Activiteiten aanbieden les 2

Activiteiten aanbieden
1 / 23
suivant
Slide 1: Diapositive
WelzijnMBOStudiejaar 1

Cette leçon contient 23 diapositives, avec quiz interactifs et diapositives de texte.

Éléments de cette leçon

Activiteiten aanbieden

Slide 1 - Diapositive

Vorige week
  • Eindopdracht besproken
  • Theorie methodisch werken
  • Persoonlijk SMART doel opstellen voor de activiteit

Slide 2 - Diapositive

Vandaag
  • Terugblik methodische cyclus
  • De stappen uit de cirkel
  • Werken aan activiteit

Slide 3 - Diapositive

Lesdoelen
  • Aan het einde van de les kan de student in eigen woorden uitleggen wat de stappen in de methodische cyclus zijn
  • Aan het einde van de les kan de student één activiteit op een methodische wijze uitwerken
  • Aan het einde van de les heeft de student twee SMART leerdoelen opgesteld 

Slide 4 - Diapositive

Terugblik vorige week

Slide 5 - Diapositive

Leg in je eigen woorden uit wat je moet doen voor de eindopdracht.

Slide 6 - Question ouverte

Wat is methodisch werken?
A
Werken volgens een vast plan
B
Werken volgens een doel
C
Werken met een collega
D
Werken volgens de richtlijnen van de organisatie

Slide 7 - Quiz

Wat is de eerste stap in de methodische cyclus?
A
Gesprekken voeren met betrokkenen
B
Vaststellen van de wensen en behoeften
C
Doelen formuleren
D
Informatie verzamelen

Slide 8 - Quiz

Wat zet je in je plan van aanpak?
A
Inleiding, kern, slot
B
De 5 W's
C
Het doel van je activiteit
D
De beschrijving van je activiteit

Slide 9 - Quiz

Waar staat SMART voor?
A
Signaleren, meetbaar, activiteit, realistisch, transfer
B
Specifiek, meetbaar, activiteit, realistisch, tijdgebonden
C
Specifiek, meetbaar, acceptabel, realistisch, tijdgebonden

Slide 10 - Quiz

Waarom formuleer je doelen SMART?

Slide 11 - Question ouverte

Geef een voorbeeld van een SMART doel

Slide 12 - Question ouverte

Slide 13 - Diapositive

Beginsituatie
2 mogelijkheden
  1.  Je kent de cliënt/groep nog niet en je hebt daardoor geen informatie vooraf
  2. Je kent de cliënt/groep al en je kan bouwen op de informatie die je al weet

Slide 14 - Diapositive

1. Nieuwe cliënt
Onderzoek doen naar wie de cliënt is
Onderzoek naar directe informatie: de cliënt zelf, familie, andere hulpverleners
Onderzoek naar indirecte informatie: informatie over het ziektebeeld en/of het gedrag van de cliënt

Slide 15 - Diapositive

Hulpmiddelen
  • Intakelijst aan de hand van de levensloop
  • Open intakelijst
  • Hulpvraaggerichte intakelijst
  • Mediagerichte intakelijst
  • Observatie



Slide 16 - Diapositive

2. Je kent de cliënt/groep
Maak op basis van de informatie waar je over beschikt een beginsituatie
Verzamel indien nodig aanvullende informatie

Slide 17 - Diapositive

Doelen bepalen
Waar wil je naartoe werken?
Wat moet iemand na een bepaalde tijd kunnen/weten?

Vloeit voort uit de hulpvraag of zorgbehoefte
Altijd SMART formuleren

Slide 18 - Diapositive

Plan voorbereiden
  • om wie gaat het; de cliënt(en) dus, maar ook wie doet wat op welke manier;
  • waarom vindt de activiteit plaats, het doel;
  • wat vindt er precies plaats, welke middelen, welke benaderingswijze;
  • welke activiteiten zijn er nodig (waarmee);
  • in welke omgeving vindt de activiteit plaats (waar);
  • het tijdstip en de duur van de activiteit, maar ook de frequentie (wanneer).





Slide 19 - Diapositive

Plan van aanpak
  • Je plan van aanpak beschrijf je altijd op een uitgebreide manier zodat het voor een collega ook duidelijk is wat hij/zij moet doen ingeval van overname.
  • Wees dus volledig in alles wat je opschrijft.

Slide 20 - Diapositive

Plan uitvoeren
  • Bewaak de tijd
  • Ga flexibel om met veranderingen
  • Stel je activiteit bij als dit nodig is

Slide 21 - Diapositive

Evaluatie
  1. Op proces
  2.  Op product


Conclusies trekken

Slide 22 - Diapositive

Aan de slag
2 persoonlijke SMART leerdoelen opstellen
Activiteitenplan maken in tweetallen

Slide 23 - Diapositive