om verwachtingen te scheppen: we zien een close-up van een naald: wat gaat daarmee gebeuren? - En het ziet er ook nog eens mooi uit.)
  • Hoe zou deze scène overkomen als het één lang shot was zoals in het eerste fragment? (Saai, minder spannend. Door het gebruik van filmkaders en standpunten stuurt de regisseur jouw blik: wat is belangrijk? Zo vertelt de maker het verhaal door middel van de camera.)
We herbekijken een specifiek stukje uit de film (vlak voordat de naald erin gaat). Welke camerastandpunten en kaders zie je en waarom heeft de maker daarvoor gekozen?
We gaan opnieuw kijken naar fragment uit de film Pulp Fiction. Waarom heeft de maker voor deze shots en volgorde gekozen?

Slide 20 - Slide

Opnieuw kijken naar fragment uit de film: Pulp Fiction

Slide 21 - Video

Bekijk het filmfragment

Start de film door op de play-knop te drukken. Vergeet het geluid niet aan te zetten.
Welke camerastandpunten en filmkaders hebben we gezien? 
Waarom heeft de maker voor deze shots (kaders en standpunten) en volgorde gekozen?
Hoe heeft de maker ervoor gezorgd dat het lijkt alsof Mia daadwerkelijk een injectie in haar hart krijgt ingediend?

Slide 22 - Slide

Vragen over fragment: Pulp Fiction
  • Welke camerastandpunten en filmkaders hebben we gezien? (Veel close-ups, kikkerperspectief, vogelperspectief, totaalshot en zoom)

  • Waarom heeft de maker voor deze shots en volgorde gekozen? (Kaders: Geen mediumshot: we beginnen en eindigen met totaalshots (informatie: we zijn in een huiskamer), vervolgens wisselt Tarantino meerdere close-ups af om spanning op te bouwen en heel dicht op de handeling te blijven. Het moment wordt als het ware uitgesmeerd. De shots van de personages geven ons de emotionele laag. 
    Standpunten: In het eerste shot bevindt de camera zich laag bij de grond (kikkerperspectief): Vincent houdt de naald vervolgens hoog in de lucht. Zo ziet het er extra dramatisch uit. In het volgende shot zien we Mia van bovenaf (vogelperspectief): we kijken eigenlijk vanaf de point of view van Vincent (of de naald zelf). Vervolgens zien we de naald vanuit het kikkerperspectief. De afwisseling zorgt voor een spannende dynamiek: wat gaat er gebeuren?)
  • Hoe heeft de maker ervoor gezorgd dat het lijkt alsof Mia daadwerkelijk een injectie in haar hart krijgt ingediend? (op dat moment snijdt het shot van Vincent naar Mia, en hoor je een geluidseffect. Kracht van suggestie.)
Door af te wisselen in filmkaders en standpunten speelt de maker van de film met onze verwachtingen en bouwt hij spanning op.

In het volgende fragment zie je een interview met de regisseur van Pulp Fiction: Quentin Tarantino, waarin hij vertelt hoe hij speelt met de verwachtingen van het publiek.

Slide 23 - Slide

Fragment interview met filmmaker Quentin Tarantino 

In het volgende fragment zie je een interview met de regisseur van Pulp Fiction Quentin Tarantino, waarin hij vertelt hoe hij speelt met de verwachtingen van het publiek.
klik hier
KIKKER
OOGHOOGTE
VOGEL

Slide 24 - Drag question

This item has no instructions

Pulp Fiction maakt dus gebruik van veel verschillende shots, met verschillende standpunten en filmkaders. Hoe zouden we de openingscène van The Great Train Robbery spannender kunnen maken? 

Maak groepjes van 3/4 en maak de overval scene na in 5 shots met je telefoon. 

Slide 25 - Slide

Maakopdracht (30- 45 min.)

Leerdoel: de leerling begrijpt door toepassen van filmkaders en camerastandpunten dat een verhaal spannender wordt en de kijker meer betrokken.

Pulp Fiction maakt dus gebruik van veel verschillende shots, met verschillende standpunten en filmkaders. Hoe zouden we de openingsscène van The Great Train Robbery spannender kunnen maken?

Maak groepjes van 3/4 en maak de overval scene na in 5 shots met je telefoon. 

Hulp nodig bij het monteren?
Bekijk op de volgende slides tutorials.

Tip: geen tijd voor de maakopdracht? Laat leerlingen wel over deze vraag nadenken en bespreek het mondeling.
Of...
Maak met min 6 en max 10 shots met verschillende kaders en perspectieven een filmpje waarin je laat zien dat deze school in handen van de maffia is of een 'haunted house' is
Maak gebruik van muziek. 

Slide 26 - Slide

This item has no instructions

Stuur de foto's en filmpjes naar
J.Assink@montessoriarnhem.nl

Slide 27 - Slide

This item has no instructions

Wissel je resultaten uit. Is het gelukt om de scène spannender te maken?

Slide 28 - Slide

This item has no instructions

Vraag iemand om je te helpen.
De ene persoon is A en de andere persoon is B.

Persoon A: sta op een stoel en kijk omlaag naar persoon B. 
Persoon B: hurk op de grond en kijk omhoog naar persoon A. 
Wie ziet welk standpunt? Hoe voelt dit? 
Gedaan? Draai de rollen om!


Introductie camerastandpunten

Slide 29 - Slide

This item has no instructions

KIKKER-perspectief
Informatie: cameraperspectief
OOGHOOGTE

VOGEL-PERSPECTIEF

Van laag naar hoog
Van hoog naar laag
Neutraal
Waar staat de camera?
Klik hier

Slide 30 - Slide

This item has no instructions

Long Shot

Informatie: kaders
Medium shot
CLOSE-UP

Waar staat de camera?
Over shoulder

Slide 31 - Slide

This item has no instructions

bron vermelding:


Eye Filmeducatie lesson-up kanaal

Slide 32 - Slide

This item has no instructions

Keuze cursus Film

Slide 33 - Slide

This item has no instructions

keuzecursus 1 les 2
Deze deeltaak gaan snuffelen aan wat er bij komt kijken om een film te maken en gaan jullie zelf aan de gang met  cameravoering, licht en montage

Slide 34 - Slide

This item has no instructions