Hoofdstuk 3, herhaling lezen en woorden les 2

Nederlands

1 / 20
suivant
Slide 1: Diapositive
NederlandsMiddelbare schoolvmbo b, kLeerjaar 2

Cette leçon contient 20 diapositives, avec quiz interactifs, diapositives de texte et 1 vidéo.

time-iconLa durée de la leçon est: 50 min

Éléments de cette leçon

Nederlands

Slide 1 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Welkom bij Nederlands!

Benodigdheden:
  • Leesboek
  • Werkboek en schrift
  • Online methode 


timer
1:30

Slide 2 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Lezen
timer
7:00

Slide 3 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Programma:
  • Lezen
  • Herhaling woorden
  • Opdracht lezen

  • klaaropdracht: kwartet
Leerdoelen komende periode:

  • Ik kan verschillende tekstverbanden herkennen aan signaalwoorden
  • Ik kan mijn mening schriftelijk onderbouwen met argumenten
  • Ik kan een tekst schrijven en lezen met signaal- en verwijswoorden



Slide 4 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat betekent 'vinnig' in het Nederlands?
A
Snel
B
fel
C
vlug
D
traag

Slide 5 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat houdt het in om iets
toe te lichten?
A
verduidelijken
B
verbergen
C
negeren
D
uitleggen

Slide 6 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat betekent het woord 'immers'?
A
maar
B
inderdaad
C
namelijk
D
toch

Slide 7 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat betekent 'mijden'?
A
Iets of iemand volgen
B
Iets of iemand benaderen
C
Iets of iemand helpen
D
Iets of iemand ontlopen

Slide 8 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat is de betekenis van 'aansporen'?
A
Iemand straffen
B
Iemand in de weg staan
C
Iemand aanmoedigen
D
Iemand negeren

Slide 9 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat betekent 'efficiënt'?
A
Onhandig en chaotisch
B
Met het beste resultaat
C
Langzaam en moeizaam
D
Heel veel bereiken

Slide 10 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Noteer de afleidingen van het land tussen haakjes

De (Nederland) .......... regering denkt na over vuurwerkverbod.

Slide 11 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Noteer de afleidingen van het land tussen haakjes

De (Nederland) .......... regering denkt na over vuurwerkverbod.

Slide 12 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Noteer de afleidingen van het land tussen haakjes

Van de (Frankrijk) .......... regering mag vuurwerk het hele jaar door gekocht worden.

Slide 13 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Leesopdracht: 1. Verkenning
  • Wie weet wat 'exposen' is?
  • Bekijk de video en noteer:

  • Een feit in de video
  • Een mening in de video

Slide 14 - Diapositive

Stap 1: Introductie (5-10 minuten)
Vraag de klas: Wie volgt er influencers op Instagram, YouTube of TikTok?
Laat ze nadenken over hoe vaak influencers reclame maken in hun video's.
Startvraag:

Vind je het eerlijk dat influencers zoveel geld verdienen door reclame te maken?
Stap 2: Feit en Mening Uitleggen (10 minuten)
Feit: Iets wat bewezen kan worden.
Bijvoorbeeld: "De populairste influencer in Nederland is NikkieTutorials."
Mening: Wat iemand vindt.
Bijvoorbeeld: "Influencers verdienen te veel geld voor wat ze doen."
Stap 3: Video bekijken (10 minuten)
Video-optie:

NOS Stories - Hoe verdienen influencers hun geld?
In deze video wordt uitgelegd hoeveel geld influencers verdienen en hoe dat werkt.
Vragen na de video:

Welke feiten kwamen naar voren?
Welke meningen hoorde je in de video?
Stap 4: Klassikale discussie (15 minuten)
Stellingen:

"Influencers verdienen hun geld eerlijk, want ze werken hard."
"Het is niet eerlijk dat influencers meer verdienen dan bijvoorbeeld leraren of verpleegkundigen."
"Jongeren worden te veel beïnvloed door reclame van influencers."
Rol leerlingen:

Laat sommige leerlingen voor en andere tegen de stelling zijn.
Moedig hen aan om feiten en meningen te benoemen tijdens hun argumentatie.
Stap 5: Nieuwsartikel bespreken (10 minuten)
Artikel-optie:

NOS op 3 - Hoeveel verdienen influencers echt?
Laat de leerlingen in groepjes een kort stukje lezen en de feiten en meningen eruit halen.
Stap 6: Betoog schrijven (20 minuten)
Laat de leerlingen een kort betoog schrijven over de stelling:
"Influencers verdienen te veel geld voor wat ze doen."

Structuur:

Inleiding: Stel de vraag en geef een korte uitleg.
Middenstuk: Noem 1 feit en 1 mening die jouw standpunt ondersteunen.
Slot: Sluit af met jouw eigen mening en een conclusie.

Slide 15 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Leesopdracht: 1. Verdieping
  • Wat gebeurde er met het meisje in video (feiten)
  • Waarom is het voor Islamitische meisjes erger om exposet te worden op internet? 
  • Hoe zouden jullie je voelen als dit jou overkwam?
Feit of mening:
  • Het meisje had het filmpje nooit mogen sturen.
  • Het filmpje ging viral en werd duizenden keren bekeken.
  • Slachtoffers van online pesten verdienen meer steun van vrienden en familie.
  • Het verspreiden van privébeelden zonder toestemming is strafbaar in Nederland
  • Het slachtoffer kreeg veel negatieve reacties op sociale media.
  • Jongeren moeten beter nadenken voordat ze iets online zetten.
  • Het is laf om iemand online te pesten.
  • Online pesten kan leiden tot psychische klachten, zoals angst en depressie.

Slide 16 - Diapositive

Stap 1: Introductie (5-10 minuten)
Vraag de klas: Wie volgt er influencers op Instagram, YouTube of TikTok?
Laat ze nadenken over hoe vaak influencers reclame maken in hun video's.
Startvraag:

Vind je het eerlijk dat influencers zoveel geld verdienen door reclame te maken?
Stap 2: Feit en Mening Uitleggen (10 minuten)
Feit: Iets wat bewezen kan worden.
Bijvoorbeeld: "De populairste influencer in Nederland is NikkieTutorials."
Mening: Wat iemand vindt.
Bijvoorbeeld: "Influencers verdienen te veel geld voor wat ze doen."
Stap 3: Video bekijken (10 minuten)
Video-optie:

NOS Stories - Hoe verdienen influencers hun geld?
In deze video wordt uitgelegd hoeveel geld influencers verdienen en hoe dat werkt.
Vragen na de video:

Welke feiten kwamen naar voren?
Welke meningen hoorde je in de video?
Stap 4: Klassikale discussie (15 minuten)
Stellingen:

"Influencers verdienen hun geld eerlijk, want ze werken hard."
"Het is niet eerlijk dat influencers meer verdienen dan bijvoorbeeld leraren of verpleegkundigen."
"Jongeren worden te veel beïnvloed door reclame van influencers."
Rol leerlingen:

Laat sommige leerlingen voor en andere tegen de stelling zijn.
Moedig hen aan om feiten en meningen te benoemen tijdens hun argumentatie.
Stap 5: Nieuwsartikel bespreken (10 minuten)
Artikel-optie:

NOS op 3 - Hoeveel verdienen influencers echt?
Laat de leerlingen in groepjes een kort stukje lezen en de feiten en meningen eruit halen.
Stap 6: Betoog schrijven (20 minuten)
Laat de leerlingen een kort betoog schrijven over de stelling:
"Influencers verdienen te veel geld voor wat ze doen."

Structuur:

Inleiding: Stel de vraag en geef een korte uitleg.
Middenstuk: Noem 1 feit en 1 mening die jouw standpunt ondersteunen.
Slot: Sluit af met jouw eigen mening en een conclusie.
Leesopdracht: 1. Verdieping
Groepsopdracht:
  • Schrijf in de groep (3 leerlingenn) een betoog over de stelling:
    'Exposen op sociale media moet altijd strafbaar zijn.' 

Werkwijze:
  • Ieder groepslid schrijft, zonder overleg,  één alinea (3-4 regels):"
    1. Inleiding (introduceer het thema en geef je mening)
    2. Middenstuk (geef een argument voor je  mening)
    3. Middenstuk (geef een argument voor je mening)
  • Bespreek de alinea's en voeg deze alinea's samen.
    Verbind de alinea's met elkaar door signaalwoorden toe te voegen. 
  • Schrijf samen een slot, gebruik hiervoor signaalwoorden voor de conclusie. 
Signaalwoorden
timer
0:10

Slide 17 - Diapositive

Stap 1: Introductie (5-10 minuten)
Vraag de klas: Wie volgt er influencers op Instagram, YouTube of TikTok?
Laat ze nadenken over hoe vaak influencers reclame maken in hun video's.
Startvraag:

Vind je het eerlijk dat influencers zoveel geld verdienen door reclame te maken?
Stap 2: Feit en Mening Uitleggen (10 minuten)
Feit: Iets wat bewezen kan worden.
Bijvoorbeeld: "De populairste influencer in Nederland is NikkieTutorials."
Mening: Wat iemand vindt.
Bijvoorbeeld: "Influencers verdienen te veel geld voor wat ze doen."
Stap 3: Video bekijken (10 minuten)
Video-optie:

NOS Stories - Hoe verdienen influencers hun geld?
In deze video wordt uitgelegd hoeveel geld influencers verdienen en hoe dat werkt.
Vragen na de video:

Welke feiten kwamen naar voren?
Welke meningen hoorde je in de video?
Stap 4: Klassikale discussie (15 minuten)
Stellingen:

"Influencers verdienen hun geld eerlijk, want ze werken hard."
"Het is niet eerlijk dat influencers meer verdienen dan bijvoorbeeld leraren of verpleegkundigen."
"Jongeren worden te veel beïnvloed door reclame van influencers."
Rol leerlingen:

Laat sommige leerlingen voor en andere tegen de stelling zijn.
Moedig hen aan om feiten en meningen te benoemen tijdens hun argumentatie.
Stap 5: Nieuwsartikel bespreken (10 minuten)
Artikel-optie:

NOS op 3 - Hoeveel verdienen influencers echt?
Laat de leerlingen in groepjes een kort stukje lezen en de feiten en meningen eruit halen.
Stap 6: Betoog schrijven (20 minuten)
Laat de leerlingen een kort betoog schrijven over de stelling:
"Influencers verdienen te veel geld voor wat ze doen."

Structuur:

Inleiding: Stel de vraag en geef een korte uitleg.
Middenstuk: Noem 1 feit en 1 mening die jouw standpunt ondersteunen.
Slot: Sluit af met jouw eigen mening en een conclusie.
Weektaak woorden 3. 5
Signaalwoorden
Basis
opdrachten
Thema 3, 3.5:
5,6,8,9,15

Extra opdrachten

Thema 3, 3.5 overige opdrachten
Klaar
Maak flitskaartjes van de woorden: (op papier of digitaal)
aansporen, efficient, mijden, immers, toelichten, vinnig 

2.3 Versterk jezelf
Basisopdrachten
Thema 3, 3.3 
Les 1: 4-5-7-8-9
Les 2: 12-13-14 -15

Extra opdrachten
6 - 16 - 19 - 20 - 21- 22
Versterk jezelf
Klaaropdrachten
Lezen in leesboek
Noteer de antwoorden op de lesvragen in je schrift. 
Werk aan fictie opdrachten 2.1
Leerdoelenkaart
Extra opdracht:
Maak een kwartetspel van de signaalwoorden en speel dit samen. 

Slide 18 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Oefen de signaalwoorden!

Slide 19 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions


De kern is nog niet helemaal af. Schrijf zelf één extra alinea voor de kern.  
Start hiermee met een (ander) signaalwoord voor een opsomming.

Slide 20 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions