1HV Thema 6 waarneming, regeling en gedrag 2020-2021

Lesplanning
1. Beoordeling PO/tekening doornemen
2. Start nieuw hoofdstuk (6): Waarneming, regeling en gedrag
1 / 50
suivant
Slide 1: Diapositive
BiologieMiddelbare schoolvmbo tLeerjaar 1

Cette leçon contient 50 diapositives, avec quiz interactifs et diapositives de texte.

Éléments de cette leçon

Lesplanning
1. Beoordeling PO/tekening doornemen
2. Start nieuw hoofdstuk (6): Waarneming, regeling en gedrag

Slide 1 - Diapositive

Eventuele herkansing PO, 6 halen als je skelet verbeterd.
Beoordeling tekening

Slide 2 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Mens
Vos (voorbeeld)
vergelijk!

Slide 3 - Diapositive

Wat is nog te verbeteren? Schouderblad moet zwart, staart moet geel.
Thema 6: Waarneming, regeling en gedrag

Slide 4 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Basisstof 1: Reageren op je omgeving

Slide 5 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Leerdoelen:
1. Je kunt benoemen welke verschillende zintuigen er zijn
2. Je kunt stap voor stap uitleggen van 'prikkel' tot 'reactie' hoe een mens reageert op zijn/haar omgeving.

Slide 6 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Reageren op je omgeving
In stappen:
1. Prikkels opvangen 
(zintuigen)
2. Zintuigcel maakt impuls
3. Impuls --> hersenen (bewustwording)
4. Impuls hersenen --> spier 
(reactie)

Slide 7 - Diapositive

Voordat je kunt reageren op je omgeving moet je eerst een aantal stappen doorlopen:
1. Weten wat je omgeving is/wat er in gebeurt. Dat doe je door …. je zintuigen te gebruiken. --> prikkels waarnemen
2. Zintuig stuurt signaal naar hersenen
3. Hersenen stuurt een signaal naar spieren hoe ze erop moeten reageren.

Nu per stap uitzoeken hoe dat precies werkt
timer
1:00
Welke zintuigen ken je al?

Slide 8 - Carte mentale

Cet élément n'a pas d'instructions

Zintuigen
  1. Oren: Gehoorzintuig & evenwichtszintuig 
  2. Ogen: Gezichtszintuig 
  3. Neus: Reukzintuig 
  4. Mond: Smaakzintuig 
  5. Huid: Warm, kou, druk, aanraking

Slide 9 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Zintuigen

Slide 10 - Diapositive

zintuigcellen vangen een prikkel op, wanneer deze adequaat is, ontstaat er een impuls die naar de hersenen wordt geleid door je zenuwstelsel.
Zintuigcellen
In zintuigen liggen zintuigcellen

Deze liggen aangesloten op de zenuwen

Zintuigcellen maken elektrische signalen: de impulsen

Slide 11 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Een prikkel moet sterk genoeg zijn om waar te nemen

Slide 12 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 13 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Het zenuwstelsel

Zenuwstelsel: Centraal zenuwstelsel en zenuwen

Centraal zenuwstelsel: Hersenen en ruggenmerg

Slide 14 - Diapositive

geleiden van impulsen gaat door het zenuwstelsel.
Wat maken zintuigcellen?
A
Zintuigen
B
Zenuwen
C
Impulsen
D
Spieren

Slide 15 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

In de zintuigcellen worden impulsen gemaakt. Waar gaan deze impulsen als eerste heen?
A
Hersenen
B
Zenuwen
C
Spieren
D
Zintuigen

Slide 16 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Waaruit bestaat het zenuwstelsel?
A
Centrale zenuwstelsel en ruggenmerg
B
Centrale zenuwstelsel en zenuwen
C
Zenuwen en ruggenmerg
D
Hersenen en ruggenmerg

Slide 17 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Reageren op je omgeving
In stappen:
1. Prikkels opvangen 
(zintuigen)
2. Zintuigcel maakt impuls
3. Impuls --> hersenen (bewustwording)
4. Impuls hersenen --> spier 
(reactie)

Slide 18 - Diapositive

Nu bij laatste stap: impuls maken in hersenen, die gaat naar spier of klier. Etui naar leerling, wat is prikkel, zintuigcel die het opvangt, en wat gebeurt er dan?
Leerdoelen, behaald?
1. Je kunt benoemen welke verschillende zintuigen er zijn
2. Je kunt stap voor stap uitleggen van 'prikkel' tot 'reactie' hoe een mens reageert op zijn/haar omgeving.

Slide 19 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Benoem alle zintuigen die je kent
timer
0:40

Slide 20 - Question ouverte

Oren: Gehoorzintuig & evenwichtszintuig 
Ogen: Gezichtszintuig 
Neus: Reukzintuig 
Mond: Smaakzintuig 
Huid: Warm, kou, druk, aanraking
timer
1:00
Stap 1
Stap 1
Stap 1
Stap 1
Stap 1
Een prikkel wordt opgevangen door je zintuigcellen
De zintuigcel maakt een impuls
De impuls wordt geleid door de zenuw
De impuls bereikt de hersenen
De hersenen sturen een impuls via een zenuw naar een spier

Slide 21 - Question de remorquage

Cet élément n'a pas d'instructions

Aan de slag!
Maken opdracht 5 t/m 9

Slide 22 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Lesplanning
1. Bespreken/nakijken opdracht 1 t/m 4
2. Introductie huid
3. (Huiswerk)opdrachten: 7 t/m 9

Woensdag 17 maart: SO basisstof 1 t/m 4

Slide 23 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Basisstof 2: De huid

Slide 24 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

De huid

Slide 25 - Diapositive

Functies huid: bescherming (uitdrogen, beschadiging, ziekteverwekkers) en zintuigen.
Hoornlaag beschermd tegen beschadiging en uitdroging, bestaat uit dode cellen. Slijt aan de buitenkant, op plekken waar het snel slijt worden er meer/sneller gemaakt waardoor de laag dikker is, dit heet eelt.
Kiemlaag onderaan worden steeds nieuwe cellen gevormd.
Haren (functies, bescherming en isolatie) blijven aan de onderkant aangroeien.
Talgklieren maken een vette stof, talg: dit sort ervoor dat de haren en hoornlaag soepel blijft.
In de Lederhuid zitten de zintuigen: warmtezintuigen, koudezintuigen, drukzintuigen en tastzintuigen. Tastzintuigen in tastknopjes.

Hoornlaag en kiemlaag

Slide 26 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Speklapje

Slide 27 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Leerdoelen
Je kunt onderdelen en functies van de huid benoemen

Slide 28 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Basisstof 3: De oren

Slide 29 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Leerdoelen
Je kunt uitleggen wat geluid is


Je kunt de onderdelen van het oor benoemen en de werking uitleggen

Slide 30 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Buitenkant oor

Slide 31 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Geluid

Slide 32 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Het oor

Slide 33 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Opdrachten maken!

Slide 34 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Leerdoelen
Je kunt uitleggen wat geluid is


Je kunt de onderdelen van het oor benoemen en de werking uitleggen

Slide 35 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Basisstof 3: De ogen

Slide 36 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Leerdoelen:
Je kunt de onderdelen van het oog benoemen

Je kunt de functies van deze onderdelen beschrijven

Slide 37 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Uitwendige bouw van de ogen

Slide 38 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Inwendige bouw van de ogen

Slide 39 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Opdrachten maken!

Slide 40 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Leerdoelen:
Je kunt de onderdelen van het oog benoemen

Je kunt de functies van deze onderdelen beschrijven

Slide 41 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Basisstof 6: Het hormoonstelsel

Slide 42 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Leerdoelen
Je kunt uitleggen wat hormoonklieren zijn
Je kunt uitleggen waarom je hormonen hebt
Je kunt uitleggen hoe de hormonen vervoerd worden
Je kunt verschillende hormoonklieren benoemen
Je kunt uitleggen wat insuline doet in het lichaam
Je kunt uitleggen wat diabetes is

Slide 43 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Hormoonstelsel
Bestaat uit een aantal hormoonklieren

Die zijn anders dan de andere klieren in je lichaam

Slide 44 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Hormoonstelsel
Hormonen regelen groei, ontwikkeling, stofwisseling en voortplanting

Slide 45 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Eilandjes van langerhans

Regelen het glucosegehalte in het bloed (bloedsuikerspiegel)

Slide 46 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Eilandjes van Langerhans

Slide 47 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Diabetes
Glucose hoort 0,16 te zijn
Er boven en je scheidt het teveel aan suiker uit in de urine

Insuline spuiten

Slide 48 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Opdrachten maken!

Slide 49 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Leerdoelen
Je kunt uitleggen wat hormoonklieren zijn
Je kunt uitleggen waarom je hormonen hebt
Je kunt uitleggen hoe de hormonen vervoerd worden
Je kunt verschillende hormoonklieren benoemen
Je kunt uitleggen wat insuline doet in het lichaam
Je kunt uitleggen wat diabetes is

Slide 50 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions