Les 5

WATER
1 / 31
suivant
Slide 1: Diapositive
AardrijkskundeMiddelbare schoolvmbo tLeerjaar 4

Cette leçon contient 31 diapositives, avec quiz interactifs, diapositives de texte et 2 vidéos.

time-iconLa durée de la leçon est: 60 min

Éléments de cette leçon

WATER

Slide 1 - Diapositive

Slide 2 - Diapositive

Slide 3 - Diapositive

Programma
Binnenkomst + absentie (5 min)
Introductie: filmpje stromende rivier (8 min)
Leerdoelen (2 min)
Uitleg + check 'Opbouw van de rivier' (15 min)
Aan het werk: werkboek (10 min)
Nakijken (10 min)
Afsluiting (5 min + 5 min uitloop)

Slide 4 - Diapositive

2

Slide 5 - Vidéo

2

Slide 6 - Vidéo

Leerdoelen
Aan het einde van deze les kun je
1. het stroomgebied van een rivier verdelen in een bovenloop, middenloop en benedenloop en deze verschillende delen met elkaar vergelijken;
2. de bovenloop, middenloop en benedenloop van een rivier herkennen op een afbeelding;
3. het verschil in transport van sediment tussen de bovenloop, middenloop en benedenloop uitleggen.

Slide 7 - Diapositive

De opbouw van een rivier
Elke rivier heeft een eigen stroomgebied.
Hiermee bedoelen we -> al het water van een rivier, 
dus ook het water in zijtakken en bijrivieren 
dat in de hoofdrivier terecht komt.

De stroomgebieden van rivieren worden
van elkaar gescheiden door de 
waterscheiding. Dit is bijvoorbeeld een
berg tussen twee stroomgebieden.

Slide 8 - Diapositive

De stroming van het water in een rivier
Water stroomt altijd van hoog naar laag.
Check dus altijd op een kaart waar het hoogste punt (bergen) en het laagste punt (de zee) is!

Slide 9 - Diapositive

De indeling van de rivier in drie stukken
Een rivier kun je altijd in drie stukken verdelen:
Bovenloop - Middenloop - Benedenloop.
Deze drie delen hebben andere kenmerken.

Slide 10 - Diapositive

Welk deel van de rivier zien we op de afbeelding?
A
Bovenloop
B
Middenloop
C
Benedenloop

Slide 11 - Quiz

Welk deel van de rivier zien we op de afbeelding?
A
Bovenloop
B
Middenloop
C
Benedenloop

Slide 12 - Quiz

01:09
Fragment van 1 minuut, vanaf minuut 1.10.
Aan het eind van het fragment:
a) Welk deel van de rivier is dit? Kies uit: begin, midden, eind.
b) Wat kun je zeggen over de stroomsnelheid van het water?
c) Wat kun je zeggen over de kracht van het water?

Slide 13 - Question ouverte

02:04
Fragment van 1 minuut.
Aan het eind van het fragment:
a) Welk deel van de rivier is dit? Kies uit: begin, midden, eind.
b) Wat kun je zeggen over de stroomsnelheid van het water?
c) Wat kun je zeggen over de kracht van het water?

Slide 14 - Question ouverte

00:03
Fragment van 1 minuut.
Aan het eind van het fragment:
a) Welk deel van de rivier is dit? Kies uit: begin, midden, eind.
b) Wat kun je zeggen over de stroomsnelheid van het water?
c) Wat kun je zeggen over de kracht van het water?

Slide 15 - Question ouverte

01:00
Fragment van 1 minuut.
Aan het eind van het fragment:
a) Welk deel van de rivier is dit? Kies uit: begin, midden, eind.
b) Wat kun je zeggen over de stroomsnelheid van het water?
c) Wat kun je zeggen over de kracht van het water?

Slide 16 - Question ouverte

Welk deel van de rivier zien we op de afbeelding?
A
Bovenloop
B
Middenloop
C
Benedenloop

Slide 17 - Quiz

Hoe noemen we dit (eind)deel van de rivier?
A
Alfa
B
Beta
C
Gamma
D
Delta

Slide 18 - Quiz

Leerdoelen
Aan het einde van deze les kun je
1. het stroomgebied van een rivier verdelen in een bovenloop, middenloop en benedenloop en deze verschillende delen met elkaar vergelijken;
2. de bovenloop, middenloop en benedenloop van een rivier herkennen op een afbeelding;
3. het verschil in transport van sediment tussen de bovenloop, middenloop en benedenloop uitleggen.

Slide 19 - Diapositive

De rivier in verschillende stukken
Een rivier kun je in drie stukken verdelen met verschillende kenmerken:

Waar?
Stroomsnelheid water
sediment (= het materiaal in het water)
bovenloop
hoog in de bergen
heel hoog
rotsblokken
middenloop
in het dal (= lager gebied tussen 2 bergen)
gemiddeld
grind, zand en klei
benedenloop
laagland/ delta
heel laag
zand en klei

Slide 20 - Diapositive

Slide 21 - Diapositive

Slide 22 - Diapositive

Check!
Schrijf de ontbrekende antwoorden op je wisbordje.
1. Water stroomt altijd van 1 .... naar 2 .....
2. Zo stroomt de Rijn van de bergen naar de 3......

Waar?
Stroomsnelheid water
sediment
bovenloop
4....
heel hoog
5 ....
middenloop
in het dal
6 ....
grind, zand en klei
benedenloop
laagland/ delta
heel laag
7 .... + 8....

Slide 23 - Diapositive

Leerdoelen
Aan het einde van deze les kun je
1. het stroomgebied van een rivier verdelen in een bovenloop, middenloop en benedenloop en deze verschillende delen met elkaar vergelijken;
2. de bovenloop, middenloop en benedenloop van een rivier herkennen op een afbeelding;
3. het verschil in transport van sediment tussen de bovenloop, middenloop en benedenloop uitleggen.

Slide 24 - Diapositive

Aan het werk- groep 1

Wat: 
- Werkboek blz. 104 maken vraag 1 + 2 + 3

Hoe: in tweetallen

Hulp: paragraaf 3.2 + duo



Klaar: Lezen paragraaf 3.2 en noteer in je schrift 6 dingen die je zou leren voor een toets.

Aan het werk- groep 2

Wat: 
- Werkboek blz. 104 maken vraag 1  +2ab + 3abd

Hoe: met je groepje

Hulp: paragraaf 3.2 + groepje + docent


Klaar: Lezen paragraaf 3.2 en noteer in je schrift 4 dingen die je zou leren voor een toets.
timer
10:00

Slide 25 - Diapositive

Nakijken
Hoe
- Bedenk welke vraag wil je echt nagekeken wilt hebben
- Docent geeft beurten -> vertel welke vraag je nagekeken wil hebben (bijvoorbeeld 2c of 3d)
- Docent vraagt wie het antwoord weet en geeft beurten -> geef je antwoord/ leg uit.

Tijd: 5 minuten

Wat?
paragraaf 3.2 vraag 1 + 2 + 3

timer
10:00

Slide 26 - Diapositive

Afronding
Wat heb je geleerd?
Hoe heb je meegedaan?
Huiswerk

Slide 27 - Diapositive

Introductie
Examenvraag

Noteer het juiste antwoord op je wisbordje.

  • Praat niet
  • Zorg dat niemand je antwoord ziet.
  • Draai je bordje pas om als de docent het vraagt.

Slide 28 - Diapositive

Introductie
Examenvraag

Noteer het juiste antwoord op je wisbordje.

  • Praat niet
  • Zorg dat niemand je antwoord ziet.
  • Draai je bordje pas om als de docent het vraagt.

Slide 29 - Diapositive

Hoe heb ik deze les meegedaan?
😒🙁😐🙂😃

Slide 30 - Sondage

Huiswerk
Lezen paragraaf 3.1
Maken paragraaf 3.1 vraag 1 + 2 + 5ab + 6 + 7

Slide 31 - Diapositive