les 7 Zakelijke brief e-mail schrijven

Zakelijke e-mail







les 7
1 / 36
suivant
Slide 1: Diapositive
NederlandsMiddelbare schoolmavoLeerjaar 4

Cette leçon contient 36 diapositives, avec diapositives de texte et 1 vidéo.

time-iconLa durée de la leçon est: 60 min

Éléments de cette leçon

Zakelijke e-mail







les 7

Slide 1 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Benodigdheden

  • Pen/ potlood
  • Schrift
  • Boek
  • Leesboek

Slide 2 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Programma

  • Lezen
  • dictee
  • Herhaling theorie zakelijke e-mail
  • opdracht: schrijven zakelijke e-mail examen 2023



Slide 3 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Lesdoelen

Slide 4 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

lezen

Slide 5 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Lesdoel 
lezen
  • Ik kan mijn taalvaardigheid vergroten door regelmatig te lezen.
  • Ik weet dat lezen mijn denken en verbeeldingskracht ontwikkelt.
  • Ik weet dat lezen prikkels geeft aan een hongerig brein.
  • Ik weet dat lezen me nieuwe kennis en inzichten verschaft.
  • Ik weet dat lezen mijn concentratie traint en verbetert.
  • Ik kan door te lezen meer zelfinzicht ontwikkelen.
  • Ik weet dat lezen mij helpt anderen beter te begrijpen.
  • Ik weet dat lezen mij leert over mogelijke consequenties van keuzes en daden.
  • Ik weet dat lezen inzicht geeft in verschillende normen, regels en gebruiken.
  • Ik kan door te lezen mijn eigen identiteitsontwikkeling ondersteunen.

Slide 6 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

lezen
timer
10:00

Slide 7 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

dictee






algemene schooltaalwoorden

Slide 8 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Lesdoel 
dictee
Ik weet dat een dictee mijn spellingvaardigheid verbetert en mijn kennis van taalregels versterkt.

Slide 9 - Diapositive

onnodig
erachter komen
eveneens
beletten
beleid
beïnvloeden
te maken hebben met
ten aanzien van
tevoorschijn komen
wijten aan
dictee
algemene schooltaalwoorden

  • communicatie
  • creativiteit
  • enthousiast
  • ambitieus
  • innovatie
  • discipline
  • analyse


  • argumentatie
  • complexiteit
  • kritisch
  • efficiënt
  • resultaat
  • optimistisch
  • strategie
  • conclusie

Slide 10 - Diapositive

Communicatie
Creativiteit
Enthousiast
Ambitieus
Innovatie
Discipline
Analyse
Argumentatie
Complexiteit
Kritisch
Efficiënt
Resultaat
Optimistisch
Strategie
Conclusie
wijten aan
wijten aan
Zakelijke brief/ e-mail






blz. 20

Slide 11 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

lesdoel
Ik kan/ weet hoe ik een zakelijke e-mail en brief moet schrijven.






Slide 12 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 13 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

De opmaak
  • Vul de onderwerpsregel in  (kort en bondig en zonder leesteken)

  • Aanhef
  • Inleidende zin
  • Alinea 1
  • Alinea 2
  • Afsluitende zin
  • Slotformule
  • Naam

Slide 14 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Schrijfwijze van namen
  • Je schrijft een hoofdletter waar de naam begint.

  • Dit kan de voornaam zijn, maar ook de achternaam.

  • Let goed op bij de tussenvoegsels (de, van, van der, etc.) Dus niet: Meneer de Vries - maar wel: meneer De Vries. 



Slide 15 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Schrijfwijze van namen
  • In de aanhef gebruik je alleen de achternaam. 

  • Onderaan schrijf je altijd je eigen voornaam en achternaam (Beiden met hoofdletter!)



Slide 16 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Conventies zakelijke e-mail
  • Aan:
  • CC:
  • Onderwerp:
  • Aanhef                  (Geachte heer/mevrouw)
  • Inleiding               (Mijn naam is.............)
  • Kern                        (Vertel waar je e-mail over gaat)
  • Slot                          (Vertel wat je graag zou willen) 
  • Slotformule         (Met vriendelijke groet, )
  • Jouw naam    

Slide 17 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Zakelijke brief/ e-mail






examen 2023

Slide 18 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Schrijfopdracht: Examen VMBO-GL en TL 2023
De laatste maanden is de hoeveelheid zwerfafval rondom de school enorm toegenomen. Het meeste daarvan is door leerlingen achtergelaten. Buurtbewoners hebben hierover bij school geklaagd. De directeur wil leerlingen vragen om ideeën aan te dragen die ervoor zorgen dat leerlingen hun afval niet zomaar op straat weggooien. Zij heeft de mentoren van alle klassen daarom de opdracht gegeven om het probleem van het zwerfafval te bespreken. De school heeft al veel prullenbakken geplaatst in de buurt, maar toch ligt er nog steeds veel afval op straat. 

Slide 19 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

In de mentorles bespreekt je docent het probleem van het zwerfafval rondom de school met jullie. Er ontstaat een discussie over de redenen waarom leerlingen hun afval zomaar op straat gooien en hoe je dit het best kunt voorkomen. Uit de discussie komt naar voren dat vrijwel geen enkele leerling het fijn vindt als er rommel op straat ligt, maar dat een deel van de leerlingen hier wel zelf aan bijdraagt. Iedereen is het ermee eens dat er wat aan het zwerfafvalprobleem gedaan moet worden. 

Slide 20 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Jij herinnert je de tekst ‘McDonald’s wil weten waarom u frietbakjes op straat gooit, terwijl er gewoon afvalbakken staan’. Daarin wordt Floor Uitterhoeve genoemd, manager duurzaamheid bij McDonald’s. Zij noemde in die tekst allerlei maatregelen die McDonald’s neemt om zwerfafval tegen te gaan. Misschien heeft ze ook nog wel goede ideeën voor jullie school? Je vertelt hierover aan de directeur en stelt voor om mevrouw Uitterhoeve uit te nodigen voor een gesprek met je klas. De directeur vindt dit een goed idee. 

Slide 21 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Jij stuurt een e-mail aan mevrouw Uitterhoeve met de uitnodiging voor een gesprek met je klas over het tegengaan van zwerfafval rondom school.

Slide 22 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Opdracht
  • Schrijf de e-mail aan mevrouw Uitterhoeve van McDonald’s. 

  • Een aantal gegevens is al voorgedrukt in de uitwerkbijlage.

  • Vermeld het onderwerp van je e-mail in de onderwerpregel. 

Slide 23 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Opdracht

Slide 24 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Opdracht
  • Schrijf de e-mail aan mevrouw Uitterhoeve van McDonald’s. 
  • Een aantal gegevens is al voorgedrukt in de uitwerkbijlage. Vermeld het onderwerp van je e-mail in de onderwerpregel. Gebruik voor je e-mail fl.uitterhoeve@mcdonalds.nl . 
  • Gegevens die niet in de opdracht staan, moet je zelf bedenken.


Slide 25 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Besteed in jouw e-mail aandacht aan de volgende punten:
  • de aanleiding om de e-mail te schrijven;
  • de uitnodiging voor een gesprek met de klas;
  • jezelf voorstellen met naam, school en plaatsnaam school;
  • een reden waarom zwerfafval rondom school een probleem is;
  • een maatregel van school tegen zwerfafval;

Slide 26 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Besteed in jouw e-mail aandacht aan de volgende punten:
  • een reden voor leerlingen om afval zomaar op straat te gooien;
  • jouw idee voor een eerste nieuwe mogelijke maatregel tegen zwerfafval;
  • jouw idee voor een tweede nieuwe mogelijke maatregel tegen zwerfafval;
  • de vraag naar haar ideeën over het tegengaan van zwerfafval rondom school;

Slide 27 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Besteed in jouw e-mail aandacht aan de volgende punten:

• een voorstel voor datum en tijdstip gesprek op school;
• een verzoek om een antwoord binnen twee weken.

Slide 28 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

slot
  • Sluit je e-mail af met ‘Met vriendelijke groet,’ of ‘Hoogachtend,’ en je eigen voor- en achternaam. 

  • Let op: Zorg ervoor dat je tekst minimaal uit 100 woorden bestaat. Bij minder dan 100 woorden krijg je geen punten voor taalgebruik.

Slide 29 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Vragen?

Slide 30 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Aan de slag
Succes met het schrijven van de zakelijke e-mail

Slide 31 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Herhaling
Lesdoelen

Slide 32 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Lesdoel 
lezen
  • Ik kan mijn taalvaardigheid vergroten door regelmatig te lezen.
  • Ik weet dat lezen mijn denken en verbeeldingskracht ontwikkelt.
  • Ik weet dat lezen prikkels geeft aan een hongerig brein.
  • Ik weet dat lezen me nieuwe kennis en inzichten verschaft.
  • Ik weet dat lezen mijn concentratie traint en verbetert.
  • Ik kan door te lezen meer zelfinzicht ontwikkelen.
  • Ik weet dat lezen mij helpt anderen beter te begrijpen.
  • Ik weet dat lezen mij leert over mogelijke consequenties van keuzes en daden.
  • Ik weet dat lezen inzicht geeft in verschillende normen, regels en gebruiken.
  • Ik kan door te lezen mijn eigen identiteitsontwikkeling ondersteunen.

Slide 33 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Lesdoel 
dictee
Ik weet dat een dictee mijn spellingvaardigheid verbetert en mijn kennis van taalregels versterkt.

Slide 34 - Diapositive

onnodig
erachter komen
eveneens
beletten
beleid
beïnvloeden
te maken hebben met
ten aanzien van
tevoorschijn komen
wijten aan
lesdoel
zakelijke e-mail
Ik kan/ weet hoe ik een zakelijke e-mail en brief moet schrijven.






Slide 35 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 36 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions