Bouwsteen 5: Hoofd- en bijzaken

Python intro
Programming basics-II
Les 3 / Week 7a
Bouwsteen 5: Hoofd- en bijzaken
Nederlands
1 / 24
suivant
Slide 1: Diapositive
NederlandsMBOStudiejaar 1

Cette leçon contient 24 diapositives, avec quiz interactifs, diapositives de texte et 3 vidéos.

time-iconLa durée de la leçon est: 60 min

Éléments de cette leçon

Python intro
Programming basics-II
Les 3 / Week 7a
Bouwsteen 5: Hoofd- en bijzaken
Nederlands

Slide 1 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Planning
  • 5 min. Welkom & Presentie 
  • 10 min. Onderwerp & voorkennis Bouwsteen 5 
  • 30 min. Bouwsteen 4 afronden, Bouwsteen 5 starten
  • 10 min. Afsluiten les

Slide 2 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Leerdoelen
Je oefent met het onderscheiden van hoofd- en bijzaken in een tekst. 
Je oefent met het aanwijzen van plekken in een tekst waar hoofd- en bijzaken vaak terug te vinden zijn. 

Slide 3 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Vertel 2 bijzaken over wat je gister hebt meegemaakt:

Slide 4 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Hoofd- en bijzaken oefenen
In de volgende tekst:  

Wat is een hoofdzaak, wat is een bijzaak?

Slide 5 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 6 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Ruim een kwart van de jongvolwassenen bezit cryptomunten. Daarbij onderschatten zij vaak de risico’s en overschatten zij hun kennis.
A
Hoofdzaak
B
Bijzaak

Slide 7 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Dat blijkt uit onderzoek van voorlichtingsinstituut Nibud en de Rabobank. ‘Vooral de influencers profiteren ervan.’
A
Hoofdzaak
B
Bijzaak

Slide 8 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

‘The crypto market is getting crazy.’ Op YouTube en andere sociale media vertellen influencers jongeren hoe ze in één dag een ton verdienden en welke cryptomunten ze moeten kopen.
A
Hoofdzaak
B
Bijzaak

Slide 9 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Rabobank en Nibud deden onderzoek onder ruim 1.500 mensen tussen de 18 en 30 jaar oud. Bijna een derde van die groep belegt in traditionele vormen zoals aandelen en fondsen. Zij hebben vaak meer financieel vermogen en zijn gemiddeld hoger opgeleid.
A
Hoofdzaak
B
Bijzaak

Slide 10 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Beleggers in cryptomunten zijn minder vaak hoogopgeleid en hebben vaker minder vermogen.
A
Hoofdzaak
B
Bijzaak

Slide 11 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Op welke plekken in een tekst vind je de hoofdzaken?

Slide 12 - Carte mentale

Cet élément n'a pas d'instructions

Hoofd- en bijzaken
  • Hoofdzaken vind je vaak terug in:

  • de titel;
  • het onderwerp;
  • de hoofdgedachte;
  • de inleiding;
  • het slot;
  • de kernzinnen van de alinea’s.
    De kernzin bevat de belangrijkste informatie van een alinea. Vaak is dit de eerste of de laatste zin van de alinea. Soms heeft een alinea twee kernzinnen. 
Signaalwoorden: dus, kortom

Slide 13 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Hoofd- en bijzaken
  • Bijzaken:
    Bijzaken zijn minder belangrijk, maar maken een tekst aantrekkelijker en beter leesbaar. 
    Voorbeelden van bijzaken:
  • voorbeelden;
  • details, zoals cijfers;
  • extra uitleg of een toelichting;
  • een persoonlijk verhaal of citaat.
Signaalwoorden: bijvoorbeeld, zoals 

Slide 14 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Aan de slag!
Zie de weekchecks in It's Learning. 

Afronden Bouwsteen 4:  Voorbereidingstoets maken. 

Bouwsteen 5: Lezen & Luisteren 

Slide 15 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Python intro
Programming basics-II
Les 3 / Week 7a
Bouwsteen 5: Hoofd- en bijzaken
Nederlands

Slide 16 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Planning
5 min. Welkom & presentie 
10 min. Instructie 
30 min. Aan de slag!
15 min. Reflectie en afsluiten

Slide 17 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Leerdoelen
Je oefent met onderscheid maken tussen hoofdzaken en bijzaken in kijk-luisterfragmenten. 

Slide 18 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Kijk-luisterfragment analyseren
Je bekijkt in een tweetal een fragment. 
Je maakt notities tijdens het kijken. 
Noteer tijdens het kijken de belangrijkste punten (hoofdzaken) en ondersteunende details (bijzaken). Gebruik de theorie over signaalwoorden om de hoofd- en bijzaken te onderscheiden.
Vergelijk je notities:
Wat waren de hoofdzaken van de video?
Welke details dienden als ondersteuning, voorbeelden of uitleg (bijzaken)?
Presentatie
Maak een korte presentatie waarin je het onderwerp, de hoofdgedachte en de belangrijkste hoofdzaken en bijzaken van de video uitlegt aan de rest van de klas. Geef hierbij aan welke signaalwoorden je hebben geholpen bij het onderscheiden van deze zaken. 

Slide 19 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 20 - Vidéo

tot 06:51 min. 

Slide 21 - Vidéo

tot 07:00 minuten. 

Slide 22 - Vidéo

tot 07:15 minuten. 
Reflectie = exit ticket
Welke strategieën heb je gebruikt om hoofdzaken en bijzaken te onderscheiden?

Tijdens de vorige les hebben we in een leestekst hoofd- en bijzaken van elkaar onderscheiden. 
Wat vond je makkelijker: het analyseren van de tekst of de video? Waarom?

Hoe kunnen deze vaardigheden je helpen in je opleiding als Software Developer, bijvoorbeeld bij het lezen van documentatie of het volgen van tutorials?

Slide 23 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Aan de slag
Eind week 7: 
- Bouwsteen 4: Voorbereidingstoets gemaakt.
- Bouwsteen 5: Exit ticket inleveren via It's Learning. & Opdrachten gemaakt in 5.2 Lezen. 

Slide 24 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions