Les 9

WATER
1 / 29
suivant
Slide 1: Diapositive
AardrijkskundeMiddelbare schoolvmbo tLeerjaar 4

Cette leçon contient 29 diapositives, avec quiz interactif et diapositives de texte.

time-iconLa durée de la leçon est: 60 min

Éléments de cette leçon

WATER

Slide 1 - Diapositive

Programma
Binnenkomst + absentie (5 min)
Check huiswerk (5 min)
Nakijken examenvragen vorige les/ nakijken werkboek (10 min)
Extra oefenen + nakijken (10 min)
Leerdoelen (5 min)
Werkblad 'stuwmeren' (10 min)
Uitleg 'stuwmeren' (5 min)
Afsluiting + uitloop (5 + 5 min)

Slide 2 - Diapositive

Je docent wijst zo meteen de 3 belangrijkste rivieren van Nederland aan.

Noteer de cijfers 1 tm 3 onder elkaar op je wisbordje.
a) Noteer achter ieder cijfer de juiste rivier.

b) Noteer op je wisbordje de belangrijkste functie van de rivier de Rijn.
Check vorige les

Slide 3 - Diapositive

Je docent wijst zo meteen de 4 belangrijkste rivieren van het Midden-Oosten aan.

Noteer de cijfers 1 tm 4 onder elkaar op je wisbordje.
a) Noteer achter ieder cijfer de juiste rivier.

b) Noteer op je wisbordje de 2 belangrijkste functie van de rivieren in het Midden-Oosten.

Slide 4 - Diapositive

Je docent wijst zo meteen de 3 belangrijkste rivieren van China aan.

Noteer de cijfers 1 tm 3 onder elkaar op je wisbordje.
a) Noteer achter ieder cijfer de juiste rivier.

b) Noteer op je wisbordje de belangrijkste functie(s) van de rivieren in China.
Check vorige les

Slide 5 - Diapositive

Nakijken examenvragen vorige les
Hoe
Kijk het blaadje van een klasgenoot na.

Spelregels:
1. Ben zo eerlijk mogelijk
2. Luister goed naar de onderdelen die echt in het antwoord moeten staan - Vragen staan geprojecteerd op het bord
3. Luister goed naar de puntenverdeling
4. Als je iets niet kunt lezen is het fout

Tijd: 10 minuten

Wat? Examenvraag 1 tm 6 (en A + B)


timer
10:00

Slide 6 - Diapositive

Slide 7 - Diapositive

Slide 8 - Diapositive

Slide 9 - Diapositive

Slide 10 - Diapositive

Bonusvraag A

Slide 11 - Diapositive

Bonusvraag B

Slide 12 - Diapositive

Nakijken
Hoe
- Deel 1: Bespreek de antwoorden op vraag 2, 4 , 6, 7 en 9 in je groepje (5 min)
Waar zitten de overeenkomsten en waar de verschillen?
Check bij de verschillen de antwoorden met behulp van het boek

- Deel 2: Over welke antwoorden twijfelen jullie nog? 
Geef deze vragen door aan de docent voor een klassikale bespreking (5 min).

Tijd: 2x 5 minuten

Wat? paragraaf 3.7 vraag 2 + 4 + 6 + 7 + 9


timer
10:00

Slide 13 - Diapositive

Aan het werk- groep 1

Wat: 
- Maken examenvragen 1 + 2 + 3
- Maken examenvragen A 

Hoe: alleen


Hulp: GEEN!


Klaar? Bespreek je antwoorden zachtjes  met je buur.



Let op: we gaan vraag 1 tm 3 deze les nog nakijken. 
Deze moeten dus af zijn!
Aan het werk- groep 2

Wat: 
- Maken van de examenvragen 1 + 2 + 3


Hoe: alleen


Hulp: boek (paragraaf 3.1 tm 3.7)


Klaar? Maken examenvraag A 



Let op: we gaan vraag 1 tm 3 deze les nog nakijken. 
Deze moeten dus af zijn!
timer
6:00

Slide 14 - Diapositive

Slide 15 - Diapositive

Slide 16 - Diapositive

Bonusvraag A

Slide 17 - Diapositive

Leerdoelen
Aan het einde van deze les kun je
1. uitleggen wat er bedoeld wordt met het begrippen 'stuwdam en stuwmeer';
2. de vaste opbouw van het stuwdam/stuwmeer landschap herkennen en benoemen;
3. uitleggen wat er bedoeld wordt met de begrippen stroomopwaarts en stroomafwaarts + de ligging van stuwdam en stuwmeer aan deze begrippen koppelen;
4. minimaal 2 voordelen en 2 nadelen van stuwdammen/ stuwmeren noemen en uitleggen;


Slide 18 - Diapositive

Op je wisbordje
Bekijk de afbeelding. 
Je ziet hier een stuwdam met een stuwmeer.

Waarvoor zou het water in het stuwmeer 
allemaal gebruikt kunnen worden?

Noteer tenminste 2 dingen op je wisbordje.




Slide 19 - Diapositive

Aan het werk- groep 1

Wat: 
- Werkblad stuwdammen, deel 1 tm 3
- Werkblad stuwdammen bonus 1 + 2

Hoe: in duo's

Hulp: paragraaf 3.10 + 3.11

Klaar? Noteer in je schrift de namen van tenminste 3 stuwdammen + hun landen + hun rivieren + 3 voordelen en 3 nadelen.


Aan het werk- groep 2

Wat: 
- Werkblad stuwdammen, deel 1 tm 3

Hoe: met de groep

Hulp: paragraaf 3.10 (China) en 3.11 (Egypte en Turkije)

Klaar? Noteer in je schrift de namen van tenminste 2 stuwdammen + hun landen + hun rivieren + 2 voordelen en 2 nadelen.


timer
10:00

Slide 20 - Diapositive

Slide 21 - Diapositive

Stuwdammen en stuwmeren
In de boven- en middenloop van rivieren leggen mensen soms stuwdammen en stuwmeren aan. (Een stuwmeer is dus een kunstmatig meer -> gemaakt door mensen ipv de natuur!)

Redenen/ voordelen van stuwdammen en stuwmeren:
1. Opwekken duurzame energie (=stuwdam)
2. Reserve water -> bijvoorbeeld drinkwater (=stuwmeer)
3. Regelen waterstand van de rivier (=stuwmeer)
4. Recreatie (=stuwmeer)

Slide 22 - Diapositive

Stuwdammen en stuwmeren
Het landschap van de stuwdam en het stuwmeer heeft een vaste opbouw van hoog naar laag:
1. Gebergte -> 
2. Stuwmeer ->
3. Stuwdam ->
4. Zee

Wanneer je van het beginpunt naar het eindpunt van de rivier zwemt of vaart, dan ga je stroomafwaarts (= je zwemt of vaart met de stroming mee).
Wanneer je van het eindpunt naar het beginpunt van de rivier zwemt of vaart, dan ga je stroomopwaarts (= je zwemt of vaart tegen de stroming in).

De stuwdam ligt stroomafwaarts van het stuwmeer -> als je van begin tot einde mee zwemt komt de stuwdam na het stuwmeer.
(Of als je de andere kant op zwemt: het stuwmeer ligt stroomopwaarts bekeken vanaf de stuwdam.)



Slide 23 - Diapositive

Stuwdammen en stuwmeren
Maar stuwdammen en vooral de stuwmeren hebben ook nadelen:
1. Onderwater zetten van dorpen waardoor mensen (gedwongen) moeten verhuizen
2. Schade aan ecosystemen -> planten, vissen en andere dieren sterven
3. Ophoping afval en giftige stoffen door water te kort in de benedenloop
4. Afname vruchtbare grond (slib) in de benedenloop
5. Ruzies tussen landen -> landen in de benedenloop krijgen
steeds minder water.

Slide 24 - Diapositive

Leerdoelen
Aan het einde van deze les kun je
1. uitleggen wat er bedoeld wordt met het begrippen 'stuwdam en stuwmeer';
2. de vaste opbouw van het stuwdam/stuwmeer landschap herkennen en benoemen;
3. uitleggen wat er bedoeld wordt met de begrippen stroomopwaarts en stroomafwaarts + de ligging van stuwdam en stuwmeer aan deze begrippen koppelen;
4. minimaal 2 voordelen en 2 nadelen van stuwdammen/ stuwmeren noemen en uitleggen;


Slide 25 - Diapositive

Afronding
Wat heb je geleerd?
Hoe heb je meegedaan?
Huiswerk

Slide 26 - Diapositive

Introductie
2 Examenvragen

Noteer de antwoorden van de 2 examenvragen op je wisbordje.

  • Praat niet
  • Zorg dat niemand je antwoord ziet.
  • Draai je bordje pas om als de docent het vraagt.

Slide 27 - Diapositive

Hoe heb ik deze les meegedaan?
😒🙁😐🙂😃

Slide 28 - Sondage

Huiswerk
Leren paragraaf 3.1 tm 3.7
- Belangrijkste rivieren NE, MO, China (namen + kenmerken)
- Opbouw van rivieren + rivierengebied Nederland
- Functies van water
- Waterbalans
- Waterwinning in Nederland
- Voor- en nadelen stuwdammen/meren

Slide 29 - Diapositive