Les 1+2 Kennismaking+normale veroudering/Risicosignalering/ziekteverloop

WELKOM
1 / 44
suivant
Slide 1: Diapositive
Verpleging en verzorgingMBOStudiejaar 1,2

Cette leçon contient 44 diapositives, avec quiz interactifs, diapositives de texte et 1 vidéo.

time-iconLa durée de la leçon est: 60 min

Éléments de cette leçon

WELKOM

Slide 1 - Diapositive

- Vakantie ervaringen
- Voorstel mezelf
- Uitdeel naambordjes+stiften (schrijf naam+ verzin met eerste letter een goeie eigenschap)
- Kennismakingsspel (ga staan als je..)
- Uitdelen/navragen schoolregels
- Aanvulling regels

Slide 2 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 3 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Telefoon in je tas op vliegtuigstand

Slide 4 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Wie ben ik?

Slide 5 - Diapositive

Schrijf 3 dingen over jezelf op waarvan er 1 niet waar is.  2 Min tijd. 
Branche VVT verkennen

Slide 6 - Diapositive

Kennismaking
Doorlopen module samen
Wat hoop je te leren in de komende weken/wat verwacht je van deze module?

Slide 7 - Carte mentale

Cet élément n'a pas d'instructions

Leerdoelen
Na deze les; 
- Weet ik welke onderwerpen er in deze module aan bod komen.
- Kan ik somatische en cognitieve kenmerken van normale veroudering benoemen.
- Weet ik wat risicosignalering is, hoe het wordt toegepast en wat het doel is.
- Heb ik een start gemaakt met de (deel)opdrachten.

Slide 8 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Planning komende weken
8 bijeenkomsten;
  • Veroudering, risicosignalering en verloop van ziekten
  • Comorbiditeit, multimorbiditeit, revalidatie en sociaal netwerk (sociogram)
  • Dementie (vormen, stadia), E-health en domotica
  • Discussie eindopdracht

Slide 9 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Klas DVP21B4
BR VVT
10-11.45uur/ F1.09
Lesinhoud
Voorbereiding
16-9
Normale veroudering
Risicosignalering
23-9
Verloop van ziekten
30-9
Co/Mutimorbiditeit
7-10
Revalidatie/Sociale netwerk
14-10
Sociogram maken
21-10
Dementie ; Vormen en stadia
4-11
E-health en domotica

11-11
Afronden module+Evaluatie

Slide 10 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Vandaag
De normale veroudering van de mens
Risicosignalering

Slide 11 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

De "normale" veroudering
  • Is bij iedereen verschillend. Kalender leeftijd en functionele leeftijd kunnen verschillen bij sommige (of alle) aspecten van het ouder worden
  • Aanleg, leefstijl, leefomstandigheden, trauma’s sociale factoren, psychische invloed, etc… mede bepalend
  • Exogene veranderingen (van buitenaf; eetpatroon, beweging, roken, stress etc)
  • Endogene veranderingen (vanuit het lichaam)

Slide 12 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat betekent 'somatisch'?

Slide 13 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat betekent 'cognitief'?

Slide 14 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Somatische ouderdomskenmerken

Slide 15 - Carte mentale

Cet élément n'a pas d'instructions

Cognitieve ouderdomskenmerken

Slide 16 - Carte mentale

Cet élément n'a pas d'instructions

 Somatische (lichamelijke) kenmerken: ​
  • Grijze haren​
  • Dunnere huid​
  • Verminderde spierkracht
  • Botontkalking​
  • Achteruitgang zintuigen
  • Functieverlies organen
    Cognitieve (geestelijke) 
   kenmerken​:
  • Achteruitgang geheugen​
  • Denkprocessen langzamer
  • Aandacht en concentratie verminderen​
  • Multitasking wordt moeilijker​
  • Waarneming verandert door hersenprocessen​
  • Tijdsdruk heeft een negatief effect​

Slide 17 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Sociale kenmerken​
  • Gevoel van maatschappelijke relevantie, lever je een bijdrage door werk, vrijwilliger zijn, relaties die je hebt etc…​
  • Netwerk om je heen wordt langzaam minder, vrienden, familie, partner kunnen wegvallen​
  • Lichamelijke en cognitieve klachten beïnvloeden sociaal functioneren, bv mobiliteit

Slide 18 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Risicosignalering

Slide 19 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Risicosignalering, wat is dat ook alweer?

Slide 20 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Op welke punten kun je een risicosignalering invullen/afnemen?

Slide 21 - Carte mentale

Cet élément n'a pas d'instructions

Risicosignalering
Doel: inzetten van de juiste interventies om te voorkomen dat een probleem optreedt of verergert. Risicosignalering en opvolging leveren zo een belangrijke bijdrage aan de veiligheid in de zorg.
  • Huidletsel
  • Ondervoeding/overgewicht
  • Vallen
  • Medicatiegebruik
  • Depressie
  • Incontinentie

Slide 22 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat vraagt dat van jou?
  • Kennis van ziektebeelden, symptomen, aandoeningen, medicatie en risico’s die daarbij horen
  • Observatievaardigheden​
  • Kennis van interventies (gerichte ingreep/actie)
  • Communicatieve vaardigheden​
  • Gestructureerd werken (methodisch en planmatig)

Slide 23 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Hoeveel kennis heeft deze les jou gebracht?
NIETS
WEINIG
VEEL
HEEL VEEL

Slide 24 - Sondage

Cet élément n'a pas d'instructions

Verloop van ziekten

Slide 25 - Diapositive

- Vakantie ervaringen
- Voorstel mezelf
- Uitdeel naambordjes+stiften (schrijf naam+ verzin met eerste letter een goeie eigenschap)
- Kennismakingsspel (ga staan als je..)
- Uitdelen/navragen schoolregels
- Aanvulling regels
Klas DVP21B4
BR VVT
10-11.45uur/ F1.09
Lesinhoud
Voorbereiding
16-9
Normale veroudering
Risicosignalering
23-9
Verloop van ziekten
30-9
Co/Mutimorbiditeit
7-10
Revalidatie/Sociale netwerk
14-10
Sociogram maken
21-10
Dementie ; Vormen en stadia
4-11
E-health en domotica

11-11
Afronden module+Evaluatie

Slide 26 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat gaan we doen?
- Uitleg over Pathogenese = ziekteverloop
- Begrippen CURE en CARE bespreken
- Fasen van chronische ziekten
- Jouw rol als verpleegkundige
- Deelopdracht 1

Slide 27 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 28 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 29 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Tijdsdruk heeft een negatieve invloed op het cognitieve verouderingsproces
Waar
Niet waar

Slide 30 - Sondage

Cet élément n'a pas d'instructions

Noem 2 cognitieve verouderingskenmerken

Slide 31 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Door risicosignalering kan men incontinentie voorkomen
Waar
Niet waar

Slide 32 - Sondage

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat is geen onderdeel van risicosignalering
A
Structureel en planmatig werken
B
1 op 1 tijd doorbrengen met cliënt
C
De cliënt zoveel mogelijk 'het normale leven laten ervaren'
D
Een uitgebreide intake

Slide 33 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Een gevoel van maatschappelijke relevantie heeft invloed op je mentale ouderdomsgevoel
Waar
Niet waar

Slide 34 - Sondage

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 35 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions


A

Slide 36 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Complicaties
  • Negatieve wending van het ziekteverloop
  • Heeft direct te maken met de ziekte
  • Meestal een verergering van de ziekte

Slide 37 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

CARE of CURE
Wat is het verschil?

Slide 38 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 39 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Fasen van chronische ziekte

Slide 40 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Ziekteverloop

Slide 41 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Jouw rol als verpleegkundige?

Slide 42 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

De verpleegkundige:
Organiseren van de zorg
  • Zelfmanagement
  • Zelfredzaamheid
  • Participatie
  • Voorlichting, advies en instructie
  • Constant bieden van zorg op maat!

Slide 43 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Deelopdracht 1; 
e-learnings+ opdrachten

Slide 44 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions