Thema 2 Taak 3 Les 2 Verkennend lezen

1 / 17
suivant
Slide 1: Diapositive
NederlandsPraktijkonderwijsLeerjaar 4

Cette leçon contient 17 diapositives, avec quiz interactifs et diapositives de texte.

time-iconLa durée de la leçon est: 45 min

Éléments de cette leçon

Slide 1 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Startklaar 
       
       Pak je Chromebook/ laptop voor je
       Start je Chromebook/ laptop op
       Log in op www.lessonup.app 
       Stop je telefoon in het zakkie en in je tas 
      
timer
2:30

Slide 2 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Leerdoelen
Aan het einde van de les:

- kun je uitleggen wat globaal lezen is
- kun je uitleggen wat zoekend lezen is
- kun je globaal lezen om te bekijken waar een tekst over gaat
- kun je zoekend lezen om informatie te vinden in een tekst

Slide 3 - Diapositive

Leerdoelgericht werken: 
Voor iedere leerling is duidelijk waar er aan gewerkt gaat worden. Docenten geven vanuit deze leerdoelen vorm aan
de inhoud van hun lessen. Om dit voor leerlingen behapbaar te houden wordt alleen het hoognodige aangeboden. Iedere les worden de beoogde leerdoelen kenbaar gemaakt en
worden onderwijsactiviteiten ingezet die moeten leiden tot het beoogde leerdoel. Hierbij wordt gericht ingezet op succeservaringen. Leerdoelen worden vanuit hoge positieve verwachtingen van alle leerlingen geformuleerd en zetten in op succeservaringen. 
alinea
tussenkopje
inleiding
Afbeelding
titel

Slide 4 - Question de remorquage

Cet élément n'a pas d'instructions

Kijk naar tekst 1 op bladzijde 168 en 169.

Hoeveel tussenkopjes heeft deze tekst?
A
4
B
3
C
5
D
2

Slide 5 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Hoeveel alinea's heeft deze tekst?
A
4
B
3
C
8
D
7

Slide 6 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat is de titel van deze tekst?

Slide 7 - Question ouverte

Door leerlingen vooraf na te laten denken over waar de opdracht aan moet voldoen, krijgen ze kwaliteitsbesef. Hierdoor zijn de leerlingen in staat om zelf in te schatten waar hun inspanningen bij de opdracht voor verbetering vatbaar zijn. 
Hoe herken je de inleiding van een tekst meestal?

Slide 8 - Question ouverte

Door leerlingen vooraf na te laten denken over waar de opdracht aan moet voldoen, krijgen ze kwaliteitsbesef. Hierdoor zijn de leerlingen in staat om zelf in te schatten waar hun inspanningen bij de opdracht voor verbetering vatbaar zijn. 
Zoekend lezen
Weet je nog?



Als je een tekst zoekend leest, dan lees je de titel en de tussenkopjes om erachter te komen wat de tekstsoort en het onderwerp van de tekst is. Je leest ook de inleiding van de tekst en de eerste en laatste zin van elke alinea.

Slide 9 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Het onderwerp van een tekst
Het onderwerp van een tekst kun je opschrijven in een paar woorden. 

Bijvoorbeeld:

appen op de fiets

Slide 10 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Voorspellen
Als je het onderwerp hebt bedacht, kun je zonder de tekst te lezen, toch bedenken waar de tekst over gaat.

Bijvoorbeeld:
Ik denk dat de tekst gaat over hoe gevaarlijk het is 
om te appen op de fiets.

Slide 11 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Globaal of zoekend lezen?
Globaal betekent ongeveer.
Als je een tekst globaal leest, ga je met je ogen over de tekst. Je leest de inleiding, bekijkt het plaatje en herkent een aantal woorden. Zo weet je al snel waar de tekst echt over gaat.

Als je vragen gaat beantwoorden over een tekst, lees je zoekend. Gebruik daarbij de woorden uit de vraag. Zo vind je snel de informatie die je nodig hebt.

Slide 12 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Opdracht
Maak opdracht 1 op bladzijde 168, 169 en 170.

Lees bij opdracht a en b de tekst globaal.


Lees bij opdracht c de tekst zoekend. 

stappenplan zoekend lezen
  1. bedenk vooraf welke informatie je zoekt.
  2. lees de tussenkopjes en bepaal in welk stukje tekst de informatie staat die je zoekt.
  3. lees dit stukje tekst en vind de informatie die je nodig hebt. 
**:
Lees de tekst die je van de docent krijgt. Je leest samen de tekst globaal. Beantwoord daarna de vragen door zoekend te lezen.
stappenplan globaal lezen
  1. lees de inleiding van de tekst.
  2. lees de eerste en laatste zin van elke alinea.
  3. lees de tekst een keer helemaal. 

Slide 13 - Diapositive

Begin met verlengde instructie voor groep C; bekijk en model opdracht a en de 1e vraag van opdracht b.
Groep A en B werken intussen zelfstandig. Zorg voor een check-up als groep C zelfstandig werkt.
Ik weet het verschil tussen globaal en zoekend lezen.
😒🙁😐🙂😃

Slide 14 - Sondage

Cet élément n'a pas d'instructions

globaal 
lezen
zoekend 
lezen
Je bekijkt de tekst (titels, tussenkopjes, plaatjes, opvallende letters)
Lees de 1e alinea (inleiding)
Als je op zoek bent naar specifieke informatie in een tekst, bijvoorbeeld prijzen van een pretpark

Slide 15 - Question de remorquage

Cet élément n'a pas d'instructions

Geef een voorbeeld waarin jij zoekend hebt gelezen.

Slide 16 - Question ouverte

Door leerlingen vooraf na te laten denken over waar de opdracht aan moet voldoen, krijgen ze kwaliteitsbesef. Hierdoor zijn de leerlingen in staat om zelf in te schatten waar hun inspanningen bij de opdracht voor verbetering vatbaar zijn. 
Hoeveel woorden zie jij
die te maken hebben
met het thema
'Veiligheid in het 
verkeer'?
timer
3:00

Slide 17 - Diapositive

in geval van tijd over:
Toon de dia bij de leerling.
Let op: er zijn 10 woorden:
gevolg - automobilist - veiligheid - telefoon - overtreding - fietser - verkeersregel - slachtoffer - verkeersgedrag - risico