4.1 Van eicel tot baby deel 1

Vandaag
Les 1:
  • Planner periode 2 doornemen
  • Leerdoelen 21 - 22 (4.1)
Les 2:
  • PO osmose introductie
  • Theorie + bronnen
1 / 16
suivant
Slide 1: Diapositive
BiologieMiddelbare schoolhavoLeerjaar 4

Cette leçon contient 16 diapositives, avec quiz interactifs et diapositives de texte.

time-iconLa durée de la leçon est: 90 min

Éléments de cette leçon

Vandaag
Les 1:
  • Planner periode 2 doornemen
  • Leerdoelen 21 - 22 (4.1)
Les 2:
  • PO osmose introductie
  • Theorie + bronnen

Slide 1 - Diapositive

Planner in agenda!
Leerstof H4 Voortplanting + H1 Gedrag:
  • Toets VT 421 - alleen H4 (week 49)
  • Toets VT 422 - H4 en H1 (week 3 > TW2

PO osmose:
  • Conceptverslag inleveren in word via magister (week 48
  • Definitief verslag inleveren in word via magister (week 51)

Slide 2 - Diapositive

Voorkennis 122: Wat weet je nog? (5 min)

Slide 3 - Carte mentale

Leerdoelen en begrippen

21. Ik kan (met behulp van binas 86E) de bevruchting van een eicel herkennen en omschrijven 
22. Ik kan (met behulp van binas 86E) de ontwikkeling van een bevruchte eicel naar een foetus uitleggen en de belangrijke structuren herkennen
Ovulatie, zaadlozing, bevruchting, zygote, bevruchtingsmembraan, embryo, mitose, klievingsdeling, blastula, vlokken, innesteling, placenta, navelstreng, specialisatie, foetus, vruchtvliezen, vruchtwater




Slide 4 - Diapositive

Van eicel tot baby
Individueel:
  • Aandachtig lezen 123 - 124
  • Maken opdracht 1 t/m 6 in je schrift
Duo: 
  • Bespreken met elkaar en aanvullen indien nodig
Klassikaal:
  • Toelichting binas 86E

Slide 5 - Diapositive

Binas 86E - naamgeving

Slide 6 - Diapositive

Binas 86E - embryonale ontwikkeling
  • Na bevruchting (fase 2) ondergaat de zygote aantal klievingsdelingen (fase 4-5-6)
  • Verschil morula (fase 7) en blastula (fase 8); specialisatie cellen
  • Hormonen die geproduceerd worden door placenta (in aanleg): HCG 
  • Embryo met dooierzak (fase 10-11, verdwijnt gedurende 3w-5w-10w)
  • Amnion/-holte: vruchtvlies om vruchtwater en embryo
  • Chorion/-holte vormt het tweede vlies eromheen en holte verdwijnt!
  • Hechtsteel vormt de navelstreng: 2 slagaders en 1 ader
  • Na 3 mnd is placenta gevormd; vlies doorlaatbaar voor stoffen





Slide 7 - Diapositive

Als bij een vrouw een bevruchte eicel voorkomt, waar bevindt deze bevruchte eicel zich dan gewoonlijk?
A
Baarmoeder
B
Eileider
C
Vagina
D
Ovarium

Slide 8 - Quiz

Uit welk of welke van deze vliezen
ontwikkelen zich de vruchtvliezen?
A
Alleen onderdeel 2
B
Onderdeel 1 en 2
C
Onderdeel 1 en 3
D
Onderdeel 2 en 3

Slide 9 - Quiz

Waar bevinden zich tijdens een gevorderde zwangerschap bloedvaten zowel van de moeder als van het ongeboren kind?
A
Alleen in de navelstreng
B
Alleen in de placenta
C
Alleen in de wand van de baarmoeder
D
Zowel in de placenta als in de navelstreng

Slide 10 - Quiz

Leerdoelen en begrippen

21. Ik kan (met behulp van binas 86E) de bevruchting van een eicel herkennen en omschrijven 
22. Ik kan (met behulp van binas 86E) de ontwikkeling van een bevruchte eicel naar een foetus uitleggen en de belangrijke structuren herkennen
Ovulatie, zaadlozing, bevruchting, zygote, bevruchtingsmembraan, embryo, mitose, klievingsdeling, blastula, vlokken, innesteling, placenta, navelstreng, specialisatie, foetus, vruchtvliezen, vruchtwater




Slide 11 - Diapositive

Zelfstandig

Slide 12 - Diapositive

PO osmose
  • Verslag schrijven in stappen:
    1. Inleiding + theorie + bronnen
    2. Materiaal + methode
    3. Resultaten + conclusie
    4. Discussie + evaluatie
  • Meerdere keren feedback: klassikaal, via klasgenoten, van mij
  • Conceptverslag en verbeterde versie in word inleveren via magister
  • Voor eindversie krijg je een cijfer (2x)

Slide 13 - Diapositive

Welke aandachtspunten weet je nog voor het schrijven van: inleiding, theorie, hypothese, bronnen? (5 min)

Slide 14 - Carte mentale

Theorie + bronnenlijst
  • Groepjes (25 min)
  • Je krijgt 3 verslagen
  • Sorteer ze op sterk, middelmatig en zwak
  • Formuleer een aantal kwaliteitscriteria voor het schrijven van een theorie met bronnen door goed de verschillen te bekijken
  • Uitwisselen met elkaar

Slide 15 - Diapositive

Zelfstandig

Slide 16 - Diapositive