Dagbesteding les 3

Dagbesteding
les 3
1 / 24
suivant
Slide 1: Diapositive
WelzijnMBOStudiejaar 1

Cette leçon contient 24 diapositives, avec quiz interactifs, diapositives de texte et 2 vidéos.

time-iconLa durée de la leçon est: 50 min

Éléments de cette leçon

Dagbesteding
les 3

Slide 1 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Dagbesteding

Leerdoelen:
- De student weet hoe de ontwikkelingsfasen en ontwikkelingstaken van de mens centraal staat bij dagbesteding. 
- De student weet wat structuur is en hoe dit toegepast kan worden in de praktijk.
- De student kan uitleggen wat een hulpvraag is en weet  wat vraaggericht werken inhoud.
- De student kent de 3 stappen betreft het geven van instructies

Slide 2 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

les agenda 
  • Herhalen theorie vorige lessen in spelvorm. 
  • Behandelen nieuwe theorie 
  • Vragen


Slide 3 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Dagbesteding

Spel in Powerpoint

Slide 4 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat is een ontwikkelingsfase?

Slide 5 - Carte mentale

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 6 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Ontwikkelingsfasen
Mensenlevens kun je indelen in ontwikkelingsfasen: 
Baby
Peuter
Kleuter
Kind
Puber
Adolescentie
Volwassenheid
Ouderen
Elke fase kun je koppelen aan ontwikkelingstaken. 

Om beter te begrijpen hoe je vanuit verschillende ontwikkelingsfasen kunt aansluiten, moet je je verdiepen in de bijbehorende ontwikkelingstaken.

Slide 7 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Opdracht Ontwikkelingsfasen
Maak tweetallen. 

Ga naar Teams, in kanaal Dagbesteding. Hier staat de opdracht 'Ontwikkelingsfasen' 

Vul per ontwikkelingsfase in welke ontwikkelingstaken erbij horen. 
timer
15:00

Slide 8 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Ontwikkelingstaken
Adolescentie: belangrijk is de eigen verantwoordelijkheid en het daarop aangesproken worden. 

Volwassenheid: een bijdrage leveren aan het welzijn en voortbestaan van de maatschappij. 

Ouderen: Lars Tornstam (1997, Zweedse gerontoloog) stelt dat ouderen  op deze leeftijd de gebeurtenissen in hun leven meer filosofisch en beschouwend benaderen. 



Slide 9 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

timer
1:00
Wat is volgens jou structuur?

Slide 10 - Carte mentale

Cet élément n'a pas d'instructions

Structuur
Structuur = een ordening van de dingen in de wereld om je heen, een patroon. De manier waarop dingen steeds gebeuren. 

Structureren = is het programma zo duidelijk maken dat de cliënt er zelf wat mee kan doen, het zelf ook kan eigen maken. 




Slide 11 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Hoe kun je volgens jou structuur bieden als begeleider binnen dagbesteding?
timer
1:30

Slide 12 - Question ouverte

Veilige leefruimte, geen chaos, vaste dagindeling, vaste begeleiders (op dagen), vaste regels, vaste gewoonten, niet teveel regels, consequent zijn in het hanteren van grenzen, communiceren etc., 
Structureren in de leefomgeving
--> aan de ruimte en de organisatie van de dagbesteding. 

  • Ruimtelijke structuur: o.a.biedt een rust plek aan, spullen op vaste plek, wat afleidt verwijderen.

  • Sociale structuur: o.a. welke regels zijn er,geef positieve consequenties bij goed gedrag, maak regels visueel, niet teveel. 
  • Tijdstructuur: o.a.  zorg voor een dagorde, geef het vorm met picto's, gebruik een time-timer

  • Materiële structuur: o.a. kies de juiste materialen, controleer ze op veiligheid/aantrekkelijkheid, markeer het materiaal met kleuren, leg uit waarvoor het bedoeld is. 


Slide 13 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Structuur tijdens de dagbesteding
--> tijdens de activiteit

  • Programmastructuur:  o.a.  mogelijkheden en wensen inventariseren, kort en bondig bespreken, veranderingen doorgeven. 
  • De structuur in bijzondere situaties: welke situaties kunnen gevaarlijk zijn, hoe deze te voorkomen? 
  • De spelstructuur: o.a. kijk wat iemand aankan en jouw rol hierbij.
  • De tafelstructuur: o.a. duidelijk begin en einde, hoeveelheid voorwerpen om zich heen.
  • Taakstructuur: o.a. duidelijkheid, korte opdrachten
  • Taalstructuur: o.a. taalgebruik, verbaal en non-verbaal 
  • Fysieke structuur: o.a. niet in discussie gaan bij een conflict, time-out aanbieden. 


Slide 14 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Filmje over dagbesteding bij mensen met NAH
Bekijk de film en beantwoord de volgende vragen: 

Welke activiteiten worden bij deze dagbesteding onder andere aangeboden?
Wat is het doel van deze dagbesteding?
Wat zijn de toekomstplannen van deze dagbesteding?





Slide 15 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 16 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Antwoorden: 
Welke activiteiten worden bij deze dagbesteding onder andere aangeboden?

sporten (Fit en Vitaal), muziek (RGM), koken.

Wat is het doel van deze dagbesteding?
dat mensen zo zelfstandig mogelijk dingen kunnen doen en dat ieder dat op zijn eigen niveau kan doen.

Wat zijn de toekomstplannen van deze dagbesteding?
meer op locatie gaan werken, meer met de samenleving gaan doen




Slide 17 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Het is belangrijk om je te kunnen inleven in de cliënt, noem twee oorzaken waardoor dit lastig kan zijn

Slide 18 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Inleiding instructie geven
  • Vat samen waar de nieuwe kennis over gaat
  • Peil de voorkennis van de cliënt 
  • Als er geen voorkennis is, geef je uitleg door bijv. voorbeelden te geven


Slide 19 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Opbouw van de instructie
  • Geef aan wat het doel van de activiteit is
  • Geef informatie in kleine stappen
  • Geef concrete voorbeelden
  • Sluit in taalgebruik aan bij de cliënt
  • Controleer of de cliënt je begrijpt (laat de cliënt samenvatten wat je hebt vertelt)
  • Blijf bij de kern van wat je wilt vertellen
  • Vat tussendoor en aan het eind de hoofdlijnen van de instructie samen


Slide 20 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Waarom is het belangrijk dat de instructie in kleine stukjes wordt gegeven?

Slide 21 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Stappen van instructie
Beginsituatie wat weet de cliënt?
Doelstelling waar wil je naar toe?
Kerninstructie wat vertel ik, wat laat ik de cliënt zelf uitzoeken?
Voordoen, samen doen, nadoen werk in kleine stappen
Instructiemateriaal heb je een stappenplan of oefenmateriaal nodig? 
Evaluatie heb jij je doel bereikt? 

Slide 22 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Zet de juiste tekst bij elkaar
Beginsituatie
Doelstelling
Kerninstructie
Voordoen, samen doen, nadoen
Instructiemateriaal
Evaluatie
Wat weet de cliënt?
Waar wil je naar toe?
Heb je een stappenplan of oefenmateriaal nodig?
Heb jij je doel bereikt? 
Wat vertel ik, wat laat ik de cliënt zelf uitzoeken?
Werk ik kleine stappen

Slide 23 - Question de remorquage

Cet élément n'a pas d'instructions

Zelf instructie geven 
Maak groepjes van twee. 
Ga naar Teams, kanaal dagbesteding, hier staat de opdracht 'Instructie geven' 



timer
20:00

Slide 24 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions