Les 5 - Tekststructuur

1 / 30
suivant
Slide 1: Diapositive
NederlandsMiddelbare schoolhavoLeerjaar 4

Cette leçon contient 30 diapositives, avec quiz interactifs, diapositives de texte et 1 vidéo.

Éléments de cette leçon

Slide 1 - Diapositive

Agenda
  1. Startopdracht en video
  2. Theorie
  3. Oefenen!

Op tafel: ZAKKIE + KERN boeken + laptop

Slide 2 - Diapositive

Doel van de les
Je herkent vaste structuren in teksten.

Je kent de vijf hoofdmodellen vaste tekststructuren.

Je kunt uitleggen waarom een bepaalde structuur bij een tekst past. 

Je kunt vooraf een structuur kiezen voor een tekst en de tekst uitwerken volgens die structuur. 

Slide 3 - Diapositive

Korte brainstorm
Leerlingen mogen met school naar New York. Wat schrijf je in een brief naar ouders? 


Maak een mindmap van steekwoorden 
over wat je allemaal in die brief gaat zetten
timer
3:00

Slide 4 - Diapositive

Structuur aanbrengen
Zet je steekwoorden in de volgorde van hoe je de ondewerpen in je brief gaat zetten..

Wordt het een brief om te informeren, beschouwen overtuigen, activeren of amuseren? 
timer
3:00

Slide 5 - Diapositive

Slide 6 - Vidéo

Vaste tekststructuren p. 63
Naam
Inleiding
Kern
Slot
Aspectenstructuur
onderwerp
aspecten van onderwerp
samenvatting

Vraag-antwoordstructuur
vraag
mogelijke antwoorden
samenvatting / beste antwoord
Verleden-heden-toekomststructuur
onderwerp
situatie vroeger 
situatie nu
conclusie / 
toekomstverwachting
Voor-en-nadelen-structuur
vraag of stelling
voordelen
nadelen
afweging / conclusie
Argumentatiestructuur
stelling/standpunt
(tegen)argumenten
weerleggingen
conclusie / stelling/standpunt
Verklaringsstructuur
verschijnsel
kenmerken/voorbeelden
oorzaken/verklaringen
conclusie / meest waarschijnlijke verklaring
Probleem-oplossingsstructuur
probleemstelling
beschrijving, oorzaken, gevolgen en oplossingen
beste oplossing

Slide 7 - Diapositive

Structuur aanbrengen

Welke structuur gebruik je voor je brief naar ouders?

Slide 8 - Diapositive

Stel: je hebt slecht kunnen leren voor de toetsweek en nu heb je vier onvoldoendes. Je praat hierover met je mentor. Welke structuur kies je voor dat gesprek?
A
aspectenstructuur
B
argumentatiestructuur
C
vraag-antwoordstructuur
D
probleem-oplossingsstructuur

Slide 9 - Quiz

Stel: je hebt in de toetsweek vijf achten gehaald, nice! Je mentor komt even met je kletsen en wil graag weten wat jij zo goed hebt gedaan. Welke tekststructuur verwacht je in dat gesprek?
A
argumentatiestructuur
B
voor-nadelenstructuur
C
verklaringsstructuur
D
verleden-heden-toekomststructuur

Slide 10 - Quiz

Stel: je hebt van klasgenoten gehoord dat de docent van natuurkunde echt geweldig is. Nu wil jij ook natuurkunde in je pakket! Je twijfelt nog wel, want je overziet het niet allemaal. Welke structuur past bij een gesprek over deze kwestie?
A
aspectenstructuur
B
verklaringsstructuur
C
voor- en nadelenstructuur
D
verleden-heden-toekomststructuur

Slide 11 - Quiz

Wat is nou eigenlijk een tekststructuur?
A
Is de opbouw van de alinea's in een tekst
B
Is een manier om een tekst in te delen.

Slide 12 - Quiz

Wat zijn tekststructuren?
A
Logische opeenvolgingen van functies
B
Inleiding, middenstuk, slot
C
Standpunt, argument
D
Anekdote, uitleg, samenvatting

Slide 13 - Quiz

Wat is GEEN tekststructuur?
A
probleem-oplossing
B
verklaring
C
aspecten
D
synoniem

Slide 14 - Quiz

Wat is een tekststructuur?
A
Het belangrijkste wat in de tekst over het onderwerp wordt gezegd.
B
Het belangrijkste in een alinea.
C
De samenhang tussen woorden, zinnen of alinea's.
D
Relaties tussen verschillende delen van de tekst.

Slide 15 - Quiz

Noem twee manieren waarop vaste
tekststructuren je helpen in het schrijfproces.
Zie pagina 62 van je Kern handboek.

Slide 16 - Question ouverte

Noem drie manieren waarop
vaste tekststructuren je helpen bij het lezen.
Zie pagina 62 van het Kern handboek.

Slide 17 - Question ouverte

Stel, je schrijft een verslag van een
scheikundig proefje. Welke vaste structuur past hierbij? Zie het schema op pagina 63.

Slide 18 - Question ouverte

Stel, je schrijft een verslag van een
scheikundig proefje. Waar begin je mee in de inleiding? Zie het schema op pagina 63.

Slide 19 - Question ouverte

Stel, je schrijft een verslag van een
scheikundig proefje. Wat komt er in de kern van je verslag? Zie het schema op pagina 63.

Slide 20 - Question ouverte

Stel, je schrijft een verslag van een
scheikundig proefje. Waar eindig je mee in het slot? Zie het schema op pagina 63.

Slide 21 - Question ouverte

Bij het schrijven van een tekst kun je gebruik maken van een vaste structuur.

Wat is een geschikte vaste structuur voor een productreview van een nieuwe smart phone?

Slide 22 - Question ouverte

Bij het schrijven van een tekst kun je gebruik maken van een vaste structuur.

Wat is een geschikte vaste structuur voor brief aan de schooldirectie tegen het verbieden van smartphones in de klas;?

Slide 23 - Question ouverte

Bij het schrijven van een tekst kun je gebruik maken van een vaste structuur.

Wat is een geschikte vaste structuur voor een gebruikshandleiding voor een nieuwe smartphone?

Slide 24 - Question ouverte

Lees de tekst op pagina 48 van je oefenboek 'In alles zit een structuur, ook in een tekst'.

Welke tekstsoorten leren jonge kinderen vanuit de spreektaal te structureren? (Zie ook handboek, p. 59)

Slide 25 - Question ouverte

Lees de tekst op pagina 48 van je oefenboek 'In alles zit een structuur, ook in een tekst'.

1. Welke manier van structuur in een tekst aanbrengen gebruiken jonge kinderen eerst?

2. Onder welke hoofdstructuur is deze manier van structureren onder te brengen?
(Zie handboek, p. 63.)

Slide 26 - Question ouverte

Lees de tekst op pagina 48 van je oefenboek 'In alles zit een structuur, ook in een tekst'.

In de tekst worden twee manieren genoemd waarop je kinderen kunt leren zich bewust te worden van patronen en structuur in een tekst. Welke twee manieren?

Slide 27 - Question ouverte

Lees de tekst op pagina 48 van je oefenboek 'In alles zit een structuur, ook in een tekst'.

Welke tekststructuur gebruikt de schrijver vanaf alinea 6?

Slide 28 - Question ouverte

Lees de tekst op pagina 48 van je oefenboek 'In alles zit een structuur, ook in een tekst'.

Wat is de kritiek van de schrijver op het werken met voorgedrukte schrijfschema's?

Slide 29 - Question ouverte

Lees de tekst op pagina 48 van je oefenboek 'In alles zit een structuur, ook in een tekst'.

Waarom is het belangrijk dat kinderen zich bewust worden van tekststructuur? Schrijf op in je eigen woorden. Gebruik niet meer dan 30 woorden.

Slide 30 - Question ouverte