Blok 1, Naar de Oost

Thema 6, Uitvindingen
Blok 1, les 1, Naar de Oost
1 / 45
suivant
Slide 1: Diapositive
Mens & MaatschappijMiddelbare schoolvmbo t, havoLeerjaar 1

Cette leçon contient 45 diapositives, avec quiz interactifs, diapositives de texte et 9 vidéos.

time-iconLa durée de la leçon est: 60 min

Éléments de cette leçon

Thema 6, Uitvindingen
Blok 1, les 1, Naar de Oost

Slide 1 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Leerdoel
  • uitleggen waarom Europeanen op zoek gingen naar een route over zee naar Azië.
  • uitleggen waarom een kompas belangrijk was voor de zeevaart.
  • vier ontdekkingsreizigers noemen en vertellen wat zij ontdekten.
  • uitleggen waarom Columbus dacht dat de snelste route naar Indië via het westen liep.
  • vertellen wat Columbus ontdekte.
  • vertellen welke ontdekkingen en uitvindingen het beeld van de wereld veranderden.
  • uitleggen welke gevolgen de Spaanse veroveringen hadden voor Zuid-Amerika.
  • uitleggen waarom geen enkele kaart van de wereld helemaal juist is.
















Slide 2 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Planning
Planning
Leerdoel 
Voorkennis activeren
Uitleg
Zelfstandig of in duo's werken

Slide 3 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat weet je van de VOC?

Slide 4 - Carte mentale

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 5 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 6 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 7 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Van land naar zee
Rond 1000 na Chr. ontstonden veel steden. In de steden kon je veel producten kopen!
  • Producten kwamen van Azië naar Europa.
  • Specerijen verhandeld via veel tussenhandelaren.
  • Spullen werden alsmaar duurder.
  • Er moest een betere manier zijn...
De zijderoute

Slide 8 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 9 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 10 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Ontdekkingsreizen
  • Op zoek naar nieuwe gebieden en handelsroutes. 

  • Schepen bleven dicht bij de kust varen voor bevoorrading en makkelijke navigatie. 
  • Navigeerde door sterren en de zon. 
  • Gedetailleerde kaarten bestonden nog niet en werden tijdens het varen getekend.

  • Door de ontdekking van het kompas wist men altijd waar het noorden was en konden de ontdekkingsreizen beginnen!

Slide 11 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 12 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 13 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 14 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions


Schrijf 3 dingen op die
je deze les hebt geleerd

Slide 15 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions


Stel 1 vraag over iets dat je deze
les nog niet zo goed hebt begrepen.

Slide 16 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Huiswerk:
Eerste les volgende week:
M: Uitvindingen 
Start + Blok 1 
1, 2, 4, 5

Slide 17 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 18 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Thema 6, Uitvindingen
Blok 1, les 2, Naar de Oost

Slide 19 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Leerdoel
  • uitleggen waarom Europeanen op zoek gingen naar een route over zee naar Azië.
  • uitleggen waarom een kompas belangrijk was voor de zeevaart.
  • vier ontdekkingsreizigers noemen en vertellen wat zij ontdekten.
  • uitleggen waarom Columbus dacht dat de snelste route naar Indië via het westen liep.
  • vertellen wat Columbus ontdekte.
  • vertellen welke ontdekkingen en uitvindingen het beeld van de wereld veranderden.
  • uitleggen welke gevolgen de Spaanse veroveringen hadden voor Zuid-Amerika.
  • uitleggen waarom geen enkele kaart van de wereld helemaal juist is.
















Slide 20 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Planning
Planning
Leerdoel 
Voorkennis activeren
Uitleg
Zelfstandig of in duo's werken

Slide 21 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Ontdekkingsreizen naar Indië
  • In de vijftiende en zestiende eeuw zijn er veel ontdekkingsreizen gemaakt. 
  • Veel landen probeerden als eerste de beste zeeroutes te vinden!
  • Handel in o.a. specerijen was erg waardevol. 
Reizen van Vasco da Gama

Slide 22 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Vasco da Gama
  • Portugees
  • Eerste zeeroute naar Indië (1498)
  • De Portugezen waren daardoor 100 jaar de baas over de zeeroute tussen Europa en Azië.

Slide 23 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Columbus
  • Spanjaard
  • In opdracht van de koning naar Indië varen
  • Ging de andere kant op dan zijn voorgangers
  • Ontdekte Amerika, maar dacht dat hij in Indië was
  • Fragment Columbus

Slide 24 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 25 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Amerigo Vespucci
  • Spanjaard
  • Had wél door dat ze een nieuw werelddeel ontdekt hadden
  • Schreef er brieven over naar de koning
  • Werelddeel is naar hem vernoemd: Amerika

Slide 26 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Ferdinand Magellaan
  • Spanjaard
  • Reisde als eerste de wereld rond
  • Maakte de reis van Columbus af door via Amerika naar Azië te varen
  • Bewijs dat de aarde rond is

Slide 27 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 28 - Diapositive

Leg uit waarom mensen dachten dat de aarde plat was, en dat je aan bovenstaand perspectief kunt zien dat deze rond was. 
Positie aarde
  • Galileo Galilei
  • Ontdekte dat de aarde niet het middelpunt van het heelal is, maar de zon. 
  • Hiermee verklaarde hij de stand van de zon en de maan

Slide 29 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Kaartprojectie
  • Van de aardbol een platte kaart maken is vrijwel onmogelijk, daarom kiezen kaartmakers voor een projectie.
  • Projectie is een manier om de wereldbol op een plat vlak weer te geven.
  • Gerardus Mercator maakte de eerste platte kaart waar de kompasrichtingen klopten. Deze kaart wordt nog steeds gebruikt.

Slide 30 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 31 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 32 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 33 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Nieuwe wereld
  • In Midden-Amerika woonden rond 1500 vele volkeren, zoals de Inca's & de Azteken
  • Zij hadden een grote beschaving opgebouwd zonder contact met Europa te hebben
  • De Spanjaarden en Portugezen vonden hen minderwaardig omdat ze anders waren, wel waren ze geïnteresseerd in alle grondstoffen

Slide 34 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Amerika werd overgenomen
  • Spanjaarden waren sterker door vuurwapens, paarden en de ziektes die ze meebrachten.
  • Hernán Cortés veroverde Amerika in de naam van de Spaanse koning, Amerika werd een kolonie van Spanje.
  • Goud en zilvermijnen aangelegd
  • Katholieke geloof onder dwang verspreid
  • Er kwamen ook nieuwe producten naar Europa zoals aardappelen, mais en paprika's. 

Slide 35 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 36 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 37 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

En nu?
De tijd van ontdekkingsreizen is voorbij. Maar hebben we alles al ontdekt?

Slide 38 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

In 20126 is een hele stad ontdekt niet ver van het al bekende tempelcomplex Angkor Wat in Cambodja

Slide 39 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 40 - Vidéo

Introductie van de nieuwe deeltaak. Ontdekkingsreizen in de moderne tijd.

Vragen die hierbij gesteld kunnen worden
Waarom willen we nieuwe gebieden ontdekken?
Wat is het volgende doel van de mens?

Slide 41 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 42 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions


Schrijf 3 dingen op die
je deze les hebt geleerd

Slide 43 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions


Stel 1 vraag over iets dat je deze
les nog niet zo goed hebt begrepen.

Slide 44 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Huiswerk:
Eerste les volgende week:
M: Uitvindingen Blok 1 
1, 2, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 14, 15, 16, 17, 19, 20

Slide 45 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions