Les 1 - introductie schrijven

Schrijven over gezondheidszorg 
1 / 20
next
Slide 1: Slide
NederlandsMiddelbare schoolhavoLeerjaar 4

This lesson contains 20 slides, with interactive quiz and text slides.

Items in this lesson

Schrijven over gezondheidszorg 

Slide 1 - Slide

This item has no instructions

Doelen
1. Je kent de werkwijze tijdens deze module
2. Je weet hoe je naar bronnen verwijst in de tekst
3. Je kent de globale tekstindeling
4. Je kunt een korte gedocumenteerde speech schrijven

Slide 2 - Slide

This item has no instructions

Vandaag ga ik mijn ouders vertellen dat ik nog helemaal niet toe ben aan de middelbare school. Ik vind het nog zo leuk om lekker op het schoolplein te spelen en nooit huiswerk te hoeven maken. Ik ben gewoon nog niet klaar voor al die prikkels. Het voelt alsof ik opgesloten zit in een klein kamertje waar ik niet meer uit kom. Ik wil zo snel mogelijk met school kunnen stoppen. Mijn vader verwacht helemaal dat ik het superleuk ga vinden, met zijn leuke glimlach en kale koppie. Ik ga zonder vrienden naar de middelbare, die gaan allemaal maar een andere school. Alleen dat al, voelt niet lekker.

Slide 3 - Slide

This item has no instructions

Vandaag ga ik mijn ouders vertellen dat de middelbare school te vroeg komt voor mij. Het is zo leuk om nog lekker op het schoolplein te spelen en nooit huiswerk te hoeven maken. Al die prikkels van de middelbare komen iets te vroeg. Het voelt alsof ik opgesloten zit in een klein kamertje waaruit geen ontsnappen mogelijk is. Ik wil zo snel mogelijk met school kunnen stoppen. Mijn vader verwacht helemaal dat het superleuk gaat worden, met zijn leuke glimlach en kale koppie.
Vandaag ga ik mijn ouders vertellen dat ik nog helemaal niet toe ben aan de middelbare school. Ik vind het nog zo leuk om lekker op het schoolplein te spelen en nooit huiswerk te hoeven maken. Ik ben gewoon nog niet klaar voor al die prikkels. Het voelt alsof ik opgesloten zit in een klein kamertje waar ik niet meer uit kom. Ik wil zo snel mogelijk met school kunnen stoppen. Mijn vader verwacht helemaal dat ik het superleuk ga vinden, met zijn leuke glimlach en kale koppie. 

Slide 4 - Slide

This item has no instructions

Vandaag ga ik het mijn ouders vertellen. Hoe vreselijk deze schooldag weer eens was. De afgelopen weken waren rot, maar vandaag was echt het hoogtepunt. Ik zat alleen in een hoekje van de kantine aan een tafel. Ver van de mensen uit de andere klassen die allemaal lawaai maken, omdat ze het gezellig hebben met hun vrienden. En ik? Ik zit met mijn oude koptelefoon op te ‘genieten’ van mijn zure appel die al de hele week in mijn tas rondzweeft.

Slide 5 - Slide

This item has no instructions

Vandaag ga ik het mijn ouders vertellen. Hoe vreselijk deze schooldag weer eens was. De afgelopen weken waren rot, maar vandaag was echt het hoogtepunt. Ik zat alleen in een hoekje van de kantine aan een tafel. Ver van de mensen uit de andere klassen die allemaal lawaai maken, omdat ze het gezellig hebben met hun vrienden. En ik? Ik zit met mijn oude koptelefoon op te ‘genieten’ van mijn zure appel die al de hele week in mijn tas rondzweeft.

Vandaag ga ik mijn ouders vertellen hoe vreselijk deze schooldag weer eens was. De afgelopen weken waren rot, maar vandaag was echt het hoogtepunt. Ik zat alleen in een hoekje van de kantine aan een tafel. Ver van de mensen uit de andere klassen die allemaal lawaai maakten, omdat ze het gezellig hadden met hun vrienden. En ik? Ik zat met mijn oude koptelefoon op te ‘genieten’ van mijn zure appel die al de hele week in mijn tas rondzweeft.

Slide 6 - Slide

This item has no instructions

Schrijftips:

1. Schrijf alles in dezelfde tijd: t.t. of v.t.
2. Vermijd te veel herhaling van woorden: laat woorden weg door zinnen samen te trekken, synoniemen te kiezen, verwijzingen te gebruiken.

Niet: Ik vind het erg vervelend maar ik vind het ook wel uitdagend.
Wel: Ik vind het erg vervelend maar ook wel uitdagend. 

Niet: De auto kwam de hoek om. De auto ging vrij hard en ik had nooit eerder een auto gezien die zo lelijk vormgegeven was.
Wel: De auto kwam de hoek om. Hij ging vrij hard. Nooit eerder zag ik een vervoersmiddel dat zo lelijk vormgegeven was. 



Slide 7 - Slide

This item has no instructions

Werkwijze tijdens deze module

Slide 8 - Slide

This item has no instructions

WIJZE
onderwerp
WERK

Slide 9 - Slide

Leerlingen krijgen in tweetallen een onderwerp. Eerst individueel iets schrijven, daarna samenvoegen tot een goede tekst. Inleveren. Dit is de werkwijze die ook voor de schrijfopdracht wordt gebruikt.
Er zijn veel problemen die opgelost moeten worden op korte termijn.

Slide 10 - Slide

This item has no instructions

Je weet niet hoe en dus...

Slide 11 - Slide

This item has no instructions

bronnen raadplegen

Slide 12 - Slide

This item has no instructions

Jatwerk voorkomen

Slide 13 - Slide

This item has no instructions

Teksten

Slide 14 - Slide

Leg uit dat je de bronnen leest en vervolgens de info kunt gebruiken. Eerst maak je onderscheid tussen hoofd- en bijzaken. Je arceert bruikbare info.
Een van de argumenten die ervoor pleiten dat juist scholen iets moeten doen aan het groeiende overgewicht van jongeren is dat onderwijsinstituten voor een deel medeveroorzakers van de toenemende zwaarlijvigheid zijn. Bijna negentig procent van de scholen heeft snoepautomaten in de kantine staan en veel schoolleidingen staan het toe dat leerlingen in tussenuren en pauzes naar een naastgelegen snackbar of supermarkt gaan voor een ongezonde hap. Paul Rosenmuller, voorzitter van het convenant overgewicht, vindt dat scholen hun leerlingen niet voldoende stimuleren te bewegen. 

 

Slide 15 - Slide

Als je de info op bovenstaande manier op papier zet, is het jatwerk.
Een van de argumenten die ervoor pleiten dat juist scholen iets moeten doen aan het groeiende overgewicht van jongeren is dat onderwijsinstituten voor een deel medeveroorzakers van de toenemende zwaarlijvigheid zijn. Het artikel 'RIVM: scholen moeten overgewicht beter aanpakken' geeft inzicht in dat veroorzaken: "Bijna negentig procent van de scholen heeft snoepautomaten in de kantine staan." Daarnaast zouden veel schoolleidingen het toestaan dat leerlingen in tussenuren en pauzes naar een  snackbar of supermarkt in de buurt gaan voor een ongezonde hap. (Nieuws.nl, 2007)
Paul Rosenmuller, voorzitter van het convenant overgewicht, is het met de bevindingen van het RIVM eens, maar hij zegt ook dat scholen hun leerlingen niet voldoende stimuleren te bewegen  
(convenantovergwicht.nl, 2008) 

 

Slide 16 - Slide

This item has no instructions

Een van de argumenten die ervoor pleiten dat juist scholen iets moeten doen aan het groeiende overgewicht van jongeren is dat onderwijsinstituten voor een deel medeveroorzakers van de toenemende zwaarlijvigheid zijn. Het artikel RIVM: scholen moeten overgewicht beter aanpakken (november, 2007) geeft inzicht in dat veroorzaken: "Bijna negentig procent van de scholen heeft snoepautomaten in de kantine staan." Daarnaast zouden veel schoolleidingen het toestaan dat leerlingen in tussenuren en pauzes naar een  snackbar of supermarkt in de buurt gaan voor een ongezonde hap. (Nieuws.nl, 2007)
In het artikel Bewegingsarmoede basisschool nú aanpakken (convenantovergwicht.nl, 2008) stelt Paul Rosenmuller, voorzitter van het convenant overgewicht, dat scholen hun leerlingen niet voldoende stimuleren te bewegen. 

 

Slide 17 - Slide

This item has no instructions

Stel je voor 
Je bent klaar met de havo en je gaat studeren. Door alle negatieve berichten in de media heb je zorgen over de toekomst van de Nederlandse gezondheidszorg. Je vraagt je af of jij in de nabije toekomst nog wel de zorg kunt krijgen die je nodigt hebt.

Schrijf een korte speech (max 200 woorden) die je tijdens de diploma-uitreiking gaat houden waarin jij aangeeft wat er moet gebeuren in Nederland om de zorg betaalbaar te houden voor jullie generatie en waarin je de informatie uit de link hiernaast gebruikt.  Verwijs meerdere keren naar de bron. Begin met: Beste geslaagden,...

Inleiding - midden - slot
Straks inleveren via 

Slide 18 - Slide

This item has no instructions

Lever hier jouw korte tekst in.

Slide 19 - Open question

This item has no instructions

Slide 20 - Link

This item has no instructions