Drama les 5: tableaus en ppv

Doel van de les
Je leert je d.m.v. tableau vivant non verbaal uitdrukken en zet je lichaam hier bewust voor in.
  • presentie
  • huiswerk
1 / 15
suivant
Slide 1: Diapositive
DramaMBOStudiejaar 2

Cette leçon contient 15 diapositives, avec diapositives de texte et 1 vidéo.

Éléments de cette leçon

Doel van de les
Je leert je d.m.v. tableau vivant non verbaal uitdrukken en zet je lichaam hier bewust voor in.
  • presentie
  • huiswerk

Slide 1 - Diapositive

Lesopbouw
  • Warming-up: als ik zeg...
  • Oefening 1: klap-spring-om
  • Opdracht: memory
  • Uitleg tableaux vivant
  • Oefening 2: groepsfoto
  • Opdracht: schilderij namaken
  • Opdracht: stripverhaal
  • Huiswerk: presentatie persoonlijk voorwerp

Slide 2 - Diapositive

Warming-up
Als ik zeg....

Slide 3 - Diapositive

Oefening 1
Klap-spring-om

De studenten staan in de kring met de rug naar het midden. 
De docent geeft een plaats en klapt in haar handen. De studenten springen om en maken een tableau vivant (levend beeld) van deze plaats. 
De docent komt bij elke student kijken. De studenten houden het beeld vast tot de docent opnieuw in haar handen klapt.

Slide 4 - Diapositive

            Opdracht
                              Memory in emoties

Slide 5 - Diapositive

Uitleg Tableaux Vivant
‘Een beeld zegt meer dan duizend woorden…
 Vroeger werden tableaux vivant ingezet om mensen iets te leren of te verduidelijken. Het merendeel van de mensen kon toen nog niet lezen en schrijven en door middel van tableaux kon hen toch iets duidelijk gemaakt worden. Tegenwoordig kan iedereen lezen, maar de meeste mensen onthouden toch meer door hetgeen ze zien. Momenteel worden daarom ook steeds vaker mindmaps en filmpjes gebruikt als lesmateriaal, ipv boeken.

Als je met mensen werkt is het belangrijk dat je duidelijk bent in je lichaamstaal. Je lichaamstaal is vaak nog belangrijker dan hetgeen je echt zegt. Mensen ‘lezen’ hoe je kijkt en wat voor houding je aanneemt. Daarom gaat het in whats app nogal eens fout. Je ziet en hoort niet hoe iemand de tekst zegt en je kunt het dus op meerdere manieren interpreteren. Omdat kinderen nog geen dubbele betekenissen begrijpen, en ouderen slechthorend zijn, is het belangrijk dat je lichaamstaal strookt met hetgeen je zegt. Vandaar dat we vandaag bezig gaan met lichaamstaal. We behandelen tableaux vivant omdat je hier niet bij mag praten. 
Zo kun je je niet verschuilen achter taal.

Slide 6 - Diapositive

Oefening 2: Groepsfoto om stoel

Een groepje van vijf studenten komt op de vloer. Zij zijn familie van elkaar, en gaan op de foto. 
De docent noemt een gebeurtenis die zich vlak daarvoor heeft afgespeeld. 
Het groepje heeft tien tellen de tijd om een ‘portret’ te maken waarin deze gebeurtenis wordt meegenomen. Een stoel is het middelpunt van de foto, de docent is de 'fotograaf'.

Slide 7 - Diapositive

Slide 8 - Vidéo

Opdracht: schilderij namaken

De studenten worden ingedeeld in groepjes van vier. In deze groepjes gaan zij op zoek naar een schilderij dat hen aanspreekt. Hiervan gaan zij een tableau maken. Zij moeten dit schilderij of de filmposter zo goed mogelijk namaken, zoals op het voorbeeld in het filmpje. Er moet dus veel aandacht zijn voor de lichaamshoudingen.
Ook belangrijk zijn de gezichtsuitdrukkingen.
Elk groepje krijgt 15 minuten de tijd, hierna presenteren wij aan elkaar.

Slide 9 - Diapositive

Opdracht: stripverhaal
Je maakt in een groepje een stripverhaal met het thema 'gezondheid'. Het verhaal wordt verteld in minstens 5 foto's. 
Je zet je lichaamstaal in om het verhaal zo duidelijk mogelijk te maken. Er mag geen tekst bij, alleen een titel.
Je levert de opdracht (in powerpoint) in bij Teams.

Slide 10 - Diapositive

Opdracht: presentatie persoonlijk voorwerp

Iedereen zoekt een voorwerp uit wat veel voor hem betekent. 
Je maakt een korte presentatie die over dit voorwerp gaat. Wat is het, wat betekent het voor je, wat is het verhaal er achter etc. Zorg dat je er genoeg over te vertellen hebt.
Volgende week presenteren we dit voorwerp aan elkaar.
Een aantal studenten vult een beoordelingsformulier in, en we geven elkaar feedback na de presentaties. 

Slide 11 - Diapositive

Beoordelingsformulier Presentatie Persoonlijk Voorwerp

Naam:


Lichaamshouding
o Uitstekend
o Goed
o Voldoende
o Onvoldoende


Oogcontact met publiek
o Uitstekend
o Goed
o Voldoende
o Onvoldoende


Articulatie/verstaanbaarheid
o Uitstekend
o Goed
o Voldoende
o Onvoldoende


Stemvolume
o Uitstekend
o Goed
o Voldoende
o Onvoldoende

Stemkleur/ melodie
o Uitstekend
o Goed
o Voldoende
o Onvoldoende

Tempo
o Uitstekend
o Goed
o Voldoende
o Onvoldoende

Toelichting/overige opmerkingen (ruimte om keuze toe te lichten en dingen op te schrijven die je opvielen aan de presentatie, zoals stopwoordjes, gefriemel aan kleding, kauwen op kauwgum, enthousiasme over het onderwerp e.d.):

Slide 12 - Diapositive

Extra opdracht:
Cluedo

Slide 13 - Diapositive

Evaluatie
Terugkijken naar doel; hebben we hier vandaag aan gewerkt?
Vind je dat je het doel hebt behaald? 
Wat zou je hier nog in willen leren?
Hoe denk je dat je dit kunt gebruiken in je stage/op je werk?




Slide 14 - Diapositive

Slide 15 - Diapositive