NOVA H7 les 2 inleiding redox

  • DEZE LES





Deze les nodig:
- schrift
- pen
- laptop
NOVA HAVO5      Les 2
inleiding redox
1 / 32
suivant
Slide 1: Diapositive
ScheikundeMiddelbare schoolhavoLeerjaar 5

Cette leçon contient 32 diapositives, avec quiz interactifs, diapositives de texte et 2 vidéos.

time-iconLa durée de la leçon est: 45 min

Éléments de cette leçon

  • DEZE LES





Deze les nodig:
- schrift
- pen
- laptop
NOVA HAVO5      Les 2
inleiding redox

Slide 1 - Diapositive

leerdoelencheck huiswerk
aan de hand van de volgende dia's controleer je of je het huiswerk voldoende hebt bestudeerd

opdracht 1 in je schrift
daarna enkele vragen in deze LU - meld je aan in de les

Slide 2 - Diapositive


Teken een atoom F-19 volgens het schillenmodel

Teken ion van F-19
(schillenmodel)
Pak je schrift
Wat is het verschil tussen een atoom en een - ion?
timer
2:00

Slide 3 - Diapositive

Wat is de juiste verhoudingsformule van kaliumoxide ?
check
A
K2O2
B
K2O
C
KO2
D
KO

Slide 4 - Quiz

Wat is de juiste verhoudingsformule van lood (IV) oxide ?
check
A
Pb2O2
B
Pb2O
C
PbO2
D
PbO

Slide 5 - Quiz

timer
1:30
nitrietion
acetaation
ammoniumion
hydroxide‑ion
 fosfaation
carbonaation
 CO32-
PO43-
OH-
NH4⁠+
CH3COO-
NO2-

Slide 6 - Question de remorquage

Hoe goed ken jij de formules van de ionen?
😒🙁😐🙂😃

Slide 7 - Sondage

Hoe goed kun je zoutformules opstellen?
😒🙁😐🙂😃

Slide 8 - Sondage

Wat ga je doen om het (nog) beter te kunnen?
niets, ik heb het goed geleerd en weet/kan dit
ik kan het, maar moet het blijven herhalen
ik ken de ionen, maar heb uitleg nodig hoe je zoutformules maakt
ik heb de ionen geleerd, maar moet nog oefenen met zoutformules
ik ga leren en oefenen, want dat heb ik nog niet gedaan
iets anders, namelijk...

Slide 9 - Sondage

Leerdoelen van deze les:
  • herkennen of een reactie een redoxreactie is of niet.
  • De begrippen oxidator en reductor kunnen uitleggen.

Slide 10 - Diapositive

Inleiding Redoxreacties
In het volgende filmpje/demoproefje zie je de reactie tussen magnesium en zoutzuur.
Noteer nu eerst de juiste formules van deze stoffen voor de pijl:

........................... + ....................... -->

Gebruik de waarneming om de stof(fen) na de pijl te noteren.
DEMO

Slide 11 - Diapositive

Slide 12 - Vidéo

Welk gas denk je dat er ontstaat?
A
chloor
B
zuurstof
C
waterstof
D
magnesium

Slide 13 - Quiz

Slide 14 - Vidéo

Hoe kan bij deze reactie H2 ontstaan?
Mg (s)                   +        2  H+             -->   .............    +            H2

Slide 15 - Diapositive

Dit is een RED-OX reactie
Mg (s)              +              2 H+             --> Mg2+  + H
staat e- af               neemt e- op
       =                                     =
REDuctor                 OXidator

Slide 16 - Diapositive

elektronenoverdracht
Een reactie waarbij elektronen worden overgedragen van het ene deeltje naar het andere deeltje noem je een REDOXreactie

Je herkent een redoxreactie aan het veranderen van de lading van de deeltjes
(voorbeeldopracht 1 en huiswerk opgave 5)

Slide 17 - Diapositive

Zijn dit wel of geen redoxreacties, sleep naar het juiste blok.
timer
3:00
Redoxreactie
GEEN Redoxreactie
2 Al + Br2 --> 2 AlBr3
HCN + OH- --> CN- + H2O
BaCl2 --> Ba2+ + 2 Cl-
2 HCl + Mg --> H2 + Mg2+
HCl + OH- --> H2O
Fe + 3 Ag+ --> Fe3+ + 3 Ag

Slide 18 - Question de remorquage

Welke bindingen worden verbroken/gevormd?
Mg (s)                   +        2  H+             -->   .............    +            H2
......
binding
......
binding

Slide 19 - Diapositive

Slide 20 - Diapositive

Slide 21 - Diapositive

Slide 22 - Diapositive

Slide 23 - Diapositive

Slide 24 - Diapositive

Slide 25 - Diapositive

Slide 26 - Diapositive

Slide 27 - Diapositive

Slide 28 - Diapositive

Slide 29 - Diapositive

Kookpunt van moleculen
  • Hoe sterker de binding(en) tussen moleculen, hoe lastiger dit te verbreken is en hoe hoger het kookpunt.
  • De H-brug is sterker dan de vanderwaalsbinding. 

  • Voorbeeld: H2O (18 u, 373 K) vergeleken met H2S (34u, 213 K)

Slide 30 - Diapositive

Slide 31 - Diapositive

Eigen werk
- doorlezen H7.1 blz 14 + 15
- bestudeer voorbeeldopdracht 1 op blz 15
- leer de definitie van oxidator, reductor en redoxreactie
- maken: opgave 2, 5, 7 en 9
- kijk je antwoorden na (online of in studiewijzer ELO)

Slide 32 - Diapositive