Qu'est-ce que LessonUp
Rechercher
Canaux
Connectez-vous
S'inscrire
‹
Revenir à la recherche
Recensie schrijven (les 1 t/m 3) les 3 nog maken
Welkom!
Leg alvast klaar:
je leesboek
je iPad (
dicht
)
je leerwerkboek deel b
je schrift/pen
Les 1
1 / 51
suivant
Slide 1:
Diapositive
Nederlands
Middelbare school
vmbo t
Leerjaar 3
Cette leçon contient
51 diapositives
, avec
quiz interactifs
et
diapositives de texte
.
Commencer la leçon
Partager
Imprimer la leçon
Éléments de cette leçon
Welkom!
Leg alvast klaar:
je leesboek
je iPad (
dicht
)
je leerwerkboek deel b
je schrift/pen
Les 1
Slide 1 - Diapositive
timer
10:00
Slide 2 - Diapositive
Een recensie
>
Een recensie, wat is dat?
Slide 3 - Diapositive
Planning
Leerdoelen recensie schrijven
Kenmerken ontdekken
Werkmoment
Wat zijn de kenmerken van een recensie?
Slide 4 - Diapositive
Leerdoelen recensie schrijven
welke kenmerken recensies hebben (les 1)
taalgebruik in recensies (les 2)
waar je op moet letten als je een recensie schrijft (les 3)
schrijfplan maken voor jouw recensie (les 4)
recensie daadwerkelijk schrijven (les 5 / so)
Slide 5 - Diapositive
Recensie
Wat is een recensie?
Wat is het doel van een recensie?
Waar vind ik recensies, denk je?
Slide 6 - Diapositive
Recensie op bol.com
Recensies op scholieren.com
Slide 7 - Diapositive
Werkmoment
5.4 opdrachten:
1, 2, 3 en 4.
Afsluiten met theorie en benoemen kernmerken recensie.
Slide 8 - Diapositive
Een recensie is hetzelfde
als een review.
A
waar
B
niet waar
Slide 9 - Quiz
Een recensie heeft vooral:
A
feiten
B
meningen
C
feiten en meningen
Slide 10 - Quiz
Bij welke tekstdoel past een recensie het beste?
A
informeren
B
overtuigen
C
activeren
D
amuseren
Slide 11 - Quiz
Kenmerken recensie
Slide 12 - Carte mentale
Opbouw recensie
Inleiding: binnenkomer - onderwerp - mening
Kern: oordeel - argumenten (feiten/mening)
Voorbeelden in je kern => sterker
Slot: samenvatten kern - uitsmijter
Slide 13 - Diapositive
Binnenkomer
start met een anekdote;
iets persoonlijks;
iets wat je de afgelopen dagen/ uren is opgevallen;
iets actueels, maar hou het dicht bij jezelf.
Kort verhaal waarin een gebeurtenis, meestal beleefd door de schrijver zelf, op humoristische wijze wordt neergezet
Slide 14 - Diapositive
Uitsmijter
een krachtige slotzin die bij de lezer blijft hangen
vat je oordeel en argumenten in 1 zin samen
Bijvoorbeeld:
...en laat met dit
o
riginele en
o
nderhoudende boek bovenal zien een
v
oortreffelijke
v
erteller te zijn.
Slide 15 - Diapositive
Afsluiting
Volgende les verder taalgebruik in recensies.
Slide 16 - Diapositive
Welkom!
Leg alvast klaar:
je leesboek
je iPad (
dicht
)
je leerwerkboek deel b
je schrift/pen
Les 2
Slide 17 - Diapositive
timer
10:00
Slide 18 - Diapositive
Planning
Taalgebruik in recensies
Werkmoment
Afsluiting
Slide 19 - Diapositive
Leerdoelen recensie schrijven
welke kenmerken recensies hebben (les 1)
taalgebruik in recensies (les 2)
waar je op moet letten als je een recensie schrijft (les 3)
schrijfplan maken voor jouw recensie (les 4)
recensie daadwerkelijk schrijven (les 5 / so)
Slide 20 - Diapositive
Opbouw recensie
Inleiding: binnenkomer - onderwerp - mening
Kern: oordeel - argumenten (feiten/mening)
Voorbeelden in je kern => sterker
Slot: samenvatten kern - uitsmijter
Slide 21 - Diapositive
Het boek is zo geschreven alsof je zelf de hoofdpersoon bent.
A
actieve zin
B
passieve zin
Slide 22 - Quiz
Welke verwijswoorden horen in deze zin?
Sleep de verwijswoorden naar de goede plaats.
Vera doet het trucje voor.
________ zegt:
‘Zo moet je
________ doen.’
deze
die
dit
dat
hij
zij
het
Slide 23 - Question de remorquage
Welke verwijswoorden horen in deze zin?
Sleep de verwijswoorden naar de goede plaats.
Het drumstel is van Davids vader,
maar ________ gebruikt ________ niet meer.
deze
die
dit
dat
hij
zij
het
ze
Slide 24 - Question de remorquage
Het boek heeft 132 bladzijden en
20 hoofdstukken.
A
objectief
B
subjectief
Slide 25 - Quiz
Zin 1: Het boek is spannend.
Zin 2: Het boek is heel erg spannend.
Welke zin is krachtiger?
A
Zin 1
B
Zin 2
Slide 26 - Quiz
Zin 1: Ik vond het een beetje saai.
Zin 2: Ik vond het saai.
Welke zin zwakt het oordeel af?
A
Zin 1
B
Zin 2
Slide 27 - Quiz
A. De tranen liepen over mijn wangen
B. Ik huilde.
A
zin a en b = show
B
zin a en b = tell
C
zin a = tell zin b = show
D
zin a = show zin b = tell
Slide 28 - Quiz
A. De fiets viel van ellende uit elkaar.
B. De ketting van de fiets rammelde en de bel was verroest.
A
zin a en b = show
B
zin a en b = tell
C
zin a = tell zin b = show
D
zin a = show zin b = tell
Slide 29 - Quiz
Taalgebruik in recensies
actieve / bedrijvende zinnen (p. 111, deel B)
verwijswoorden (p. 35, deel B)
objectief / subjectief taalgebruik (p. 34, deel B)
subjectief taalgebruik: versterkers / verzwakkers
beeldend schrijven: showing, not telling (p. 190, deel A)
afwisselen zinsvolgorde, woordkeuze (p. 111, deel A)
structureer met signaalwoorden (leerjaar 1)
Slide 30 - Diapositive
Opdracht 1: zoek voorbeelden
actieve / bedrijvende zinnen (p. 111, deel B)
subjectief taalgebruik: versterkers / verzwakkers
beeldend schrijven: showing, not telling (p. 190, deel A)
timer
7:00
Slide 31 - Diapositive
Welke voorbeelden
heb je gevonden?
Slide 32 - Question ouverte
Opdracht 2: Schrijf zelf een recensie.
Gebruik show, don't tell
Gebruik actieve zinnen.
Gebruik versterkers of verzwakkers.
Slide 33 - Diapositive
Wat heb je bedacht?
Slide 34 - Question ouverte
Afsluiten van de les
Volgende les:
Hoe recensie schrijven?
Slide 35 - Diapositive
Welkom!
Leg alvast klaar:
je leesboek
je iPad (
dicht
)
je leerwerkboek deel b
je schrift/pen
Les 3
Slide 36 - Diapositive
timer
10:00
Slide 37 - Diapositive
Planning
Leerdoelen recensie schrijven
Hoe schrijf je een recensie?
Werkmoment
Werkwijze volgende week
Slide 38 - Diapositive
Leerdoelen recensie schrijven
welke kenmerken recensies hebben (les 1)
taalgebruik in recensies (les 2)
waar je op moet letten als je een recensie schrijft (les 3/4)
schrijfplan maken voor jouw recensie (les 5)
recensie daadwerkelijk schrijven (les 6 / so)
Slide 39 - Diapositive
Opbouw recensie
Inleiding:
binnenkomer
- onderwerp - mening
Kern: oordeel - argumenten (feiten/mening)
Voorbeelden in je kern => sterker
Slot: samenvatten kern -
uitsmijter
Slide 40 - Diapositive
Binnenkomer
start met een anekdote;
iets persoonlijks;
iets wat je de afgelopen dagen/ uren is opgevallen;
iets actueels, maar hou het dicht bij jezelf.
Kort verhaal waarin een gebeurtenis, meestal beleefd door de schrijver zelf, op humoristische wijze wordt neergezet
Slide 41 - Diapositive
Uitsmijter
een krachtige slotzin die bij de lezer blijft hangen
vat je oordeel en argumenten in 1 zin samen
Bijvoorbeeld:
...en laat met dit
o
riginele en
o
nderhoudende boek bovenal zien een
v
oortreffelijke
v
erteller te zijn.
Slide 42 - Diapositive
Schrijfplan => tekststructuur
Schema met steekwoorden
Driedeling
Per deel: kernwoorden
Slide 43 - Diapositive
Werkmoment
Zoek een boekrecensie op een van de volgende sites:
hebban
jaapleest
goodreads
Bekijk het feedbackformulier op Magister.
Wat neem je mee voor je eigen recensie?
Slide 44 - Diapositive
Van het beoordelen van een recensie heb ik het volgende geleerd:
Slide 45 - Question ouverte
Planning volgende week
Les 1:
je vult je schrijfplan op papier in, einde les inleveren
je geeft elkaar feedback op het schrijfplan;
je leesboek mag je erbij houden;
geen iPad erbij (aantekeningen dus in je schrift)
Les 2:
je krijgt je schrijfplan terug;
je schrijft op SO papier je recensie uit en levert met schrijfplan in.
Slide 46 - Diapositive
Welkom!
Leg alvast klaar:
je leesboek
je schrift met aantekeningen/pen
Les 4
Slide 47 - Diapositive
Beoordeling
Inhoud: alle onderdelen schrijfplan erin.
Proces: schrijfplan volledig ingevuld / feedback gegeven
Taal: volledige zinnen, juiste woordkeuze, juiste verwijzingen, juiste zinsbouw.
Correct geschreven qua spelling van (werk)woorden.
Correcte hoofdletters en interpunctie.
Tussen 250 en 350 woorden.
Sterren geven / schrijver, titel, jaar
Slide 48 - Diapositive
Planning
Les 1:
je vult je schrijfplan op papier in, einde les inleveren
je geeft elkaar feedback op het schrijfplan;
je leesboek mag je erbij houden;
geen iPad erbij (aantekeningen dus in je schrift)
Les 2:
je krijgt je schrijfplan terug;
je schrijft op SO papier je recensie uit en levert met schrijfplan in.
Slide 49 - Diapositive
Welkom!
Leg alvast klaar:
je leesboek
je pen
Les 5
Slide 50 - Diapositive
Beoordeling
Inhoud: alle onderdelen schrijfplan erin.
Proces: schrijfplan volledig ingevuld / feedback gegeven
Taal: volledige zinnen, juiste woordkeuze, juiste verwijzingen, juiste zinsbouw.
Correct geschreven qua spelling van (werk)woorden.
Correcte hoofdletters en interpunctie.
Tussen 250 en 350 woorden.
Sterren geven / schrijver, titel, uitgever
Slide 51 - Diapositive
Plus de leçons comme celle-ci
Uitleg opdracht 'schrijven van een recensie'
Juin 2020
- Leçon avec
11 diapositives
Nederlands
Middelbare school
mavo
Leerjaar 2
Les 9: de recensie, het schrijfplan CONA
Décembre 2024
- Leçon avec
20 diapositives
Nederlands
Middelbare school
havo
Leerjaar 4
Lj2 P5 recensie boek, film, serie 2022
Janvier 2023
- Leçon avec
22 diapositives
Nederlands
MBO
Studiejaar 2
Start schrijven van een beoordeling
Mai 2020
- Leçon avec
16 diapositives
Nederlands
Middelbare school
mavo
Leerjaar 2
Nederlands periode 5 beroepsproduct 1 recensie
Mai 2024
- Leçon avec
22 diapositives
Nederlands
MBO
Studiejaar 2
Lj2 P1 recensie Film, Boek
Décembre 2021
- Leçon avec
21 diapositives
Nederlands
MBO
Studiejaar 2
24/1: les 1 recensie
Janvier 2023
- Leçon avec
11 diapositives
Nederlands
Middelbare school
vwo
Leerjaar 4
Nederlands periode 5 beroepsproduct 1 recensie
Septembre 2020
- Leçon avec
19 diapositives
Nederlands
MBO
Studiejaar 2