Les 2 periode 3 Endogene en exogene krachten

 Endogene en exogene krachten
vt 1 2020-2021

1 / 52
suivant
Slide 1: Diapositive
AardrijkskundeHBOStudiejaar 1

Cette leçon contient 52 diapositives, avec quiz interactif, diapositives de texte et 4 vidéos.

time-iconLa durée de la leçon est: 90 min

Éléments de cette leçon

 Endogene en exogene krachten
vt 1 2020-2021

Slide 1 - Diapositive

uitleg bij dit plaatje 

Slide 2 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Waar komt IJsland vandaan als het geen onderdeel uit maakte van Pangea?

Slide 3 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Lesdoel gekoppeld aan OLG 
De studenten/leerlingen kunnen aan elkaar uitleggen hoe IJsland is ontstaan in de Atlantische oceaan en wat er met de Atlantische oceaan gebeurt. 

Slide 4 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

lesdoelen 
  • Jullie kunnen aangeven hoe de opbouw van een OLG eruit ziet
  • Jullie kunnen een prikkelende opening bedenken voor een onderwijsleergesprek 
  • Jullie kunnen over een toegewezen onderwerp van endo of exogene krachten een OLG uitwerken 

Slide 5 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

platentektoniek 

Slide 6 - Diapositive

denkvragen 

Slide 7 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 8 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

opbouw OLG 
Motiverende opening:
1 Verras met beeldvormer
2 Prikkelende hoofdvraag en beeldvormer(s) en
3 Lesdoel (specfiek en realistisch)
4 lesverloop en spelregels voor de interactie

Beeldvormer moet relatie hebben met prikkelende vraag
Liever geen filmpje (alleen max. 10 sec als opening)
Liever geen lange ppt (max 3-4 dia’s)
Wel kaart, voorwerp, geluid, foto/tekening, proefje…


2 Uitleggen en consequent hanteren van gespreksregels(luisteren-samenvatten-doorvragen)

Slide 9 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

onderwijsleergesprek 
Kern: Interactie
Ontdekkende (open) vragen
  • Hoe zullen de mensen daar naar hun werk gaan?
  • Waarom is het op de polen veel kouder dan op de evenaar?
  • Wat gebeurt er als twee platen uit elkaar bewegen?
Tussen leerkracht en leerlingen en tussen leerlingen
  • Wat denk jij, vind jij dat ook, wie ziet nog een andere mogelijkheid…:
  • Kleine (demonstratie)activiteiten/proefjes om zelf ontdekken te bevorderen


Slide 10 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

LESDOEL op LEERKRACHTNIVEAU 
Studenten kunnen uitleggen dat IJsland is ontstaan doordat; 
  • Het ligt op de grens van de Amerikaanse en Euraziatische/twee platen die uit elkaar bewegen
  • Door deze beweging scheurt de aardkorst telkens open en vult zich met magma dat gaat stollen.
  • Hierdoor ontstaat een heuvel/rug
  • Deze loopt van noord naar zuid over de Atlantische oceaanbodem, die op enkele plaatsten boven het water uitkomt.

Slide 11 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

koppeling aan vierslag AK

Bij het OLG doorloop je de eerste 2 stappen van de vierslag
- ik heb jullie laten waarnemen (foto van de duiker)
- ik heb jullie vervolgens gevraagd waarom is dat daar?

Slide 12 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

koppeling vierslag 

Slide 13 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

let op 
  • OLG is eigenlijk een soort omgekeerde instructie en daarna inoefening. 
  • het is nodig om na het OLG wel een verwerkingsopdracht te geven. 

Slide 14 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

transforme platen 
divergerende platen 
convergerende platen 

Slide 15 - Question de remorquage

Cet élément n'a pas d'instructions

Nu jullie! Dit is de aanpak
  1. Vorm dezelfde groepjes als bij de les 1 over klimaten OLG.
  2. Je krijgt per groepje een onderwerp toegewezen
  3. Ga naar de mapje in teams met jullie groepsnaam daarin staat het onderwerp 
  4. Bedenk eerst oorzaak en gevolg relatie/verband bij het ontstaan van jullie onderwerp.
  5. Werk daarna het lesdoel op leerkrachtniveau uit.
  6. Welke denkvragen zijn ontstaan bij het uitdenken van oorzaak en gevolg?
  7. Welke sleutelvragen heb je tijdens het OLG? 

Slide 16 - Diapositive

Hier begeleiden we de studenten in de te nemen stappen;

eerst het onderwerp goed doorgronden en uitrafelen in oorzaak en gevolg stappen

daarna het gegeven lesdoel voor kinderen uitschrijven naar lesdoel op leerkrachtniveau
daarna bedenken van sleutelvragen voor tijdens het OLG>

Slide 17 - Lien

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 18 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 19 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 20 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

3 typen plaatbeweging 
convergeren
divergeren
transform 

Slide 21 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 22 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 23 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

3 typen vulkanen 
strato
schild zeer brede 
spleet door scheur in de aardkorst

Slide 24 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions








































Eruptietype



Effusief
vulkanisme



Explosief
vulkanisme



Vulkaanvorm



Schildvulkaan


Spleetvulkaan (spleeteruptie)



Stratovulkaan


Calderavulkaan



Soort magma



Dun vloeibaar



Taai vloeibaar



Soort helling



Flauwe hellingen



Steile hellingen



Soort gesteente



basalt



Graniet



Ruimtelijke spreiding



Bij mid-oceanische ruggen


Bij diepe breuken op de zeebodem of op het continent



In gebergtes bij een subductiezone


Op eilandbogen bij een subductiezone



aardverschuiving



Kleine kans



Grote kans







 

  

  

  

 

 

  

  

  

 

 

  

  

  

 

 

  

  

  

 

 

  

  

  

 

 

  

  

  

 

 

  

  

  



Eruptietype



Effusief
vulkanisme



Explosief
vulkanisme



Vulkaanvorm



Schildvulkaan


Spleetvulkaan (spleeteruptie)



Stratovulkaan


Calderavulkaan



Soort magma



Dun vloeibaar



Taai vloeibaar



Soort helling



Flauwe hellingen



Steile hellingen



Soort gesteente



basalt



Graniet



Ruimtelijke spreiding



Bij mid-oceanische ruggen


Bij diepe breuken op de zeebodem of op het continent



In gebergtes bij een subductiezone


Op eilandbogen bij een subductiezone



aardverschuiving



Kleine kans



Grote kans




Slide 25 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

ring of fire 

Slide 26 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Reliëf: Plooiingsgebergte
Subductie

De plaat smelt en er ontstaan opwaartse magmabewegingen

Continentale korst wordt samengedrukt, geplooid. 

Slide 27 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

exogene processen 
Onze aardkorst wordt afgebroken door :

Verwering
Erosie
Sedimentatie

Ons land is met name opgebouwd door sedimentatie


Slide 28 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Twee vormen van verwering

Mechanische verwering


Chemische verwering 
Verwering waarbij gesteente afbrokkelt door vorst of wortels van planten. De samenstelling verandert niet
Het gesteente verandert als gevolg van de werking door zuurstof en vocht met zuren, de samenstelling verandert

Slide 29 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 30 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 31 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Mechanische verwering
Verwering waarbij gesteente afbrokkelt zonder dat de samenstelling verandert

Slide 32 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 33 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 34 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Chemische verwering

Slide 35 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Chemische verwering

Slide 36 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 37 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 38 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 39 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 40 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

metamorf
Druk en temperatuur, mineraalsamenstelling en structuur is veranderd (endogene reactie: in diepere lagen van de aarde)

Leisteen uit kleisteen
Marmer uit kalksteen

Slide 41 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 42 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 43 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 44 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

sedimentgesteene
Laagjes sedimenten
Exogeen proces: aan aardoppervlak

Verdrukking(compactie)
zandsteen, steenzout,kalksteen
Verkitting(cementatie) grondwater vult gaten

Steenzout, kalksteen

Aanwezigheid fossielen kan, door laagjes sedimenten die erop zijn gelegd.

Slide 45 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 46 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 47 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

stollingsgesteente 
Basalt (uit elkaar drijvende schollen)
Graniet (botsende en duikende platen)


Slide 48 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 49 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 50 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 51 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 52 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions