les 6 Zakelijke brief e-mail schrijven

1 / 46
suivant
Slide 1: Diapositive
NederlandsMiddelbare schoolmavoLeerjaar 4

Cette leçon contient 46 diapositives, avec diapositives de texte et 1 vidéo.

time-iconLa durée de la leçon est: 60 min

Éléments de cette leçon

Slide 1 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 2 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 3 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 4 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 5 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Zakelijke e-mail






Les 6

Slide 6 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Benodigdheden

  • Pen/ potlood
  • Schrift
  • Boek
  • Leesboek

Slide 7 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Programma

  • Lezen
  • dictee
  • theorie zakelijke brief 
  • opdracht: schrijven zakelijke e-mail



Slide 8 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Lesdoelen

Slide 9 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

lezen

Slide 10 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Lesdoel 
lezen
  • Ik kan mijn taalvaardigheid vergroten door regelmatig te lezen.
  • Ik weet dat lezen mijn denken en verbeeldingskracht ontwikkelt.
  • Ik weet dat lezen prikkels geeft aan een hongerig brein.
  • Ik weet dat lezen me nieuwe kennis en inzichten verschaft.
  • Ik weet dat lezen mijn concentratie traint en verbetert.
  • Ik kan door te lezen meer zelfinzicht ontwikkelen.
  • Ik weet dat lezen mij helpt anderen beter te begrijpen.
  • Ik weet dat lezen mij leert over mogelijke consequenties van keuzes en daden.
  • Ik weet dat lezen inzicht geeft in verschillende normen, regels en gebruiken.
  • Ik kan door te lezen mijn eigen identiteitsontwikkeling ondersteunen.

Slide 11 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

lezen
timer
10:00

Slide 12 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

dictee






algemene schooltaalwoorden

Slide 13 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Lesdoel 
dictee
Ik weet dat een dictee mijn spellingvaardigheid verbetert en mijn kennis van taalregels versterkt.

Slide 14 - Diapositive

onnodig
erachter komen
eveneens
beletten
beleid
beïnvloeden
te maken hebben met
ten aanzien van
tevoorschijn komen
wijten aan
dictee
algemene schooltaalwoorden
  1. onnodig
  2. erachter komen
  3. eveneens
  4. beletten
  5. beleid
  6. beïnvloeden
  7. te maken hebben met
  8. ten aanzien van
  9. tevoorschijn komen
  10. wijten aan

Slide 15 - Diapositive

onnodig
erachter komen
eveneens
beletten
beleid
beïnvloeden
te maken hebben met
ten aanzien van
tevoorschijn komen
wijten aan
wijten aan
Zakelijke brief/ e-mail






blz. 20

Slide 16 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

lesdoel
Ik kan/ weet hoe ik een zakelijke e-mail en brief moet schrijven.






Slide 17 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 18 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

De opmaak
  • Vul de onderwerpsregel in  (kort en bondig en zonder leesteken)

  • Aanhef
  • Inleidende zin
  • Alinea 1
  • Alinea 2
  • Afsluitende zin
  • Slotformule
  • Naam

Slide 19 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 20 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Schrijfwijze van namen
  • Je schrijft een hoofdletter waar de naam begint.

  • Dit kan de voornaam zijn, maar ook de achternaam.

  • Let goed op bij de tussenvoegsels (de, van, van der, etc.) Dus niet: Meneer de Vries - maar wel: meneer De Vries. 



Slide 21 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Schrijfwijze van namen
  • In de aanhef gebruik je alleen de achternaam. 

  • Onderaan schrijf je altijd je eigen voornaam en achternaam (Beiden met hoofdletter!)



Slide 22 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

De inleidende zin
  • In de inleidende zin vertel je altijd waarom je de e-mail schrijft.
  • Als in de opdracht staat dat je jezelf moet voorstellen, dan doe je dat ook in de inleidende zin.

Slide 23 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Het middenstuk
  • Je zakelijke e-mail bestaat altijd uit minimaal twee alinea's in het middenstuk 

  • In deze alinea's beschrijf je de meeste verplichte punten uit de opdracht 

Slide 24 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Het middenstuk
  • Maak gebruik van de situatiebeschrijving om de verplichte punten te verwerken 

  • Staat de info niet in de situatieomschrijving? Bedenk het dan zelf!

Slide 25 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Het middenstuk
  • Beschrijf deze punten kort en bondig 

  • Gebruik makkelijke taal! Zo voorkom je spelfouten

Slide 26 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Afsluitende zin
In de afsluitende zin sluit je de e-mail netjes af. Je kan hier vaak het laatste verplichte punt voor gebruiken.

Slide 27 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Afsluitende zin
  • Ik hoop spoedig van u te horen.
  • Ik ontvang graag snel een reactie.
  • Ik vraag u om binnen twee weken te reageren.

Slide 28 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slotformule en naam
Gebruik een van de twee slotformules:

  • Met vriendelijke groet,
  • Hoogachtend,

Slide 29 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slotformule en naam

Soms staat in de opdracht welke slotformule je kan gebruiken.

Sluit af met je voornaam en achternaam.

Slide 30 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Conventies zakelijke e-mail
  • Aan:
  • CC:
  • Onderwerp:
  • Aanhef                  (Geachte heer/mevrouw)
  • Inleiding               (Mijn naam is.............)
  • Kern                        (Vertel waar je e-mail over gaat)
  • Slot                          (Vertel wat je graag zou willen) 
  • Slotformule         (Met vriendelijke groet, )
  • Jouw naam    

Slide 31 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Zakelijke brief/ e-mail





Opdracht 1
blz. 21

Slide 32 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

opdracht 1
Lees tekst 1. De tekst is een fragment van een artikel dat je in de krant tegenkomt.

Slide 33 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 34 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Je bent verontwaardigd over de tekening 
die bij de tekst is geplaatst. Is dit een grap? 
Hebben die lui van de krant dan geen 
respect voor mensen met een dwarslaesie? 
Je schrijft namens de patiëntenvereniging DON 
(Dwarslaesie Organisatie Nederland) een e-mail 
naar de redactie van de krant.

Slide 35 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

  • Wat noteer je in de regel voor het onderwerp?
  • Gebruik een passende aanhef.

Slide 36 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

opdracht 1
Schrijf de tekst van de e-mail.



voorbeeld e-mail blz. 214

Slide 37 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

eerste alinea
In de eerste alinea vertel je in welke krant je het artikel met de tekening las en dat je daarop reageert.

Slide 38 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

tweede alinea
In de tweede alinea vertel je wat je hebt gelezen en gezien en wat je ervan vindt.

Slide 39 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Laatste alinea
In de laatste alinea spreek je een verwachting uit. 

Slide 40 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

slot
Met welke woorden sluit je je e-mail af?

Slide 41 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

lesdoel
Ik kan/ weet hoe ik een zakelijke e-mail en brief moet schrijven.






Slide 42 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Vragen?

Slide 43 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Afsluiting
Wat heb je deze les geleerd?

Slide 44 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Lesdoel 
lezen
  • Ik kan mijn taalvaardigheid vergroten door regelmatig te lezen.
  • Ik weet dat lezen mijn denken en verbeeldingskracht ontwikkelt.
  • Ik weet dat lezen prikkels geeft aan een hongerig brein.
  • Ik weet dat lezen me nieuwe kennis en inzichten verschaft.
  • Ik weet dat lezen mijn concentratie traint en verbetert.
  • Ik kan door te lezen meer zelfinzicht ontwikkelen.
  • Ik weet dat lezen mij helpt anderen beter te begrijpen.
  • Ik weet dat lezen mij leert over mogelijke consequenties van keuzes en daden.
  • Ik weet dat lezen inzicht geeft in verschillende normen, regels en gebruiken.
  • Ik kan door te lezen mijn eigen identiteitsontwikkeling ondersteunen.

Slide 45 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Lesdoel 
dictee
Ik weet dat een dictee mijn spellingvaardigheid verbetert en mijn kennis van taalregels versterkt.

Slide 46 - Diapositive

onnodig
erachter komen
eveneens
beletten
beleid
beïnvloeden
te maken hebben met
ten aanzien van
tevoorschijn komen
wijten aan