Week 1 - Consumentenonderzoek

Week 1 - Consumentenonderzoek
1 / 37
suivant
Slide 1: Diapositive
VoedingMBOStudiejaar 1

Cette leçon contient 37 diapositives, avec quiz interactifs et diapositives de texte.

time-iconLa durée de la leçon est: 120 min

Éléments de cette leçon

Week 1 - Consumentenonderzoek

Slide 1 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Weekplanning
Week 1: Consumentenonderzoek, doelgroep en vraagstelling
Week 2: Afname van een consumentenonderzoek
Week 3: Consumentenonderzoek - organoleptische keuring
Week 4: Verwerken van een consumentenonderzoek
Week 5: Marketingmix
Week 6: Betrouwbaarheid van resultaten
Week 7: Afronden en verbeteren waar nodig

Slide 2 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Beoordeling consumentenonderzoek

Gedurende de gehele periode worden drie opdrachten gemaakt, deze worden beoordeeld (onvoldoende, voldoende of goed)

Alle drie de opdrachten moeten minimaal voldoende beoordeeld zijn.

Slide 3 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Leerdoelen
Jij:
  • Kunt uitleggen wat een consumentenonderzoek is
  • Kunt aangeven voor welke doelen een consumentenonderzoek wordt ingezet
  • Kunt een doelgroep in kaart brengen

Slide 4 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Lesplanning
  • Consumentenonderzoek
  • Doelen
  • Doelgroep bepalen

Slide 5 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Check in:
Waar denk je aan
bij een
consumentenonderzoek?

Slide 6 - Carte mentale

Cet élément n'a pas d'instructions

= Onderzoek waarbij gegevens, wensen en behoeften over/van consumenten worden verzameld en geanalyseerd.

Slide 7 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Mogelijk doelen van
een consumentenonderzoek

Slide 8 - Carte mentale

  • Inzicht krijgen in doelgroep
  • Wensen doelgroep zichtbaar krijgen
  • Mening consument over product verkrijgen
Enzovoort
Mogelijke doelen consumentenonderzoek
Bijvoorbeeld:
  • Inzicht krijgen in doelgroep
  • Wensen doelgroep zichtbaar krijgen
  • Mening consument over product verkrijgen

Slide 9 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 10 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Opdracht
Jullie gaan in groepen aan de slag om uit te zoeken welke kenmerken en interesses deze doelgroepen hebben.
  • Maak een moodboard (met afbeeldingen)
     over je generatie
Babyboomers
Generatie X
Pragmatische generatie
Generatie Y
Generatie Z
Generatie A
timer
5:00

Slide 11 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Hoe het niet moet...
Schlitz bier (klik om de link te openen)

  • Kosten drukken: minder ingrediënten
     -> brouwproces versnellen
  • Wijzigingen in de samenstelling 

Eiwitten sloegen neer -> snotbier

Slide 12 - Diapositive

https://isgeschiedenis.nl/nieuws/schlitz-snotbier
Maar hoe dan wel?
  • Voor wie doe je het?
  • Niet ieder product een garantie voor succes
Geen vraag = geen verkoop
  • Segmenteren van de markt

Slide 13 - Diapositive

Bij het ontwikkelen van een product of dienst is het goed om te weten voor wie je het nou eigenlijk doet. 
  • Kort gezegd: wie zijn je (potentiële) klanten? 
  • Zodra je dit in kaart hebt gebracht, kun je hier je marketingstrategie op aanpassen
Niet ieder product dat wordt ontwikkeld is een garantie voor succes. 
  • Als er geen vraag naar is zul je er dus ook weinig van verkopen. 
  • Om er zeker van te zijn dat je producten aan de juiste mensen aanbiedt, doe je er verstandig aan om de behoeftes van je (potentiële) doelgroep te onderzoeken. 
  • Want zodra je weet waar je klanten behoefte aan hebben kun je hier je product of dienst op aanpassen. 
  • Het bepalen van je doelgroep wordt ook wel segmenteren van de markt genoemd, omdat je de markt opdeelt in duidelijk herkenbare en aanspreekbare groepen.
Want zodra je weet waar je klanten behoefte aan hebben kun je hier je product of dienst op aanpassen.
Het bepalen van je doelgroep wordt ook wel segmenteren van de markt genoemd, omdat je de markt opdeelt in duidelijk herkenbare en aanspreekbare groepen.
Hoe bepaal je een
doelgroep?

Slide 14 - Carte mentale

Cet élément n'a pas d'instructions

Hoe bepaal je de juiste doelgroep?

  1. Durf te specificeren
  2. Segmenteer de markt
  3. Maak een klantenanalyse

Slide 15 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

1. Durf te specificeren
  • Wie is je klant?
  • Durf te kiezen
  • Valkuil is een brede doelgroep
  • Specifieker=beter

Slide 16 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Mogelijke kenmerken
van een doelgroep

Slide 17 - Carte mentale

− Leeftijd
− Geslacht
− Woonplaats
− Regio
− Klasse
− Opleidingsniveau
− Beroep
− Functie
− Vrijetijdsbesteding
− Aankoopgedrag
− Verbruiksgedrag

Slide 18 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

2. Segmenteer de markt
Om voor jezelf duidelijk te maken hoe je doelgroep eruit ziet, kun je het beste een lijst samenstellen en daarin zoveel mogelijk kenmerken van je klanten 

Slide 19 - Diapositive

Om voor jezelf duidelijk te maken hoe je doelgroep eruit ziet, kun je het beste een lijst samenstellen en daarin zoveel mogelijk kenmerken van je klanten noemen. Bijv.
− Leeftijd
− Geslacht
− Woonplaats
− Regio
− Klasse
− Opleidingsniveau
− Beroep
− Functie
− Vrijetijdsbesteding
− Aankoopgedrag
− Verbruiksgedrag
2. Segmenteer de markt
Markt opdelen in herkenbare groepen
  • Mannen of vrouwen?
  • Ouderen of jongeren?
  • Carrièremakers of middenklassers?
  • Inwoners van Twente of heel Nederland?
  • Opleiding, woonplaats, geloof, sociaal-economische achtergrond
  • Doelgroep moet groot genoeg zijn om winst te maken!

Slide 20 - Diapositive

Om voor jezelf duidelijk te maken hoe je doelgroep eruit ziet, kun je het beste een lijst samenstellen en daarin zoveel mogelijk kenmerken van je klanten noemen. Bijv.
− Leeftijd
− Geslacht
− Woonplaats
− Regio
− Klasse
− Opleidingsniveau
− Beroep
− Functie
− Vrijetijdsbesteding
− Aankoopgedrag
− Verbruiksgedrag
3. Maak een klantenanalyse
  • Inzicht doelgroep verder vergroten
  • Ontdekken wie de klant is en hoe je deze kunt bereiken
  • Wat zijn de algemene kenmerken van mijn doelgroep?
  • Welke behoeftes hebben mijn potentiële klanten?
  • Hoe waarderen bestaande klanten mijn product en service?
  • Hoe trouw zijn de klanten aan mijn product?

Slide 21 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Aan de slag!
Jullie gaan voor je IO een product ontwikkelen voor de gezonde kantine
Om een goed product te ontwikkelen moet je kennis hebben van de doelgroep waarvoor je ontwikkelt

  • Bepaal de juiste doelgroep door de drie stappen te doorlopen





timer
15:00

Slide 22 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Leerdoelen
Jij:
  • Kunt uitleggen wat een consumentenonderzoek is
  • Kunt aangeven voor welke doelen een consumentenonderzoek wordt ingezet
  • Kunt een doelgroep in kaart brengen

Slide 23 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Leerdoelen
Jij:
  • Kent verschillende vraagmethoden en kunt het verschil benoemen tussen een enquête en een interview
  • Kunt een doelgroep in kaart brengen
  • Kunt een consumentenonderzoek opstellen aan de hand van verschillende vraagmethoden

Slide 24 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions



Enquête

Objectief en gericht op cijfers

Weinig eigen invulling



Interview

Eigen invulling

Tijdrovend 


Het verschil tussen een enquête en een interview

Slide 25 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Welk soort vragen zou je kunnen stellen?

Slide 26 - Carte mentale

Cet élément n'a pas d'instructions

Soort vragen
Open vragen
Gesloten vragen
  • Meerkeuze vragen
  • Ja-nee vragen
  • Schaalvragen 
  • Likert-schaal vragen
  • Matrixvragen
Demografische vragen

Slide 27 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions



In de volgende slides worden de verschillende soorten vragen één voor één behandeld.

Hierbij worden voorbeelden gegeven.

Slide 28 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Meerkeuzevragen

Slide 29 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Ja-nee vragen

Slide 30 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Schaalvragen

Slide 31 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Likert-schaal vragen

Slide 32 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Matrix vragen

Slide 33 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Vormgeving enquête
  • Inleiding
  • In een trechter vorm vragen stellen: Eerst algemene vragen,  -> specifiek vragen
  • Gevoelige vragen aan het einde
  • Achtergrondvragen als allerlaatste (geslacht, leeftijd etc.)
  • Ruimte voor opmerkingen en/of suggesties van de respondent
  • Ten slotte: Bedank de respondent

Slide 34 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Inleiding enquête

Slide 35 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Aan de slag!
Praktijkopdracht 1 : Voorbereiden
  • Ga naar de ELO en bekijk praktijkopdracht 1
  • Ga aan de slag met de onderdelen die zijn
aangegeven voor deze week: 
  1. Enquête maken gericht op meten van 
wensen van de klanten v/d gezonde kantine
Let op: Dinsdag 23/05 ga je enquête afnemen!!!

Slide 36 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Leerdoelen
Jij:
  • Kent verschillende vraagmethoden en kunt het verschil benoemen tussen een enquête en een interview
  • Kunt een doelgroep in kaart brengen
  • Kunt een consumentenonderzoek opstellen aan de hand van verschillende vraagmethoden

Slide 37 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions