Les 5: Jonge ondernemers

Jonge ondernemers
1 / 41
next
Slide 1: Slide
WoordenschatNederlands+1Middelbare schoolmavo, havo, vwoLeerjaar 1

This lesson contains 41 slide, with interactive quiz, text slide and 2 video.

time-iconLesson duration is: 60 min

Items in this lesson

Jonge ondernemers

Slide 1 - Slide

NB:
Dit lesmateriaal is tot stand gekomen in de periode 2021 - 2024 in het project UGO (Utrecht Gelijke Onderwijskansen) op basis van het curriculum van de voormalig Brede School Academie (BSA) Utrecht en in samenwerking met de gemeente Utrecht en de Utrechtse schoolbesturen PCOU Willibrord, SPO Utrecht en KSU. Het project UGO eindigt op 1 oktober 2024.
Wat is een 'jonge ondernemer' denk je?

Slide 2 - Mind map

This item has no instructions

Hoe werkt het?
Tekst
Onderzoek
Woordenschat
Leestafel
Boekenclub
Dit leer je nu
Dit weet je al
Doen
Terugkijken
Leerdoel bekijken

Slide 3 - Slide

This item has no instructions

Wat gaan we doen?
  • Leestafel
  • Introductie onderwerp
  • Tekst
  • Onderzoek
  • Presenteren onderzoek
  • Woorden
  • Boekenclub
  • Terugblik/afsluiting

Slide 4 - Slide

This item has no instructions

  • Je kunt een nieuwsartikel zoeken over ondernemen/zaken doen​ en dit bespreken in de groep.
  • Je weet wat ondernemen is​ en wat daar zoal bij komt kijken.
  • Je kunt na het lezen van de tekst uitleggen wat een junior-ceo is​.
  • Je leert tien nieuwe woorden en kunt deze toepassen.
  • Je hebt na het onderzoek een idee voor een eigen onderneming​.
  • Je maakt goede aantekeningen of een mindmap.
  • Je kunt op enthousiaste wijze de anderen over jouw idee vertellen​.
  • Je kunt vertellen waarom je een boek wel of niet zou willen lezen. ​
  • Je maakt kennis met een auteur.
  • Je kunt vertellen wat je deze les geleerd hebt, waarover je nog vragen hebt en/of wat je thuis gaat vertellen over deze les​.
.
.
Wat ga je deze les leren?

Slide 5 - Slide

This item has no instructions

Leerdoel?
Leerdoel: Je zoekt een artikel dat over ondernemen gaat en kunt dit bespreken in de groep.
De leestafel
Zoek een artikel waar we over kunnen praten met elkaar
of zoek een artikel over een eigen bedrijf of ondernemen.
Samenvatten
Vat dit artikel samen in twee zinnen
Bespreken
Bespreek je samenvatting met je buurman en wissel van beurt

Slide 6 - Slide

This item has no instructions

Wat is een geschikt artikel?
Je kunt er je mening
over geven.
Je kunt er zelf oplossingen bij bedenken.
Voor iedereen interessant.
Niet te kort, 
maar ook niet te lang.
Je kunt er veel 
vragen over stellen.
Je kunt er verder over doordenken en praten.
Er komen door het
artikel nieuwe vragen en ideeën bij je op.

Slide 7 - Slide

This item has no instructions


Upload hier een foto
van jouw artikel

Slide 8 - Open question

This item has no instructions

Hoe vertel ik waar mijn artikel over gaat?
Welke zaken zijn nog meer van belang om te vertellen?
Wat zou je hier nog meer over willen weten?
Waarom was dat?
Om wie (of wat) gaat het?
Wat is er aan de hand?
Hoe is het in zijn werk gegaan?
Wanneer was dat?
Waar was dat?

Slide 9 - Slide

This item has no instructions

Een gesprek voeren bij de leestafel.
Discussievragen
  • Ben jij het daarmee eens?
  • Ik vind dat toch vreemd, want…
  • Nou dat weet ik nog niet zo zeker, want…
  • Wie heeft er nog een ander argument?
  • Is dat wel waar? Weet je dat zeker?
  • Wat zegt die… in het artikel erover? Wat vind je daarvan?
Verdiepingsvragen
  • Hoe kan het nou dat…?
  • Wat ik niet snap is…?
  • Wat zou er gebeuren als…?
  • Zou iedereen…?
  • Hou zou dat in de toekomst gaan / in het verleden gegaan zijn?
  • Hoe zit dat eigenlijk in andere landen?

Slide 10 - Slide

This item has no instructions


Wie van jullie kent een ondernemer? Vertel...

Slide 11 - Open question

This item has no instructions

Slide 12 - Video

This item has no instructions


Waarom ging Amber ondernemen?

Slide 13 - Open question

This item has no instructions


Waar moest ze allemaal rekening mee houden voor ze haar bedrijfje kon starten?

Slide 14 - Open question

This item has no instructions


Zou je zelf een eigen 
bedrijf willen starten?
Ja
Nee

Slide 15 - Poll

This item has no instructions

De tekst: eerst even scannen! 
scannend lezen
Scannen, hoe doe je dat?
  • Je leest eerst de titel, de inleiding en de kopjes van de alinea’s
  • Je kijkt naar de afbeeldingen in de tekst
  • Je bekijkt de 10 woorden die in de kantlijn zijn uitgelegd
  • Zijn er nog andere opvallende dingen in de tekst?
bron
Bron: Volkskrant (31/10/2017 door Marc van den Eerenbeemt)

Tekst bewerkt voor onderwijsdoeleinden.
Leerdoel?
Leerdoel: Je kunt na het lezen van de tekst uitleggen wat een junior-ceo is

Slide 16 - Slide

This item has no instructions

Lees de hele zin. Ook de zin ervoor en erna zeggen vaak iets over het woord.
Zoek het woord op in een woordenboek of in een zoekmachine op internet.
Ken je het woord in
een andere vorm wel?
Vraag het aan iemand.
Wie weet kent diegene het woord!
Kijk of er een bekend woord
zit in het onbekende woord.
Heb je het woord eerder gezien?
Waar ging de tekst toen over?
Wat kun je doen als je een woord niet begrijpt?

Slide 17 - Slide

This item has no instructions

De titel en inleiding
Deze piepjonge ondernemers zijn junior-ceo van hun eigen bedrijf 

Nederland telt steeds meer ondernemers die de kinderschoenen nog niet zijn ontgroeid. Bij de Kamer van Koophandel staan nu 2.273 entrepreneurs ingeschreven die jonger zijn dan 19 jaar. Dat zijn er 40 procent meer dan vijf jaar geleden. Wij spraken met twee van hen. 
ontgroeien
ergens te groot voor worden 

Slide 18 - Slide

Toelichting
Docent modelt titel en intro.
 Alinea 1
Dat piepjonge ondernemers hun geld verdienen als dj op een feestje, websites bouwen of een internetwinkel runnen zal niet verrassen. Ze leveren echter ook seizoensgroenten aan huis, regelen gesponsorde tenues voor jeugdteams van voetbalclubs, bedenken een pizza-automaat en verhuren pistolen voor lasergames. 'Het zijn tieners die kansen zien', zegt Gerdine Annaars, ondernemersadviseur bij de Kamer van Koophandel (KvK). 'Ze zijn pienter en zelfverzekerd en als ze beginnen met een bedrijf maken ze er ook echt wat van. Als jonge starter krijgen ze vaak extra veel aandacht, ook van de media. En die publiciteit buiten ze vaak heel slim en razendsnel uit via sociale media.'
pienter
slim
publiciteit
de aandacht van de media voor een bepaald onderwerp 
runnen
een bedrijf leiden

Slide 19 - Slide

This item has no instructions


Hoe jong is piepjong eigenlijk? 
En, hoe oud moet je zijn om een onderneming te starten?

Slide 20 - Open question

This item has no instructions

Alinea 2: 
Webwinkels en handelsplatforms 
Dat het aantal kind-ondernemers toeneemt verbaast haar niet. 'Er is minder regelgeving dan een aantal jaar geleden en door de opkomst van internet is ondernemen toegankelijker geworden.' Crowdfunding-sites maken het bijvoorbeeld gemakkelijk voldoende startkapitaal voor een onderneming te vergaren. De voordelen van het internet blijken ook uit de cijfers. Relatief de meeste 19-minners beginnen hun ondernemerscarrière in de detailhandel (een kwart van het totaal). Ruim de helft verkoopt zijn producten niet vanuit een stenen winkelpand, maar verhandelt die via webwinkels en handelsplatformen. De ondernemende geesten kruipen ook relatief vaak achter hun laptop om geld te verdienen als zakelijk dienstverlener, ICT-er, vlogger of andersoortige media-ondernemer. Sectoren als energie, gezondheidszorg en financiën vallen minder in de smaak.
Startkapitaal
Startkapitaal - Het geld waarmee je een onderneming start.
de detailhandel
het equivalent – het gelijkwaardig iets

Slide 21 - Slide

This item has no instructions


Waarom zien juist tieners kansen voor een eigen bedrijf?

Slide 22 - Open question

This item has no instructions

Alinea 3: Inspiratie van ouders en op school 
Wie een junior-CEO wil treffen, kan het best naar Flevoland afreizen. Die provincie telt relatief de meeste jonge ondernemers. Ook in de provincies Utrecht en Gelderland beginnen in verhouding veel tieners een bedrijf. In Zeeland, Groningen en Friesland vertoont de jeugd relatief de minste ondernemingszin. In driekwart van de gevallen is de jeugdige ondernemer man, maar het aantal meisjes dat voor zichzelf begint neemt wel toe. Vijf jaar geleden was een vijfde van de jonge starters vrouw, nu is dat al bijna een kwart. De inspiratie komt vaak van ondernemende ouders, zegt Annaars. 'Die ouders ondersteunen hun kinderen enthousiast als die zelf aan de slag willen.' Het ondernemershart klopt ook steeds vaker voor het eerst op school. 'Vorig schooljaar deden ruim 74 duizend jongeren aan onze projecten mee', zegt woordvoerder Danielle de Jongh van stichting Jong Ondernemen, die actief is van basisschool tot universiteit. 
de ondernemingszin
als je makkelijk initiatief neemt en ideeën om kunt zetten in daden
de inspiratie
de toestand dat je creatief nadenkt en weet hoe je iets goed moet doen

Slide 23 - Slide

This item has no instructions

Alinea 4
De stichting is in het leven geroepen door het bedrijfsleven en hoopt in 2022 ieder kind via school met ondernemen in aanraking te brengen. 'Op die manier kunnen we ondernemersbloed kweken en kunnen jongeren hun ondernemende kant leren kennen. Dat leer je niet uit schoolboeken.' De bedrijven die door kinderen of jongvolwassenen zijn opgezet doen het soms verbazingwekkend goed, zegt Annaars van de KvK. 'Dan gaat er echt veel geld in om. Daarom is het verstandig als ouders betrokken blijven bij de onderneming. Vaak zijn de jongeren zich er niet van bewust dat flinke verplichtingen aangaan. Of dat er nog een afdracht aan de fiscus moet plaatsvinden. Het is dan ook verstandig als er een accountant of boekhouder wordt betrokken bij de zaak.' 
de verplichting aangaan
de  afspraak maken om iets te   doen

de fiscus
de belastingdienst 

Slide 24 - Slide

This item has no instructions

Maak de volgende opdrachten
bij alinea 3 en 4:
Bespreek in tweetallen:

  • Wat verbaast Gerdine Annaars niet en waarom?
  • Bedenk samen voorbeelden van bedrijven uit de detailhandel.
  • Wat is de inspiratie voor de jonge ondernemers om te starten?

Slide 25 - Slide

This item has no instructions

Succesvolle jonge ondernemers
Lees op deze website een aantal profielen van succesvolle jonge ondernemers. 
Bespreek in tweetallen welke je het meeste aanspreekt.

Slide 26 - Slide

This item has no instructions

1

Slide 27 - Video

This item has no instructions

02:57

Als jij een onderneming zou starten, 
wat voor soort onderneming zou dat zijn
(wat zou jij aanbieden bijvoorbeeld)?

Slide 28 - Open question

This item has no instructions

  1. Je ontvangt als tweetal een onderzoeksblad
    met enkele onderzoeksopties.
  2. Kies een van de opties en ga beiden op je laptop zoeken naar informatie. Overleg waar je gaat zoeken, zodat je verschillende websites kiest.
  3. Noteer je bevindingen in steekwoorden of in een mindmap.
  4. Vertel aan elkaar wat je gevonden hebt.
  5. Noteer de websites die interessant zijn, zodat je die weer terug kunt vinden.
  6. Bewaar je onderzoeksresultaten goed.
Het onderzoek
Hoe doe je goed onderzoek?
Leerdoel?
Leerdoel: Je hebt na het onderzoek een idee voor een eigen onderneming.

Slide 29 - Slide

This item has no instructions


Welk onderwerp lijkt 
jouw tweetal interessant?
Een eigen bedrijf beginnen
Eigen onderzoek

Slide 30 - Poll

This item has no instructions

Eigen onderzoek
Deze les doe je onderzoek naar een onderwerp uit de tekst die we gelezen hebben. Het is belangrijk dat je onderzoek doet naar wat jou interesseert. Wat spreekt tot je verbeelding en wat zou je willen weten? 
Noteer je vraag. Vergeet niet de gebruikte bronnen en gevonden resultaten te noteren. Denk na over welke zoekwoorden je gebruikt. 
   Handige websites en/of zoektermen: 
Let goed op...
Hier komt een aantal tips!
Een eigen bedrijf beginnen  
Je begint een eigen bedrijf. Wat heb je nodig om te kunnen starten? Ga op het internet op zoek naar websites waar tips staan om een eigen bedrijf te beginnen (welke stappen zet je?). Noteer de stappen. Aan het einde van de les kun je een pitch (korte presentatie) geven. Wat zou jouw bedrijf doen/maken? Heb je al een naam? 
timer
20:00

Slide 31 - Slide

This item has no instructions


Onderzoeksresultaten delen
Noteer de nieuwe informatie die je gevonden hebt hier.

Slide 32 - Open question

This item has no instructions


    Even terugkijken naar het onderzoek. Welke doelen heb je al
    behaald? En welke (nog) niet? Sleep ze naar het juiste vak.
Wist je dat...
wanneer je een doel versleept, erachter een nieuwe verschijnt.
Hoe ging het onderzoek?
Ja, dit doel heb ik behaald.
Nee, aan dit doel moet ik nog werken.
Ik heb goede onderzoeksvragen bedacht.
Ik heb nieuwe dingen geleerd.
Ik heb veel informatie gevonden bij mijn onderzoeksvragen.
Ik ben nu ook nieuwsgierig geworden naar andere zaken omtrent dit onderwerp.
Ik kan kort vertellen 
wat ik te weten ben gekomen.
Ik heb de onderzoekstijd 
nuttig en goed besteed. 
Ik heb effectief met iemand samengewerkt. 
Ik kan minimaal twee  woorden van deze les gebruiken bij mijn presentatie.

Slide 33 - Drag question

This item has no instructions

Woordenschat
Leerdoel?
Leerdoel: Je kent de betekenis van de tien woorden.

Woordestafette
Stap 2: De eerste van de rij rent naar de overkant om een woord te pakken, rent terug en geeft het aan teamlid twee. Teamlid twee moet de betekenis geven van het woord.
Stap 1: Verdeel de klas in twee teams.
Ga per team in een rij staan.
Stap 3: Vervolgens rent teamlid twee naar de overkant om een woord te pakken etc.
Teamcaptain 1
Teamcaptain 2

Slide 34 - Slide

Toelichting
Er worden twee teamcaptains gekozen. Draai aan de spinners om te bepalen wie dat zijn. Je kunt de namen van de deelnemers in de spinners typen.

Welk boek van Rob Ruggenberg zou jij willen lezen?
Leerdoel?
Leerdoel: Je kunt de afloop van een verhaal voorspellen. 


De boekenclub

Slide 35 - Poll

This item has no instructions


Waarom zou je dit
boek willen lezen?

Slide 36 - Open question

This item has no instructions


Waar denk je dat 
het boek over gaat?

Slide 37 - Open question

This item has no instructions

Plot 26 - 
Dolleman van Rob Ruggenberg 
Lees het verhaal door hiernaast op de link te klikken.
Vind je het verhaal goed?
Lees dan ook eens een boek van Rob Ruggenberg!
Klik hier om het verhaal te lezen.

Slide 38 - Slide

Je kunt het verhaal uitprinten voor je leerlingen! Het is als PDF bij deze les aanwezig.

Tergublikken en vooruit kijken
Noem drie dingen die je 
deze les geleerd hebt.

Slide 39 - Open question

This item has no instructions


Noem twee dingen 
waar je nog wat 
meer over wilt weten.

Slide 40 - Open question

This item has no instructions


Wat ga je thuis vertellen over deze les?

Slide 41 - Open question

This item has no instructions