H6: Nederland: klimaat en duurzaamheid

H6: Nederland, klimaat en duurzaamheid
1 / 123
suivant
Slide 1: Diapositive
AardrijkskundeMiddelbare schoolvwoLeerjaar 2

Cette leçon contient 123 diapositives, avec quiz interactifs, diapositives de texte et 21 vidéos.

time-iconLa durée de la leçon est: 80 min

Éléments de cette leçon

H6: Nederland, klimaat en duurzaamheid

Slide 1 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Planning les 1 Hoofdstuk 6
-Introductie op komende periode
-Introductieopdracht: Duurzaamheid?!
-Nakijken Toetsweek toets (verplaatst naar volgende week)
-Start Topo Nederland

-Leerdoel vandaag. Je weet..:
welke manieren er zijn om de uitstoot van CO2 te verminderen: energiebesparing en energietransitie + voordelen en nadelen.

Slide 2 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

En een SO in week 17 tot 21 Februari over
Topo NL en begrippen 6.1, 6.2 +inhoud 6.1 en 6.2

Slide 3 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 4 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Beantwoord vraag 1 en 2:
1: Wanneer is iets duurzaam?
2: Wat is energietransitie?

Slide 5 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Introductieopdracht:
 Duurzaamheid?!
Leerdoel: Je weet welke manieren er zijn om de uitstoot van CO2 te verminderen: energiebesparing en energietransitie + voordelen en nadelen.
Wat: je maakt een promotieposter voor de jou toebedeelde verduurzamingsproduct.
Hoe: Met behulp van internetbronnen + bronvermelding. Je verwerkt je info tot een creatieve poster.
Wie: In groepjes van 4.
Inhoud: 1, wat/hoe werkt jouw verduurzamingsproduct? 2, Wat zijn voordelen?
3, Wat zijn nadelen? 4, Bronvermelding
Hulp: Canva, PowerPoint, A3 poster, ChatGPT.
Wanneer af: vrijdag 31 Januari (zet in je Plenda)
-Mooiste poster wint...
timer
20:00

Slide 6 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Voorbeeld: Ledlampen
1, Hoe werkt het:  De afkorting LED staat voor Light Emitting Diode. De LED’s zelfs zijn kleine lichtbronnen die door bewegende elektronen via een halfgeleidermateriaal verlicht worden.

2, Voordelen: _____________
_________________Bron:________
3, Nadelen: _____________
_________________Bron:________
4, Bronnen: 
-ledshop-groenovatie.com

Slide 7 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Invullen Topo NL
Wanneer af:
V2A: do 30 januari 5de uur
V2B: wo 29 januari 7de uur
V2C: vr 31 januari 2de uur
V2D: do 30 januari 3de uur

Slide 8 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

P6.1: Nederland Duurzaam?

Slide 9 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Leerdoelen 6.1 Nederland Duurzaam
Les 1:
Hoofdvraag: Wat kun je/Nederland doen tegen klimaatverandering?
Leerdoelen les 1: Je kan uitleggen...
-
Waardoor de aarde opwarmt
-Welke manieren er zijn om de uitstoot van CO2 te verminderen: energiebesparing en energietransitie (ook via je Promotieposter)

 

Slide 10 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Planning les 1 Hoofdstuk 6
-Introductie Klimaatakkoord Parijs en Trump.
-Uitleg: Wat is het broeikaseffect en wat is het versterkte broeikaseffect?
-Werktijd
-Kort nabespreken

-Huiswerk voor volgende les: paragraaf 6.1
-vraag 1, 2 en 3


Slide 11 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 12 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Welke van deze afspraken loopt vooral tegenstand op in Nederland?

Slide 13 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 14 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat is een voordeel en een nadeel voor Trump/Amerika om uit het akkoord te stappen?

Slide 15 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 16 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Het grote plaatje
Welke gevolgen voor Afrika? 
Welke voor Nederland?

Slide 17 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

het kleine plaatje
De gevolgen voor Nederland!
Wat is de oorzaak?

Slide 18 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Versterkt broeikaseffect
Aantekening: 6.1 Nederland Duurzaam
-Wat is het broeikaseffect en wat het versterkt broeikaseffect?
-Waarom niet alleen slecht voor de aarde?

Slide 19 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Versterkt broeikaseffect
-Links is broeikaseffect en houd deels warmte vast en stuurt deels warmte terug naar de ruimte. Rechts is versterkt broeikaseffect en houd veel meer warmte vast door dikkere laag broeikasgassen in de atmosfeer, zoals....
-Waarom niet alleen slecht voor de aarde:
Zonder broeikaseffect zou de aarde onbewoonbaar zijn. De gemiddelde temperatuur zou dan −18 °C

Slide 20 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Werktijd:
-Lees eerst in 5 minuten Basisboek nummer B141 Koolstofkringloop
-Maak dan de keuze:
1, Topo afmaken
2, Paragraaf 6.1 vraag 1, 2, 3
3, Verder werken aan Promotieposter: deadline vr 31 januari 22:00
V2A: do 30 januari 5de uur
V2B: wo 29 januari 7de uur
V2C: vr 31 januari 2de uur
V2D: do 30 januari 3de uur
timer
5:00

Slide 21 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Check jezelf:
O.a.
CO2, methaan, waterdamp
-Welke oorzaken voor versterkt broeikaseffect?
-Welke gevolgen voor Afrika (Sahara) en welke voor Nederland
-Wat is het effect van fotosynthese op de hoeveelheid CO₂ in de lucht?

Slide 22 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Oplossingen?
Energiebesparing
Duurzame energiebronnen
Elektrificering

Slide 23 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Opdracht:
Zet de stappen in de juiste volgorde. 
  1. Een deel van de teruggekaatste hitte wordt tegengehouden door broeikasgassen;
  2. Zonnestraling komt de atmosfeer binnen;
  3. De hitte wordt gedeeltelijk teruggekaatst in de atmosfeer;
  4. Zonne-energie wordt door het aardoppervlak omgezet in warmte;
  5. Door de verbranding van fossiele brandstoffen komt meer CO2 in de lucht, waardoor meer warmte vastgehouden wordt;

Slide 24 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Planning les 1 Hoofdstuk 6
-Nakijken Toetsweek toets
-Start Topo Nederland

-Leg een stift of potlood op je bureau. 
-Schrijf samen met je buur minimaal 2 vragen die jullie met de klas wilt nabespreken.
-Schrijf met je stift op potlood op je toets als er iets niet klopt qua punten of nakijkwerk.

timer
15:00

Slide 25 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Planning les 3 Hoofdstuk 6
-Herhalen Broeikaseffect
-Uitleg energietransitie Nederland
-Ecologische voetafdruk test
-Werktijd: 6.1 vraag: 1, 2, 3, 4, 5 A en C, 6B

Leerdoelen: Je weet..:
-welke manieren er zijn om de uitstoot van CO2 te verminderen: energiebesparing en energietransitie + voordelen en nadelen.
-De omvang en soorten duurzame energie, die Nederland gebruikt te benoemen.


Slide 26 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 27 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Check jezelf:
O.a.
CO2, methaan, waterdamp
-Welke oorzaken voor versterkt broeikaseffect?
-Wat is fotosynthese?
-Welke invloed heeft fotosynthese op de hoeveelheid CO₂ in de lucht?

Slide 28 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Heeft Nederland al een energietransitie gemaakt?

Slide 29 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 30 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Biomassa
Biomassa bestaat uit planten- en dierenresten wat wordt verbrand in biomassacentrales.

Er komt wel CO2 vrij...

Vraag: Hoe kan je biomassa-energie duurzamer maken?

Slide 31 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Biomassa
Voordelen:
-Niet afhankelijk van weer
-Betrouwbaar

Nadelen:
-Toename houtkap
-Om het duurzaam te noemen moet je wel bomen terug planten.
-Er komt nog steeds CO2 vrij

Slide 32 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Duurzame energiebronnen in Nederland
-Waarom staat hier geen 
hydro-elektriciteit bij?
-Loopt NL achter met de energie-
Transitie?

Slide 33 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 34 - Lien

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat kunnen wij doen om klimaatverandering tegen te gaan?
Hoe duurzaam is jouw lifestyle?
Doe de test via de link op de volgende pagina
en vul op socrative het werkblad in.

Tijd: 20 minuten
Klaar: Maak van 6.1 vraag 4 alvast
Verduurzamen kan naast een energietransitie ook door Energiebesparing
timer
20:00

Slide 35 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 36 - Lien

Cet élément n'a pas d'instructions

Uitkomsten
-Hoe scoor jij?
-Waarom gebruikt iemand in Kenia maar 0,6 aardbol?
-Hoe kan je energie besparen?

Slide 37 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 38 - Lien

Cet élément n'a pas d'instructions

Planning les 3 Hoofdstuk 6
-Herhalen Broeikaseffect
-Uitleg energietransitie Nederland
-Ecologische voetafdruk test
-Werktijd: 6.1 vraag: 1, 2, 3, 4, 5 A en C, 6B en Socrative vragen af.
Wanneer af:
H2D: Donderdag 13 feb.    V2A: Donderdag 6 feb. V2C: Vrijdag 7 feb.
Leerdoelen: Je weet..:
-De omvang en soorten duurzame energie, die Nederland gebruikt te benoemen.


Slide 39 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Planning les 4 Hoofdstuk 6
-Introductievideo: Kernfusie
-Herhalingsvragen les 2 en les 3
-Bespreken vraag: 2C, 3AB, 4A, 5C (bron: https://app.electricitymaps.com/map/12mo/monthly)
-Toetsweek toets bespreken

Slide 40 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 41 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Noem 1 voordeel
en 1 nadeel van
kernfusie.

Slide 42 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Sleep de woorden naar het juiste plaatje.
Natuurlijk broeikaseffect  
Versterkt broeikaseffect  

Slide 43 - Question de remorquage

Cet élément n'a pas d'instructions

Energiebesparing
Energietransitie
Je huis isoleren
Dak bedekken met zonnepanelen 
Gas afsluiten en aansluiten op windenergie 
Minder vaak vlees eten

Slide 44 - Question de remorquage

Cet élément n'a pas d'instructions

Toetsbespreking
-Kijk samen met je buur naar je toets. 
-Gebruik een potlood of gekleurde stift om opmerkingen op de toets te schrijven.
-Klopt het puntenaantal niet, schrijf dit op de voorkant van je toets.

-Doel: Kies samen met je buur minimaal 2 vragen die je klassikaal wilt bespreken.
timer
15:00

Slide 45 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

6.2 Bronnen: Ons klimaat verandert

Slide 46 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Lesdoelen
Aan het einde van deze les weet je:
  • welke klimaatveranderingen er nu in Nederland zijn 
  • wat mogelijke veranderingen in het toekomstig klimaat kunnen zijn


Slide 47 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Winnaars V2A
Daniël, Sep, Liam, Koen

Slide 48 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Winnaars V2B

Slide 49 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Winnaars V2C
Fenne, Kenzie, Zuzanna

Slide 50 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Winnaars V2D
Maxime, Elize en Isabel

Slide 51 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Planning les 5 
6.2 Bronnen: Ons klimaat verandert
-Introductievideo: Arjen Lubach Klimaatzomer
-Samen lezen 6.2: Bron 1: Neerslag: meer en heviger 
-Uitleg met video's en aantekeningen
-Werktijd 6.2: Verplicht: 2C, 3C, 4A, 4B, 4D, 5 helemaal 
Leerlingen met:
Toetsweek toets cijfer onder een 6: kies nog 4 opdrachten extra
Toetsweek toets cijfer boven een 6: Zoek een artikel over klimaatverandering
in Afrika en schrijf twee oorzaken en twee gevolgen op voor Afrika

Slide 52 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 53 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Welke voorbeelden van extreem weer kwamen voorbij?
noem er minstens 2

Slide 54 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Welk verband heeft de concentratie CO2 en temperatuur?
Waarom stijgt de CO2 uitstoot zeer sterk vanaf 1950?
CO2 komt vooral vrij bij de verbranding van fossiele brandstoffen en bij de omvorming van bosgebieden naar landbouwgronden. Dat laatste vond meer plaats op mondiale schaal vanaf 1950.

Slide 55 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Gevolgen klimaatverandering
Aantekening: 6.2 Gevolgen klimaatverandering
  • 1: Vaker en langer hittegolf (Minimaal 5 zomerse dagen met tropische temperaturen).
  • 2: Verdroging
  • 3: Te hete steden--> meer doden in de zomer
  • 4: Meer stormen, die langer blijven hangen boven land.

    Wat valt op?

Slide 56 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

1: Hittegolf 
Welke windrichting nodig voor hittegolf?
  • (Minimaal 5 zomerse dagen met tropische temperaturen).
  • Aanlandige en aflandige wind
  • Aanlandig: zomer minder warm , winter minder koud 
  • Aflandig: zomer warmer , winter kouder 

Slide 57 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

2: Verdroging
Vaker droogte in de zomer
Waterbalans:
Wat houden de kleuren in?
Blauw = de neerslag die valt.
Geel = de verdamping van neerslag.
Wat kan je constateren?
In de wintermaanden verdampt er minder neerslag dan dat er valt en in de zomermaanden verdampt er meer neerslag dan dat er valt en is de waterbalans uit balans.

Slide 58 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

3: (Te) Warme steden
In steden is het warmer dan in landelijk gebied = stedelijk warmte-eiland.
Verschil tussen stad en platteland soms wel 4 tot 8 graden

Hoe kan dit?
Stenen, asfalt en staal nemen meer warmte op dan water, planten en bomen. De warmte die ze opnemen, laten ze s`nachts vrij. 

Slide 59 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 60 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Hoe kan je dus hitte verminderen in steden?

Slide 61 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

4: Meer stormen
Een storm ontstaat in de tropen

tussen 5-20 graden NB
en 5-20 graden ZB

Waarom daar?
Waarom steeds vaker?

Slide 62 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Bewijs

Slide 63 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 64 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Planning les 5 
6.2 Bronnen: Ons klimaat verandert
-Introductievideo: Arjen Lubach Klimaatzomer
-Samen lezen 6.2: Bron 1: Neerslag: meer en heviger 
-Uitleg met video's en aantekeningen
-VWO Werktijd 6.2: Verplicht: 2C, 3C, 4A, 4B, 4D, 5 helemaal 
-Havo Werktijd 6.2 verplicht: 2D, 2E, 3C, 4A, 4B, 5
Leerlingen met:
Toetsweek toets cijfer onder een 6: kies nog 4 opdrachten extra
Toetsweek toets cijfer boven een 6: Zoek een artikel over klimaatverandering
in Afrika en schrijf twee oorzaken en twee gevolgen op voor Afrika

timer
15:00

Slide 65 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Planning les 6 
6.2 Bronnen: Ons klimaat verandert
-Introductievideo: Klimaatscenario's met vragen, zie magister huiswerk
-Kort herhalen
-Werktijd Socrative
-Blooket quiz
Wat was het huiswerk
-VWO Werktijd 6.2: Verplicht: 2C, 3C, 4A, 4B, 4D, 5 helemaal 
-Havo Werktijd 6.2 verplicht: 2D, 2E, 3C, 4A, 4B, 5
Leerlingen met:
Toetsweek toets cijfer onder een 6: kies nog 4 opdrachten extra
Toetsweek toets cijfer boven een 6: Zoek een artikel over klimaatverandering
in Afrika en schrijf twee oorzaken en twee gevolgen op voor Afrika

timer
15:00

Slide 66 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Winnaars H2B
Casper
Ania, Fara en Tanuja

Slide 67 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Winnaars H2C
Eerste: Kim, Kaylee en Nina
Runner-up: Julia en Elise

Slide 68 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 69 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat weten we zeker?
Vul in: Meer of Minder

Slide 70 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

 Waarom stijgt de zeespiegel? B147
Waarom stijgt de zeespiegel?
Dit komt door het smelten van het landijs/gletsjers, het uitzetten van opwarmend zeewater en bodemdaling langs zeekusten.

Slide 71 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 72 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Planning les 7 H2A en V2B
6.3 
-Introductievideo: Stedelijk warmte-eiland
-Korte terugblik op 6.2
-Lezen 6.3: De zeespiegel stijgt
-Uitleg en onderzoek.
-Tekst 6.3: Onder de zeespiegel door ChatGPT laten samenvatten en werktijd

Wat was het huiswerk
-VWO Werktijd 6.2: Verplicht: 2C, 3C, 4A, 4B, 4D, 5 helemaal 
-Havo Werktijd 6.2 verplicht: 2D, 2E, 3C, 4A, 4B, 5
Leerlingen met:
Toetsweek toets cijfer onder een 6: kies nog 4 opdrachten extra


timer
15:00

Slide 73 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 74 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Klimaatverandering in de Polen en op Zee?
Albedo-effect: Wanneer dit zonlicht de aarde bereikt, wordt een gedeelte weerkaatst of geabsorbeerd door de dampkring.
Hoe donkerder het oppervlakte hoe slechter de weerkaatsing, dus meer.......?

Welk gevolg voor zeespiegel?

Slide 75 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

 Waarom Zomers droger en winters natter?

Slide 76 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Openingsfoto
1, Wat zie je op de afbeelding?
2, Waarom is dit nodig in Nederland?
3, Waar is dit in Nederland?

Slide 77 - Diapositive

Beschrijving van de openingsfoto

Je ziet op de foto een Pingo.
Dit is een ijslens onder de grond. Doordat de ijsmassa water aantrekt groeit de pingo.

Blablabalbla


Planning les 7 H2A en V2B
6.3 
-Introductievideo: Stedelijk warmte-eiland
-Korte terugblik op 6.2
-Lezen 6.3: De zeespiegel stijgt
-Uitleg en onderzoek.
-Tekst 6.3: Onder de zeespiegel door ChatGPT laten samenvatten en werktijd

Wat was het huiswerk
-VWO Werktijd 6.2: Verplicht: 2C, 3C, 4A, 4B, 4D, 5 helemaal 
-Havo Werktijd 6.2 verplicht: 2D, 2E, 3C, 4A, 4B, 5
Leerlingen met:
Toetsweek toets cijfer onder een 6: kies nog 4 opdrachten extra


timer
15:00

Slide 78 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Waarom voor Zuid-Holland belangrijk? Wat betekend blauw?
primaire waterkering: dijken en dammen....en ....
Storm-vloedkering
gebied dijkring 14 

Slide 79 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 80 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Waarom stijgt de zeespiegel?    B118
Absolute zeespiegelstijging             Relatieve zeespiegelstijging
gletsjers en ijskappen smelten + warm water zet uit
Herhaling!
Nieuw!

Slide 81 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Waarom hebben juist wij hier last van?
Bodemdaling!
 
Daalt Naaldwijk?
3 tot 10 cm
Veen
Kletsnatte, sponsachtige grondsoort die bestaat uit dode plantenresten.

Slide 82 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Tekenen met Mr. Wolf

Te beantwoorden vraag:
Waarom bij Scenario G+ en W+ meer bodemdaling in Zuid-Holland op veengronden?

Slide 83 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Weilanden blijven droog.
Veengrond droogt uit, zakt in.

Slide 84 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Polder 
  • Wat is een polder?
  • hoe werkt een polder?
  • Wat is het voordeel van een polder? 
Polders = gebieden achter dijken waar de waterstand kunstmatig wordt geregeld.
Veengrond zakt doordat zomers droger worden in.
De bodem daalt!
Dus toename van relatieve 
Zeespiegelstijging!
Slide om te leren

Slide 85 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Kort onderzoek:
Overstroom ik?!
Wat: onderzoek of jouw huis bij een overstroming onderwater staat.
Hoe: 1:Google: Overstroom ik.     
2:Kies voor de site overstroomik.nl
3:Vul je postcode in.     
4:Schrijf op wat de gevolgen zijn voor jou, maak een screenshot en plak deze in je bestand.
5:Scrol naar beneden en druk op: Voorbereiding starten.
6: Schrijf 3 dingen op die jij thuis kan doen om je voor te bereiden op een overstroming.

Tijd: 8 minuten. 
Antwoorden sla je op en lever in op Magister-->ELO-->Opdrachten-->Onderzoek: Overstroom ik?

timer
10:00

Slide 86 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Planning les 7 H2A en V2B
6.3 
-Introductievideo: Stedelijk warmte-eiland
-Korte terugblik op 6.2
-Lezen 6.3: De zeespiegel stijgt
-Uitleg en onderzoek.
-Tekst 6.3: Onder de zeespiegel door ChatGPT laten samenvatten en werktijd
Maken van 6.3: 1ABC, 2A, 2B1 en 2CD. Eerder klaar: https://www.stopdisastersgame.org/game/
Wat was het huiswerk
-VWO Werktijd 6.2: Verplicht: 2C, 3C, 4A, 4B, 4D, 5 helemaal 
-Havo Werktijd 6.2 verplicht: 2D, 2E, 3C, 4A, 4B, 5
Leerlingen met:
Toetsweek toets cijfer onder een 6: kies nog 4 opdrachten extra


timer
15:00

Slide 87 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Planning les 8 
6.3 Deel 2 V2B en H2B
-Nabespreken vraag 2A, 2C, 2D
-Video-opdracht bij vraag 3A, 3B, 3D en later 3C-1 (met atlas)
-Basisboek B118 lezen en uitleg evenwicht van Scandinavië en BeNeLux.
-Maken in de les: 4AB 4C1 4C2, 5AB
Huiswerk thuis: 3C-1, 5CD en 6AB
en tekst 6.3 tekstdeel Onder de zeespiegel door ChatGPT laten samenvatten en in je aantekeningen zetten.
 
-Wat was huiswerk 6.3: 1ABC, 2A, 2B1 en 2CD. 


timer
15:00

Slide 88 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Proefje: Glacio-isostasie Scandinavië

(De natuurlijke reden dat we een relatieve zeespiegelstijging hebben)

Slide 89 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 90 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Volgende les: Lesbezoek
V2B Gemeente Westland                              H2A Bouw- en                                                                                                  leerbedrijf: Biersteker
Biersteker:
Duurzame Bouw
2 sprekers over:
Visie duurzame warmte 
in het Westland

Slide 91 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Planning Maatwerk les 1
Herhalen 6.1
-Begrippen bespreken/herhalen
-Woordweb maken, zodat je een samenvatting krijgt voor het leren
-Maken: Anders Actief: Keuzemenu C

timer
15:00

Slide 92 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Bio Brandstof en Biomassa
Brandstof die is gemaakt uit biomassa =
Organische materialen, zoals plantaardige olie, hout en groente en tuinafval


Nadelen?

Slide 93 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 94 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Duurzame energiebronnen
Energiebron die bij het gebruik ervan nooit opraakt en die het broeikaseffect niet versterkt ( hernieuwbare energiebron)

Noem bij iedere energiebron minimaal 1 nadeel en 1 voordeel

Slide 95 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 96 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Versterkt broeikaseffect
Leg uit hoe het werkt

Slide 97 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 98 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Fotosynthese
Fotosynthese = het onder invloed van zonlicht omzetten van water en koolstofdioxide in glucose en zuurstof door planten en bomen

Slide 99 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

De koolstofkringloop
Op welke 3 manieren kan het meeste CO2 opgenomen worden.

Met andere woorden:
Waar kan CO2 het langs ''geparkeerd'' worden?

Slide 100 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Energiebesparing = minder energie verbruiken

Slide 101 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Energiebesparing
Energietransitie
Je huis isoleren
Dak bedekken met zonnepanelen 
Gas afsluiten en aansluiten op windenergie 
Minder vaak vlees eten

Slide 102 - Question de remorquage

Cet élément n'a pas d'instructions

Planning Maatwerk les 1
Herhalen 6.1
-Begrippen bespreken/herhalen
-Woordweb maken, zodat je een samenvatting krijgt voor het leren
-Maken: Anders Actief: Keuzemenu C

Hoe: Samen of alleen met hulp van de slides van deze les en paragraaf 6.1
Waarom: Je hebt hierdoor een overzichtelijke samenvatting
Klaar: Check of je 6.1 wel af hebt:
-vraag: 1, 2, 3, 4, 5 A en C, 6B


timer
15:00

Slide 103 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Planning Maatwerk les 1
Herhalen 6.1
-Begrippen bespreken/herhalen
-Woordweb maken, zodat je een samenvatting krijgt voor het leren
-Maken: Anders Actief: Keuzemenu C

Hoe: Samen of alleen met oortjes en kies bij de animaties telkens voor animatie 2
Noem bij vraag 2AB minimaal 2 steden of gebieden in je antwoord. Vraag 3 hoeft niet
Waarom: Je krijgt inzicht over overstromingsgevaar
Klaar: Check of je 6.1 wel af hebt:
-vraag: 1, 2, 3, 4, 5 A en C, 6B
-https://www.stopdisastersgame.org/game/    en probeer game mode Flood eens uit.


timer
15:00

Slide 104 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Planning Maatwerk les 2
Herhalen 6.2
-Begrippen bespreken/herhalen
-Oefening: Hoe beantwoord je toetsvragen vooral niet?
-Nabespreking.
-Film kijken bij tijd over


Klaar: Check of je 6.1 en 6.2 wel af hebt:
-6.1 vraag: 1, 2, 3, 4, 5 A en C, 6B
-6.2 vraag:    VWO : 2C, 3C, 4A, 4B, 4D, 5 helemaal
                           Havo  2D, 2E, 3C, 4A, 4B, 5  




timer
15:00

Slide 105 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 106 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Klimaatverandering gevolgen
1: toename warmte
  • Sinds 1950 is de gemiddelde temperatuur al met 1,6 °C gestegen
  • Meer zomerse dagen (temperatuur 25 °C of hoger)
  • Meer tropische dagen
    (temperatuur 30 °C of hoger)
  • Hittegolven: minimaal 5 zomerse dagen, waarvan er minimaal 3 tropische dagen zijn.
Koninklijk Nederlands Meteorologisch Instituut (KNMI)

Slide 107 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 108 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

 Waarom gebeurt dit nu?
Waarom zijn er 4 KNMI-scenario's? 

Slide 109 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Klimaatverandering gevolgen 2:
Verdroging               Waterbalans:
Wat houden de kleuren in?
Blauw = de neerslag die valt.
Geel = de verdamping van neerslag.
Wat kan je constateren?
In de wintermaanden verdampt er minder neerslag dan dat er valt en in de zomermaanden verdampt er meer neerslag dan dat er valt en is de waterbalans uit balans.

Slide 110 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Klimaatverandering gevolgen 3: (Te) Warme steden
In steden is het warmer dan in landelijk gebied = stedelijk warmte-eiland.
Verschil tussen stad en platteland soms wel 4 tot 8 graden

Hoe lossen we dit op?
Stenen, asfalt en staal nemen meer warmte op dan water, planten en bomen. De warmte die ze opnemen, laten ze s`nachts vrij. 

Slide 111 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Klimaatverandering gevolgen 3:
Meer stormen en heftige regenbuien
Tussen 1950 en 1980 viel er jaarlijks gemiddeld 775 mm neerslag, tussen 1980 en 2010 was dat 850 mm. Dat zit zo: de lucht wordt warmer. Die warmere lucht kan boven zee meer waterdamp opnemen. Door de overheersende westenwinden in Nederland komt de vochtige lucht aan land. En daardoor gaat het meer regenen. Niet vaker, maar de buien zijn zwaarder . Vooral in de zomer valt in korte tijd een enorme hoeveelheid regen
Mogelijke woorden (Sommige blijven over): 
Kouder, Warmer, Koudere, Warmere, 
Zout, IJs, Waterdamp, Waterstof,
Ooster, Wester, Zuider, Langer, Kouder,
Lichter, Zwaarder, Herfst, Lente, Zomer, Winter

Slide 112 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat weten we zeker?
Vul in: Meer of Minder

Slide 113 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Planning Maatwerk les 2
Herhalen 6.2
-Begrippen bespreken/herhalen
-Oefening: Hoe beantwoord je toetsvragen vooral niet?
-Nabespreking.
-Film kijken bij tijd over


Klaar: Check of je 6.1 en 6.2 wel af hebt:
-6.1 vraag: 1, 2, 3, 4, 5 A en C, 6B
-6.2 vraag:    VWO : 2C, 3C, 4A, 4B, 4D, 5 helemaal
                           Havo  2D, 2E, 3C, 4A, 4B, 5  




timer
15:00

Slide 114 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Planning Maatwerk les 3
Herhalen 6.3
-Bekijken trailer: Als de dijken breken
-Begrippen bespreken/herhalen
-Oefening: 
-Nabespreking.
-Film kijken bij tijd over


Klaar: Check of je 6.2 en 6.3 wel af hebt:
-6.2 vraag:    VWO : 2C, 3C, 4A, 4B, 4D, 5 helemaal
                           Havo  2D, 2E, 3C, 4A, 4B, 5  

-6.3 vraag:    1ABC, 2A, 2B1 en 2CD. 



timer
15:00

Slide 115 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 116 - Vidéo

Cet élément n'a pas d'instructions

Waarom is de kennis uit 6.3 belangrijk voor ons?
Westland

Slide 117 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Vragen:
1, Wat hebben deze plaatjes met elkaar gemeen?
2, Is dit Relatieve Zeespiegelstijging of Absolute Zeespiegelstijging?

Slide 118 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

We moeten dus aan Klimaatadaptatie doen.

Vraag 1: Wat is klimaatadaptatie?
Vraag 2: Welk 3 manieren ervan zie je?

Slide 119 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Waterschappen
Waarom betalen we zo veel waterschapsbelasting?
(Wat doen waterschappen)

  • Wat is de 3 taken van waterschappen?
  • Wat zijn dijkringen?

Slide 120 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat is Absolute zeespiegelstijging?
Welke oorzaken?

Slide 121 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat is Relatieve Zeespiegelstijging?
Noem 3 oorzaken!

Slide 122 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Welke gevolgen hebben de 4 KNMI voor Nederland?

Slide 123 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions