01 VWO5 Social Media les 1


Social media
Wat is het effect van media
op jouw mening?
Arvid Kleijnen & Lisa Micklei
1 / 35
suivant
Slide 1: Diapositive
GodsdienstMiddelbare schoolvwoLeerjaar 5

Cette leçon contient 35 diapositives, avec quiz interactifs, diapositives de texte et 2 vidéos.

time-iconLa durée de la leçon est: 45 min

Éléments de cette leçon


Social media
Wat is het effect van media
op jouw mening?
Arvid Kleijnen & Lisa Micklei

Slide 1 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Social Media en de digitale wereld
hoofdstuk 5

Slide 2 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Huiswerk vandaag
- Lezen pagina's 72 t/m 77 (H5)
- Maken: opdrachten maken de 2 t/m 6 hoofdstuk 5





Slide 3 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Planning komende lesweken:
  • Vrijdag 21 april 2023: les 1 (p. 72 t/m 77)
  • Vrijdag 28 april 2023: meivakantie
  • Vrijdag 5 mei 2023: meivakantie
  • Vrijdag 12 mei 2023: les 2 (p. 78 t/m 82)
  • Vrijdag 19 mei 2023: Hemelvaart weekend
  • Vrijdag 26 mei 2023: les 3 (p. 83 t/m 85)
  • Vrijdag 2 juni 2023: les 4 (p. 86 t/m 87)
  • Vrijdag 9 juni 2023: BLGP afwezig

Slide 4 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Planning komende lesweken:
  • Vrijdag 27 mei 2022: vrij i.v.m. Hemelvaartweekend
  • Vrijdag 3 juni 2022: voorlichting en start profielwerkstuk VWO5
  • Vrijdag 10 juni 2022: les 6 (p. 86 & 87)
  • Vrijdag 17 juni 2022: formatieve (oefen)toets
  •  23 t/m 30 juni: toetsweek VWO5

Slide 5 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

PTA VWO5 Godsdienst 2022 - 2023 (P3)

Slide 6 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Leerdoelen
  1. Je hebt kennis van het concept 'sociale media' in relatie tot de ethische dilemma's
  2. Je kent het begrip 'digitale voetstap' , microtargeting, real time bidding, location based services en cloud computing in relatie tot privacy en AVG
  3. Je hebt inzicht in het verspreiden, vastleggen en gebruiken van persoonlijke gegevens, digitaal en in de rest van de samenleving
  4. Je hebt inzicht in de opvattingen die de nadruk leggen op privacybescherming, onder andere het begrip informationele vrijheid

Slide 7 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Overal waar je inlogt en gegevens achterlaat, moet dat bedrijf netjes met jouw gegevens omgaan.
Bedrijven zijn gigantisch groot geworden, door de handel in data, die wij gratis geven.
Zoals Google, Facebook, Instagram.
Data (=gegevens) wordt het nieuwe goud genoemd.

Slide 8 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

World Brain 

Slide 9 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Facebook
Instagram
Youtube
Whatsapp
Twitter
Google plus
LinkedIn
Pinterest
Snapchat

Slide 10 - Question de remorquage

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 11 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat vind je van deze stelling:
"Digitale privacy is een mensenrecht"?
Eens
Oneens

Slide 12 - Sondage

Bespreek waarom leerlingen het eens of oneens zijn.

Informatie voor docenten:
Onze samenleving wordt steeds digitaler. Bedrijven en overheden verzamelen digitale informatie over de burgers. Het recht op digitale privacy betekent onder andere dat de overheid grenzen stelt aan het verzamelen en gebruiken van deze informatie. Je mag dus als bedrijf niet vrijblijvend informatie over iemand verzamelen en gebruiken.

Achtergrondinformatie voor docenten:
https://mensenrechten.nl/nl/digitalisering 
Privacy is een grondrecht
Artikel 10 van De Nederlandse Grondwet 
  • Ieder heeft, behoudens bij of krachtens de wet te stellen beperkingen, recht op eerbiediging van zijn persoonlijke levenssfeer.
  1. Vrij zijn in wie je bent en in wat je doet.
  2. Niet continu gevolgd kunnen worden.
  3. Dat medische gegevens veilig zijn.
  4. Dat we iets kunnen doen tegen een automatisch genomen besluit over ons.
  5. Zeggenschap over eigen gegevens.

Slide 13 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Privacy is een grondrecht
Artikel 10 van De Nederlandse Grondwet 
  • Ieder heeft, behoudens bij of krachtens de wet te stellen beperkingen, recht op eerbiediging van zijn persoonlijke levenssfeer.
  1. Vrij zijn in wie je bent en in wat je doet.
  2. Niet continu gevolgd kunnen worden.
  3. Dat medische gegevens veilig zijn.
  4. Dat we iets kunnen doen tegen een automatisch genomen besluit over ons.
  5. Zeggenschap over eigen gegevens.

Slide 14 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Welk van de onderstaande gevallen gaat over authenticatie. ( meerdere antwoorden)
A
Loginnaam
B
Wachtwoord op Facebook
C
Pincode bij pinautomaat
D
ID-kaart

Slide 15 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Waarom krijg ik altijd bepaalde advertenties te zien op facebook?

Slide 16 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Vorige les

Inleiding Social Media en de digitale wereld

Slide 17 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat is een voorbeeld van een phishing-aanval?
A
Een hacker die inbreekt in een netwerk
B
Een virus dat bestanden verwijdert
C
Een fysieke aanval op een computer
D
Een nepmail van een bank die vraagt om persoonlijke gegevens

Slide 18 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat is een mogelijke consequentie van het delen van persoonlijke informatie op social media?
A
Identiteitsdiefstal
B
Verkeersboetes krijgen
C
Op tijd aankomen voor een afspraak
D
Een verkeerde bestelling krijgen

Slide 19 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat is een belangrijke reden voor het gebruik van social media?
A
Het stalken van mensen
B
Het delen van informatie en ervaringen
C
Het verspreiden van nepnieuws
D
Het maken van valse profielen

Slide 20 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions


Nog even terug naar Google

Slide 21 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

World Brain (een video)

Slide 22 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Twee schokkende voorbeelden uit het dagelijks leven?

Slide 23 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Voorbeeld 1
Meisje (13) maakt eind aan haar leven na online verspreiding expliciete beelden

Een 13-jarig meisje uit Amsterdam-Zuidoost heeft afgelopen woensdag een einde aan haar leven gemaakt, nadat expliciete beelden van haar waren verspreid via sociale media.

Slide 24 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Voorbeeld 2
Roy (19) pleegt zelfmoord in crisiskliniek, familie blijft met vragen achter: 'Hoe kan dit daar gebeuren?'

De 19-jarige Roy Gaarlandt berooft zichzelf twee weken geleden van het leven terwijl hij sinds een eerdere suïcidepoging in een gesloten GGZ-kliniek verblijft. Zijn moeder, broer en zus verwijten de instelling onachtzaamheid. Hoe kon dit dáár gebeuren

Slide 25 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Ronselmethodes
Je heb een dure spelcomputer verkocht via Marktplaats. Een dag later krijg je een e-mail van de koper: 'Ik heb het bedrag per ongeluk twee keer naar je overgemaakt. Kun je het teveel betaalde geld terugstorten op deze (andere) rekening?  

Verdachte vacatures:
  • Hoog salaris voor maar een paar uur werk.
  • Geen werkervaring of opleiding vereist.
  • Geen functieomschrijving. 
  • Jouw bankrekening is nodig voor overboekingen.
  • Vol spel- en taalfouten.
  • Afkomstig van een onbekend of internationaal bedrijf. 
Je wordt aangesproken op het schoolplein: 'Kun je me helpen? Ik heb mijn pinpas niet bij me, zou jij wat geld voor me kunnen pinnen? m'n moeder maakt het dan over naar jouw rekening, en je mag €20,-houden voor de moeite.'  
Via Instagram en Snapchat worden veel jongeren benaderd door accounts die snel geld beloven. Ze beweren dat wat je moet doen niet illegaal is, maar dit is het wel. 

Slide 26 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Welk van de onderstaande gevallen gaat over authenticatie. ( meerdere antwoorden)
A
Loginnaam
B
Wachtwoord op Facebook
C
Pincode bij pinautomaat
D
ID-kaart

Slide 27 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Ronselmethodes
Je heb een dure spelcomputer verkocht via Marktplaats. Een dag later krijg je een e-mail van de koper: 'Ik heb het bedrag per ongeluk twee keer naar je overgemaakt. Kun je het teveel betaalde geld terugstorten op deze (andere) rekening?  

Verdachte vacatures:
  • Hoog salaris voor maar een paar uur werk.
  • Geen werkervaring of opleiding vereist.
  • Geen functieomschrijving. 
  • Jouw bankrekening is nodig voor overboekingen.
  • Vol spel- en taalfouten.
  • Afkomstig van een onbekend of internationaal bedrijf. 
Je wordt aangesproken op het schoolplein: 'Kun je me helpen? Ik heb mijn pinpas niet bij me, zou jij wat geld voor me kunnen pinnen? m'n moeder maakt het dan over naar jouw rekening, en je mag €20,-houden voor de moeite.'  
Via Instagram en Snapchat worden veel jongeren benaderd door accounts die snel geld beloven. Ze beweren dat wat je moet doen niet illegaal is, maar dit is het wel. 

Slide 28 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat is User generated content?
A
Informatie van een bepaalde website
B
Informatie aangeleverd door gebruikers
C
Informatie die te vinden is op Facebook
D
Informatie die iets zegt over communicatie

Slide 29 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Waarom krijg ik altijd bepaalde advertenties te zien op facebook?

Slide 30 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Waarom krijg ik altijd bepaalde advertenties te zien op facebook?

Slide 31 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Waarom krijg ik altijd bepaalde advertenties te zien op facebook?

Slide 32 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Google Analytics

  • Land
  • Browser
  • Type apparaat (mobiel)
  • Of iemand zoekt in de site en wat
  • Van welke site je komt
  • Besturingssysteem
  • Terugkerende bezoeker
  • Schermgrootte


  • Welke andere sites je hebt bezocht
  • Wat je zocht in de zoekmachine voordat je op de link klikte die naar de site leidde
  • Pixelgrootte
  • Waar je heen scrolt
  • Locatie o.b.v. IP

Slide 33 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 34 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Uitleg opdracht
Stap 1: Je maakt de opdracht als aanvulling op het huiswerk van 8 april as.
Stap 2: Onderzoek hoe goed jij let op je privacy op je online privé informatie.  
Beschrijf op welke manier jij op een verstandige manier gebruik maakt van media (lees de informatie op pagina 76 over 'de digitale voetstap)
Leer de betekenis begrippen van par. 2.4
Pas je kennis van deze begrippen toe door  de opdrachten 3 t/m 6 te maken uit het lesboek
Stap 3: Stuur je uitwerking in via de Magister opdracht 

Slide 35 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions