4.4.1 - Lezen 2.1 De indeling van teksten

Nederlands 
1 / 22
suivant
Slide 1: Diapositive
NederlandsMBOStudiejaar 1

Cette leçon contient 22 diapositives, avec quiz interactifs et diapositives de texte.

time-iconLa durée de la leçon est: 60 min

Éléments de cette leçon

Nederlands 

Slide 1 - Diapositive

Start les:
Telefoons weg (dus ook niet op tafel)
Hoofdtelefoon/oortjes af
Eten en drinken weg (water mag wel)
Jassen uit
Tassen op de grond

Slide 2 - Diapositive

Planning voor deze les
- Korte herhaling tekstsoorten en -doelen
- Tekstindeling

Slide 3 - Diapositive

timer
1:00
Noem drie tekstsoorten en bijbehorende tekstdoelen

Slide 4 - Carte mentale

Tekstdoelen
Informatief - Informeren - Krant, studieboek
Instructie    - Instrueren - handleiding/recept
Overtuigen - Mening geven - betoog, ingezonden brief
Activeren    - Aanzetten tot actie - Reclame, protest organiseren
Uiteenzetten - uitleg bij informatie geven - Achtergrondartikel

Slide 5 - Diapositive

Lezen/luisteren 4.1
De opbouw van een tekst

Teksten hebben vaak een vaste structuur / opbouw. 

Als je weet hoe een tekst in elkaar zit, helpt je dat om een tekst te begrijpen.

Slide 6 - Diapositive

Lezen 4.1: Opbouw en indeling
Lesdoelen
  1. Je weet uit welke verschillende onderdelen een tekst is opgebouwd.
  2. Je weet welke functie bepaalde onderdelen van een tekst hebben.

Slide 7 - Diapositive

Een tekst bestaat altijd uit drie delen:
inleiding, middenstuk en slot.
Elk deel heeft zijn eigen functie. 

Inleiding: 
De lezer maakt kennis met het onderwerp, zijn aandacht wordt getrokken.

Middenstuk: De belangrijkste informatie (in deelonderwerpen)

Slot: Afronding, samenvatting, conclusie

Slide 8 - Diapositive

Inleiding
Middenstuk
Slot
Dit deel is opgedeeld in meer alinea's 
Het onderwerp wordt benoemd
De lezer wordt nieuwsgierig gemaakt
Aandachttrekker: er wordt bijv. een vraag gesteld of een probleem besproken.
Een samenvatting van de tekst
Er wordt bijv. een vraag beantwoord of een oplossing bij een probleem besproken.
De tekst wordt stap voor stap uitgewerkt

Een conclusie 

Slide 9 - Question de remorquage

Teksten bevatten vaak dezelfde onderdelen

Slide 10 - Diapositive

Titel
Lead
Slot
Inleiding
Middenstuk
Middenstuk

Slide 11 - Question de remorquage

Hoe wordt het onderwerp geïntroduceerd?
A
met de deur in huis vallen
B
belangstelling wekken met leuke anekdote
C
belang van het onderwerp duidelijk maken

Slide 12 - Quiz

Hoe wordt het onderwerp geïntroduceerd?
A
met de deur in huis vallen
B
belangstelling wekken / nieuwsgierig maken
C
belang onderwerp duidelijk maken

Slide 13 - Quiz

Lees de tekst veilig naar de kermis

Slide 14 - Diapositive

Wat denk jij dat het onderwerp is van de hele tekst 'veilig naar de kermis?'?
A
zweefmolens
B
veiligheid van kermisattracties
C
ernstig gewond
D
ongeluk

Slide 15 - Quiz

Wat staat behalve het onderwerp nog meer in tekst 'Veilig naar de kermis?'?
A
De aanleiding voor het schrijven van de tekst
B
een belangrijke vraag
C
een mening over het onderwerp
D
een voorbeeld bij het onderwerp geven

Slide 16 - Quiz

In de volgende slide zie je twee teksten.


Het zijn slotalinea's van een tekst.




Slide 17 - Diapositive

Lees de tekst App Examengids

Slide 18 - Diapositive

Welk soort slot is het slot in de tekst 'App Examengids'?
A
Een advies
B
een antwoord op de vraag uit de inleiding
C
een conclusie

Slide 19 - Quiz

Lees de tekst "Festival..."

Slide 20 - Diapositive

Welk soort slot is het slot in de tekst 'Festival der Zoete Verleidingen'?
A
een advies
B
een conclusie
C
een samenvatting

Slide 21 - Quiz

Opdrachten maken
Zie planning Nu Nederlands.

Opdrachten bij deze les:
Lezen, kijken en luisteren - 4.1 - Opbouw en indeling


Slide 22 - Diapositive