Jaar 2 - P1 - les 2 Roos van Leary

GESPREKKEN VOEREN
Thema: gesprekstechnieken
1 / 34
suivant
Slide 1: Diapositive
NederlandsMBOStudiejaar 2,3

Cette leçon contient 34 diapositives, avec quiz interactifs, diapositives de texte et 2 vidéos.

time-iconLa durée de la leçon est: 120 min

Éléments de cette leçon

GESPREKKEN VOEREN
Thema: gesprekstechnieken

Slide 1 - Diapositive

Vorige les

Kwaliteiten en valkuilen

Opdracht 'De hand'

Johari-venster

 Blinde vlek

Slide 2 - Diapositive

Slide 3 - Diapositive

Bespreek in duo's:

Wat was jouw blinde vlek?
Hoe kwam je daar achter?
Wat zei/deed je en hoe werd er op gereageerd?

Wat vind jij er zelf van?
Hoe zou jij dit kunnen verbeteren/voorkomen?


Slide 4 - Diapositive

Probeer je bewust te zijn van jouw gedrag

Slide 5 - Diapositive

GESPREKSTECHNIEKEN

WAAR DENK JE DAN AAN?

Slide 6 - Diapositive

Communiceren gebeurt alleen mondeling (pratend).
A
Waar
B
Niet waar

Slide 7 - Quiz

Een gesprek optimaal laten verlopen,
wat komt daarbij kijken?

Slide 8 - Carte mentale

COMMUNICATIE-INGREDIËNTEN
- Luisteren
- Niveau / Level 
- Houding




Slide 9 - Diapositive

LESDOEL + PROGRAMMA
Aan het einde van de les
 ken je een aantal basis-gesprekstechnieken en
kun je deze toepassen en herkennen in een gesprek.

Introductie van het onderwerp
Uitleg van theorie bij het onderwerp
Oefenen met de theorie
Wat heb je aan de theorie?
Terugblik op de les

Slide 10 - Diapositive

Goed gesprek = luisteren
Actief luisteren 
Samenvatten - parafraseren  [controle info + leiding nemen]
Doorvragen [herhalen, verduidelijken, doorvragen, stilte]

Slide 11 - Diapositive

Hoe kun je laten merken
dat je actief luistert?

Slide 12 - Carte mentale

ACTIEF LUISTEREN
= BETROKKEN ZIJN

- afsluiten voor andere dingen, de rust om te luisteren
- lichaamstaal (zithouding, oogcontact, rust) 
- knikje, 'mimiek'
- luistergeluiden [hmhm]
- de ander laten uitpraten
- samenvatten / doorvragen




Slide 13 - Diapositive

SOORTEN VRAGEN
- open vragen 
- reflecterende vragen
- indirecte vragen
- gesloten vragen 
- suggestieve vragen
- directe vragen 

Slide 14 - Diapositive

SOORTEN VRAGEN
- open vragen                              (Wat heb je gisteren gedaan?)
- reflecterende vragen             (Wat verwacht je dat er gebeurt?)
- indirecte vragen                       (Ik zou willen weten of je mee gaat)
- gesloten vragen                       (Heb je een laptop bij je?)
- suggestieve vragen                (Dat vind jij toch ook niet leuk?)
- directe vragen                           (Ben je blij met je studiekeuze?)

Slide 15 - Diapositive

COMMUNICATIE
Maak een groepje van 3 of 4 personen.
- 1 of 2 personen observeren
- 2 personen voeren het gesprek 

Wat gebeurt er allemaal/zie je tijdens de communicatie?
Schrijf dit op.
Wissel na twee minuten af wie praten en observeren.

Slide 16 - Diapositive

TOEPASSEN
GESPREKSTECHNIEKEN


Voer nog een keer zo'n gesprek.
Denk nu aan de gesprekstechnieken:
luisteren, samenvatten en doorvragen.

Observanten: wat gebeurt er/wat zie je/wat is anders?

Slide 17 - Diapositive

Wat heeft een niveau/level
met een goed gesprek te maken?

Slide 18 - Carte mentale

NIVEAU
Betrekking op relatie   
en eigen belang    | 

Slide 19 - Diapositive



Slide 20 - Diapositive

Slide 21 - Vidéo

Vat in eigen woorden samen wat De Roos van Leary voor mensen kan betekenen

Slide 22 - Carte mentale

Bereid in tweetallen een gesprekje voor en kies allebei een 'niveau' uit de Roos van Leary.


Slide 23 - Diapositive

Voer nog eens zo'n gesprek.

Probeer welke niveaus 
samen in een gesprek 
werken  en welke niet.

Slide 24 - Diapositive

VOORBEELDEN VAN GESPREK

Slide 25 - Diapositive

Bekijk de fragmenten en beantwoord de vragen op het werkblad

Slide 26 - Diapositive

Slide 27 - Vidéo

Bespreek de fragmenten

Slide 28 - Diapositive

BUITEN DE LES?

luisteren
samenvatten
doorvragen

OEFENEN!

Slide 29 - Diapositive

Test jezelf

Op welk gedrag schat jij jezelf in?

Doe de online test op:


http://www.testjegedrag.nl/leary_test.html


en bekijk de score.

Slide 30 - Diapositive

TERUGBLIK
Communicatie 
zender -[boodschap]- ontvanger

Ingrediënten voor goede communicatie
- LSD: luisteren, samenvatten, doorvragen
- Houding (lichaamstaal)
- Niveau 

Slide 31 - Diapositive

Wat kun je met deze theorie
na deze les?

Slide 32 - Question ouverte

Wat heb je geleerd?
Wat wil je nog leren of is onduidelijk?

Slide 33 - Question ouverte

Voor de volgende les

- Bedenk een situatie waarin jij gaat proberen om het gedrag van een ander te beinvloeden aan de hand van De Roos van Leary

- Stel jezelf een doel (SMART)

- Reflecteer na de tijd op deze situatie

Slide 34 - Diapositive