Beroepshouding les 4

     Beroepshouding 


Les 4: Seksueel grensoverschrijdend      gedrag
1 / 33
suivant
Slide 1: Diapositive
BeroepshoudingMBOStudiejaar 1

Cette leçon contient 33 diapositives, avec diapositives de texte et 2 vidéos.

Éléments de cette leçon

     Beroepshouding 


Les 4: Seksueel grensoverschrijdend      gedrag

Slide 1 - Diapositive

Programma
- Terugblik les 2
- Grensoverschrijdend gedrag
- Opbouw Logboek
- Opdracht Logboek
- Afsluiting


Slide 2 - Diapositive

Terugblik les 3
Seksualiteit (seksuele intieme relatie) en intimiteit (lichamelijk, emotioneel, sociaal & spiritueel):

Aandachtspunten:
- Besef dat ouderen/verstandelijk of lichamelijk beperkten ook gewoon behoefte kunnen hebben aan seksualiteit. ​
- Seksueel contact tussen client en hulpverlener is strafbaar​!
- Wanneer seksuele verlangens van client toch uiten in gedragingen,  maak het bespreekbaar in het team en zoek oplossingen. 

Slide 3 - Diapositive

Lesdoelen
-Je kunt in eigen woorden uitleggen wat er wordt bedoeld met (seksueel) grensoverschrijdend gedrag.

- Je kunt benoemen welke 5 gedragingen onder seksueel overschrijdend gedrag vallen.



Slide 4 - Diapositive

Wie kan uitleggen wat seksueel grensoverschrijdend gedrag is? 

Slide 5 - Diapositive

Seksueel grensoverschrijdend gedrag: 

is een verzamelnaam voor gedrag of toenadering die seksueel van aard is, waarbij zonder toestemming, iemand benaderd, overgehaald, beïnvloed, gemanipuleerd, gechanteerd of gedwongen wordt tot seks. 

Slide 6 - Diapositive

Seksuele grensoverschrijdend gedrag:
Hieronder vallen vijf gedragingen:
1) Seksuele intimidatie: Iemand lastigvallen met seksuele bedoelingen, d.m.v. seksueel getinte opmerkingen of gebaren. 
2) Aanranding: Ongewenst aanraken of laten aanraken van geslachtsdelen​.
3) Verkrachting:Ongewenst seksueel binnendringen van het lichaam. ​
4) Seksueel misbruik: Seksueel geweld bv. gedwongen worden tot seksuele activiteiten. Onder jongeren komt online seksueel misbruik vaak voor. 

Slide 7 - Diapositive

5) Incest
Geslachtsgemeenschap tussen naaste bloedverwanten​. 




Sinds 5 december 2015 mag een neef-nichthuwelijk enkel worden gesloten indien er een beëdigde verklaring is van beide partners dat zij het huwelijk uit vrije wil aangaan. 

Slide 8 - Diapositive

3 Stellingen
Wat zou jij doen?

Slide 9 - Diapositive

Bij een oefening op de trampoline sta je zelf te vangen achter de trampoline Achteraf klaagt de leerlinge dat je bij het vangen haar borsten hebt aangeraakt.                                                                                                                       
  Hoe ga je hier mee om?
Bij een oefening op de trampoline sta je als begeleider zelf te vangen achter de trampoline. Achteraf klaagt de leerling dat je haar bij het vangen, haar borsten hebt aangeraakt.                                                                                                                       
 
Hoe ga je hier mee om?

Slide 10 - Diapositive

Tijdens een sportdag ga je als stagiaire mee naar een zwemactiviteit.

Er ontstaat een watergevecht waarbij je een meisje op de schouders neemt om een watergevecht te houden. Achteraf klaagt het meisje dat je haar te intiem en te lang en onnodig vasthield .
Wat is jou mening hier over?

Slide 11 - Diapositive

Je stagebegeleider maakt foto’s tijdens een gymles van kinderen van 13 en 14 jaar (voor een collage).
 
De meiden klaagden achteraf dat er foto’s zijn gemaakt van achteren terwijl zij aan het opdrukken waren. 

Hoe kijk jij hier tegenaan?

Slide 12 - Diapositive

Slide 13 - Vidéo

Hoe komt het dat seksuele misbruik vaak verborgen blijft?

Slide 14 - Diapositive

Slide 15 - Diapositive

Slide 16 - Diapositive

Slide 17 - Diapositive

Slide 18 - Vidéo

Slide 19 - Diapositive

Slide 20 - Diapositive

Slide 21 - Diapositive

Grensoverschrijdend gedrag ook in de zorg

Slide 22 - Diapositive

1. Erken dat mensen met een beperking OOK risico's lopen.
Jongeren in de jeugdzorg  lopen een verhoogd risico om grensoverschrijdend gedrag mee te maken. Omdat zij hun grenzen niet aan kunnen geven. 

Slide 23 - Diapositive

2-Realiseer je dat grensoverschrijdend gedrag in veel vormen voorkomt
In de  jeugd en gehandicaptenzorg is veel aandacht voor seksueel grensoverschrijdend gedrag, doormiddel van workshops. 

Slide 24 - Diapositive

3. Zorg voor een open klimaat
Dit is een klimaat waarin medewerkers, leidinggevenden, ouders en cliënten op een laagdrempelige manier ‘onaangename gevoelens’, dilemma’s, twijfels en angsten kunnen bespreken. Dit doen mensen meestal alleen als ze zich veilig voelen.

Slide 25 - Diapositive

4. Luister goed naar Jongeren in de jeugdzorg en GGZ
Jongeren  met een beperking maken vaak meer mee dan ouders en begeleiders denken. Veel grensoverschrijdend gedrag blijft, als je er niet naar vraagt, onopgemerkt en gaat dus door.

Slide 26 - Diapositive

5. Ken de risico's
Vaak wordt gedacht dat grensoverschrijdend gedrag te wijten is aan één persoon. In werkelijkheid gaat het vaak om een complex samenspel van factoren, waardoor grensoverschrijdend gedrag voorkomt en blijft bestaan.

Slide 27 - Diapositive

6- Machtsverschillen liggen vaak aan de basis van grensoverschrijdend gedrag.
 Door machtsverschillen tussen mensen met een beperking en anderen te minimaliseren, vermindert het risico op grensoverschrijdend gedrag. Soms zijn machtsverschillen onvermijdelijk. Ga er dan op een integere manier mee om.

Slide 28 - Diapositive

7. Ga het gesprek aan
Maak grensoverschrijdend gedrag bespreekbaar: iemand moet de eerste zijn!

Slide 29 - Diapositive

Vragen?
VRAGEN?

Slide 30 - Diapositive

Logboek Opbouw
Het logboek is een verslag en bevat de volgende onderdelen:​

- Voorblad ​
- Inleiding
- Inhoudsopgave ​
- Logboek les 1 + opdracht Flyer​ + Reflectie 
- Logboek les 2 + opdracht​ Casus + Reflectie
….. ​ETC...


Slide 31 - Diapositive

Reflectie voor in je logboek
Voor de inhoud van je logboek beantwoord je de volgende vragen:​
1) Waar ging deze les over?​
2) Wat vindt je van dit onderwerp? (Wees open en eerlijk, je mening geven mag altijd. Probeer dit wel netjes te verwoorden.​
3) Wat is je bijgebleven?​
4) Hoe kan je de opgedane kennis toepassen in de praktijk?

Slide 32 - Diapositive

Opdracht 3
1) Ga op zoek naar twee organisaties die je kan benaderen als je te maken hebt (gehad) met seksueel misbruik ​

2) Beschrijf wat de organisatie te bieden heeft voor het slachtoffer en op welke manier je met ze in contact kan komen ​

Slide 33 - Diapositive