Gevoelige onderwerpen bespreken

Gevoelige onderwerpen bespreken
Les 2 - Maatschappijleer
1 / 15
suivant
Slide 1: Diapositive

Cette leçon contient 15 diapositives, avec quiz interactifs et diapositives de texte.

Éléments de cette leçon

Gevoelige onderwerpen bespreken
Les 2 - Maatschappijleer

Slide 1 - Diapositive

Lesplanning
Leerdoelen bespreken
Terugblik
Uitleg AUB-model
Uitleg voorwaarden debat
Documentaire over Israëlitisch en Palestijns conflict
Uitvoeren debat
Nameting
Evalueren

Slide 2 - Diapositive

Leerdoelen
Aan het einde van de les:
- Kunnen leerlingen actief luisteren naar anderen zonder te onderbreken en respectvol reageren op verschillende meningen en ideeën.
- Kunnen leerlingen minimaal 2 mening beargumenteren vanuit een ‘’ik-boodschap’’ en ondersteunen met voorbeelden.
- Leerlingen kunnen in een gesprek empathie tonen door actief te luisteren naar anderen, minstens één keer een begripvolle reactie te geven en een voorbeeld te geven van hoe zij begrip hebben getoond voor de gevoelens en ervaringen van anderen.
- Kunnen leerlingen reflecteren op hun eigen vooroordelen en stereotypes en streven naar een meer inclusieve en respectvolle houding ten opzichte van diversiteit.



Introductie:
Bij aanvang van mijn les kondig ik het lesprogramma aan en introduceer ik het lesprogramma. Hierna nemen we gezamenlijk de absentie door, hierop volgend worden de lesdoelen besproken om het doel van de les te verduidelijken.

Terugblik:
Na het lesprogramma reflecteer ik samen met de leerlingen op de vorige les. Het terughalen van de behandelde onderwerpen in de vorige les draagt bij aan het versterken van het leerproces van de leerlingen. Dit bevordert het onthouden en toepassen van de lesstof, en draagt bij aan de consistentie van het leerproces. Door middel van quizvragen gerelateerd aan de vorige les wordt deze reflectie vormgegeven. Dit reflectiemoment is van belang voor het integreren van de lesstof en het begrijpen van de samenhang tussen verschillende lessen en onderwerpen (Berben et al., 2021).

Documentaire:
Na het terugblik laat ik een documentaire zien over het Israëlitisch en Palestijns conflict.












Debat d.m.v. AUB-model/praatkaarten:
In het kader van het bespreken van gevoelige onderwerpen, zoals het Israëlisch-Palestijns conflict, de LHBT-community, COVID-19, klimaatverandering of politiek gerelateerde kwesties, wordt een klassengesprek gebruikt als een passende methode om deze onderwerpen aan te snijden en ervoor te zorgen dat elke leerling zijn of haar mening kan en durft te uiten. Een stelling die kan dienen als uitgangspunt voor het klassengesprek is bijvoorbeeld: "Heeft Israël het recht op zelfverdediging tegen raketaanvallen?"

Tijdens het debat, dat wordt geleid volgens het AUB-model waarbij leerlingen praatkaarten krijgen die hen aan een specifieke mening binden, worden actieve deelnemers aangemoedigd om hun standpunten te delen, terwijl meer terughoudende leerlingen ook de kans krijgen om hun mening te uiten. Aangezien de meningen op de kaarten niet noodzakelijk overeenkomen met de echte opvattingen van de leerlingen, worden zij gestimuleerd om zich in te leven in de standpunten van anderen met verschillende meningen.

Als docent zorg ik ervoor dat het debat op een respectvolle wijze verloopt en dat alle leerlingen de kans krijgen om hun bijdrage te leveren. Ik herinner de leerlingen aan de afspraken en regels die gelden voor het debat en luister actief naar de inbreng van elke leerling. Indien nodig, neem ik een actievere rol aan om het gesprek te stimuleren en grijp ik in bij ongepast gedrag, zoals pesten of beledigende opmerkingen. Na afloop van het debat reflecteer ik samen met de klas op het verloop van het gesprek en bespreek ik aan de hand van de klassenregels waarom bepaald gedrag niet acceptabel is.


Evalueren:
Na het debat voeren we een evaluatie uit met de klas door middel van een feedbackformulier dat de leerlingen invullen. De vragen zijn gericht op het meten van de effectiviteit van het gesprek en het verkrijgen van inzicht in de leerervaringen van de leerlingen.

De evaluatie omvat de volgende vragen:

• Wat was het onderwerp van het gesprek?
• Op welke manier heb je deelgenomen aan het gesprek? (Bijvoorbeeld: veel gepraat, weinig gepraat, vragen gesteld, enz.)
• Wat heb je geleerd tijdens het gesprek?
• Vond je het gesprek respectvol? Waarom wel of niet?
• Zou je graag meer klassengesprekken willen? Waarom wel of niet?
• Heb je nog opmerkingen?

Daarnaast stel ik aanvullende vragen die gerelateerd zijn aan de les, zoals:
• Hoe heb je tijdens het gesprek gereageerd op verschillende meningen en ideeën van je klasgenoten? Heb je actief geluisterd zonder te onderbreken? Zo ja, hoe heb je dit gedaan?
• Kun je twee meningen benoemen die je hebt gehoord tijdens het gesprek en die je hebt ondersteund met voorbeelden? Hoe heb je deze meningen verwoord vanuit jouw persoonlijke ervaringen en standpunten?
• Heb je tijdens het gesprek actief geluisterd naar anderen? Kun je een voorbeeld geven van een situatie waarin je empathie hebt getoond door begripvol te reageren op de gevoelens of ervaringen van een klasgenoot?

Nameting:
Na het toepassen van het kringgesprek met behulp van het AUB-model, worden de leerlingen gevraagd om de eindmeting in te vullen. Hierbij zullen ze opnieuw de vragen beantwoorden die aan het begin van les 1 zijn gesteld.

Slide 3 - Diapositive

Beschrijf in je eigen woorden wat (maatschappelijk) gevoelige onderwerpen zijn (+voorbeelden)

Slide 4 - Question ouverte

Klassenafspraken

Slide 5 - Carte mentale

Het AUB-model
A = Argumenten geven
U = Uitleg geven
B = Bijvoorbeeld

Slide 6 - Diapositive

Slide 7 - Diapositive

Slide 8 - Diapositive

Debat

Slide 9 - Diapositive

Debat regels
- Groep zit in de aangegeven opstelling
- Er volgt een eerste stelling
- Elk persoon krijgt een argumenten kaart en houdt de (eigen) argument aan
- Ga met elkaar in gesprek over jouw mening (dat op jouw argumenten kaart staat)
- Let op: het is geen wedstrijd
- Wel het uitwisselen van meningen en ideeën
- Dus, beargumenteer, vraag door, vat samen, stel je oordeel even uit, wees kritisch

Slide 10 - Diapositive

Start debat
- Ga in de aangegeven opstelling zitten
- Ieder krijgt een argument
- Kijk niet op het kaartje van een klasgenoot
+- 25 minuten 

Slide 11 - Diapositive

Schrijf in je eigen woorden jouw argument op en geef 2 voor/tegen argumenten op

Slide 12 - Question ouverte

Schrijf in eigen woorden op welke regels belangrijk zijn tijdens het voeren van een debat

Slide 13 - Question ouverte

Slide 14 - Lien

Schrijf in eigen woorden op wat goed ging tijdens het debat en wat beter kan

Slide 15 - Question ouverte