Oncologie


                            
                                                                                                                                        Les 1
1 / 37
suivant
Slide 1: Diapositive
AantomieMBOStudiejaar 2

Cette leçon contient 37 diapositives, avec quiz interactifs, diapositives de texte et 3 vidéos.

Éléments de cette leçon


                            
                                                                                                                                        Les 1

Slide 1 - Diapositive

Leerdoelen
  • Aan het eind van les weet de student wat kanker is.
  • Aan het eind van de les kan de beschrijven wat kankercellen doen.
  • Aan het eind van de les weet de student het verschil tussen goed en kwaadaardige tumoren.

Slide 2 - Diapositive

Progamma
Oncologie inleiding:

  • Wat is kanker? 
  • Celdeling
  • Goed en kwaadaardige tumoren
  • Pauze
  • Triage koorts volwassene


Slide 3 - Diapositive

Het woord "kanker" komt van het Latijnse "cancer", wat "kanker, kankergezwel" betekent. Hippocrates bedacht deze term rond 400 voor Christus. Hij gebruikte "cancer" als vertaling voor het Griekse woord 'karkínos', dat oorspronkelijk "krab" betekende. Hippocrates associeerde tumoren met ingegraven krabben in het zand, vanwege hun harde centrum en zachte uitlopers (poten).

Slide 4 - Diapositive

Wat is kanker?

Slide 5 - Question ouverte

Wat zijn kankercellen?
Kankercellen zijn cellen die beschadigd zijn tijdens het delingsproces, en daardoor heel andere eigenschappen krijgen dan de omringende cellen.


Slide 6 - Diapositive

Slide 7 - Diapositive

Slide 8 - Vidéo

Wat is een tumor?

Slide 9 - Question ouverte

Welke soorten tumoren ken je?

Slide 10 - Carte mentale

Goedaardige tumor
(benige)
Groeit binnen kapsel
Is glad van oppervlak
Cellen lijken op oorspronkelijke cellen
Gezwel zaait niet uit
Is niet dodelijk, tenzij groei op bedreigende plaats

Slide 11 - Diapositive

Kwaadaardige tumor
(Maligne)
Groeit door kapsel heen
Heeft onregelmatige vorm
Cellen lijken helemaal niet op oorspronkelijke cellen
Zaait uit
Altijd dodelijk, tenzij op tijd behandeld

Slide 12 - Diapositive

Metastasering
  • Infiltratie: doorgroei in omliggende weefsels (meestal longkanker, borstkanker en melanoom = maligne moedervlek, maar ook andere vormen zijn mogelijk.
  • Via bloedbaan
  • Via lymfeklieren

Slide 13 - Diapositive

Wat wist je al?​
Wat was nieuw voor jou?​
 Wat zou je nog meer willen weten?​

Slide 14 - Diapositive

Volgende week
Lezen en een moeilijke woorden lijst maken: hoofdstuk 10
paragraaf 10.1 t/m 10.4
Boek: inleiding medische kennis


Slide 15 - Diapositive


                            
                                                                                                                                        Les 2

Slide 16 - Diapositive

Leerdoelen
aan het eind van de les kan de student de seven signals danger benoemen
Aan het eind van de les kan de student de oorzaken van kanker benoemen.

Slide 17 - Diapositive

Wat weten we nog?

Slide 18 - Diapositive

Kanker in de beroepspraktijk
In het beginstadium van kanker merkt de patiënt niets. Er zijn geen klachten. Het lichamelijk onderzoek is volledig normaal. Als het bloed zou worden onderzocht, dan zouden daaruit geen bijzonderheden naar voren komen. Ook het maken van afbeeldingen zoals röntgenfoto’s heeft aanvankelijk geen enkele zin.

 Primaire preventie. (het voorkómen dat ziekte ontstaat).
 Adviseren niet te roken of ermee te stoppen. 
Ook matig alcoholgebruik en gezonde voeding zijn van belang.

Secundaire preventie. (ziekten zo vroeg vaststellen dat de gevolgen ervan worden voorkómen).
Het maken van uitstrijkjes. 

Het kan bovendien altijd gebeuren dat een patiënt klachten vertelt of iets laat merken wat direct moet doen denken aan de aanwezigheid van kanker.

Slide 19 - Diapositive

Slide 20 - Diapositive

Wat zijn oorzaken van kanker?

Slide 21 - Question ouverte

30% door tabak
30% door hormonen (lichaamseigen hormonen en andere)
20% door voedingsgewoonten
5 % door ziektekiemen (bacteriële of virale infecties van een orgaan)
5 %door straling (uv-straling en de natuurlijke radioactiviteit van de aarde)
5% door erfelijkheidsfactoren
5% door milieuvervuiling

Slide 22 - Diapositive

Leereenheid 19
Maak een:

Voorblad
Inleiding
Schema met alarmsignalen die kunnen wijzen op oncologische klachten.

Waarop moet je alert zijn en waarom? Hoe bepaal je de urgentie?
( Bespreek met je praktijkbegeleider of het schema juist en volledig is. Dit is ook informatie die je ontvangt tijdens de les). 

Slide 23 - Diapositive

Wat wist je al?​
Wat was nieuw voor jou?​
 Wat zou je nog meer willen weten?​

Slide 24 - Diapositive

Huiswerk
Lezen en een moeilijke woorden lijst maken: hoofdstuk 10

Paragraaf 10.6 
Boek inleiding inleiding medische kennis

Slide 25 - Diapositive


                            
                                                                                                                                        Les 3

Slide 26 - Diapositive

Leerdoel
Aan het van de les kan de student de drie verschillende behandelingen bij kanker benoemen. 


Slide 27 - Diapositive

Wat weten we nog?

Slide 28 - Diapositive

Welke verschillende
behandelingen weet je?

Slide 29 - Carte mentale

Behandelingen
Radiotherapie (bestraling)
Chemotherapie
Operatief

Slide 30 - Diapositive

Slide 31 - Vidéo

Slide 32 - Vidéo

Leereenheid 19
Een klachtenlijst en adviezen.

Maak een overzicht van de 5 meest voorkomende klachten, waarmee oncologische patiënten bij een (huis)artsenpraktijk komen en de adviezen die je aan de patiënt of de mantelzorg kunt geven.

Laat je adviezen lezen aan je praktijkbegeleider en vraag feedback.

Slide 33 - Diapositive

Slide 34 - Diapositive

Groepjes van drie



1 doktersassistent, 1 patiënt, 1 observator

Slide 35 - Diapositive

Huiswerk
Lezen en een moeilijke woorden lijst maken: hoofdstuk 10
Paragraaf 10.1 t/m 10.4
Paragraaf 10.6

Slide 36 - Diapositive

Wat vonden jullie van de les?

Slide 37 - Question ouverte