This lesson contains 21 slides, with text slides and 7 videos.
Lesson duration is: 45 min
Introduction
Les 5 geluid en muziek
In deze les wil je de leerlingen laten horen hoe belangrijk geluid en muziek zijn in een film. Je krijgt daar een aantal mooie voorbeelden van uit de Lion King en het werk van een Foley Artist. Allemaal bedoeld om de leerlingen te laten merken dat muziek bepaald wat voor gevoelens de filmmaker wil oproepen: spanning, romantiek, vrolijkheid, boosheid, angst, tederheid, medelijden.
Naast muziek zijn er nog het geluid en de geluidseffecten. Hiervan zit in de les ook een mooi voorbeeld.
Een film zonder muziek is maar half af!
Het is van belang dat je als leerkracht de verwachtingen over het toevoegen van geluid en muziek reëel houdt. Laat de leerlingen goed nadenken over het geluid en de muziek die zij vinden passen bij hun film. Luister en bespreek samen wat goed past! Laat vervolgens een klein groepje leerlingen met die klassikale keuze aan de gang gaan. Er is een enorme muziekdatabank waar zij uit kunnen kiezen.
www.orangefreesounds.com (klik bovenaan in de horizontale balk op ‘Music’) of www.bensound.com (gebruik niet de fragmenten waar ‘Purchase’ (= Kopen) onder staat).
Deze les richt zich vooral op de impact van geluid en muziek in film en minder op het in of toevoegen. We bieden simpele mogelijkheden die passend zijn bij deze leeftijdsgroep.
Instructions
Benodigdheden:
Digibord met geluid, verbonden met het internet
LessonUp-les ‘De Filmfabriek, gr 5/6 les 6’
Bijlage 5.1: Begrippenlijst geluid en muziek.
Evt. Orff-instrumentarium (muziekinstrumenten)
Voorbereiding:
Bekijk de lesbeschrijving, de bijbehorende LessonUp-les en zet deze voor aanvang van de les klaar.
Bekijk bijlage 6.1 (begrippenlijst).
Zet eventueel de muziekinstrumenten klaar.
Leerdoel: De leerlingen weten wat het belang is van geluid en muziek bij een film.
Worksheets
Items in this lesson
GROEP 5/6
LES 5: Geluid en muziek
Slide 1 - Slide
Vertel dat jullie een les gaan doen uit ‘De Filmfabriek’.
Slide 2 - Video
Bekijk het filmpje met Rein en Nikita
Introductie
Alleen het geluid horen (dus zonder het filmpje te zien) is best saai hè?!
Maar alleen het beeld zien (dus zonder geluid te horen) is misschien nog wel saaier!
Slide 3 - Slide
This item has no instructions
Geluiden en muziek zijn erg belangrijk in een film. Zonder geluid en muziek is een film heel saai!
Je gaat naar vijf dezelfde fragmenten uit de film 'The Lion King' kijken, maar steeds met andere muziek. Zo hoor en zie je wat de invloed van muziek is. Muziek bepaalt de sfeer van de film.
Bekijk het fragment (zonder geluid is) op de volgende slide.
Slide 4 - Slide
Zie de uitleg op de slide zelf
Slide 5 - Video
This item has no instructions
Wat vond je van het fragment zonder geluid?
Zet het geluid weer aan en bekijk het fragment op de volgende slide. Wat doet het geluid met het beeld?
Wat is de sfeer van het fragment?
Slide 6 - Slide
Bespreek met de kinderen het effect van de muziek, vraag ook naar de mening van de leerlingen
Overige vragen:
Hoe komt het fragment over?
Wat vind je ervan?
Roept het een gevoel op?
Bij wie wel? Bij wie niet?
Welk gevoel?
Wanneer wel?
Waarom?
Welke muziek zou je zelf willen gebruiken?
Slide 7 - Video
This item has no instructions
Wat vond je van het fragment?
Bekijk het fragment op de volgende slide. Wat doet het geluid met het beeld? Wat is de sfeer van het fragment?
Slide 8 - Slide
Bespreek met de kinderen het effect van de muziek, vraag ook naar de mening van de leerlingen
Overige vragen:
Hoe komt het fragment over?
Wat vind je ervan?
Roept het een gevoel op?
Bij wie wel? Bij wie niet?
Welk gevoel?
Wanneer wel?
Waarom?
Welke muziek zou je zelf willen gebruiken?
Slide 9 - Video
This item has no instructions
Wat vond je van het fragment?
Bekijk het fragment op de volgende slide. Wat doet het geluid met het beeld? Wat is de sfeer van het fragment?
Slide 10 - Slide
Bespreek met de kinderen het effect van de muziek, vraag ook naar de mening van de leerlingen
Overige vragen:
Hoe komt het fragment over?
Wat vind je ervan?
Roept het een gevoel op?
Bij wie wel? Bij wie niet?
Welk gevoel?
Wanneer wel?
Waarom?
Welke muziek zou je zelf willen gebruiken?
Slide 11 - Video
This item has no instructions
Wat vond je van het fragment?
Bekijk het originele fragment op de volgende slide. Wat doet het geluid met het beeld? Wat is de sfeer van het fragment? Vind je de muziek goed gekozen? Waarom wel/niet?
Slide 12 - Slide
Bespreek met de kinderen het effect van de muziek, vraag ook naar de mening van de leerlingen
Overige vragen:
Hoe komt het fragment over?
Wat vind je ervan?
Roept het een gevoel op?
Bij wie wel? Bij wie niet?
Welk gevoel?
Wanneer wel?
Waarom?
Welke muziek zou je zelf willen gebruiken?
Slide 13 - Video
This item has no instructions
Wat vond je van het fragment? Vind je de muziek goed gekozen? Waarom wel/niet?
Slide 14 - Slide
Bespreek met de kinderen het effect van de muziek, vraag ook naar de mening van de leerlingen
Overige vragen:
Hoe komt het fragment over?
Wat vind je ervan?
Roept het een gevoel op?
Bij wie wel? Bij wie niet?
Welk gevoel?
Wanneer wel?
Waarom?
Welke muziek zou je zelf willen gebruiken?
Tijdens het filmen wordt meestal alleen de tekst (dus wat de mensen zeggen) opgenomen. De muziek en andere geluiden worden later opgenomen en gemonteerd
Foley artiest
Iemand die de geluiden voor een film opneemt, heet een foley artiest.
Foley artiest
Bekijk het fragment op de volgende slide om te zien hoe een foley artiest te werk gaat.
Slide 15 - Slide
Leg uit:
Tijdens het filmen wordt meestal alleen de tekst, dus wat de mensen zeggen, opgenomen. De muziek en andere geluiden worden later opgenomen en gemonteerd
Bekijk het fragment op de volgende slide hier zie je hoe een foley artiest te werk gaat.
Slide 16 - Video
Vraag aan de leerlingen:
Zou je voor een dag Foley-Artiest willen zijn?
Lees jullie filmverhaal samen door en voor. Welke geluiden komen er in voor? Wat voor een soort film wordt het? Pas daar vrolijke muziek bij of juist heel spannend?
Slide 17 - Slide
Lees klassikaal het eigen filmverhaal door.
Bespreek met de klas welke geluiden in het verhaal voorkomen? En welke soort muziek er past bij de sfeer van de film.
Laat de leerlingen bedenken hoe de geluiden gemaakt kunnen worden. Maak hierbij gebruik van spullen uit/rondom het klaslokaal en eventueel Orff-instrumentarium (muziekinstrumenten). Lees het verhaal opnieuw voor en laat de leerlingen ondertussen bijpassende geluiden maken.
Je kunt ook verschillende websites bezoeken voor achtergrondmuziek, zie de volgende slides
www.orangefreesounds.com
Slide 18 - Link
Beluister enkele muziekfragmenten via www.orangefreesounds.com (klik bovenaan in de horizontale balk op ‘Music’) Gebruik niet de fragmenten waar ‘Purchase’ onder staat, hiervoor moet je betalen. Schrijf de titels van de nummers op die jullie in de film willen gebruiken.
Beluister wat fragmenten. Wat past als achtergrondmuziek bij jullie film?
Download de muziek als MP3. Deze wordt later onder jullie film gemonteerd. Je kunt meerdere MP3's kiezen.
!! Let op: Indien jullie film niet openbaar gemaakt wordt, kun je eventueel ook fragmenten/liedjes van Youtube kiezen. In dat geval mag jullie film dus nietop bijv. social media en de schoolwebsite geplaatst worden, i.v.m. de rechten van de muziek.
Vertel dat het geluid en de muziek ná het opnemen van de film onder de film worden gezet.
www.bensound.com
Slide 19 - Link
Beluister enkele muziekfragmenten via www.bensound.com. Gebruik niet de fragmenten waar ‘Purchase’ onder staat, hiervoor moet je betalen. Schrijf de titels van de nummers op die jullie in de film willen gebruiken.
Beluister wat fragmenten. Wat past als achtergrondmuziek bij jullie film? Download de muziek als MP3. Deze wordt later onder jullie film gemonteerd. Je kunt meerdere MP3's kiezen.
Neem voor de volgende les (les 6) alle props, kleding en accessoires mee, i.v.m. het opnemen van de film!
Slide 20 - Slide
Vertel de leerlingen dat ze voor volgende les (les 6) alle props, kleding en accessoires mee moeten nemen, i.v.m. het filmen.