Trede 17 les 1

Trede 17 les 1
1 / 36
suivant
Slide 1: Diapositive
NederlandsMiddelbare schoolvmbo kLeerjaar 2

Cette leçon contient 36 diapositives, avec quiz interactifs, diapositives de texte et 1 vidéo.

time-iconLa durée de la leçon est: 60 min

Éléments de cette leçon

Trede 17 les 1

Slide 1 - Diapositive

Stillezen 10 minuten
timer
10:00

Slide 2 - Diapositive

Slide 3 - Diapositive

Slide 4 - Diapositive

Slide 5 - Diapositive

Welk vijf leesdoelen zijn er?

Slide 6 - Question ouverte

Wat is een tekstdoel? Probeer dat in je eigen woorden uit te leggen.

Slide 7 - Question ouverte

Leerdoelen
Aan het eind van deze les...

  • weet je dat een schrijver met zijn tekst altijd een bedoeling heeft.

  • kun je de verschillende tekstdoelen benoemen en uitleggen.

  • kun je voorbeelden geven van teksten met een bepaald tekstdoel.

  • kun je het tekstdoel van een tekst herkennen.  
Tekst

Slide 8 - Diapositive

Tekstdoel (1)
Een schrijver heeft altijd een bedoeling met het schrijven van een tekst, bijvoorbeeld uitleggen hoe je pannenkoeken bakt. Je  moet dan een recept  kunnen lezen.

Slide 9 - Diapositive

Slide 10 - Diapositive

Tekstdoelen (2)
  • In een tekst kunnen verschillende doelen zitten, maar meestal heeft de schrijver maar 1 doel met zijn tekst. Als er meer doelen zijn en er wordt gevraagd naar het doel, kies dan het belangrijkste doel. 
  • Als je het doel van een tekst moet noemen, bedenk dan: wat wil de schrijver met deze tekst?
  • Omdat de doelen van een schrijver met een tekst kunnen verschillen, zijn er ook verschillende soorten teksten. Bij een bepaalde tekstdoel hoort een bepaalde tekstsoort.

Slide 11 - Diapositive

Slide 12 - Vidéo

Lees de tekst.

Slide 13 - Diapositive

Slide 14 - Diapositive

Wat is het
doel van de tekst?
A
informeren
B
amuseren
C
Overtuigen
D
Activeren

Slide 15 - Quiz

Leg uit waarom dit een amuserende tekst is.

Slide 16 - Question ouverte

Lees de tekst.

Slide 17 - Diapositive

Wat is het doel van de tekst?
A
informeren
B
amuseren
C
overtuigen
D
activeren

Slide 18 - Quiz

Wat kun je van deze informatie leren?

Slide 19 - Question ouverte

Als het doel informeren is, is de tekst dan objectief of subjectief?
A
objectief
B
subjectief

Slide 20 - Quiz

Als het doel overtuigen is, is de tekst dan objectief of subjectief?
A
objectief
B
subjectief

Slide 21 - Quiz

Als het doel instrueren (instuctie geven)is, is de tekst dan objectief of subjectief?
A
objectief
B
subjectief

Slide 22 - Quiz

Als het doel instrueren (instuctie geven)is, is de tekst dan objectief of subjectief?
A
objectief
B
subjectief

Slide 23 - Quiz

Slide 24 - Diapositive

Slide 25 - Diapositive

Slide 26 - Diapositive

tekstopbouw

Slide 27 - Diapositive

Wat weet je al over tekstopbouw?

Slide 28 - Question ouverte

Leerdoelen
Aan het eind van deze les...

  • kun je verschillende leesstrategieën zijn hanteren

  • kun je informatieve teksten lezen.

  • kun je de hoofdgedachte van een tekst weergeven.

  • kun je verschillende tekstdelen (inleiding, middenstuk en slot) herkennen.

  • relaties leggen tussen tekstdelen en teksten.
Tekst

Slide 29 - Diapositive

Tekstopbouw
= De tekst staat in een logische volgorde.

  • een driedeling: Inleiding - kern - slot.
  • een tweedeling: Inleiding - kern (nieuwsberichten).

Slide 30 - Diapositive

Tekstopbouw: driedeling
Inleiding = Informatie waaruit je het onderwerp van de tekst kunt afleiden.Kort stukje

Kern= Meer informatie over het onderwerp.Het langste deel.

Slot = Samenvatting of conclusie. Er staat geen nieuwe informatie in.

Slide 31 - Diapositive

Slide 32 - Lien

Inleiding
Slot
Je maakt kennis met het onderwerp van de tekst
Hier wordt een conclusie getrokken.
Het belangrijkste uit de tekst wordt kort samengevat.
Er wordt een gebeurtenis beschreven.
De vraag uit de inleiding wordt beantwoord.
Een mening over het onderwerp wordt gegeven.

Slide 33 - Question de remorquage

Slide 34 - Diapositive

Wat heb je deze les geleerd?

Slide 35 - Carte mentale

Heb je nog een vraag over deze les?

Slide 36 - Carte mentale