Les 2 - Groep 5: Slow-motion

Toveren met tijd:
slow-motion
1 / 16
suivant
Slide 1: Diapositive
FilmeducatieBasisschoolGroep 5

Cette leçon contient 16 diapositives, avec diapositives de texte et 6 vidéos.

time-iconLa durée de la leçon est: 90 min

Introduction

Filmles cultuurcoachtraject groep 5 Les 2 – toveren met tijd: Slow-motion In deze les onderzoeken de leerlingen hoe film tijd niet alleen kan versnellen, maar ook kan vertragen! Aan de hand van drie korte filmscènes maken ze kennis met het gebruik van ‘slow-motion’ in film en analyseren de verschillende functies hiervan. Uiteindelijk passen ze deze kennis toe in een maakopdracht

Instructions

Lesdoelen:
  • Leerling kan in eigen woorden een definitie van slow-motion geven
  • Leerling heeft geleerd dat slow-motion acties en emoties kan uitvergroten
  • Leerling heeft zelf slow-motion toegepast in een film maakopdracht
Opzet
  • Intro: toveren met tijd – 5 min
  • Opwarmoefening: Lopen op tempo – 5 min
  • Video slow-motion bekijken – 5 min
  • Video slow-motion nabespreken – 5 min
  • Opdracht: DIY slow-motion – 10 min
  • Filmscène Kung Fu Panda bekijken – 2 min
  • Filmscène Kung Fu Panda nabespreken – 5 min
  • Filmscène Kung Fu Panda analyseren – 5 min
  • Opdracht: emotie in slow-motion – 5 min
  • Extra opdracht: film emotie in slow-motion - 10 min
  • Filmscène How to train your dragon bekijken - 1 min
  • Filmscène How to train your dragon nabespreken - 5 min
  • Filmopdracht: Bedenk je eigen scène – 30 min
  • Extra film tijdens het renderen bekijken - 5 min
  • Film bekijken – 5 min
  • Afsluiting en volgende week – 5 min
Totale tijd: ± 90 minuten

Het is aan de docent om te kiezen hoeveel opdrachten er worden gedaan i.v.m. de beschikbare tijd

Materiaal
  • Digibord en lessonup
  • Glas water (van school) 
  • Theedoek/zijl (van school)
  • Kleine waterbestendige objecten (van school) 
  • (Eventueel) inkt (uit pakket 1-2) 
  • Eén of twee ipads voor filmopdracht
  • App om slow-motion toe te passen (Imovie) 

Thematisch werken
Deze les sluit aan op de thema's: emotie, drama, overdrijven, uitvergroten

Extra ruimte nodig
Optioneel

2de docent nodig
Optioneel

Éléments de cette leçon

Toveren met tijd:
slow-motion

Slide 1 - Diapositive

Introductie: Slow-motion

In de aankomende lessen gaan we het hebben over de magie van film! Met film kan je namelijk dingen doen of laten zien, die in het echt niet kunnen. Bijvoorbeeld toveren met tijd!

Vorige week hebben we gekeken naar hoe film tijd veel sneller kan laten gaan dan in het echt. Zo kan een filmpje van 5 minuten wel een heel jaar aan tijd laten zien! Er is dus een verschil tussen film tijd en echte tijd.

Vandaag gaan we het over een andere manier hebben waarop film kan toveren met tijd. Film kan namelijk niet alleen tijd veel sneller laten gaan, maar ook veel langzamer dan in het echt! Als in een film iets super erg vertraagd is, heet ook wel slow-motion
  • Wie kan uitleggen wat 'slow motion' betekent?
'Slow' betekent in het Nederlands 'langzaam'. 'Motion' betekent in het Nederlands 'beweging'. 'Slow motion' betekent dus letterlijk 'langzame beweging'. En dit is ook precies wat er gebeurt als iets in 'slow motion' is: iets beweegt super langzaam!

Vandaag gaan we kijken naar een paar films waarin door slow-motion de tijd veel langzamer gaat dan in het echt. Daarnaast gaan we ook zelf met slow-motion aan de slag!
Opwarmoefening:
lopen op tempo!

Slide 2 - Diapositive

Opwarmoefening: Lopen op tempo

Voordat we de films gaan kijken, gaan we eerst even opwarmen! We gaan zo staan naast onze stoel en lopen op onze plek. Maar dit doen we niet zo maar op een normaal tempo!
De leraar zegt telkens een cijfer van 1 tot 10.
  • Als de leraar 1 zegt, dan loop je op je aller-langzaamst
  • Als de leraar 10 zegt, dan loop je op je allersnelst
  • Als de leraar 5 zegt, loop je op een normaal tempo.
Hoe hoger het cijfer, hoe sneller je dus loopt! Let wel op dat je altijd op je plek blijft lopen.
Probeer samen te ontdekken hoe het er uitziet als je heel langzaam beweegt, of juist heel snel!

Slide 3 - Vidéo

Film kijken: Alles ziet er cool uit in slow-motion

Nu we goed zijn opgewarmd, gaan we kijken naar de eerste film! Deze heet "alles ziet er cool uit in slow-motion". Laten we eens kijken of jullie dat ook vinden!

Druk op 'play' om de film te starten. Vergeet niet het geluid aan te zetten!

Slide 4 - Diapositive

Film nabespreken
  • Wat heb je allemaal gezien in deze film? (Allerlei dingen die heel langzaam werden laten zien, zoals een vlam, een waterballon of een sinaasappel die in het water valt)
  • Wie kan raden hoe dit effect heet? (Slow-motion dus!)
  • Wat kan je wel zien in slow-motion en niet op een normaal tempo? (Hoe water beweegt, hoe een ballon knapt)
  • De titel van dit filmpje is "alles ziet er cooler uit in slow-motion". Vind jij dat ook? Waarom wel of niet?
Als iets in slow-motion is, kan je iets dus veel beter en preciezer zien dan als het in normaal tempo is! Dat komt omdat slow-motion altijd iets uitvergroot. Daarom ziet iets normaals er in slow-motion bijvoorbeeld super cool uit.
Do-it-yourself
Slow-motion

Slide 5 - Diapositive

Opdracht: do-it-yourself slow-motion

Wat we net in de video hebben gezien, kunnen we zelf ook! Het enige wat je nodig hebt is een glas water, iets om in het water te gooien, en een ipad om te filmen!

Vul een glas met water, en zet deze op een tafel. Leg er eventueel een theedoek of een zijltje onder, zodat het water niet te veel zal knoeien. Bespreek dan met de leerlingen wat zij graag in slow-motion in het water willen zien vallen. Denk aan een ping-pong balletje, een potlood of een puntenslijper. Je zou ook aan andere dingen kunnen denken, zoals een druppel inkt of een stukje krijt.

Zet de ipad een stukje voor het glas water en begin met filmen. De klas telt af van drie naar nul en dan gooit iemand het voorwerp in het glas. Stop met filmen en bewerk de video: zet het deel van de video waarin het voorwerp in het water gaat in slow-motion.

Bekijk daarna met zijn allen het coole slow-motion effect! Je kan de video uploaden naar het digibord en hem zo bekijken, of leerlingen kunnen het direct op de ipad bekijken.

Probeer het daarna met iets anders, en volg dezelfde stappen

Als de klas te groot is, splits deze eventueel in tweeën. Maak twee tafels met een glas water en laat beide groepen de opdracht uitvoeren. Bekijk daarna ook elkaars video's! Wat voor cools hebben de anderen gemaakt?

Slide 6 - Vidéo

Film kijken: Kung-Fu Panda

We gaan nu kijken naar een scene uit de film "Kung-fu Panda".
  • Wie kent deze film al?
  • Kan iemand vertellen waar deze film over gaat?
De film gaat over een een Panda die de kunst van de vechtsport Kung-fu moet leren! Let tijdens het kijken goed op wanneer de tijd langzamer gaat dan in het echt kan. Ofwel, wanneer er slow-motion gebruikt wordt!

Druk op 'play' om de film te starten. Vergeet niet het geluid aan te zetten!
Uitvergroten
met slow-motion

Slide 7 - Diapositive

Film nabespreken
  • Wie kan vertellen wat er gebeurde in deze scène? (Twee panda's proberen allebei een 'dumpling' balletje te pakken te krijgen met eetstokjes)
  • Op welke momenten ging er iets in slow-motion? (Vaak als het er om spande wie van de twee de dumpling zou vangen)
  • Wat werd er volgens jou uitvergroot door slow-motion? (Bijvoorbeeld de bewegingen, de gezichtsuitdrukkingen, de spanning)
De scène die we net hebben gezien, heet ook wel een 'actie scène'. Een 'actie scène' is een scène waarin vaak veel dingen snel en tegelijkertijd gebeuren. Juist in deze scènes wordt vaak slow-motion gebruikt!
  • Waarom denk je dat dat zo is?
We gaan eerst een paar stukjes terugkijken, en dan komen we terug op deze vraag!

Slide 8 - Vidéo

Stukje terugkijken

Druk op 'play' om de film te starten. Vergeet niet het geluid aan te zetten!
  • Waarom zou dit stukje in slow-motion zijn?
In een actiescène gebeuren dingen vaak heel snel. Zo snel, dat je het als kijker misschien allemaal niet meer bijhoudt!  Maar door een snelle actie door slow-motion heel erg uit te vergroten, kan je als kijker wel precies zien wat er gebeurt
  • Wat werd er in dit stukje film door slow-motion uitvergroot? (de sprong van de panda, en zijn gezichtsuitdrukking)
Kijk het fragment eventueel nog een keer als niet iedereen het goed gezien heeft!

Slide 9 - Vidéo

Stukje terugkijken

We gaan nog een stukje terugkijken! Druk op 'play' om de film te starten. Vergeet niet het geluid aan te zetten!
  • Wat werd er hier door slow-motion uitvergroot? (De sprong van de panda, en de gezichtsuitdrukking van de rode panda)
  • Welke gezichtsuitdrukking had de rode panda? Kan je het nadoen? (Hij keek niet zo maar verbaasd, hij keek helemaal verbijsterd!)
Slow motion vergroot dingen dus heel erg uit: een snelle beweging wordt super langzaam, en een emotie wordt opeens tien keer erger! Zo krijg je in een super snelle actie scène die dingen wel nog mee.
Opdracht:
emotie in slow-motion

Slide 10 - Diapositive

Opdracht: Emotie in slow motion
(5 min)

We gaan een opdracht doen! Maak een duo met één van je klasgenootjes. Jullie houden met zijn tweeën een gesprek. Maar niet zo maar! Jullie doen dit in stilte én in slow-motion.

De docent geeft jullie telkens een emotie waarin jullie het gesprek houden:
  • Hoe praat je met elkaar in slow-motion als je heel blij bent elkaar te zien?
  • Hoe praat je met elkaar in slow-motion als je juist boos bent op elkaar?
  • Hoe praat je met elkaar in slow-motion als je bang bent voor elkaar?
  • Hoe praat je met elkaar in slow-motion als je verliefd bent op elkaar?
Als dit goed gaat, probeer dan eens het geluid na te doen wat je hoort als iemand in slow-motion praat!
  • Hoe klinkt dat?
Optionele filmopdracht (10 min):

Nu gaan we precies doen wat we net hebben gedaan, maar dan op normaal tempo: heb een kort gesprekje met elkaar in een bepaalde emotie.
Wat extra is, is dat iemand het nu filmt! Je kan deze opdracht in groepjes uitvoeren: twee of drie mensen praten, en één iemand filmt.

Nadat het gesprekje is opgenomen, kan je de video in slow-motion zetten. Je kan het filmpje per groepje bekijken op de ipad, of je kan de filmpjes uploaden naar het digibord en ze allemaal klassikaal bekijken. Zie hoe iedereens emotie opeens een stuk meer uitvergroot is!

Slide 11 - Vidéo

Film kijken: hoe tem je een draak

We gaan naar een laatste stukje film kijken, namelijk naar een stukje uit de film "Hoe tem je een draak". In dit stukje komen een aantal personages voor het eerst in beeld. Let weer goed op wat er door slow-motion uitvergroot wordt.

Druk op 'play' om de film te starten. Vergeet niet het geluid aan te zetten!

Slide 12 - Diapositive

Film nabespreken
  • Wat werd er in deze film door slow-motion uitvergroot? (Het meisje samen met de groep lopen niet normaal, maar heel erg stoer. De jongen kijkt heel erg verliefd en onder de indruk)
  • Hoe zou dit stukje film er uitzien zonder slow-motion? Zou het dan net zo leuk, stoer of dramatisch zijn?
Filmopdracht:
Lopen in slow-motion

Slide 13 - Diapositive

Opdracht: Lopen in slow-motion

We hebben gezien dat slow-motion allerlei dingen kan uitvergroten: een beweging, een emotie, of hoe stoer iemand komt aanlopen. Met dat laatste gaan we nu zelf aan de slag. Jullie gaan zelf in groepjes namelijk super stoer de klas in komen lopen!

1. Brainstormen (5min):
  • Deel de klas op in groepjes van 3 tot 5 leerlingen en laat ze even brainstormen:
  • Hoe loop je heel stoer/cool?
  • Op wat voor manier willen jullie binnenkomen? Lopen jullie allemaal op een bepaalde manier? Draaien jullie allemaal een rondje, of knipoogt iemand naar de camera?
  • Laat de leerlingen terug denken aan het stukje film van Hoe tem je een draak. Kunnen ze daar iets van meenemen?
  • Als leerlingen op een andere manier dan 'stoer' de klas in willen komen, bijvoorbeeld heel blij, heel moe, of heel boos, kan hier ook de ruimte voor worden gegeven!
2. Spullen verzamelen (5 min)
  • Laat het groepje nu spullen verzamelen die bij hun binnenkomst passen. Misschien wil iedereen wel een hoed, of heeft iemand een mooie sjaal of een zonnebril.
3. Filmen (10 min)
  • Nu komt het echte werk! Elk groepje gaat één voor één het lokaal binnenlopen. Alle groepjes gaan naar de gang. De docent staat voor de deur met de camera. Vervolgens komt elk groepje één voor één op hun eigen manier binnen, terwijl de docent filmt. Doe eerst een oefen rondje, en daarna film je voor het echt
4. Zet het in slow-motion (5 min)
  • Zet vervolgens de film in slow-motion in imovie. Upload de film naar het digibord!

Slide 14 - Vidéo

Extra filmfragment

Tijdens het renderen kunnen jullie nog kijken naar een laatste filmfragment! Dit is een stukje uit de film Finding Dory, waarbij de blauwe vis Dory samen met een octopus probeert te ontsnappen aan de politie.
  • Wat gebeurde er in dit stukje film? (Dory, de blauwe vis, en een octopus vluchten in een auto voor de politie. Om aan de politie te ontsnappen rijden ze de oceaan in, waar ze thuis horen)
  • Wat heb je allemaal in slow-motion gezien? (Een vrachtwagen die van een brug af valt, vissen die in de zee vallen, vissen die elkaar opeten, een vis die in het gezicht van twee zeehonden valt)
  • Waarom is dit stukje film leuker in slow-motion? (Als dit niet in slow-motion was, kon je alle dingen die we net hebben opgenoemd, niet zien. Dan zou het een stuk sneller, en dus saaier zijn geworden!)
Eindresultaat

Slide 15 - Diapositive

Eindresultaat bekijken

Nadat de film is geüpload naar het digibord, is het tijd om hem te bekijken!

Ga er goed voor zitten, en zie hoe stoer, mooi en cool jullie er uitzien als jullie in slow-motion het lokaal in komen lopen!
Volgende week

Slide 16 - Diapositive

Volgende week

Deze week hebben we weer wat nieuws geleerd over de magie van film! Film kan namelijk tijd veel langzamer laten gaan dan dat in het echt kan. Dat noemen we nog eens toveren met tijd!

Volgende week gaan we het voor een laatste keer hebben over hoe film kan toveren met tijd. Film kan tijd namelijk niet alleen versnellen of vertragen, maar ook als een tijdmachine door de tijd heen reizen!