Cette leçon contient 23 diapositives, avec quiz interactifs et diapositives de texte.
La durée de la leçon est: 60 min
Éléments de cette leçon
Paraveterinair
Periode 2
Beroepshouding
LES 4
Slide 1 - Diapositive
Inhoud
*Inleiding: welkom
-Doel, planning, materiaal, opbouw vak
-Succescriteria en toetsing
*Kern:
-Wat hoort bij BEROEPSHOUDING?
*Afronding
-Huiswerk
INLEIDING
Inleiding: Welkom
-Terugblik: Groepsdynamiek fases
Kern: Groepsdynamiek
-TEAMwaarden en TEAMregels
-Roos van Leary
Verwerking: WERKVORM 2-praat
Afronding:
-Terugblik en vooruitblik
Slide 2 - Diapositive
Inhoud
*Inleiding: welkom
-Doel, planning, materiaal, opbouw vak
-Succescriteria en toetsing
*Kern:
-Wat hoort bij BEROEPSHOUDING?
*Afronding
-Huiswerk
PLANNING
LES
INHOUD
1 (18-04)
Evaluatie Periode 1 en vooruitblik naar Periode 2
2 (25-04)
Groepsdynamiek: verschillende fasen + rollen
3 (16-05)
Groepsdynamiek: teamwaarden + teamregels
4 (23-05)
Groepsdynamiek en Communicatie: Roos van Leary
5 (30-05)
Geen les, studiedag
6 (06-06)
Feedback geven en ontvangen
7 (13-06)
Feedback geven en ontvangen +
8 (20-06)
+ Evaluatie
9 (27-06)
DEADLINE OPDRACHT
Slide 3 - Diapositive
Inhoud
*Inleiding: welkom
-Doel, planning, materiaal, opbouw vak
-Succescriteria en toetsing
*Kern:
-Wat hoort bij BEROEPSHOUDING?
*Afronding
-Huiswerk
DOELEN
Ik kan aangeven welke TEAMwaarden ik belangrijk vind.
Ik kan vanuit TEAMwaarden verschillende TEAMregels opstellen.
Ik heb de test van de Roos van Leary gemaakt en kan toelichten wat eruit is gekomen.
Ik weet hoe je Roos van Leary kunt inzetten in communicatie en dat dit altijd wat zegt over GEDRAG en niet over persoonlijkheid.
Slide 4 - Diapositive
Inhoud
*Inleiding: welkom
-Doel, planning, materiaal, opbouw vak
-Succescriteria en toetsing
*Kern:
-Wat hoort bij BEROEPSHOUDING?
*Afronding
-Huiswerk
MATERIAAL: ANIMALIS
DIGITAAL: Animalis ontwikkelcentrum
THEORIEBOEK en WERKBOEK: Animalis
-Werken in de dierverzorging
BOEK:
Hoe laat ik mijn klanten kwispelen?
Roeland Wessels Deel 2:
Klantgerichte praktijkcommunicatie
blz. 69-141
Slide 5 - Diapositive
Inhoud
*Inleiding: welkom
-Doel, planning, materiaal, opbouw vak
-Succescriteria en toetsing
*Kern:
-Wat hoort bij BEROEPSHOUDING?
*Afronding
-Huiswerk
MATERIAAL: TEAMS
Lesmateriaal
-Klik bij kanalen op 2. IBS Aanvullende Diagnostiek.
-Klik bovenaan op "bestanden".
-Klik op 2. Lespakket IBS Aanvullende Diagnostiek
-Klik op 2. Beroepshouding.
TOETSING
-Er is GEEN toets verbonden aan deze
periode. WEL een eindopdracht.
DEADLINE 6 juli 2023.
Slide 6 - Diapositive
Inhoud
*Inleiding: welkom
-Doel, planning, materiaal, opbouw vak
-Succescriteria en toetsing
*Kern:
-Wat hoort bij BEROEPSHOUDING?
*Afronding
-Huiswerk
INLEIDING: Terugblik
Quizvragen GROEPSDYNAMIEK: zie volgende bladzijde.
Slide 7 - Diapositive
Wat betekent groepsdynamiek?
A
Gedrag van mensen in een groep en de processen die hierbij plaatsvinden.
B
Hoe je met elkaar moet samenwerken.
C
Bewust zijn van jouw eigen OMA's.
D
Gedrag van een groep dat vast staat vanaf het begin.
Slide 8 - Quiz
Wat is de goede volgorde van de fases bij Groepsdynamiek?
A
Forming-Norming-Storming-Performing-Reforming
B
Norming-Forming-Storming-Reforming-Performing
C
Forming-Storming-Norming-Performing-Reforming
D
Storming-Forming-Norming-Performing-Reforming
Slide 9 - Quiz
Inhoud
*Inleiding: welkom
-Doel, planning, materiaal, opbouw vak
-Succescriteria en toetsing
*Kern:
-Wat hoort bij BEROEPSHOUDING?
*Afronding
-Huiswerk
INLEIDING: Terugblik
Wat vraagt dit van jou?
Wees een OEN
gebruik LSD en...
laat je OMA thuis !!!
Open
Eerlijk
Nieuwsgierig
Luisteren
Samenvatten
Doorvragen
Oordelen
Mening
Adviezen/Aannames
Slide 10 - Diapositive
Inhoud
*Inleiding: welkom
-Doel, planning, materiaal, opbouw vak
-Succescriteria en toetsing
*Kern:
-Wat hoort bij BEROEPSHOUDING?
*Afronding
-Huiswerk
KERN: TEAMWAARDEN EN TEAMREGELS
Slide 11 - Diapositive
Inhoud
*Inleiding: welkom
-Doel, planning, materiaal, opbouw vak
-Succescriteria en toetsing
*Kern:
-Wat hoort bij BEROEPSHOUDING?
*Afronding
-Huiswerk
KERN: TEAMWAARDEN
WERKVORM: Presenteer de teamwaarden.
Docent turft de waarden op een flap.
Wat valt op? Welke teamwaarden worden niet/wel gekozen?
Wat zegt dit over de groep?
Gezamenlijke GOUDEN teamwaarden opstellen.
Slide 12 - Diapositive
Inhoud
*Inleiding: welkom
-Doel, planning, materiaal, opbouw vak
-Succescriteria en toetsing
*Kern:
-Wat hoort bij BEROEPSHOUDING?
*Afronding
-Huiswerk
KERN: TEAMREGELS
Welke teamregels kunnen we formuleren uit de teamwaarden
-WERKVORM: TEAMopdracht
Schrijf in een groepje 5 teamregels op. Presenteer de teamregels.
Gezamenlijke GOUDEN teamregels opstellen.
-Wat vraagt dit van ons als groep? Wat vraagt dit van mij als student in deze groep?
-Wat vinden we prettig in de klas?
-Hoe ziet dat eruit?
-Wanneer zijn we tevreden?
-Wat levert ons dit op?
-Wat vraagt dit van jou?
-Welke afspraken zijn fijn?
-Hoe spreken we elkaar aan op deze afspraken?
De teamregels worden gedeeld met de andere docenten.
Slide 13 - Diapositive
Terugblik
willen we wat aanpassen?
wie pakt welke taak op?
Slide 14 - Diapositive
managementmodellensite.nl
Slide 15 - Lien
Inhoud
*Inleiding: welkom
-Doel, planning, materiaal, opbouw vak
-Succescriteria en toetsing
*Kern:
-Wat hoort bij BEROEPSHOUDING?
*Afronding
-Huiswerk
KERN: ROOS VAN LEARY
Roos van Leary (1957): ontwikkeld door o.a. Timothy Leary.
=is een communicatiemodel dat is voortgekomen uit een psychologisch onderzoek naar de werking van gedrag.
-Zegt iets over gedrag, NIET over persoonlijkheid, gaat over interactie.
Elk gedrag roept ander gedrag op:
actie - reactie
oorzaak - gevolg
zenden - ontvangen
Je kunt het gedrag van de ander beinvloeden.
Helpt bij het analyseren van gedrag, waardoor je de ander beter kunt begrijpen.
Ieder mens heeft voorkeursgedragingen.
De Roos van Leary wil namelijk gedrag typeren en de werking van dat gedrag op anderen verduidelijken. Het gaat bij de Roos van Leary dus over de interactie tussen mensen; niet over hoe mensen qua karakter zijn. Daarbij stelt de Roos van Leary dat ieder mens elke gedraging uit de roos in zich heeft en op gezette tijden (binnen specifieke situaties) inzet. Dat ieder mens voorkeurgedragingen heeft is evident. De Roos van Leary is echter geen methode om mensen (en diens menstype/karakter) in hokjes te plaatsen.
Slide 16 - Diapositive
Inhoud
*Inleiding: welkom
-Doel, planning, materiaal, opbouw vak
-Succescriteria en toetsing
*Kern:
-Wat hoort bij BEROEPSHOUDING?
*Afronding
-Huiswerk
KERN: ROOS VAN LEARY
Hoe werkt de Roos van Leary?
-Verticale as = dominantie
-Horizontale as = relatie
Voorbeeld:
-Als 2 mensen in hetzelfde kwadrant zitten, houden zij hetzelfde gedrag in stand.
Allebei in het kwadrant Boven/Tegen: Ze belanden in een macht strijd.
Allebei in het kwadrant Boven/Samen: Ze willen beiden graag hun eigen plan uitvoeren, maar tegelijk gewaardeerd worden.
Allebei in het kwadrant Onder/Samen: Ze komen niet veel verder, omdat initiatief ontbreekt.
Allebei in het kwadrant Onder/Tegen: Ze versterken elkaar in hun kritische blik.
Slide 17 - Diapositive
Inhoud
*Inleiding: welkom
-Doel, planning, materiaal, opbouw vak
-Succescriteria en toetsing
*Kern:
-Wat hoort bij BEROEPSHOUDING?
*Afronding
-Huiswerk
KERN: ROOS VAN LEARY
-Samen-gedragspatroon: uit zich in verantwoordelijk, behulpzaam, respecterend,
dankbaar en samenwerkingsgezind gedrag.
Roept samengedrag op.
-Tegen-gedragspatroon: uit zich in onafhankelijk, wantrouwend, standvastig, kritisch
en twijfelzuchtig gedrag. Roept tegengedrag op.
-Boven-gedragspatroon: uit zich in actief, initiërend, beïnvloedend, beheersend en
motiverend gedrag. Roept ondergedrag op.
-Onder-gedragspatroon: uit zich in passief, afhankelijk, onderdanig, conformerend en
bescheiden gedrag. Roept bovengedrag op.
Slide 18 - Diapositive
Slide 19 - Diapositive
Slide 20 - Diapositive
Inhoud
*Inleiding: welkom
-Doel, planning, materiaal, opbouw vak
-Succescriteria en toetsing
*Kern:
-Wat hoort bij BEROEPSHOUDING?
*Afronding
-Huiswerk
Voor meer informatie:
https://www.roosvanleary.com
Slide 21 - Diapositive
Inhoud
*Inleiding: welkom
-Doel, planning, materiaal, opbouw vak
-Succescriteria en toetsing
*Kern:
-Wat hoort bij BEROEPSHOUDING?
*Afronding
-Huiswerk
VERWERKING: ROOS VAN LEARY
WERKVORM: 2-praat
-Kijk naar de uitkomst van elkaars vragenlijsten.
-Wat valt op?
-Stel elkaar vragen over de uitkomst.
Bijv. Had je dit verwacht? Wat vind je hiervan? Kun je een voorbeeld geven vanuit jouw werk waarin dit naar voren komt? Hoe kun je invloed uitoefenen op het gedrag van anderen? Hoe wil je dit aanpakken? Wat kan je dit gaan opleveren? Enz.
Neem de uitkomt van de vragenlijst van de Roos van Leary mee naar de EINDOPDRACHT van deze periode.