Ethische dilemma’s - les 4: gesprekstafels

Welkom bij het
thema-uur ethische
dilemma's


Deltion ICT Lyceum
1 / 12
next
Slide 1: Slide
Thema-uurMBOStudiejaar 3

This lesson contains 12 slides, with interactive quiz and text slides.

time-iconLesson duration is: 90 min

Items in this lesson

Welkom bij het
thema-uur ethische
dilemma's


Deltion ICT Lyceum

Slide 1 - Slide

This item has no instructions

Terugblik:
de twijfelaar

Slide 2 - Slide

This item has no instructions


Lesdoelen
van deze les


▸ Je kunt uitleggen wat een dialoog is.
▸ Je kunt met elkaar in dialoog (gesprek).
▸ Je kunt reflecteren op het dialoog.

Slide 3 - Slide

This item has no instructions

Inleiding:
gesprekstafels

Slide 4 - Slide

Inleiding
Een lagerhuisdebat is een gestructureerde discussie waarin je als student de rol van parlementariër op je neemt om over een specifiek onderwerp te debatteren. Het is een manier om je argumentatieve vaardigheden te ontwikkelen en kritisch na te denken over verschillende standpunten.

Korte geschiedenis
Het idee van een lagerhuisdebat komt oorspronkelijk uit het Britse parlement. In het Verenigd Koninkrijk bestaat het parlement uit twee kamers: het Lagerhuis (House of Commons) en het Hogerhuis (House of Lords). Het Lagerhuis is de kamer waar de meeste wetgevende debatten plaatsvinden, en de term "lagerhuisdebat" verwijst naar de manier waarop deze debatten worden gevoerd.

In het Lagerhuis worden verschillende voorstellen en wetten besproken. Leden van het Lagerhuis, die gekozen zijn door het volk, presenteren hun standpunten, argumenteren voor of tegen voorstellen, en proberen elkaar te overtuigen. Dit debat is een essentieel onderdeel van het wetgevingsproces.

In een klaslokaal gebruiken we een soortgelijk format om jullie te laten oefenen met debatteren. Hoewel het niet hetzelfde is als een echt parlementair debat, helpt het jullie om dezelfde vaardigheden te ontwikkelen, zoals presenteren, luisteren en kritisch denken.

Wat is een dialoog?

Een dialoog is een gesprek tussen twee of meer mensen. Ze wisselen ideeën, gedachten of meningen met elkaar uit. Het is als een heen en weer praten, waarbij iedereen de kans krijgt om te vertellen wat hij of zij denkt.

Slide 5 - Slide

This item has no instructions

Wat ga je doen?
  • Op elke tafel ligt een 'gesprekskaart' met een bepaald thema/onderwerp.
  • Je gaat in groepjes aan tafel zitten en gaat met je tafelgenoten in gesprek over het thema/onderwerp dat op de kaart staat.
  • Na het gesprek schrijf je een korte reflectie over het gesprek (zie het format).

Slide 6 - Slide

This item has no instructions

Reflectie
op de gesprekken


  • Schrijf op welk onderwerp jullie hebben behandeld.
  • Reflecteer kort op het gesprek:
    - Hoe vond je het gesprek gaan?
    - Wat vond je van het onderwerp?
    - Wat neem je mee uit het gesprek?

Slide 7 - Slide

This item has no instructions

Ga in gesprek
met elkaar
Gesprekskaarten
Bekijk de gesprekskaart op tafel.
Ga in gesprek met je tafelgenoten, en
schrijf na het gesprek een korte reflectie.
Als de tijd op is, wissel je van tafel. 
timer
12:30

Slide 8 - Slide

Voorbereiding
Leg de gesprekskaarten op de tafels in het lokaal.
❛In hoeverre vind je dat robots & AI menselijke handelingen moeten overnemen?❜

Slide 9 - Slide

Je vrienden willen een feestje houden en vragen je om alcohol te kopen, omdat jij als enige oud genoeg bent. Je weet dat dit eigenlijk niet mag, maar je wilt geen spelbreker zijn en uit de groep worden gezet. Koop je de alcohol voor hen, of houd je je aan de regels en riskeer je dat ze boos op je worden?

Inleveren reflecties
in Teams


Lever je eigen reflecties in via Teams.
Let op: inspanning & aanwezigheid
= presentie voor deze les!!!

Slide 10 - Slide

This item has no instructions

Afsluiting
Heb je nog vragen na deze les?

Slide 11 - Slide

This item has no instructions

Wat vond je
van deze les?
😒🙁😐🙂😃

Slide 12 - Poll

This item has no instructions