Qu'est-ce que LessonUp
Rechercher
Canaux
Connectez-vous
S'inscrire
‹
Revenir à la recherche
Beschouwende teksten 1
Beschouwende teksten
V4G/V4B
Marlous van Oostrum
1 / 24
suivant
Slide 1:
Diapositive
Nederlands
Middelbare school
vwo
Leerjaar 4
Cette leçon contient
24 diapositives
, avec
quiz interactifs
et
diapositives de texte
.
La durée de la leçon est:
50 min
Commencer la leçon
Partager
Imprimer la leçon
Éléments de cette leçon
Beschouwende teksten
V4G/V4B
Marlous van Oostrum
Slide 1 - Diapositive
Lesplanning
11:30 start quiz beschouwende teksten
11:40 keuzemenu
11:45 uitleg beschouwende teksten
12:00 bespreking opdrachten
12:10 afronding
12:15 einde les
Slide 2 - Diapositive
Wat weet je nog van...
Beschouwende teksten?
Slide 3 - Diapositive
Beschouwen als tekstdoel is: A volledig objectief, B overwegend objectief, C volledig subjectief, D overwegend subjectief?
A
volledig objectief
B
overwegend objectief
C
volledig subjectief
D
overwegend subjectief
Slide 4 - Quiz
Met een beschouwing wil je als schrijver: A activeren, B overtuigen, C opiniëren, D informeren
A
activeren
B
overtuigen
C
opiniëren
D
informeren
Slide 5 - Quiz
Bij een beschouwing zijn bronnen A niet belangrijk, of B wel belangrijk
A
bronnen niet belangrijk
B
bronnen wel belangrijk
Slide 6 - Quiz
welke weerlegt tegenargumenten? A betoog, B beschouwing, C uiteenzetting, D column
A
betoog
B
beschouwing
C
uiteenzetting
D
column
Slide 7 - Quiz
Vink aan: welke vaste tekststructuren passen bij een beschouwing? A probleem-oplossing, B stelling-argumenten, C vraag-antwoord, D verklaring
A
probleem-oplossingsstructuur
B
stelling-argumentenstructuur
C
vraag-antwoordstructuur
D
verklaringsstructuur
Slide 8 - Quiz
Het slot van een beschouwing is... A open, B gesloten
A
open
B
gesloten
Slide 9 - Quiz
Waarom heeft een beschouwing een open einde?
Slide 10 - Question ouverte
Lesdoelen
Ik herken de vaste structuur en vaste (stijl)kenmerken van een beschouwing.
Ik kan overwegen welke keuzes mijn leerproces het meest zullen bevorderen.
Slide 11 - Diapositive
Splitsing in groepen
Let op: eigen weloverwogen keuze!
Je luistert naar mijn uitleg (aangeraden bij >3 fouten in quiz)
Je neemt zelf de theorie door op blz. 27-29 theorieboek en gaat daarna aan opdrachten weektaak (aangeraden bij <3 fouten in quiz)
Je gaat zelfstandig zoeken naar voorbeelden van beschouwingen in kranten (Bij foutloze quiz en/of weektaak al gemaakt)
Slide 12 - Diapositive
Ik kies voor optie ... A uitleg beluisteren, B zelfstandig uitleg doornemen met opdrachten, C zelfstandig zoeken naar voorbeelden
A
Uitleg beluisteren
B
zelfstandig uitleg doornemen met opdrachten
C
zelfstandig zoeken naar voorbeelden
Slide 13 - Quiz
Kies je voor optie 2 of 3? Verlaat mij en keer om
12:00 terug voor nabespreking
Slide 14 - Diapositive
Kenmerken beschouwing
Lezer kan na lezen beschouwing zelf een mening vormen
= opiniëren als tekstdoel.
Grotendeels objectief + goede documentatie
Stijl: zakelijk, beschrijvend, genuanceerd in eigen mening
Slide 15 - Diapositive
Vaste opbouw beschouwing
Zoals altijd: inleiding, kern, slot.
Inleiding: probleem, vraag, situatie, gebeurtenis.
Kern: meerdere alinea's met meerdere mogelijke visies.
Slot: open einde, want meerdere verklaringen, antwoorden of oplossingen.
En de vaste tekststructuren dan...?
Slide 16 - Diapositive
Vaste tekststructuur: wat was het ook al weer?
Vast patroon in een tekst dat een aantal vaste vragen beantwoordt.
Helpt je bij het doorgronden van langere en ingewikkelde teksten (en het schrijven ervan!)
Bij beschouwingen zien we:
probleem-oplossingsstructuur
vraag-antwoordstructuur
verklaringsstructuur
Slide 17 - Diapositive
Probleem-oplossingsstructuur
Inleiding: wat is het probleem? bijv. de toename van het autoverkeer.
Middenstuk: waarom is dat een probleem? wat zijn de gevolgen? welke oorzaken zijn er? welke oplossingen zijn er?
Slot: wat is de beste oplossing?
Slide 18 - Diapositive
Vraag-antwoordstructuur
Inleiding: wat is de centrale vraag? bijv. in welke maatschappelijke problemen zijn jongeren geinteresseerd?
Middenstuk: welke antwoorden zijn er op die vraag?
Slot: wat is de conclusie of samenvatting?
Slide 19 - Diapositive
Verklaringsstructuur
Inleiding: welk verschijnsel vraagt om een verklaring? bijv. het ontstaan van het noorderlicht
Middenstuk: welke kenmerken heeft het verschijnsel? welke verklaringen/oorzaken/redenen zijn ervoor te geven?
Slot: wat is de hoofdgedachte van de beschouwing kort samengevat?
Slide 20 - Diapositive
Nabespreking
Wat heb je voor teksten gevonden?
Waarom zijn dat beschouwingen?
Wat kwam je tegen, waarvan je dacht: "dit is geen beschouwing"?
Waarom was dat geen beschouwing?
Slide 21 - Diapositive
Reflectie lesdoelen
Wat heb je vandaag geleerd?
Heb je de juiste keuze gemaakt? Waarom wel/niet?
Slide 22 - Diapositive
Reflectie lesdoelen
Ik herken de vaste structuur en vaste (stijl)kenmerken van een beschouwing.
Ik kan overwegen welke keuzes mijn leerproces het meest zullen bevorderen.
Slide 23 - Diapositive
Afronding
Let op: volgende week geen les! Vragen stellen via mail mag natuurlijk altijd.
24 april weektaak af:
Leswijs: literatuur in de middeleeuwen, paragraaf 4 t/m 6
Leswijs: Lezen Burggravin van Vergi deel 2 + 3
Talent paragraaf 4.2: opdracht 1 t/m 8, 19 t/m 26
Slide 24 - Diapositive
Plus de leçons comme celle-ci
Beschouwende teksten 1
Mars 2021
- Leçon avec
22 diapositives
Nederlands
Middelbare school
vwo
Leerjaar 4
Beschouwende teksten
Septembre 2020
- Leçon avec
13 diapositives
Nederlands
Middelbare school
vwo
Leerjaar 4
Beschouwende teksten
il y a 23 jours
- Leçon avec
13 diapositives
Nederlands
Middelbare school
vwo
Leerjaar 4
2.7 Beschouwing
Mars 2022
- Leçon avec
17 diapositives
Nederlands
MBO
Studiejaar 4
Beschouwende teksten 1
Septembre 2022
- Leçon avec
17 diapositives
Nederlands
Middelbare school
vwo
Leerjaar 4
Beschouwende teksten
Février 2024
- Leçon avec
13 diapositives
Nederlands
Middelbare school
vwo
Leerjaar 4
Beschouwing
Mars 2024
- Leçon avec
22 diapositives
Nederlands
Middelbare school
vwo
Leerjaar 4
4H Beschouwing basis
Mai 2021
- Leçon avec
25 diapositives
Nederlands
Middelbare school
havo
Leerjaar 4