Gezondheid en voeding - les 1

Fase 2
Module: Gezondheid en voeding les 1


1 / 22
next
Slide 1: Slide
WelzijnMBOStudiejaar 4

This lesson contains 22 slides, with interactive quizzes and text slides.

Items in this lesson

Fase 2
Module: Gezondheid en voeding les 1


Slide 1 - Slide

Aanwezigheidsregistratie
Aanwezigheid zal door de docent geregistreerd worden. Aanwezigheid kan meerdere malen tijdens de les worden gedaan. Bij vroegtijdig verlaten van de les, zonder geldige reden, zal je op 'ongeoorloofd afwezig' staan.



Ben je te laat? Geef dit dan door aan het einde van de les aan de docent. Dit is jouw verantwoordelijkheid.

Slide 2 - Slide

Slide 3 - Slide

Programma
  1. AWR
  2. Terugblik fase 1, vooruitblik fas 2
  3. Lesdoelen
  4. Inleiding in de module
  5. Inhoud eindopdracht
  6. Aan de slag: Groepslogboek + opzet verslag
  7. Aan de slag: Definitie 6 dimensies positieve gezondheid
  8. Afsluiten

Slide 4 - Slide

Terugblik fase 1 KENNISMAKING

Fase 1 is afgerond. Onderstaande vakken/modules stonden centraal:

  • Beroepsoriëntatie: Verkennen van het beroep Maatschappelijke zorg, afgerond met een eindopdracht
  • Werknemerschap en Recht: professionaliteit, rechten en plichten, afgerond met een eindopdracht
  • BPV deze loopt nog door in fase 2: Verdiepen in waar je stage kan lopen.
  • LOB deze loopt door in fase 2: Loopbaancompetenties
  • LB deze loopt door in fase 2: Loopbaancompetenties
  • SLB deze loopt door in fase 2: Praktische zaken
  • HWB/ICM deze loopt door in fase:  Huiswerktijd + individueel gesprekken tussen slb'er en student
  • Rekenen deze loopt door in fase 2
  • Nederlands deze loopt door in fase 2
  • Engels deze loopt door in fase 2


Slide 5 - Slide

Fase 2 
INDIVIDUELE ONDERSTEUNING VAN DE CLIËNT
​​​​​​​In Fase 1 heb je al geleerd hoe iedere module in elkaar zit. Ook nu vind je bij iedere module weer de moduleplanning, leeractiviteiten, eindopdracht en de rubric. In deze fase van de opleiding geven een aantal modules bij een voldoende afronding van de eindopdracht een GO voor een examen.

Het feit dat je bij de module: Beroepsoriëntatie kennis hebt gemaakt met de MZ-doelgroep is gunstig voor de module Gezondheid en Voeding.



Slide 6 - Slide

Waar denk je dat de module Gezondheid en Voeding over zal gaan? (denk aan onderwerpen, wat voor eindopdracht/ lessen etc)

Slide 7 - Mind map

Lesdoelen
Aan het einde van de les:
- kan je benoemen wat de opbouw is van de module.

- kan je benoemen uit welke onderdelen de eindopdracht bestaat.
- Heb je een doelgroep gekozen waar je de eindopdracht op richt.
- Kun je benoemen wat een stoornis is.
- kun je de zes dimensies van positieve gezondheid benoemen: Lichaamsfuncties, Mentaal Welbevinden, Zingeving, Kwaliteit van Leven, Meedoen en Dagelijks Leven.



Slide 8 - Slide

Inleiding in de module
Gezondheid’ is een begrip dat je als (persoonlijk) begeleider maatschappelijke zorg geregeld tegen komt. Maar wat is ‘gezond’? Stel, je eet iedere dag groente, sport drie keer per week, rookt niet en hebt geen ernstige ziekte. Ben je dan gezond?


Wat als je daarnaast de nut van het leven niet inziet en je maar weinig vrienden hebt om wat leuks mee te doen. Hoe gezond voel je je in dat geval? Gezondheid of de gezondheidsbeleving hangt af van diverse factoren. ​​​​​​​

Deze module richt zich onder andere op de zes dimensies van gezondheid: 1.stoornissen in lichaamsbeleving en regulatie, 2.voedings- en dieetleer, 3.voedings- en eetstoornissen, 4.leefstijl, 5.preventie, 6.voorlichting & advies en regie.

Slide 9 - Slide

Hoofddoelen Gezondheid en voeding
Deze module omvat drie hoofddoelen:

  • Je ondersteunt de cliënt ten aanzien van doelen met betrekking tot gezondheid, waarbij de controle over zijn gezondheid bij de cliënt ligt.

  • Je ondersteunt de cliënt ten aanzien van doelen met betrekking tot voeding, waarbij de controle over zijn voeding bij de cliënt ligt.

  • Je geeft voorlichting en advies aan de cliënt over een gezonde leefstijl (voeding, bewegen, slaap/waakritme).

Slide 10 - Slide

Inhoud en eindopdracht
Voor de eindopdracht ontwikkel je, in samenwerking met medestudenten, een leefstijlprogramma voor een zelfgekozen doelgroep. De eindopdracht bestaat uit 4 onderdelen:
Deel 1 Groepslogboek
Deel 2 Het verantwoordingsverslag over de gekozen doelgroep
Deel 3 Leefstijlprogramma voor de gekozen doelgroep wat bestaat uit 4 producten: een bewegingsactiviteit een eetschema, een poster en een voorlichting- en adviesfilmpje.
Deel 4 Een persoonlijk reflectieverslag

Kijk hier voor de eindopdracht + rubric.
GO voor het examen
Door de module Zelfzorg en module Gezondheid & voeding voldoende af te sluiten, krijg je een GO voor het examen:    B1-K1-W2: Ondersteunt de cliënt bij de zelfzorg.

Inleveren eindopdracht: vrijdag 26 januari 2023



Slide 11 - Slide

Stoornis
Een klacht wat het dagelijks leven belemmert.

Zoals: Anorexia,  Schizofrenie,  Autisme etc.

Welke stoornissen ken jij binnen de MZ-doelgroep?

In het boek ''Mensen'' kun je lezen over verschillende stoornissen  in Thema 13 t/m 18. 
In de komende lessen komen diverse stoornissen aan bod.

Slide 12 - Slide

Aan de slag
Tijdens de lessen werk je samen met je groepje aan de eindopdracht.
De docent begeleidt jullie in het proces en inhoud van de eindopdracht.

De stappen:
  1. Lees de eindopdracht (15 min);
  2. Lees de rubric ( 5 min);
  3. Lees de moduleplanning ( 10 min)

Vragen over de eindopdracht, moduleplanning of rubric?

Slide 13 - Slide

Aan de slag?
Tijdens de lessen werk je samen met je groepje aan de eindopdracht.
De docent begeleidt jullie in het proces en inhoud van de eindopdracht.
Maak groepjes van minimaal 3 tot maximaal 4 studenten

De stappen:
  1. Ga in je groepje zitten en maak samenwerkingsafspraken neem deze op in jullie groepslogboek (deel 1)
  2. Kies een doelgroep met een stoornis/ziekte.
  3. Maak samen met je groepje een planning en opzet voor het verslag waar jullie alles in gaan verzamelen.
timer
20:00

Slide 14 - Slide

Wat versta jij onder ''gezondheid'' ?

Slide 15 - Mind map

Definitie van gezondheid
De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) ziet gezondheid als ‘een toestand van volledig lichamelijk, geestelijk en sociaal welbevinden, en niet slechts de afwezigheid van ziekte of beperking’. 
Volgens deze definitie kun je dus ook ongezond zijn zonder de aanwezigheid van een ziekte of aandoening, doordat er andere problemen of beperkingen bestaan op een van de drie dimensies: lichaamsfuncties (fysieke mogelijkheden), mentale functies (psychisch functioneren) en sociaal-maatschappelijke participatie (sociale contacten en meedoen in de maatschappij).

Slide 16 - Slide

Wie bepaald of je gezond bent en waarom?

Slide 17 - Mind map

De 6 dimensies van een positieve gezondheid

Slide 18 - Slide

Aan de slag?
Wat is de betekenis van de 6 dimensies van positieve gezondheid?
Boek mensen: Thema 5.1 .  

De stappen:
  1. Ga in je groepje zitten 
  2. Schrijf per dimensie de betekenis op met twee voorbeelden wat er bij deze dimensie hoort.

timer
15:00

Slide 19 - Slide

Lesdoelen check

- kan je benoemen wat de opbouw is van de module.

- kan je benoemen uit welke onderdelen de eindopdracht bestaat.
- Heb je een doelgroep gekozen waar je de eindopdracht op richt.
- Kun je benoemen wat een stoornis is.
- kun je de zes dimensies van positieve gezondheid benoemen: Lichaamsfuncties, Mentaal Welbevinden, Zingeving, Kwaliteit van Leven, Meedoen en Dagelijks Leven.



Slide 20 - Slide

Literatuur/ theorie
 + Aanwezigheid
Om de eindopdracht te kunnen maken heb je literatuur/theorie nodig. Deze moet je verwerken in je opdracht.

Literatuur / Boeken: 
  • Methodisch begeleiden
  • Mensen
  • Communicatie en Gedrag

Aanwezigheid in de lessen is van groot belang om de informatie mee te krijgen die je kunt gebruiken voor je eindopdracht.
Om kennis te toetsen zal tussentijds/ aan het eind van de module een Iqualify toets worden afgenomen.




Slide 21 - Slide

Afsluiting
BEDANKT voor je inzet!


Slide 22 - Slide