Gezondheid en voeding lessen 5 en 6

Fase 2
Module: Gezondheid en voeding Les 5


1 / 45
suivant
Slide 1: Diapositive
WelzijnMBOStudiejaar 1

Cette leçon contient 45 diapositives, avec quiz interactifs, diapositives de texte et 1 vidéo.

time-iconLa durée de la leçon est: 90 min

Éléments de cette leçon

Fase 2
Module: Gezondheid en voeding Les 5


Slide 1 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat gaan we doen vandaag?
  1. AWR
  2. Huiswerk
  3. Lesdoelen
  4. Theorie: Schijf van 5, voedingsstoffen en gewoonten en kauw & slikproblemen
  5. Verder met deel 3, leefstijlprogramma; Eetschema
  6. Afronden 

Slide 2 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Verwachtingen 
  • Niet eten en drinken (uitzondering flessen) in de klas
  • Toilet? Eerst vragen
  • Telefoon weg stoppen
  • Leermiddelen in orde 
  • Beroepshouding correct
  • Feedback over de lessen is altijd welkom
--> Zonder waarschuwing wordt je eruit gestuurd! Geen gemaar, geen excuus en geen discussie...

Slide 3 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Laptop dichtklappen! :)

Slide 4 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Huiswerk aanstaande vrijdag



Boek Mensen fysiek meenemen:

Slide 5 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Aan het einde van de les

- Heb je basiskennis opgedaan over gezondheid eten volgens de schijf van vijf.
- Heb je basiskennis opgedaan met betrekking tot voedingsleer.
- Heb je basiskennis opgedaan met betrekking tot dieetleer.





Slide 6 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 7 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Welke twee vakken uit de schijf van vijf zijn het grootst?
A
Groente & Fruit en dranken
B
Groente & fruit en Zuivel, ei en vlees
C
Groente & fruit en Brood/graan/aardappel
D
Zuivel, ei en vlees en Brood/graan/aardappel

Slide 8 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Hoeveel groente en fruit heb je per dag nodig (meerdere antwoorden)?
A
Groente: 250 gram
B
Groente: 200 gram
C
Fruit: 4 porties
D
Fruit: 2 porties

Slide 9 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Voedingsstoffen zijn de bestandsdelen van voedingsmiddelen 

Slide 10 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Functies van voedingsstoffen  
Voedingsstoffen zijn te verdelen in drie groepen:

  • Energieleverende stoffen: koolhydraten en vetten;
    (Zorgen dat je lichaam kan bewegen en lichaamstemperatuur kan regelen)

  • Bouwstoffen: Eiwitten; Waar zit eiwitten in?                                                                                                           (Aanmaak/herstel van cellen, bijv spieren)

  • Regulerende (of beschermende) stoffen: Vitaminen en mineralen.
    (O.a voor verbetering van weerstand)

Slide 11 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Voedingsbehoefte
Voedingsbehoefte hangt o.a. af van
  • Leeftijd
  • Geslacht -> mannen hebben gemiddeld meer nodig dan vrouwen
  • Lichamelijke activiteit
  • Ziekte en behandeling
  • Ondervoeding
  • Gewenste inhaalgroei of gewichtstoename

Algemene dagelijkse hoeveelheid (ADH)

Slide 12 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Voedingsgewoonten; zijn meestal van kleins af aan meegegeven 
Persoonlijk:
Vegetarisch
Veganistisch
Biologisch

Religie:
Islam
Hindoeisme
Jodendom
Christendom
Katholicimse


Beinvloede factoren:
Psychologische 
Fysieke omgevingsfactoren
Sociaal-culturele 
Economische factoren
Maatschappij
Kennis


Slide 13 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat is het verschil tussen een vegetariër en een veganist?

Slide 14 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Mensen met lactose-intolerantie kunnen niet tegen ....
A
Melk
B
Melksuikers
C
Coeliakie
D
Gluten

Slide 15 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions


Hoe spreek je coeliakie uit?

Slide 16 - Diapositive

Filmpje bekijken van Holland & Barrett (laptop downloads)
Kauw en slik problematiek

Denk aan ziektes: Parkinson, kanker, ASL (spierziekten), gebitsproblemen en afnemende spiermassa
Slikstoornis (dysfagie)

Slikstoornissen kunnen leiden tot minder eten & drinken, ongewenst gewichtsverlies en longontsteking. In ernstige gevallen kan sondevoeding nodig zijn.

Slide 17 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Groepsopdracht
Tijd
20 minuten
Hoe
In je groepje van gezondheid en voeding
Hulp
- Eindopdracht + rubric 
- Boom licenties 
- Eetschema format (Itslearning)
Opdracht 
Uitwerken eetschema bestaat uit:
- Uitgewerkt eetschema van maandag tot zondag voor de gekozen doelgroep
- Uitleg van het eetschema; Waarom past het eetschema bij de doelgroep en hoe heb je rekening gehouden met de schijf van 5 en de dieetwensen (pak de eindopdracht erbij).
Klaar?
Werk verder aan de eindopdracht en vraag feedback aan je docent! ;)
timer
20:00

Slide 18 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 19 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Fase 2
Gezondheid en voeding Les 6


Slide 20 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Verwachtingen
  • Niet eten en drinken (uitzondering flessen) in de klas
  • Toilet? Eerst vragen
  • Telefoon weg stoppen
  • Leermiddelen in orde 
  • Beroepshouding correct
--> Zonder waarschuwing wordt je eruit gestuurd! Geen gemaar, geen excuus en geen discussie...

Slide 21 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Heb je het boek Mensen meegenomen? 

Slide 22 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat gaan we doen?
  1. AWR
  2. Lesdoelen
  3. Theorie: 
  • Slaap en waakritme 
  • Voedings- en eetstoornissen 
  1. Verder met deel 3: Leefstijlprogramma; Eetschema
  2. Afronden

Slide 23 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Aan het einde van de les..


  • Heb je basiskennis over voedings- en eetstoornissen
  • Heb je basiskennis over slaap en waakritme stoornissen

Slide 24 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Terugblikken

Slide 25 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Voedingsstoffen zijn de bestandsdelen van voedingsmiddelen
A
Juist
B
Onjuist

Slide 26 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Waar staat ADH voor?
A
Alle daagse hoeveelheid
B
Algemene dagelijkse hoeveelheid
C
Anti depressieve hulpmiddelen
D
Algemene dosis hulpmiddelen

Slide 27 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Benoem minimaal 2 voedingsstoffen

Slide 28 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Individuele opdracht
Tijd
15 minuten 
Hoe
Individueel op papier 
Hulp
Boek Mensen, thema 17
Uitkomst
Kennis opgedaan over slaap-waakstornissen
Klaar?
Werk verder aan de eindopdracht 
timer
15:00

Slide 29 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Theorie voedings- en eetstoornissen
Welke voedings- en eetstoornissen ken je al? 


Slide 30 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Pica 

Slide 31 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Omschrijving 
Eten van niet-eetbare zaken
Observatiepunten
Cliënt eet niet-eetbare objecten, spullen
Behandeling 
Aanleren ander eetgedrag, veilige omgeving creëren
Verloop 
Vaak chronisch bij ernstig verstandelijke beperking
Gevolgen 
verstikking, vergiftiging, maag-darmproblemen, infecties

Slide 32 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Ruminatiestoornis

Slide 33 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Omschrijving 
Voedsel vanuit de maag weer naar de mond terug laten stromen
Observatiepunten
Uitdrogingsverschijnselen, vermijden gezamenlijk eten, mond afdekken tijdens eten, groeiachterstanden
Behandeling 
Alternatieven zoeken, stimulerende omgeving aanbieden, aanpakken onderliggende problemen
Verloop 
Chronisch, of bij gedragsverandering oplosbaar
Gevolgen 
Belemmering fysieke en cognitieve groei (baby), aantasting gebit vanwege maagzuur

Slide 34 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Vermijdende of restrictieve voedselinnamestoornis

Slide 35 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Omschrijving 
Vermijden van, of niet geïnteresseerd zijn in, voedingsmiddelen
Observatiepunten
De cliënt weigert (veel) specifieke voedingsmiddelen te eten
Behandeling 
Sondevoeding, voedingssupplementen, uitbreiden voedingspatroon
Verloop 
Sommige cliënten houden eetproblemen
Gevolgen 
Ondervoeding, gewichtsverlies, uitdroging, achterblijvende groei

Slide 36 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Anorexia nervosa 

Slide 37 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Omschrijving 
Voor langere tijd te weinig eten uit angst om aan te komen
Observatiepunten
Zich na de maaltijd terugtrekken op het toilet, veel willen bewegen, vooral na de maaltijden, uitblijvende menstruatie
Behandeling 
Psychische behandeling: oorzaken aanpakken, gezond eetpatroon ontwikkelen
Verloop 
Terugval komt vaak voor
Gevolgen 
Ernstige gezondheidsschade, soms met fatale afloop

Slide 38 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Boulimia nervosa 

Slide 39 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Omschrijving 
Bang om aan te komen, maar wel een oncontroleerbare drang tot eten
Observatiepunten
Compensatiegedrag, eten hamsteren, eten stelen, snel eten, veel verschillende dieetpogingen
Behandeling 
Psychische behandeling
Verloop 
Terugval komt vaak voor
Gevolgen 
Vermijden sociale aangelegenheden, lichamelijke problemen

Slide 40 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Eetbuistoornis 

Slide 41 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Omschrijving 
Regelmatig terugkerende eetbuien
Observatiepunten
Eten hamsteren, eten stelen, snel eten
Behandeling 
Eetbuien onder controle krijgen, gezond leren eten en bewegen
Verloop 
Na aanpassing leefstijl oplosbaar
Gevolgen 
Obesitas, ontevredenheid, schuldgevoelens

Slide 42 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Tijd over?
Verder met deel 3: Leefstijlprogramma; Eetschema

Slide 43 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Lesdoelen behaald?
  • Heb je basiskennis over voedings- en eetstoornissen.
  • Heb je basiskennis over slaap en waakritme stoornissen

  • Kun je een eetschema ontwikkelen voor een week (ontbijt-lunch-diner) en rekening gehouden met de schijf van 5 en ieders dieetwensen. 

Slide 44 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 45 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions