4k - les 1 Lezen H1 / Leesboek uitzoeken

Welkom
Nederlands
1 / 16
suivant
Slide 1: Diapositive
NederlandsMiddelbare schoolvmbo kLeerjaar 4

Cette leçon contient 16 diapositives, avec diapositives de texte.

time-iconLa durée de la leçon est: 80 min

Éléments de cette leçon

Welkom
Nederlands

Slide 1 - Diapositive

Doelen
Lezen --> Boek uitzoeken

Lezen H1
Je leert over de indeling van een tekst



Slide 2 - Diapositive

Lezen: Indeling van een tekst
Een goed opgebouwde tekst bestaat meestal uit drie delen: inleiding, middenstuk en slot.

Slide 3 - Diapositive

Inleiding
- benoemen onderwerp
- aanleiding (waarom deze tekst?)
- voorbeeld van het onderwerp
- leuk, kort verhaaltje
- belangrijke vraag
- mening/standpunt
- samenvatting van de hele tekst
- iets vertellen over de opbouw van de tekst

Slide 4 - Diapositive

Middenstuk
Verschillende zaken die met het onderwerp te maken hebben.
Zoals deelonderwerpen.

Slide 5 - Diapositive

Slot
- de hoofdgedachte
- een advies
- een conclusie
- korte samenvatting van de tekst
- toekomstverwachting (iets wat nog moet gebeuren)
- vraag uit de inleiding beantwoord
- nieuwe informatie/nieuw argument

Slide 6 - Diapositive

Opdrachten
Opdracht 1:
Tekst
Onderwerp
Naast het onderwerp staat de inleiding
In de slotalinea staat waarschijnlijk
Een deelonderwerp kan zijn
1
2
3

Slide 7 - Diapositive

Opdrachten
Opdracht 2
Lees tekst 4: Plastic rietje is pas na 500 jaar afgebroken
Maak vraag 1 tot en met 12

Slide 8 - Diapositive

Lezen hoofdstuk 1
Een tekst bestaat uit 3 delen: inleiding, middenstuk en slot.
Inleiding: ONDERWERP
Middenstuk: INFORMATIE
Slot: Conclusie/samenvatting


Maken: Opdracht 1 en 2
blz 13 en 14
timer
20:00

Slide 9 - Diapositive

Nakijken
opdracht 1:
Tekst
Onderwerp
Naast het onderwerp
In de slotalinea
Deelonderwerp
1
roddelen
een vraag
antwoord
onderzoek
2
pubers in het verkeer
aanleiding
conclusie
veiligheid
3
presenteren
anekdote
advies
voorbereiding

Slide 10 - Diapositive

Nakijken
Opdracht 2
1 eigen antwoord: bijvoorbeeld: tandenborstel, tandpastatube, kam, computermuis, pen, dopper, mobielhoesje
2 afbreektijd van plastic rietjes
3 A de aanleiding te noemen voor het schrijven van het artikel.
4 Het is wat Frans Timmermans onlangs ongeveer letterlijk zei op de Duitse tv-zender ZDF (al. 2). Het is bedoeld als een citaat.



Slide 11 - Diapositive

5 a afgebroken (al. 1)             5 vergaan, verdwenen
b onlangs (al. 2)                       3 kortgeleden
c in de ban doet (al. 2)          1 beslist dat het niet meer mag bestaan
d de tand des tijds (al. 3)     2 het slijten door ouderdom
e experimenten (al. 4)          4 onderzoeken, proeven
6 A Geen bewijzen
7 Het materiaal bestaat nog maar 70 jaar en dus heeft nog niemand kunnen testen of het echt 500 jaar duurt voordat dat materiaal afgebroken is.
8 het enige onderzoek

Slide 12 - Diapositive

9 A alinea 5 is een aanvulling bij alinea 4
10 vier deskundigen: Frans Timmermans, Bert Meijer, Katja Loos en Minna
Hakkarainen.
11 • Slot 6a: B een korte samenvatting geven
• Slot 6b: A een advies geven
• Slot 6c: C een toekomstverwachting noemen
12 Wel betrouwbaar. De schrijver geeft informatie uit verschillende bronnen. De drie onderzoekers zijn het zo ongeveer met elkaar eens.

Slide 13 - Diapositive

Lezen H1 
Opdracht 4 (blz. 16)

Maak vraag 1 t/m 14

Slide 14 - Diapositive

Huiswerk
Leesboek meenemen
Afmaken opdracht 1 en 2 Lezen H1

Elke les: Schrift, pen, lesboek

Slide 15 - Diapositive

Lezen: Je leert over de indeling van een tekst
Start:
Tekstpuzzel maken

Nodig:
Schaar, artikel

Slide 16 - Diapositive