Les 6 Communicatie 2021/2022: (Fysiek) Fases van een gesprek
les 6 fases van een gesprek, actief luisteren
1 / 24
suivant
Slide 1: Diapositive
WelzijnMBOStudiejaar 1
Cette leçon contient 24 diapositives, avec quiz interactifs, diapositives de texte et 2 vidéos.
La durée de la leçon est: 90 min
Éléments de cette leçon
les 6 fases van een gesprek, actief luisteren
Slide 1 - Diapositive
Wat weten we nog van de vorige les?
Slide 2 - Carte mentale
leerdoelen
Aan het eind van de les kun je benoemen wat de fases in een gesprek zijn
Aan het eind van de les weet je wat actief luisteren is
Slide 3 - Diapositive
Slide 4 - Diapositive
Wat gaan we doen?
Theorie bespreken
Opdracht 23 klassikaal maken (filmpje kijken)
Oefenen met de klas (opdr. 26)
Opdrachten maken
Opdrachten klassikaal bespreken
Slide 5 - Diapositive
De vier fases in een gesprek
1. Inleiding
2. Beschrijving van de situatie
3. Vergelijking met afspraken en regels
4. Afronding, conclusies en vervolgafspraken
Slide 6 - Diapositive
Inleiding
Het gesprek begint altijd met een inleiding. Het doel hiervan is het gesprek op gang te brengen. Je maakt contact met elkaar. Je zorgt samen voor een ontspannen sfeer en je maakt aan elkaar duidelijk waar het gesprek over zal gaan.
Slide 7 - Diapositive
Voorbeeld inleiding
Dag Peter, ik zou graag mevrouw Janssen met je willen bespreken.
Slide 8 - Diapositive
Beschrijving van de situatie
Na de inleiding volgt een beschrijving van de situatie.
Wat is er gebeurd? Hoe is de situatie nu? Het doel van deze beschrijving is dat jullie allebei weten wat de situatie is. Dit is nodig om het te kunnen bespreken.
Slide 9 - Diapositive
Vergelijking met afspraken en regels
Nu je de situatie hebt beschreven, kun je die vergelijken met de afspraken en regels die er zijn.
Wat klopt er wel aan de situatie en wat klopt er niet?
Slide 10 - Diapositive
Afronding, conclusies en vervolgafspraken
Nu is het tijd om het gesprek af te ronden.
Je trekt een conclusie. Wat is het gevolg van alles? Welke afspraken moet je met elkaar maken?
Nadat je een gesprek hebt afgerond, ga je uit elkaar. Je gaat weer verder met je werk of je voert de afspraken die je hebt gemaakt meteen uit.
Slide 11 - Diapositive
LSD
Luisteren
Samenvatten
Doorvragen
Slide 12 - Diapositive
Actief luisteren
Luister naar wat de ander vertelt.
Kijk de ander aan als hij iets vertelt.
Zeg op de juiste momenten hm, ja of nee.
Richt je lichaam naar degene die iets vertelt.
Vat samen wat de ander heeft vertelt.
Slide 13 - Diapositive
Slide 14 - Vidéo
Samenvatten
Je kunt controleren of je de ander goed hebt begrepen.
De ander krijgt het gevoel dat je goed naar hem luistert. Dat stelt de ander gerust.
Je kunt een samenvatting beginnen met een de woorden: ‘Dus als ik het goed begrijp …’
Slide 15 - Diapositive
Doorvragen
Voor doorvragen kun je deze vragen gebruiken:
Hoe bedoel je dat?
Kun je daar een voorbeeld van geven?
Waarom denk je dat?
Wat zou er dan kunnen gebeuren?
Wat gebeurde er toen?
Wie waren erbij?
Slide 16 - Diapositive
Slide 17 - Diapositive
Slide 18 - Diapositive
Slide 19 - Vidéo
Vragen bij filmpje (opdr23)
Welke tips krijg je in het filmpje voor actief luisteren?
Hoe helpt papegaaien bij het actief luisteren?
Slide 20 - Diapositive
Oefening met de klas (opdr. 26)
Deze opdracht doe je met de hele klas. Je oefent met LSD.
Twee studenten beginnen. De een vertelt in een of twee zinnen aan de ander iets over wat hij deze week heeft meegemaakt. De ander past LSD toe. Probeer zo goed mogelijk te achterhalen wat er gebeurd is.
De rest van de klas luistert.
Na afloop vertellen de anderen in de klas welke vragen zij hadden willen stellen, die niet gesteld zijn.