Introductieles periode 1/21 - GB9E-VP

Agenda komende weken
Les 1          - 9 september          - Uitleg komende periode
Geen les  - 16 september        - Derde donderdag van september
Les 2         - 23 september        - Examentraining
Les 3         - 30 september        - Examentraining
Les 4         - 7 oktober                 - ?
Les 5         - 14 oktober               - ? 
Geen les  - 21 oktober               - Herfstvakantie
Les 6         - 4 november            - ? 
Les 7         - 11 november           - ?


1 / 22
suivant
Slide 1: Diapositive
NederlandsMBOStudiejaar 1

Cette leçon contient 22 diapositives, avec diapositives de texte.

time-iconLa durée de la leçon est: 50 min

Éléments de cette leçon

Agenda komende weken
Les 1          - 9 september          - Uitleg komende periode
Geen les  - 16 september        - Derde donderdag van september
Les 2         - 23 september        - Examentraining
Les 3         - 30 september        - Examentraining
Les 4         - 7 oktober                 - ?
Les 5         - 14 oktober               - ? 
Geen les  - 21 oktober               - Herfstvakantie
Les 6         - 4 november            - ? 
Les 7         - 11 november           - ?


Slide 1 - Diapositive

Lesdoel
Vandaag neem ik nogmaals de door jullie geschreven teksten door en krijgen jullie de ruimte om het zelfs nog eens na te lezen met mijn feedback. 



Slide 2 - Diapositive

Exameneisen

Afstemming op doel
Afstemming op publiek
Samenhang en leesbaarheid
Woordenschat
Spelling, interpunctie & grammatica


Examenteksten

Brief
Mail
Betoog
Verslag
Memo
Formulier

Slide 3 - Diapositive

Wat regelmatig fout ging spelling & grammatica
Lange zinnen zonder correcte interpunctie

Hen/hun/zij

d/t

Hoofdletters

Dit/dat verwijzingen

Dubbele werkwoorden

Slide 4 - Diapositive




1. Ik heb soms moeite met het samen werken van verschillende collega's dit omdat hun verwachten dat als ik bbl doe al enorm veel weet en mijn dingen laten doen die ik nog niet kan/ weet en ik het lastig vindt om dit te zeggen omdat ik het vervelend vindt dat hun dan ook mijn werk moeten doen terwijl ze al druk bezig zijn. 

2 a. Het pakket zou afgelopen maandag al bezorgt worden en helaas zijn we al weer een week verder. 
   b. Het team vertrouwd mij en ik ben goed in luisteren.

3. Gebrek aan privacy. Iedereen kan zien wanneer je online bent bijvoorbeeld op facebook.
Sociale media geeft een ander beeld dan de werkelijkheid vaak is. Mensen plaatsten leuke foto’s en leuke berichten. Dit kan een vertekent beeld geven van iemand. 

4. Goedemiddag allemaal,
Ik heb vandaag een gesprek gehad met

5. In de prinsenhof, zorgpartners werk ik 
6. Het rooster is uitgekomen van de maanden Juni, Juli en Augustus 

7. Na een gesprek waarin we dit hadden uitgesproken was het opgelost. Sinds die had plaatsgevonden zijn er ook geen irritaties op de werkvloer geweest. 





Voorbeelden

Slide 5 - Diapositive

Wat bijna overal goed gaat
Witregels en alinea gebruik. 

Slide 6 - Diapositive

Soms meer signaalwoorden
Want, maar, omdat, vanwege, ten eerste, ten tweede, op het moment, wat betreft…., 

Slide 7 - Diapositive

Wat regelmatig fout ging qua inhoud en conventies
Niet juiste briefgegevens erin.

Bij de mail onterecht ook adresgegevens geplaatst.

Slecht overzicht of geen aanleiding. 

Argumenten niet uitgewerkt.

Slide 8 - Diapositive

Brief 
Let op de volgorde

Afzender

Datum + locatie van schrijven

Ontvanger

Betreft

Slide 9 - Diapositive

Afzender+adressering =
Naam
Adres
Postcode + stad
Tussen ieder deel witregels
Tussen aanhef-inhoud & bij ondertekening allebei 2 witregels

Slide 10 - Diapositive

R.D. Louwers
Nieuwstraat 28
2312KC LEIDEN

Gouda, 29 februari 2021

T. Peters
Groen van Prinsterersingel 52
2805 TE GOUDA

Betreft: Leuke baan

Hey Theo,
(2 witregels)
Bedankt dat ik jouw baan heb, bevalt me prima zo.
Succes met jouw nieuwe kiddo's.

Met vriendelijke groet,
(2 witregels) (Handtekening)
Roger 

Bijlage: foto van jouw oude werkplek

Slide 11 - Diapositive

Inhoud brief en mail
1. Inleiding: Aanleiding voor het schrijven (niet beginnen met ik)

2. Kern: Extra informatie over de situatie. (toelichting, details, tijdslijn)
                
3. Slot: Wat verwacht je van de lezer? + afsluiter (Ik kijk uit naar uw reactie)


Slide 12 - Diapositive

Aanleiding
Goedemiddag dames,
Naar aanleiding van het evaluatiegesprek van gisteren, heeft zoon Robert vandaag teruggebeld met de mededeling dat hij zijn moeder op woensdag 16 juni a.s. komt ophalen voor ontslag.

Goedemiddag dames,
Naar aanleiding van het evaluatiegesprek van gisteren heeft vandaag zoon Robert teruggebeld dat hij zijn moeder komt ophalen voor ontslag. Hieronder wil ik even een aantal punten duidelijk maken voor iedereen, zodat daar geen verwarring over kan ontstaan en Ysis alsnog alle nodige zorg krijgt voordat ze wordt opgehaald 16 juni a.s.  

Slide 13 - Diapositive

Betoog
Inleiding: Standpunt innemen + uitleg van stelling (indien nodig)

Kern: Argumenten, Uitleg per argument en een Bijvoorbeeld (AUB) 

Slot: Korte samenvatting van waarom jouw lezer overtuigd moet zijn

Slide 14 - Diapositive

AUB:

Argument: je noemt je argument.

Uitleg: je geeft uitleg bij het argument. Dit kun je doen door twee stappen te volgen. 1. Leg uit waarom het zo is. 2. Leg uit waarom het goed of slecht is dat het zo is.

Bijvoorbeeld: Een voorbeeld dat je argument duidelijker maakt. Dit kunnen ook cijfers of feiten (bewijs) zijn die je op het internet hebt opgezocht.

Slide 15 - Diapositive

Een verslag
  • Titel / inleiding / kern / slot
  • informeren --> dus niet overtuigen 
  • logische of chronologische volgorde
  • Interessant of leuk om te lezen (niet alle feiten hoeven erin te staan)
  • Geef antwoord op de 5W+H vragen

Slide 16 - Diapositive

Afstemming op doel
Wat was het doel voor het schrijven van jouw tekst?
Als je het doorleest, heb je dat gehaald? 


Slide 17 - Diapositive

Afstemming op publiek
Taalgebruik:
U of jij  (wees consistent hierin)
Vakjargon wel bij collega's, niet bij anders geschoolde

Slide 18 - Diapositive

Samenhang
Maak met het gebruik van koppelwoorden van de tekst een samenhangend geheel. 
Omdat, vanwege, bijvoorbeeld, aangezien, maar, echter, ten eerste, ten tweede, stel je voor

Neem de lezer bij de hand: 
In dit reflectieverslag ga ik u uitleggen hoe het met mij gaat op het werk na twee jaar de verpleegkundige opleiding te hebben gevolgd. Ik ga uitleggen in welke deel van de opleiding ik nu zit, welke verantwoordelijkheden ik heb gekregen, welke twee gebeurtenissen ik iets van heb geleerd, welke verwachtingen ik had van de opleiding en hoe het gaat qua samenwerking met de collega’s op het werk. Door hierop te reflecteren probeer ik u een duidelijk beeld te geven van hoe het nu met mij gaat.
  

Slide 19 - Diapositive






Niet te oefenen op korte termijn
Woordenschat

 

Spelling, interpunctie & grammatica

Slide 20 - Diapositive

Algemene tips
Hoe schrijf je een alinea? 
1. Schrijf de kernzin op.
2. Geef meer informatie over de kernzin.
3. Lees doel vorige zin/alinea en koppel huidige stuk eraan vast.


Na het schrijven lees het 2x stil na voor spelling, interpunctie en grammatica. 


Slide 21 - Diapositive

Huiswerk
Herschrijf één stuk aan de hand van mijn feedback. 
Lever dit samen met het originele stuk + mijn feedback op Teams in. 

Slide 22 - Diapositive