Periode 1, lesweek 1 Waarom Burgerschap?

Periode 1, lesweek 1 
Waarom Burgerschap?
1 / 18
next
Slide 1: Slide
WereldoriëntatieMBOStudiejaar 4

This lesson contains 18 slides, with interactive quizzes and text slides.

time-iconLesson duration is: 45 min

Items in this lesson

Periode 1, lesweek 1 
Waarom Burgerschap?

Slide 1 - Slide

This item has no instructions

Lesdoel

  • Je weet waarom je Burgerschap krijgt.
  • Je weet wat Burgerschap te maken heeft met jou als persoon.
  • Je weet wat Burgerschap te maken heeft met jouw werk.

Slide 2 - Slide

This item has no instructions

Inleiding





Voor burgerschap moet je kunnen aantonen dat je gewerkt hebt aan alle vier de dimensies. 
Dit is voorwaardelijk voor het behalenvan je diploma.

Je hebt een inspanningsverplichting gedurende 6 perioden. 
Dit houdt in:
- Actieve aanwezigheid
- Samenwerken
- Aanleggen van portfolio met opdrachten en reflectie, wat je elke periode inlevert op IL.

Slide 3 - Slide

This item has no instructions

Planning periode 1
Deze periode is in het geheel een inleiding op het vak Burgerschap.
De eerste twee lessen gaan over burgerschap in het algemeen; in de lessen van week 3 t/m 7 maken
jullie met elke dimensie kennis door middel van een opdracht. (zie handleiding op It's learning).

Slide 4 - Slide

This item has no instructions

Welke onderwerpen zijn hier in te zien?

Slide 5 - Mind map

This item has no instructions

Wat heeft dit met burgerschap te maken?

Slide 6 - Mind map

This item has no instructions

Wat is burgerschap voor jou?

Slide 7 - Mind map

This item has no instructions

Slide 8 - Slide

This item has no instructions

Burgerschap is verdeeld in vier dimensies:

  • Economische dimensie
  • Sociaal-maatschappelijke dimensie
  • Politiek-juridische dimensie
  • Dimensie vitaal burgerschap
nog meer info 

Slide 9 - Slide

This item has no instructions

Welke dimensie vind jij het meest interessant?
A
economische dimensie
B
sociaal maatschappelijke dimensie
C
politiek juridische dimensie
D
vitaal burgerschap dimensie

Slide 10 - Quiz

This item has no instructions

Bekijk het filmpje

Slide 11 - Slide

Vertel dat zijn uitspraak impact heeft gehad op de samenleving, omdat hij als bekende rapper vrouwen die hem midden in de nacht hadden geholpen Kechs (hoeren) noemde en ze daarmee niet gelijkwaardig stelde aan mannen. Daarmee leek hij andere normen en waarden te hebben dan wat ‘normaal’ is in Nederland. Zijn uitspraken gaan ook over vrijheid en tolerantie: mag hij zulke uitspraken doen? Wanneer is iets ‘normaal’?
Dit is waar de sociaal-maatschappelijke dimensie over gaat. Hier komen onderwerpen aan bod als identiteit, culturen, normen en waarden. Ook komen diversiteit, gelijkheid en discriminatie aan bod.
Vind jij de uitspraak van Boef passen in de Nederlandse maatschappij?

Slide 12 - Mind map

This item has no instructions

Bij welke dimensie hoort dit plaatje en waarom?
A
economische dimensie
B
sociaal maatschappelijke dimensie
C
politiek juridische dimensie
D
vitaal burgerschap dimensie

Slide 13 - Quiz

Vertel dat het bij de politiek-juridische dimensie hoort. Geef aan dat studenten in deze dimensie onder meer gaan onderzoeken wat de grenzen zijn van vrijheid van meningsuiting. Daarnaast komen onderwerpen als democratie (op je werk), grondrechten, een strafblad en sociale media aan de orde.
Bij welke dimensie hoort dit plaatje en waarom?
A
economische dimensie
B
sociaal maatschappelijke dimensie
C
politiek juridische dimensie
D
vitaal burgerschap dimensie

Slide 14 - Quiz

Jouw gezondheid heeft invloed op hoe je je werk kunt doen. In de dimensie Vitaal burgerschap komen deze onderwerpen aan de orde.
Bij welke dimensie hoort dit plaatje en waarom?
A
economische dimensie
B
sociaal maatschappelijke dimensie
C
politiek juridische dimensie
D
vitaal burgerschap dimensie

Slide 15 - Quiz

Jouw gezondheid heeft invloed op hoe je je werk kunt doen. In de dimensie Vitaal burgerschap komen deze onderwerpen aan de orde.
Nog vragen over deze les?

Slide 16 - Mind map

This item has no instructions

Wat zijn actieve betrokken burgers
Burgerschapsonderwijs is bedacht om van studenten actieve, betrokken, kritische burgers te maken. Wat zijn
dat eigenlijk, actieve betrokken burgers? Kun je deze maken? Hoe moet dat dan?

In deze les gaan we aan de slag met de burgers -de mensen- die we zelf willen zijn.

Wat vinden we in deze klas een "goed mens"? Als we weten wat we gezamenlijk belangrijk vinden, kunnen we
bedenken hoe we dat gaan doen met elkaar, in de klas, de school en in de rest van de wereld.

Wat heb jij nodig om respectvol te leven in de klas, de school, de wereld? We gaan dat benaderen via de vier
dimensies. 

Slide 17 - Slide

This item has no instructions

Opdracht
Maak een verslag waarin je onderstaande vragen uitwerkt:
1. Wie vind jij een goede burger? Waarom, welke eigenschappen heeft die persoon?
2. Welke goede zaken doe jij al in de maatschappij?
3. Schrijf bij elke dimensie op wat je al doet in die dimensie.
4. Wat zou een goede burger doen in elke dimensie. Noem minimaal 3 punten per dimensie.

Zet het verslag in je burgerschapsdossier. Dit heb je volgende week nodig.

Succes!! 

Slide 18 - Slide

This item has no instructions