2.3 Lezen les 1 mavo 2 les 08-11-2023

Afspraken:
  • Je zit op je vaste plek.
  • Op je tafel ligt je leesboek, laptop, schrift en etui.
  • Je telefoon is uit en zit in je tas. Je tas staat op het rek.
  • Je laptop is dicht (geluid uit) en gaat pas open als de docent het vraagt.
Regels tijdens de les:
  • We luisteren naar elkaar.
  • Tijdens het samenwerken overleg je op normale praattoon.
  • Je steekt je hand op voor vragen.







Lezen in je leesboek
timer
10:00
1 / 31
suivant
Slide 1: Diapositive
NederlandsMiddelbare schoolmavoLeerjaar 2

Cette leçon contient 31 diapositives, avec quiz interactifs et diapositives de texte.

time-iconLa durée de la leçon est: 45 min

Éléments de cette leçon

Afspraken:
  • Je zit op je vaste plek.
  • Op je tafel ligt je leesboek, laptop, schrift en etui.
  • Je telefoon is uit en zit in je tas. Je tas staat op het rek.
  • Je laptop is dicht (geluid uit) en gaat pas open als de docent het vraagt.
Regels tijdens de les:
  • We luisteren naar elkaar.
  • Tijdens het samenwerken overleg je op normale praattoon.
  • Je steekt je hand op voor vragen.







Lezen in je leesboek
timer
10:00

Slide 1 - Diapositive

Programma
Nieuwe studiewijzer Periode 2 doornemen
(zie Magister/studiewijzer/periode2)

Wat gaan we doen deze week?: 
  • Paragraaf 2.3 Lezen




Slide 2 - Diapositive

Lesdoel
Aan het einde van blokuur 1:

- Kun je uitleggen waarom het belangrijk is dat je nieuwe woorden leert.
- Heb je kennis gemaakt met 25 nieuwe woorden.




Slide 3 - Diapositive

Welke 4 tekstdoelen zijn er?

Slide 4 - Question ouverte

Slide 5 - Diapositive

Geef een voorbeeld van een informatieve tekst

Slide 6 - Question ouverte

Geef een voorbeeld van een overtuigende/betogende tekst

Slide 7 - Question ouverte

Geef een voorbeeld van een activerende tekst

Slide 8 - Question ouverte

Slide 9 - Diapositive

Uit welke drie delen is een tekst vaak opgebouwd?

Slide 10 - Question ouverte

Tekstopbouw
Wat staat er in de:

Inleiding 
Kern
Slot


Slide 11 - Diapositive

Tekstopbouw
Inleiding =
Informatie waaruit je het onderwerp van de tekst kunt afleiden. Kort stukje, trekt de aandacht van de lezer.
Kern=
Meer informatie over het onderwerp. Vaak meerdere alinea's en meerdere deelonderwerpen. Het langste deel binnen de tekst.
Slot =
Samenvatting of conclusie. Hier staat geen nieuwe informatie meer in.


Slide 12 - Diapositive

Tekstopbouw
De tekst staat in een logische volgorde= tekstopbouw

  • een tweedeling: Inleiding - kern
  • een driedeling: Inleiding - kern - slot

Slide 13 - Diapositive

Tekstopbouw: tweedeling
Nieuwsbericht

Inleiding + kern

Slide 14 - Diapositive

Tekstopbouw: driedeling
Betoog, recensie, verslag

Inleiding + kern + slot


Betoog

Slide 15 - Diapositive

Slide 16 - Diapositive

Ga naar Talent 2.3: opdracht 1



Opdracht 1 t/m 6:
Klassikaal 1-2-3
Zelfstandig 4-5-6

Slide 17 - Diapositive

Zelfstandig maken 2.3: 4 t/m 6
  1. Wat?: maak oefening 4-5-6 (paragraaf 2.3) 
  2. Hoe?: zelfstandig, zachtjes overleggen mag
  3. Tijd: 8 min
  4. Klaar?: ga verder met 7
  5. Nabespreken 4-5-6

timer
8:00

Slide 18 - Diapositive

Slide 19 - Diapositive

Zo’n 90 procent van alle zeevogels die vandaag de dag leven, heeft wel eens plastic gegeten. En dat* probleem wordt alleen maar groter.
Waarnaar verwijst 'dat' in de tweede zin?

Slide 20 - Question ouverte

Plastic heeft de meest vernietigende uitwerking in gebieden waar veel verschillende vogels bij elkaar leven, ontdekten de onderzoekers.
‘We* maken ons grote zorgen over soorten zoals pinguïns en de grote albatrossen die wonen in deze gebieden.
Waarnaar verwijst 'we' in de tweede zin?

Slide 21 - Question ouverte

Tekstverbanden
  • opsomming
  • tijdsvolgorde
  • tegenstelling
  • Nieuw: voorbeeld

Slide 22 - Diapositive

Slide 23 - Diapositive

Voorkom verspilling van producten. Gooi bijvoorbeeld restjes niet zomaar weg.

Wat is het signaalwoord uit deze zin en bij welk tekstverband hoort dit?

Slide 24 - Question ouverte

Maak gebruik van groenten en fruit van het seizoen. Koop zomerfruit zoals aardbeien en kersen in de zomer, echter niet in de winter.

Wat is het signaalwoord in bovenstaande zin en bij welk tekstverband hoort dit?

Slide 25 - Question ouverte

Socialbesitas
oef 20 t/m 23

Slide 26 - Diapositive

Zelfstandig maken oef 20 t/m 23
  1. Wat?: maak oefening 20 t/m 23 (paragraaf 1.3) 
  2. Hoe?: zelfstandig, zachtjes overleggen mag
  3. Tijd: 10 min
  4. Klaar?: maak opdracht 24
  5. Nabespreken

timer
5:00

Slide 27 - Diapositive

Wat ga je nu doen?
Maak een keuze en ga aan de slag. Klaar? volgende onderdeel: 
  • Maak de opdrachten in 1.8 af die je nog niet af hebt en verbeter je opgaven  (zie studiewijzer in Magister voor welke opdrachten je moet doen)
  • Oefen met Test jezelf  1.8
  • Cambiumned: leestekens oefenen
Hoe? Alleen, in stilte
Hoe lang? 20 minuten
Vragen?: Steek je hand op en ik loop langs



timer
20:00

Slide 28 - Diapositive

Wat ga je nu doen?
Cambium ned

Oefenen met leestekens

Hoe?: Alleen, in stilte
Hoe lang?: 10 minuten
Vragen?: Steek je hand op en ik loop langs


timer
10:00

Slide 29 - Diapositive

Huiswerk

Huiswerk: 
  • Leren voor de toets 1.8





Slide 30 - Diapositive




Maak opdracht:
13 t/m 15 §2.3 blz. 116

Lees de leerteksten:
  • Signaalwoorden: voorbeeld



  • Nakijken
  • Lezen
  • nabespreken
timer
15:00

Slide 31 - Diapositive